Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-02-22 | islev |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-01-04 | Hedeland |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-01-19 | Kagsmosen |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-01-26 | Ganløse Ore (Egedal) |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-01-13 | NaturKraft, Ringkøbing (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-02-12 | Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-01-08 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-01-17 | Køge Ås |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-02-09 | Lille Åmose - Øst (Kalundborg) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-02-13 | Stenholts Indelukke, Gribskov (Hillerød) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-01-22 | Skælskør Lystskov |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-01-01 | Rørvig |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-01-08 | Sandkule skov |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | ||
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-01-06 | Morud |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-01-06 | Ringsted (Ringsted) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-01-01 | Ordrup Næs (Odsherred) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-01-12 | Barkstien, Ringkøbing |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-01-22 | Jægersborg |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-01-12 | Kathrinedal |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-01-16 | Kaldal ved Bryrup (Silkeborg) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | Non mølle | |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-01-13 | Matriklen |
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-02-01 | |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | ||
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-01-16 | Snævret (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-01-01 | Slagelse lystskov |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-01-11 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-01-23 | Frederiksbjerg (Aarhus) (Århus) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-01-01 | |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-01-15 | Rindsholm (Viborg) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-01-10 | Maribo Søndersø midt (Lolland) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-01-08 | Non Mølle |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-01-06 | Høm mølle |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-01-02 | Gershøj, Lejre |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-01-08 | Klostermølle (Horsens) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-01-01 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-01-03 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-01-15 | Ullerup |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-01-22 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-01-20 | Stubberklloster |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-01-15 | Gentofte Sø |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-02-12 | Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-03-19 | Kølsen |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-05-07 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | ||
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-01-08 | Ulbølle |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-01-31 | Gråsten Søerne (Sønderborg) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-01-31 | Hove Overdrev, Egedal |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-01-20 | Næstved Centrum og Syd (Næstved) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-01-09 | Bølling Sø |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-01-14 | |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-02-12 | Grusgrav v/Kappendrup (Faaborg-Midtfyn) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-05-07 | Skagen |
61 | Dan Blohm | 231 | ||
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-01-08 | Stavre Skov/Stavreshoved (Kerteminde) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-01-04 | Skibby (Århus) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-01-25 | Nørremose Kregme |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-02-16 | Viborg |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-01-04 | Bryrup |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-01-04 | Hesede Skov SV. f. Haslev |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-02-04 | Ålsgårde |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | ||
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-01-03 | Non Mølle (Viborg) |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-04-25 | Bastemose |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-02-02 | Non mølle |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-01-13 | Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-02-05 | Tarup |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-01-02 | Hjarbæk Fjord, nord (Viborg) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-01-16 | Karlslunde Mose |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-01-02 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-01-01 | Rådmandshaven |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-02-02 | Forstbotanisk Have Århus (Århus) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-04-12 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-01-15 | Kasted-Geding Mose (Århus) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-01-01 | Vestskoven, Albertslund |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-01-23 | Stenhavegård |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-01-19 | Åbyhøj (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-01-18 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-02-06 | |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-01-13 | Barkstien, Naturkraft |
89 | Flemming Thomasen | 214 | 2022-01-01 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
90 | Jan Ravnborg | 214 | 2022-03-12 | Draved Skov (Tønder) |
