Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Ole Kjuel Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Kjuel Nielsens kryds

Dette er Ole Kjuel Nielsens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-01-22 Ringsted å syd (Ringsted)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-05-04 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-01-26 Skødshoved (Syddjurs)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-01-10 Hårbølle (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-10 Hårbølle (Vordingborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-08 Lejsø (Slagelse)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-05-30 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
10 X Grågås (Anser anser) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-04 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-02-04 Darket (Lolland)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-11-14 Sigerslev (Stevns)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-10 Hårbølle (Vordingborg)
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-02 Ringsted å syd (Ringsted)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-03-06 Burkal
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-04 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-03-06 Sønderåområdet
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-12-12 Bagsværd (Gladsaxe)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-24 Holløse Bredning
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-03-04 Kobæk sø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-02 Ringsted å syd (Ringsted)
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
32 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-14 Gødstrup Engsø (Næstved)
33 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-04-03 Bløden
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-02-14 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-07-08 Damhussøen (København)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-03 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-10-21 Hvidbjerg Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-10 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-13 Selsø Sø området (Frederikssund)
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-05-17 Simon Skrivers Klit (Frederikshavn)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-13 Borreby mose
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-04 Jægersø (Ishøj)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-21 Ringsted
76 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-26 Allindelille Fredsskov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-05-03 Store Tønde og Jejsing Mark (Tønder)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-03-04 Kobæk sø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2022-06-08 Vetterslev (Ringsted)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-07-07 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-02 Ringsted å syd (Ringsted)
89 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-02 Ringsted å syd (Ringsted)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2022-03-07 Draved Skov
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-21 Høve Strand (Odsherred)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-10 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-01-21 Høve Strand (Odsherred)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-04-08 Tempelkrogsøen
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-20 Nordhavnstippen
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-05-30 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-14 Ølsemagle Revle
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-22 Mårsø Enghave
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-03-07 Ballum Forland
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-11 Svallerup Strand
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-13 Torpet Mose
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-05-03 Sønderstrand Rømø (Tønder)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2022-05-03 Møgeltønder Kog (Tønder)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-29 Kalløgrå (Guldborgsund)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-05-02 Saltvandssøen (Tønder)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-04-14 Borreby Mose
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-05-30 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-14 Borreby Mose
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-04 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-04 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-08 Halsskov Odde (Slagelse)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-20 Jerup Strand og Enge (Frederikshavn)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-06-08 Flommen ved Sorø (Sorø)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-10-17 Tipmosen
142 X Tredækker (Gallinago media) 2022-05-04 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-03-04 Kobæk sø
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-07-06 Borreby Mose (Slagelse)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-20 Hvide Sande Havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-06 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-06-20 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-04-29 Bøtø Enge (Guldborgsund)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-01 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-05-02 Saltvandssøen (Tønder)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-29 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-05-06 Tissø - samlet (Kalundborg)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-03-14 Holmesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-09 Ringsted (Ringsted)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-05-15 Skagen Havn (Frederikshavn)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-03-06 Margrethekog nord
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Lillebælt ud for Assens (Assens)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-08-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-05-02 Hjerpsted Skydebane (Tønder)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-06-20 Ølsemagle Revle (Køge)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-03-24 Gilbjerg Hoved
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-04-29 Kalløgrå (Guldborgsund)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-29 Kalløgrå (Guldborgsund)
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-04-29 Kalløgrå (Guldborgsund)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-31 Magisterkogen (Tønder)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2022-10-11 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
205 X Alk (Alca torda) 2022-01-21 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-05-01 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-02-22 Høve Strand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-01-21 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-02-14 Gundsølille (Roskilde)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-10 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Lillebælt ud for Assens (Assens)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-07 Ribe, syd
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-05-18 Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-03-18 Haraldsted sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-04 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-04 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-05-30 Husby Strand, Wedellsborg (Middelfart)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-26 Torpet Mose (Ringsted)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-17 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-31 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-15 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-08 Kruusesminde (Slagelse)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-03-18 Valsølille Sø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-03 Bløden
