DK listen

Dette er en komplet liste af alle arter og deres underarter som er truffet i Danmark. Alle kategori A, B og C arter er angivet udfra retningslinjerne udstukket af SU/BOURC/AERC.

  • Kategori A
    Arter som er truffet i en tilsyneladende spontant optrædende i Danmark mindst én gang siden 1. januar 1950. (Som spontant optrædende regnes ligeledes skibs assisterede fugle, så længe det skønnes at de ikke har været fodret eller holdt i bur undervejs)
  • Kategori B
    Arter der betragtes som spontant optrædende, men kun er truffet i perioden fra år 1800 til 1949.
  • Kategori C
    Udsatte og undslupne arter, som har etableret en fritlevende og selvsupplerende bestand, enten herhjemme eller i andre lande.
  • Kategori D
    Arter som ville være placeret i kategori A eller kategori B, hvis ikke der var rimelig tvivl om, hvorvidt de nogensinde havde optrådt spontant i landet.
  • Kategori E
    Arter der betragtes som undsluppet fra fangenskab, eller på anden måde kun unaturligt har optrådt i landet, eller hvis fritlevende bestande - hvis eksisterende - formentlig ikke er selvsupplerende.
  • Kategori F
    Fund af fuglearter registreret før 1800.


Krydsbare arter (kategori A, B, og C)

Racer er markeret med grå farve.
Se racer:

SU Artsnavn Latinske navn
* Urfugl Lyrurus tetrix
Agerhøne Perdix perdix
Vagtel Coturnix coturnix
Fasan Phasianus colchicus
Knortegås Branta bernicla
* Knortegås, Sortbuget (ssp. nigricans) Branta bernicla nigricans
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla) Branta bernicla bernicla
Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota) Branta bernicla hrota
Rødhalset Gås Branta ruficollis
Canadagås Branta canadensis
Bramgås Branta leucopsis
* Indisk Gås Anser indicus
Grågås Anser anser
Tajgasædgås Anser fabalis
Kortnæbbet Gås Anser brachyrhynchus
Tundrasædgås Anser serrirostris
Blisgås Anser albifrons
Dværggås Anser erythropus
Knopsvane Cygnus olor
Pibesvane Cygnus columbianus
Sangsvane Cygnus cygnus
Nilgås Alopochen aegyptiaca
Gravand Tadorna tadorna
Rustand Tadorna ferruginea
* Mandarinand Aix galericulata
* Sibirisk Krikand Sibirionetta formosa
Atlingand Spatula querquedula
* Blåvinget And Spatula discors
Skeand Spatula clypeata
Knarand Mareca strepera
Pibeand Mareca penelope
* Amerikansk Pibeand Mareca americana
Gråand Anas platyrhynchos
Spidsand Anas acuta
Krikand Anas crecca
* Amerikansk Krikand Anas carolinensis
* Rødhovedet And Netta rufina
Taffeland Aythya ferina
* Hvidøjet And Aythya nyroca
* Halsbåndstroldand Aythya collaris
Troldand Aythya fuligula
Bjergand Aythya marila
* Lille Bjergand Aythya affinis
* Stellersand Polysticta stelleri
* Kongeederfugl Somateria spectabilis
Ederfugl Somateria mollissima
* Brilleand Melanitta perspicillata
Fløjlsand Melanitta fusca
* Amerikansk Fløjlsand Melanitta deglandi
* Sibirisk Fløjlsand Melanitta stejnegeri
Sortand Melanitta nigra
* Amerikansk Sortand Melanitta americana
Havlit Clangula hyemalis
Hvinand Bucephala clangula
Lille Skallesluger Mergellus albellus
Stor Skallesluger Mergus merganser
Toppet Skallesluger Mergus serrator
* Amerikansk Skarveand Oxyura jamaicensis
Natravn Caprimulgus europaeus
* Ørkennatravn Caprimulgus aegyptius
* Tornhalesejler Hirundapus caudacutus
* Alpesejler Tachymarptis melba
Mursejler Apus apus
* Gråsejler Apus pallidus
* Orientsejler Apus pacificus
* Lille Sejler Apus affinis
* Kaffersejler Apus caffer
* Stortrappe Otis tarda
* Østlig Kravetrappe Chlamydotis macqueenii
* Dværgtrappe Tetrax tetrax
* Skadegøg Clamator glandarius
* Gulnæbbet Gøg Coccyzus americanus
* Sortnæbbet Gøg Coccyzus erythropthalmus
Gøg Cuculus canorus
* Steppehøne Syrrhaptes paradoxus
Klippedue Columba livia
Huldue Columba oenas
Ringdue Columba palumbus
Turteldue Streptopelia turtur
* Østlig Turteldue Streptopelia orientalis
Tyrkerdue Streptopelia decaocto
* Sørgedue Zenaida macroura
Vandrikse Rallus aquaticus
Engsnarre Crex crex
* Lille Rørvagtel Porzana parva
* Dværgrørvagtel Porzana pusilla
Plettet Rørvagtel Porzana porzana
* Lille Sultanhøne Porphyrio alleni
Grønbenet Rørhøne Gallinula chloropus
Blishøne Fulica atra
* Prærietrane Antigone canadensis
* Jomfrutrane Grus virgo
Trane Grus grus
Lille Lappedykker Tachybaptus ruficollis
Gråstrubet Lappedykker Podiceps grisegena
Toppet Lappedykker Podiceps cristatus
Nordisk Lappedykker Podiceps auritus
Sorthalset Lappedykker Podiceps nigricollis
* Triel Burhinus oedicnemus
Strandskade Haematopus ostralegus
* Stylteløber Himantopus himantopus
Klyde Recurvirostra avosetta
Vibe Vanellus vanellus
* Steppevibe Vanellus gregarius
* Sumpvibe Vanellus leucurus
Hjejle Pluvialis apricaria
* Sibirisk Hjejle Pluvialis fulva
* Amerikansk Hjejle Pluvialis dominica
Strandhjejle Pluvialis squatarola
Stor Præstekrave Charadrius hiaticula
Lille Præstekrave Charadrius dubius
Hvidbrystet Præstekrave Charadrius alexandrinus
* Mongolsk Præstekrave Charadrius mongolus
* Ørkenpræstekrave Charadrius leschenaultii
Pomeransfugl Charadrius morinellus
* Bartramsklire Bartramia longicauda
Småspove Numenius phaeopus
Storspove Numenius arquata
Lille Kobbersneppe Limosa lapponica
Stor Kobbersneppe Limosa limosa
* Canadisk Kobbersneppe Limosa haemastica
Stenvender Arenaria interpres
Islandsk Ryle Calidris canutus
Brushane Calidris pugnax
Kærløber Calidris falcinellus
* Spidshalet Ryle Calidris acuminata
* Klireryle Calidris himantopus
Krumnæbbet Ryle Calidris ferruginea
Temmincksryle Calidris temminckii
* Rødhalset Ryle Calidris ruficollis
Sandløber Calidris alba
Almindelig Ryle Calidris alpina
Sortgrå Ryle Calidris maritima
* Bairdsryle Calidris bairdii
Dværgryle Calidris minuta
* Hvidrygget Ryle Calidris fuscicollis
* Prærieløber Calidris subruficollis
* Stribet Ryle Calidris melanotos
* Tyknæbbet Dværgryle Calidris pusilla
* Langnæbbet Sneppeklire Limnodromus scolopaceus
Skovsneppe Scolopax rusticola
Enkeltbekkasin Lymnocryptes minimus
Tredækker Gallinago media
Dobbeltbekkasin Gallinago gallinago
* Terekklire Xenus cinereus
* Amerikansk Svømmesneppe Phalaropus tricolor
Odinshane Phalaropus lobatus
Thorshane Phalaropus fulicarius
Mudderklire Actitis hypoleucos
* Plettet Mudderklire Actitis macularius
Svaleklire Tringa ochropus
* Lille Gulben Tringa flavipes
Rødben Tringa totanus
* Damklire Tringa stagnatilis
Tinksmed Tringa glareola
Sortklire Tringa erythropus
Hvidklire Tringa nebularia
* Stor Gulben Tringa melanoleuca
* Ørkenløber Cursorius cursor
* Rødvinget Braksvale Glareola pratincola
* Orientbraksvale Glareola maldivarum
* Sortvinget Braksvale Glareola nordmanni
Ride Rissa tridactyla
* Ismåge Pagophila eburnea
Sabinemåge Xema sabini
* Tyndnæbbet Måge Chroicocephalus genei
* Bonapartemåge Chroicocephalus philadelphia
Hættemåge Chroicocephalus ridibundus
Dværgmåge Hydrocoloeus minutus
* Rosenmåge Rhodostethia rosea
* Lattermåge Leucophaeus atricilla
* Præriemåge Leucophaeus pipixcan
* Audouinsmåge Ichthyaetus audouinii
Sorthovedet Måge Ichthyaetus melanocephalus
* Stor Sorthovedet Måge Ichthyaetus ichthyaetus
Stormmåge Larus canus
* Ringnæbbet Måge Larus delawarensis
Svartbag Larus marinus
* Gråvinget Måge Larus glaucescens
Gråmåge Larus hyperboreus
* Hvidvinget Måge Larus glaucoides
Sølvmåge Larus argentatus
Kaspisk Måge Larus cachinnans
Middelhavssølvmåge Larus michahellis
* Armensk Måge Larus armenicus
Sildemåge Larus fuscus
Sandterne Gelochelidon nilotica
Rovterne Hydroprogne caspia
Splitterne Thalasseus sandvicensis
* Aztekerterne Thalasseus elegans
Dværgterne Sternula albifrons
* Brilleterne Onychoprion anaethetus
* Rosenterne Sterna dougallii
Fjordterne Sterna hirundo
Havterne Sterna paradisaea
* Hvidskægget Terne Chlidonias hybrida
* Hvidvinget Terne Chlidonias leucopterus
Sortterne Chlidonias niger
Storkjove Stercorarius skua
Mellemkjove Stercorarius pomarinus
Almindelig Kjove Stercorarius parasiticus
Lille Kjove Stercorarius longicaudus
Søkonge Alle alle
* Polarlomvie Uria lomvia
Lomvie Uria aalge
Alk Alca torda
Tejst Cepphus grylle
Lunde Fratercula arctica
Rødstrubet Lom Gavia stellata
Sortstrubet Lom Gavia arctica
* Stillehavslom Gavia pacifica
Islom Gavia immer
Hvidnæbbet Lom Gavia adamsii
* Sortbrynet Albatros Thalassarche melanophris
Lille Stormsvale Hydrobates pelagicus
Stor Stormsvale Oceanodroma leucorhoa
Mallemuk Fulmarus glacialis
* Atlantisk Skråpe Calonectris borealis
Sodfarvet Skråpe Ardenna grisea
* Storskråpe Ardenna gravis
Almindelig Skråpe Puffinus puffinus
* Balearskråpe Puffinus mauretanicus
* Tropeskråpe Puffinus lherminieri
* Sort Stork Ciconia nigra
Hvid Stork Ciconia ciconia
* Pragtfregatfugl Fregata magnificens
Sule Morus bassanus
* Topskarv Phalacrocorax aristotelis
Skarv Phalacrocorax carbo
* Sort Ibis Plegadis falcinellus
Skestork Platalea leucorodia
Rørdrum Botaurus stellaris
* Amerikansk Rørdrum Botaurus lentiginosus
* Dværghejre Ixobrychus minutus
* Nathejre Nycticorax nycticorax
* Tophejre Ardeola ralloides
* Kohejre Bubulcus ibis
Fiskehejre Ardea cinerea
* Purpurhejre Ardea purpurea
Sølvhejre Ardea alba
Silkehejre Egretta garzetta
* Krøltoppet Pelikan Pelecanus crispus
Fiskeørn Pandion haliaetus
* Blå Glente Elanus caeruleus
* Ådselgrib Neophron percnopterus
Hvepsevåge Pernis apivorus
* Gåsegrib Gyps fulvus
* Slangeørn Circaetus gallicus
* Lille Skrigeørn Clanga pomarina
* Stor Skrigeørn Clanga clanga
* Dværgørn Hieraaetus pennatus
* Steppeørn Aquila nipalensis
* Kejserørn Aquila heliaca
Kongeørn Aquila chrysaetos
* Høgeørn Aquila fasciata
Spurvehøg Accipiter nisus
Duehøg Accipiter gentilis
Rørhøg Circus aeruginosus
Blå Kærhøg Circus cyaneus
* Steppehøg Circus macrourus
Hedehøg Circus pygargus
Rød Glente Milvus milvus
Sort Glente Milvus migrans
Havørn Haliaeetus albicilla
Fjeldvåge Buteo lagopus
* Ørnevåge Buteo rufinus
Musvåge Buteo buteo
Slørugle Tyto alba
* Dværghornugle Otus scops
* Sneugle Bubo scandiacus
Stor Hornugle Bubo bubo
Natugle Strix aluco
* Høgeugle Surnia ulula
* Spurveugle Glaucidium passerinum
Kirkeugle Athene noctua
* Perleugle Aegolius funereus
Skovhornugle Asio otus
Mosehornugle Asio flammeus
Hærfugl Upupa epops
* Ellekrage Coracias garrulus
Isfugl Alcedo atthis
* Grøn Biæder Merops persicus
Biæder Merops apiaster
Vendehals Jynx torquilla
* Tretået Spætte Picoides tridactylus
* Mellemflagspætte Dendrocoptes medius
Lille Flagspætte Dryobates minor
Stor Flagspætte Dendrocopos major
* Guldspætte Colaptes auratus
Sortspætte Dryocopus martius
Grønspætte Picus viridis
* Lille Tårnfalk Falco naumanni
Tårnfalk Falco tinnunculus
* Amerikansk Tårnfalk Falco sparverius
Aftenfalk Falco vespertinus
* Eleonorafalk Falco eleonorae
Dværgfalk Falco columbarius
Lærkefalk Falco subbuteo
* Slagfalk Falco cherrug
* Jagtfalk Falco rusticolus
Vandrefalk Falco peregrinus
* Brun Tornskade Lanius cristatus
Rødrygget Tornskade Lanius collurio
* Turkestantornskade Lanius phoenicuroides
* Langhalet Tornskade Lanius schach
* Rosenbrystet Tornskade Lanius minor
Stor Tornskade Lanius excubitor
* Rødhovedet Tornskade Lanius senator
* Rødøjet Vireo Vireo olivaceus
Pirol Oriolus oriolus
Skovskade Garrulus glandarius
Husskade Pica pica
Nøddekrige Nucifraga caryocatactes
Allike Coloeus monedula
* Sibirisk Allike Coloeus dauuricus
Råge Corvus frugilegus
Sortkrage Corvus corone
Gråkrage Corvus cornix
Ravn Corvus corax
Silkehale Bombycilla garrulus
Sortmejse Periparus ater
Topmejse Lophophanes cristatus
Sumpmejse Poecile palustris
Fyrremejse Poecile montanus
Blåmejse Cyanistes caeruleus
Musvit Parus major
Pungmejse Remiz pendulinus
Skægmejse Panurus biarmicus
Hedelærke Lullula arborea
Sanglærke Alauda arvensis
Toplærke Galerida cristata
Bjerglærke Eremophila alpestris
* Korttået Lærke Calandrella brachydactyla
* Østlig Kalanderlærke Melanocorypha bimaculata
Digesvale Riparia riparia
Landsvale Hirundo rustica
* Klippesvale Ptyonoprogne rupestris
Bysvale Delichon urbicum
* Rødrygget Svale Cecropis daurica
Halemejse Aegithalos caudatus
Skovsanger Phylloscopus sibilatrix
* Bjergløvsanger Phylloscopus bonelli
* Himalayasanger Phylloscopus humei
Hvidbrynet Løvsanger Phylloscopus inornatus
Fuglekongesanger Phylloscopus proregulus
* Schwarz' Løvsanger Phylloscopus schwarzi
* Sinkiangløvsanger Phylloscopus griseolus
* Brun Løvsanger Phylloscopus fuscatus
Løvsanger Phylloscopus trochilus
Gransanger Phylloscopus collybita
* Iberisk Gransanger Phylloscopus ibericus
* Kaukasisk Lundsanger Phylloscopus nitidus
* Østlig Lundsanger Phylloscopus plumbeitarsus
Lundsanger Phylloscopus trochiloides
* Nordsanger Phylloscopus borealis
Drosselrørsanger Acrocephalus arundinaceus
* Vandsanger Acrocephalus paludicola
Sivsanger Acrocephalus schoenobaenus
* Lille Rørsanger Acrocephalus agricola
* Buskrørsanger Acrocephalus dumetorum
Rørsanger Acrocephalus scirpaceus
Kærsanger Acrocephalus palustris
* Lille Gulbug Iduna caligata
* Bleg Gulbug Iduna pallida
* Spottesanger Hippolais polyglotta
Gulbug Hippolais icterina
* Stor Græshoppesanger Helopsaltes fasciolatus
* Stribet Græshoppesanger Locustella lanceolata
Græshoppesanger Locustella naevia
Flodsanger Locustella fluviatilis
Savisanger Locustella luscinioides
* Cistussanger Cisticola juncidis
Munk Sylvia atricapilla
Havesanger Sylvia borin
* Høgesanger Sylvia nisoria
Gærdesanger Sylvia curruca
* Asiatisk Ørkensanger Sylvia nana
Tornsanger Sylvia communis
* Sardinsk Sanger Sylvia sarda
* Rødstrubet Sanger Sylvia cantillans
* Iberisk Sanger Sylvia iberiae
* Sorthovedet Sanger Sylvia melanocephala
* Sortstrubet Sanger Sylvia ruppeli
Rødtoppet Fuglekonge Regulus ignicapilla
Fuglekonge Regulus regulus
Gærdesmutte Troglodytes troglodytes
Spætmejse Sitta europaea
Træløber Certhia familiaris
Korttået Træløber Certhia brachydactyla
* Rosenstær Pastor roseus
Stær Sturnus vulgaris
* Ensfarvet Stær Sturnus unicolor
* Gulddrossel Zoothera aurea
* Olivenskovdrossel Catharus ustulatus
Ringdrossel Turdus torquatus
Solsort Turdus merula
* Gråstrubet Drossel Turdus obscurus
* Sortstrubet Drossel Turdus atrogularis
* Brundrossel Turdus eunomus
Sjagger Turdus pilaris
Vindrossel Turdus iliacus
Sangdrossel Turdus philomelos
Misteldrossel Turdus viscivorus
* Vandredrossel Turdus migratorius
Grå Fluesnapper Muscicapa striata
* Brun Fluesnapper Muscicapa dauurica
Rødhals Erithacus rubecula
* Manchurernattergal Larvivora sibilans
Blåhals Luscinia svecica
Nattergal Luscinia luscinia
* Sydlig Nattergal Luscinia megarhynchos
* Rubinnattergal Calliope calliope
* Blåstjert Tarsiger cyanurus
Broget Fluesnapper Ficedula hypoleuca
* Hvidhalset Fluesnapper Ficedula albicollis
Lille Fluesnapper Ficedula parva
* Tajgafluesnapper Ficedula albicilla
Husrødstjert Phoenicurus ochruros
Rødstjert Phoenicurus phoenicurus
* Stendrossel Monticola saxatilis
Bynkefugl Saxicola rubetra
* Sibirisk Bynkefugl Saxicola maurus
* Stejnegers Bynkefugl Saxicola stejnegeri
Sortstrubet Bynkefugl Saxicola torquatus
Stenpikker Oenanthe oenanthe
* Isabellastenpikker Oenanthe isabellina
* Ørkenstenpikker Oenanthe deserti
* Vestlig Middelhavsstenpikker Oenanthe hispanica
* Østlig Middelhavsstenpikker Oenanthe melanoleuca
* Nonnestenpikker Oenanthe pleschanka
* Hvidkronet Stenpikker Oenanthe leucopyga
Vandstær Cinclus cinclus
Gråspurv Passer domesticus
* Spansk Spurv Passer hispaniolensis
Skovspurv Passer montanus
* Snefinke Montifringilla nivalis
* Alpejernspurv Prunella collaris
* Sibirisk Jernspurv Prunella montanella
Jernspurv Prunella modularis
Gul Vipstjert Motacilla flava
* Citronvipstjert Motacilla citreola
Bjergvipstjert Motacilla cinerea
Hvid Vipstjert Motacilla alba
* Storpiber Anthus richardi
* Mongolsk Piber Anthus godlewskii
Markpiber Anthus campestris
Engpiber Anthus pratensis
Skovpiber Anthus trivialis
* Tajgapiber Anthus hodgsoni
Rødstrubet Piber Anthus cervinus
Bjergpiber Anthus spinoletta
Skærpiber Anthus petrosus
Bogfinke Fringilla coelebs
Kvækerfinke Fringilla montifringilla
Kernebider Coccothraustes coccothraustes
* Krognæb Pinicola enucleator
Dompap Pyrrhula pyrrhula
* Ørkendompap Bucanetes githagineus
Karmindompap Carpodacus erythrinus
Grønirisk Chloris chloris
Bjergirisk Linaria flavirostris
Tornirisk Linaria cannabina
Stor Gråsisken Acanthis flammea
Lille Gråsisken Acanthis cabaret
Hvidsisken Acanthis hornemanni
Stor Korsnæb Loxia pytyopsittacus
Lille Korsnæb Loxia curvirostra
Hvidvinget Korsnæb Loxia leucoptera
Stillits Carduelis carduelis
Gulirisk Serinus serinus
Grønsisken Spinus spinus
Lapværling Calcarius lapponicus
Snespurv Plectrophenax nivalis
Bomlærke Emberiza calandra
Gulspurv Emberiza citrinella
* Hvidkindet Værling Emberiza leucocephalos
* Klippeværling Emberiza cia
* Gulgrå Værling Emberiza cineracea
Hortulan Emberiza hortulana
* Gærdeværling Emberiza cirlus
* Dværgværling Emberiza pusilla
* Gulbrynet Værling Emberiza chrysophrys
* Pileværling Emberiza rustica
* Gulbrystet Værling Emberiza aureola
* Hætteværling Emberiza melanocephala
Rørspurv Emberiza schoeniclus
* Hvidstrubet Spurv Zonotrichia albicollis
* Mørkøjet Junco Junco hyemalis
* Stribet Sanger Setophaga striata
* Rosenbrystet Kernebider Pheucticus ludovicianus

Øvrige kategorier (D, E, og F)

SU Artsnavn Latinske navn Kategori

Hybrider og ubestemte

SU Artsnavn Latinske navn Type