91 | Christian Leth | 214 | 2022-01-01 | Nordenden af Esrum Sø |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-01-01 | Vestskoven |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-01-04 | Nyord |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-01-06 | Sundby, Lolland |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-01-21 | Kignæs, Hornsherred |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-01-12 | Store Hareskov (Furesø) |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-01-24 | Høed Skov ved Ringsted (Ringsted) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-02-05 | Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-01-04 | Ejby Vesterskov |
100 | Henrik Dahl | 211 | Røgbølle Sø, Maribo | |
101 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-03-07 | |
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-02-18 | Bouet (Aalborg) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-01-17 | Rådmandshaven. Nestved |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-02-21 | Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-03-19 | Tranemosen s.f. Haslev (Faxe) |
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-01-09 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-01-01 | |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-01-01 | Vestskoven |
109 | Sarah Kisbye | 207 | ||
110 | Poul Krag | 206 | 2022-02-15 | Selsø Kirkegård |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-02-15 | Selsø |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-03-10 | Almen Kirkegaard, Aalborg |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-01-13 | Klostermølle |
114 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2022-02-13 | Ganløse Ore (Egedal) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-01-28 | Vaserne |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | ||
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-02-11 | Birgitteslyst |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-01-16 | Vigersted Mose (Ringsted) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-03-07 | Sevel |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-03-19 | Gjerrild Nordstrand Øst |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-01-01 | Utterslev Mose |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-02-02 | Stubbergård Sø |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-01-02 | Bognæs Halvøen (Lejre) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-04-19 | Svendborg Golfbane (Svendborg) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-01-29 | Gråsten Slot |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-01-01 | Forstbotanisk Have Århus (Århus) |
129 | René Rørbæk | 194 | ||
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-01-13 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | ||
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-03-11 | Fiskebæk (Furesø) (Furesø) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-01-31 | Vaserne |
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-01-02 | Skaanemosen |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-01-01 | Klostermølle (Horsens) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-03-09 | fovslet skov kolding |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-03-20 | Holmens Kirkegård |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-05-22 | Høstemark Skov (Aalborg) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-02-19 | Selsø |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-02-18 | gisselfeld |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-03-06 | Krogebjergparken |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-02-18 | Tønder (Tønder) |
144 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-01-12 | Ramløse Å |
145 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-12-27 | Klosterkær |
146 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | ||
147 | Geir Tveit | 169 | 2022-01-12 | Storskov Hvalsø (Lejre) |
148 | Lasse Morgen | 167 | 2022-10-20 | Slettestrand (Jammerbugt) |
149 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-02-05 | Gentofte Sø |
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-01-11 | Vranderup |
151 | Tina Hansen | 164 | 2022-01-01 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
152 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-05-18 | Stenholts Indelukke, Gribskov (Hillerød) |
153 | Ivan Olsen | 163 | 2022-04-16 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
154 | Helle Andersen | 158 | ||
155 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | ||
156 | Bente Wonsild | 157 | 2022-02-05 | Brobæk Mose |
157 | Daniel Andersen | 156 | 2022-02-13 | |
158 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-01-20 | Grindsted By (Billund) (Billund) |
159 | Søren Thomsen | 156 | 2022-05-08 | Utterslev Mose |
160 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-01-16 | Breelteparken |
161 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-01-22 | Trædballe |
162 | Susanne Naamann | 151 | Sdr. Nærå v/søen | |
163 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-01-07 | Odense Å v/Brobyværk (Faaborg-Midtfyn) |
164 | Birgitte Birch Andreasen | 144 | 2022-01-15 | Maribo Søndersø, golfklub |
165 | Anders Birchvald Jensen | 137 | ||
166 | John Brandbyge | 134 | 2022-01-20 | Klosterkær (Horsens) |
167 | Claus Holkjær | 133 | 2022-01-08 | Blovstrød |
168 | Torben Kragh | 127 | ||
169 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
170 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-01-23 | Nørrestrand |
171 | Andreas Petersen | 123 | ||
172 | Christian Terp | 120 | 2022-04-11 | Amager Fælled (København) |
173 | Per Poulsen | 118 | 2022-10-07 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
174 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-01-10 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
175 | Bart Westgeest | 118 | 2022-01-06 | Vestermølle skove Holtsbæk/Sønderbæk (Skanderborg) |
176 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-01-01 | Høegskoven |
177 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-01-01 | Korselitze Østerskov |
178 | Ingrid Stegmann | 107 | 2022-09-23 | |
179 | Thomas Kandrup Nielsen | 103 | ||
180 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 100 | ||
181 | Peter Enemark | 98 | 2022-02-26 | Østre Anlæg |
182 | Thomas Geertz | 74 | 2022-02-14 | Selsø |