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-30 Ballum Enge (Tønder)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-04 Reerslev (Kalundborg)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-15 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-04 Tissø øst ved Selchausdal (Kalundborg)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-14 Studemose
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-03-07 Vrøgum Klitplantage
274 X Natugle (Strix aluco) 2022-04-16 Præstø
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-22 Sparresholm (Næstved)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2022-03-07 Vrøgum Klitplantage
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-03 Flyvestation Værløse (Furesø)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-01-08 Lejodde (Slagelse)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-15 Rådmandshaven (Næstved)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-03-06 Gråsten Dyrehaven
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-18 Valsølille sø
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-02-14 Ganløse Ore (Egedal)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-03-07 Draved Skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-02 Ringsted å syd (Ringsted)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-09-12 Slettemose, Rørvig (Odsherred)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-09-09 Borreby Mose (Slagelse)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-04-25 Kraneled (Vordingborg)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-04-29 Sortsø Gab SØ for Farøbroen (Guldborgsund)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-06-02 Bøtø Enge (Guldborgsund)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-02-22 Slettemose
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-06-02 Fiskebæk Skov (Guldborgsund)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-02-14 Ganløse Ore (Egedal)
314 X Husskade (Pica pica) 2022-01-02 Ringsted å syd (Ringsted)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-01-03 Ålsgårde (Helsingør)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-22 Ringsted å syd (Ringsted)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-03-06 Burkal
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
321 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-01-07 Ringsted (Ringsted)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-03-06 Bommerlund Plantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-03-06 Bommerlund Plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-03-06 Bommerlund Plantage
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
328 X Musvit (Parus major) 2022-02-06 Torpet Mose (Ringsted)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-23 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-03-07 Ballum Forland
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-23 Melby Overdrev
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-04 Darket (Lolland)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-18 Hirtshals (Hjørring)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-10-02 Mandø, nordøstlige forlandsknold (Esbjerg)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-29 Kalløgrå (Guldborgsund)
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-20 Havbyrd
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-25 Nyord Enge (Vordingborg)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-06 Ringsted (Ringsted)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-01 Frøslev Plantage (Aabenraa)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-27 Lille Vejlesø (Ishøj)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-09-30 Mandø (Esbjerg)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-14 Ølsemagle Revle (Køge)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-15 Torpet Mose
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-23 Ringsted å
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-10 Kværkeby Fuglereservat
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-24 Torpet Mose
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-02 Sølsted Mose (Tønder)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-24 Ringsted å syd (Ringsted)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-13 Omø Sommerhusområde
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-01 Magisterkogen (Tønder)
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-02 Sølsted Mose (Tønder)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-17 Ringsted
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-05 Korsevad
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-21 Korsevad
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-06 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-04-10 Fynshoved, sommerhusområdet
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-07 Ringsted (Ringsted)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-03-04 Borreby park
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-03-04 Bjørnebæk sø
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-25 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
400 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-03-11 Valsølille Sø
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-18 Haraldsted skov
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-07 Draved Skov
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-05-01 Magisterkogen (Tønder)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-09 Torpet Mose
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-04-25 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-05-17 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-22 Ringsted industriområde
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-20 Havbyrd
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-04-29 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-03-23 Melby Overdrev
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-29 Kalløgrå (Guldborgsund)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-14 Rådmandshaven (Næstved)
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-10 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-03-11 Valsølille Sø
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-29 Kalløgrå (Guldborgsund)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-06 Høm Mølle (Ringsted)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-16 Torpet Mise
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-05-01 Frøslev Plantage (Aabenraa)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-02-07 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-08 Halsskov Odde (Slagelse)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-06 Ringsted (Ringsted)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-07 Ringsted (Ringsted)
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-03 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-06-02 Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-02 Ringsted (Ringsted)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-11 Fynshoved
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-05-18 Øster Knasborg (Frederikshavn)
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-01-24 Asserbo Plantage (Halsnæs)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-01-17 Ganløse Ore (Egedal)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-09 Ringsted å syd (Ringsted)
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-01 Brahesborg og Brahesborg Skov (Assens)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2022-09-25 Højerup, Stevns (Stevns)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-04-25 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-23 Tamosen (Sorø)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-07 Kongens Mose
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer