Fugle i Vestpalæarktis

Arter markeret med et asterix * er betragtet som generelt sjældne i hele Vestpalæarktis. Kryds af en eller flere af disse arter på VP krydslisten skal associeres med land, lokalitet og dato.

Racer er markeret med grå farve.
Se racer:

# * Danske navn Latinske navn Engelske navn
1 * Masaistruds Struthio camelus Common Ostrich
2 Perlehøne Numida meleagris Helmeted Guineafowl
3 * Californisk Topvagtel Callipepla californica California Quail
4 * Bobwhite Colinus virginianus Northern Bobwhite
5 Hjerpe Tetrastes bonasia Hazel Grouse
6 Tjur Tetrao urogallus Western Capercaillie
7 Urfugl Lyrurus tetrix Black Grouse
8 Sort Urfugl Lyrurus mlokosiewiczi Caucasian Grouse
9 Fjeldrype Lagopus muta Rock Ptarmigan
10 Dalrype Lagopus lagopus Willow Ptarmigan
11 * Kaukasisk Kongehøne Tetraogallus caucasicus Caucasian Snowcock
12 Kaspisk Kongehøne Tetraogallus caspius Caspian Snowcock
13 Stenhøne Alectoris graeca Rock Partridge
14 Chukarhøne Alectoris chukar Chukar Partridge
15 Berberhøne Alectoris barbara Barbary Partridge
16 Rødhøne Alectoris rufa Red-legged Partridge
17 Si-si Ørkenhøne Ammoperdix griseogularis See-see Partridge
18 Ørkenhøne Ammoperdix heyi Sand Partridge
19 Sort Frankolin Francolinus francolinus Black Francolin
20 * Rødehavs-bjergfrankolin Pternistis erckelii Erckel's Spurfowl
21 Stribet Frankolin Pternistis bicalcaratus Double-spurred Spurfowl
22 Agerhøne Perdix perdix Grey Partridge
23 Vagtel Coturnix coturnix Common Quail
24 Kongefasan Syrmaticus reevesii Reeves's Pheasant
25 Fasan Phasianus colchicus Common Pheasant
26 Guldfasan Chrysolophus pictus Golden Pheasant
27 Amherstfasan Chrysolophus amherstiae Lady Amherst's Pheasant
28 * Okkertræand Dendrocygna bicolor Fulvous Whistling Duck
29 * Lille Træand Dendrocygna javanica Lesser Whistling Duck
30 Knortegås Branta bernicla Brant Goose
31 Rødhalset Gås Branta ruficollis Red-breasted Goose
32 Canadagås Branta canadensis Canada Goose
33 Bramgås Branta leucopsis Barnacle Goose
34 Dværgcanadagås Branta hutchinsii Cackling Goose
35 Indisk Gås Anser indicus Bar-headed Goose
36 * Dværgsnegås Anser rossii Ross's Goose
37 * Snegås Anser caerulescens Snow Goose
38 Grågås Anser anser Greylag Goose
39 Tajgasædgås Anser fabalis Taiga Bean Goose
40 Kortnæbbet Gås Anser brachyrhynchus Pink-footed Goose
41 Tundrasædgås Anser serrirostris Tundra Bean Goose
42 Blisgås Anser albifrons Greater White-fronted Goose
43 Dværggås Anser erythropus Lesser White-fronted Goose
44 Sortsvane Cygnus atratus Black Swan
45 Knopsvane Cygnus olor Mute Swan
46 Pibesvane Cygnus columbianus Tundra Swan
47 Sangsvane Cygnus cygnus Whooper Swan
48 * Sporegås Plectropterus gambensis Spur-winged Goose
49 * Knopgås Sarkidiornis melanotos Knob-billed Duck
50 Nilgås Alopochen aegyptiaca Egyptian Goose
51 Gravand Tadorna tadorna Common Shelduck
52 Rustand Tadorna ferruginea Ruddy Shelduck
53 * Moskusand Cairina moschata Muscovy Duck
54 * Brudeand Aix sponsa Wood Duck
55 Mandarinand Aix galericulata Mandarin Duck
56 * Indisk Dværgand Nettapus coromandelianus Cotton Pygmy Goose
57 * Sibirisk Krikand Sibirionetta formosa Baikal Teal
58 Atlingand Spatula querquedula Garganey
59 * Kaneland Spatula cyanoptera Cinnamon Teal
60 Blåvinget And Spatula discors Blue-winged Teal
61 Skeand Spatula clypeata Northern Shoveler
62 Knarand Mareca strepera Gadwall
63 * Segland Mareca falcata Falcated Duck
64 Pibeand Mareca penelope Eurasian Wigeon
65 Amerikansk Pibeand Mareca americana American Wigeon
66 Gråand Anas platyrhynchos Mallard
67 Sortbrun And Anas rubripes American Black Duck
68 * Kapand Anas capensis Cape Teal
69 * Rødnæbbet And Anas erythrorhyncha Red-billed Teal
70 Spidsand Anas acuta Northern Pintail
71 Krikand Anas crecca Eurasian Teal
72 Amerikansk Krikand Anas carolinensis Green-winged Teal
73 Marmorand Marmaronetta angustirostris Marbled Duck
74 Rødhovedet And Netta rufina Red-crested Pochard
75 * Rødøjet And Netta erythrophthalma Southern Pochard
76 * Stor Taffeland Aythya valisineria Canvasback
77 * Amerikansk Taffeland Aythya americana Redhead
78 Taffeland Aythya ferina Common Pochard
79 Hvidøjet And Aythya nyroca Ferruginous Duck
80 Halsbåndstroldand Aythya collaris Ring-necked Duck
81 Troldand Aythya fuligula Tufted Duck
82 Bjergand Aythya marila Greater Scaup
83 Lille Bjergand Aythya affinis Lesser Scaup
84 Stellersand Polysticta stelleri Steller's Eider
85 * Brilleederfugl Somateria fischeri Spectacled Eider
86 Kongeederfugl Somateria spectabilis King Eider
87 Ederfugl Somateria mollissima Common Eider
88 Strømand Histrionicus histrionicus Harlequin Duck
89 Brilleand Melanitta perspicillata Surf Scoter
90 Fløjlsand Melanitta fusca Velvet Scoter
91 * Amerikansk Fløjlsand Melanitta deglandi White-winged Scoter
92 * Sibirisk Fløjlsand Melanitta stejnegeri Stejneger's Scoter
93 Sortand Melanitta nigra Common Scoter
94 * Amerikansk Sortand Melanitta americana Black Scoter
95 Havlit Clangula hyemalis Long-tailed Duck
96 * Bøffeland Bucephala albeola Bufflehead
97 Hvinand Bucephala clangula Common Goldeneye
98 Islandsk Hvinand Bucephala islandica Barrow's Goldeneye
99 Lille Skallesluger Mergellus albellus Smew
100 * Hjelmskallesluger Lophodytes cucullatus Hooded Merganser
101 Stor Skallesluger Mergus merganser Common Merganser
102 Toppet Skallesluger Mergus serrator Red-breasted Merganser
103 Amerikansk Skarveand Oxyura jamaicensis Ruddy Duck
104 Hvidhovedet Skarveand Oxyura leucocephala White-headed Duck
105 * Nathøg Chordeiles minor Common Nighthawk
106 Rødhalset Natravn Caprimulgus ruficollis Red-necked Nightjar
107 Natravn Caprimulgus europaeus European Nightjar
108 Ørkennatravn Caprimulgus aegyptius Egyptian Nightjar
109 * Nubisk Natravn Caprimulgus nubicus Nubian Nightjar
110 * Gylden Natravn Caprimulgus eximius Golden Nightjar
111 * Tornhalesejler Hirundapus caudacutus White-throated Needletail
112 * Skorstenssejler Chaetura pelagica Chimney Swift
113 Alpesejler Tachymarptis melba Alpine Swift
114 Kap Verde-sejler Apus alexandri Cape Verde Swift
115 Mursejler Apus apus Common Swift
116 Ensfarvet Sejler Apus unicolor Plain Swift
117 Gråsejler Apus pallidus Pallid Swift
118 * Orientsejler Apus pacificus Pacific Swift
119 Lille Sejler Apus affinis Little Swift
120 Kaffersejler Apus caffer White-rumped Swift
121 Stortrappe Otis tarda Great Bustard
122 * Arabisk Trappe Ardeotis arabs Arabian Bustard
123 Kravetrappe Chlamydotis undulata Houbara Bustard
124 Østlig Kravetrappe Chlamydotis macqueenii Macqueen's Bustard
125 * Nubisk Trappe Neotis nuba Nubian Bustard
126 Dværgtrappe Tetrax tetrax Little Bustard
127 Sporegøg Centropus senegalensis Senegal Coucal
128 Skadegøg Clamator glandarius Great Spotted Cuckoo
129 * Jacobinergøg Clamator jacobinus Jacobin Cuckoo
130 * Gulnæbbet Gøg Coccyzus americanus Yellow-billed Cuckoo
131 * Sortnæbbet Gøg Coccyzus erythropthalmus Black-billed Cuckoo
132 * Koel Eudynamys scolopaceus Asian Koel
133 * Guldgøg Chrysococcyx caprius Diederik Cuckoo
134 * Skovgøg Cuculus optatus Oriental Cuckoo
135 Gøg Cuculus canorus Common Cuckoo
136 * Steppehøne Syrrhaptes paradoxus Pallas's Sandgrouse
137 Spidshalet Sandhøne Pterocles alchata Pin-tailed Sandgrouse
138 * Brunbuget Sandhøne Pterocles exustus Chestnut-bellied Sandgrouse
139 Plettet Sandhøne Pterocles senegallus Spotted Sandgrouse
140 Sortbuget Sandhøne Pterocles orientalis Black-bellied Sandgrouse
141 Kronet Sandhøne Pterocles coronatus Crowned Sandgrouse
142 Lichtensteins Sandhøne Pterocles lichtensteinii Lichtenstein's Sandgrouse
143 Klippedue Columba livia Rock Dove
144 * Guineadue Columba guinea Speckled Pigeon
145 Huldue Columba oenas Stock Dove
146 * Turkestandue Columba eversmanni Yellow-eyed Pigeon
147 Ringdue Columba palumbus Common Wood Pigeon
148 Madeiradue Columba trocaz Trocaz Pigeon
149 Laurbærdue Columba bollii Bolle's Pigeon
150 Hvidhalet Laurbærdue Columba junoniae Laurel Pigeon
151 Turteldue Streptopelia turtur European Turtle Dove
152 Østlig Turteldue Streptopelia orientalis Oriental Turtle Dove
153 Tyrkerdue Streptopelia decaocto Eurasian Collared Dove
154 * Skoggerdue Streptopelia roseogrisea African Collared Dove
155 * Guløjet Skoggerdue Streptopelia decipiens Mourning Collared Dove
156 Palmedue Spilopelia senegalensis Laughing Dove
157 Namaquadue Oena capensis Namaqua Dove
158 * Sørgedue Zenaida macroura Mourning Dove
159 * Gulbuget Papegøjedue Treron waalia Bruce's Green Pigeon
160 Vandrikse Rallus aquaticus Water Rail
161 * Græsrikse Crex egregia African Crake
162 Engsnarre Crex crex Corn Crake
163 * Hvidbrystet Rørhøne Amaurornis phoenicurus White-breasted Waterhen
164 Lille Rørvagtel Porzana parva Little Crake
165 Dværgrørvagtel Porzana pusilla Baillon's Crake
166 Plettet Rørvagtel Porzana porzana Spotted Crake
167 * Sorarørvagtel Porzana carolina Sora
168 * Stribet Rørvagtel Aenigmatolimnas marginalis Striped Crake
169 Sultanhøne Porphyrio porphyrio Western Swamphen
170 Afrikansk Sultanhøne Porphyrio madagascariensis African Swamphen
171 Gråhovedet Sultanhøne Porphyrio poliocephalus Grey-headed Swamphen
172 * Lille Sultanhøne Porphyrio alleni Allen's Gallinule
173 * Amerikansk Sultanhøne Porphyrio martinica Purple Gallinule
174 Grønbenet Rørhøne Gallinula chloropus Common Moorhen
175 * Lille Rørhøne Paragallinula angulata Lesser Moorhen
176 Kamblishøne Fulica cristata Red-knobbed Coot
177 Blishøne Fulica atra Eurasian Coot
178 * Amerikansk Blishøne Fulica americana American Coot
179 * Snetrane Leucogeranus leucogeranus Siberian Crane
180 * Prærietrane Antigone canadensis Sandhill Crane
181 Jomfrutrane Grus virgo Demoiselle Crane
182 Trane Grus grus Common Crane
183 Lille Lappedykker Tachybaptus ruficollis Little Grebe
184 * Tyknæbbet Lappedykker Podilymbus podiceps Pied-billed Grebe
185 Gråstrubet Lappedykker Podiceps grisegena Red-necked Grebe
186 Toppet Lappedykker Podiceps cristatus Great Crested Grebe
187 Nordisk Lappedykker Podiceps auritus Horned Grebe
188 Sorthalset Lappedykker Podiceps nigricollis Black-necked Grebe
189 Stor Flamingo Phoenicopterus roseus Greater Flamingo
190 * Lille Flamingo Phoeniconaias minor Lesser Flamingo
191 * Europæisk Løbehøne Turnix sylvaticus Common Buttonquail
192 Triel Burhinus oedicnemus Eurasian Stone-curlew
193 Senegaltriel Burhinus senegalensis Senegal Thick-knee
194 Kanarisk Strandskade Haematopus meadewaldoi Canary Islands Oystercatcher
195 Strandskade Haematopus ostralegus Eurasian Oystercatcher
196 Stylteløber Himantopus himantopus Black-winged Stilt
197 Klyde Recurvirostra avosetta Pied Avocet
198 Vibe Vanellus vanellus Northern Lapwing
199 Sporevibe Vanellus spinosus Spur-winged Lapwing
200 * Sorthovedet Vibe Vanellus tectus Black-headed Lapwing
201 * Gråhovedet Vibe Vanellus cinereus Grey-headed Lapwing
202 * Indisk Vibe Vanellus indicus Red-wattled Lapwing
203 Steppevibe Vanellus gregarius Sociable Lapwing
204 Sumpvibe Vanellus leucurus White-tailed Lapwing
205 Hjejle Pluvialis apricaria European Golden Plover
206 Sibirisk Hjejle Pluvialis fulva Pacific Golden Plover
207 Amerikansk Hjejle Pluvialis dominica American Golden Plover
208 Strandhjejle Pluvialis squatarola Grey Plover
209 Stor Præstekrave Charadrius hiaticula Common Ringed Plover
210 * Amerikansk Præstekrave Charadrius semipalmatus Semipalmated Plover
211 Lille Præstekrave Charadrius dubius Little Ringed Plover
212 * Kildire Charadrius vociferus Killdeer
213 Kittlitz' Præstekrave Charadrius pecuarius Kittlitz's Plover
214 * Trebåndet Præstekrave Charadrius tricollaris Three-banded Plover
215 Hvidbrystet Præstekrave Charadrius alexandrinus Kentish Plover
216 Mongolsk Præstekrave Charadrius mongolus Lesser Sand Plover
217 Ørkenpræstekrave Charadrius leschenaultii Greater Sand Plover
218 Kaspisk Præstekrave Charadrius asiaticus Caspian Plover
219 * Gobipræstekrave Charadrius veredus Oriental Plover
220 Pomeransfugl Charadrius morinellus Eurasian Dotterel
221 * Krokodillevogter Pluvianus aegyptius Egyptian Plover
222 Broget Riksesneppe Rostratula benghalensis Greater Painted-snipe
223 * Bartramsklire Bartramia longicauda Upland Sandpiper
224 Småspove Numenius phaeopus Eurasian Whimbrel
225 * Amerikansk Småspove Numenius hudsonicus Hudsonian Whimbrel
226 * Dværgspove Numenius minutus Little Curlew
227 * Eskimospove Numenius borealis Eskimo Curlew
228 * Tyndnæbbet Spove Numenius tenuirostris Slender-billed Curlew
229 Storspove Numenius arquata Eurasian Curlew
230 Lille Kobbersneppe Limosa lapponica Bar-tailed Godwit
231 Stor Kobbersneppe Limosa limosa Black-tailed Godwit
232 * Canadisk Kobbersneppe Limosa haemastica Hudsonian Godwit
233 Stenvender Arenaria interpres Ruddy Turnstone
234 * Storryle Calidris tenuirostris Great Knot
235 Islandsk Ryle Calidris canutus Red Knot
236 Brushane Calidris pugnax Ruff
237 Kærløber Calidris falcinellus Broad-billed Sandpiper
238 Spidshalet Ryle Calidris acuminata Sharp-tailed Sandpiper
239 * Klireryle Calidris himantopus Stilt Sandpiper
240 Krumnæbbet Ryle Calidris ferruginea Curlew Sandpiper
241 Temmincksryle Calidris temminckii Temminck's Stint
242 * Langtået Ryle Calidris subminuta Long-toed Stint
243 * Rødhalset Ryle Calidris ruficollis Red-necked Stint
244 Sandløber Calidris alba Sanderling
245 Almindelig Ryle Calidris alpina Dunlin
246 Sortgrå Ryle Calidris maritima Purple Sandpiper
247 Bairdsryle Calidris bairdii Baird's Sandpiper
248 Dværgryle Calidris minuta Little Stint
249 Amerikansk Dværgryle Calidris minutilla Least Sandpiper
250 Hvidrygget Ryle Calidris fuscicollis White-rumped Sandpiper
251 Prærieløber Calidris subruficollis Buff-breasted Sandpiper
252 Stribet Ryle Calidris melanotos Pectoral Sandpiper
253 Tyknæbbet Dværgryle Calidris pusilla Semipalmated Sandpiper
254 * Alaskaryle Calidris mauri Western Sandpiper
255 Langnæbbet Sneppeklire Limnodromus scolopaceus Long-billed Dowitcher
256 * Kortnæbbet Sneppeklire Limnodromus griseus Short-billed Dowitcher
257 Skovsneppe Scolopax rusticola Eurasian Woodcock
258 * Amerikansk Skovsneppe Scolopax minor American Woodcock
259 Enkeltbekkasin Lymnocryptes minimus Jack Snipe
260 * Sibirisk Bekkasin Gallinago stenura Pin-tailed Snipe
261 * Tajgabekkasin Gallinago megala Swinhoe's Snipe
262 Tredækker Gallinago media Great Snipe
263 Dobbeltbekkasin Gallinago gallinago Common Snipe
264 * Amerikansk Bekkasin Gallinago delicata Wilson's Snipe
265 Terekklire Xenus cinereus Terek Sandpiper
266 Amerikansk Svømmesneppe Phalaropus tricolor Wilson's Phalarope
267 Odinshane Phalaropus lobatus Red-necked Phalarope
268 Thorshane Phalaropus fulicarius Red Phalarope
269 Mudderklire Actitis hypoleucos Common Sandpiper
270 Plettet Mudderklire Actitis macularius Spotted Sandpiper
271 Svaleklire Tringa ochropus Green Sandpiper
272 * Amerikansk Svaleklire Tringa solitaria Solitary Sandpiper
273 * Sibirisk Gråklire Tringa brevipes Grey-tailed Tattler
274 Lille Gulben Tringa flavipes Lesser Yellowlegs
275 * Willet Tringa semipalmata Willet
276 Rødben Tringa totanus Common Redshank
277 Damklire Tringa stagnatilis Marsh Sandpiper
278 Tinksmed Tringa glareola Wood Sandpiper
279 Sortklire Tringa erythropus Spotted Redshank
280 Hvidklire Tringa nebularia Common Greenshank
281 * Stor Gulben Tringa melanoleuca Greater Yellowlegs
282 Krabbeæder Dromas ardeola Crab-plover
283 Ørkenløber Cursorius cursor Cream-colored Courser
284 Rødvinget Braksvale Glareola pratincola Collared Pratincole
285 * Orientbraksvale Glareola maldivarum Oriental Pratincole
286 Sortvinget Braksvale Glareola nordmanni Black-winged Pratincole
287 * Brun Noddy Anous stolidus Brown Noddy
288 * Afrikansk Saksnæb Rynchops flavirostris African Skimmer
289 Ride Rissa tridactyla Black-legged Kittiwake
290 Ismåge Pagophila eburnea Ivory Gull
291 Sabinemåge Xema sabini Sabine's Gull
292 Tyndnæbbet Måge Chroicocephalus genei Slender-billed Gull
293 Bonapartemåge Chroicocephalus philadelphia Bonaparte's Gull
294 * Brunhovedet Måge Chroicocephalus brunnicephalus Brown-headed Gull
295 Hættemåge Chroicocephalus ridibundus Black-headed Gull
296 * Gråhovedet Måge Chroicocephalus cirrocephalus Grey-headed Gull
297 Dværgmåge Hydrocoloeus minutus Little Gull
298 Rosenmåge Rhodostethia rosea Ross's Gull
299 Lattermåge Leucophaeus atricilla Laughing Gull
300 Præriemåge Leucophaeus pipixcan Franklin's Gull
301 * Reliktmåge Ichthyaetus relictus Relict Gull
302 Audouinsmåge Ichthyaetus audouinii Audouin's Gull
303 Sorthovedet Måge Ichthyaetus melanocephalus Mediterranean Gull
304 Stor Sorthovedet Måge Ichthyaetus ichthyaetus Pallas's Gull
305 Rødehavsmåge Ichthyaetus leucophthalmus White-eyed Gull
306 Sodfarvet Måge Ichthyaetus hemprichii Sooty Gull
307 Stormmåge Larus canus Mew Gull
308 Ringnæbbet Måge Larus delawarensis Ring-billed Gull
309 Svartbag Larus marinus Great Black-backed Gull
310 * Tangmåge Larus dominicanus Kelp Gull
311 * Gråvinget Måge Larus glaucescens Glaucous-winged Gull
312 Gråmåge Larus hyperboreus Glaucous Gull
313 Hvidvinget Måge Larus glaucoides Iceland Gull
314 Sølvmåge Larus argentatus European Herring Gull
315 * Amerikansk Sølvmåge Larus smithsonianus American Herring Gull
316 * Vegamåge Larus vegae Vega Gull
317 Kaspisk Måge Larus cachinnans Caspian Gull
318 Middelhavssølvmåge Larus michahellis Yellow-legged Gull
319 Armensk Måge Larus armenicus Armenian Gull
320 * Skifermåge Larus schistisagus Slaty-backed Gull
321 Sildemåge Larus fuscus Lesser Black-backed Gull
322 Sandterne Gelochelidon nilotica Gull-billed Tern
323 Rovterne Hydroprogne caspia Caspian Tern
324 * Amerikansk Kongeterne Thalasseus maximus Royal Tern
325 Bergiusterne Thalasseus bergii Greater Crested Tern
326 Bengalterne Thalasseus bengalensis Lesser Crested Tern
327 * Vestafrikansk Kongeterne Thalasseus albididorsalis West African Crested Tern
328 Splitterne Thalasseus sandvicensis Sandwich Tern
329 * Amerikansk Splitterne Thalasseus acuflavidus Cabot's Tern
330 * Aztekerterne Thalasseus elegans Elegant Tern
331 Dværgterne Sternula albifrons Little Tern
332 * Persisk Dværgterne Sternula saundersi Saunders's Tern
333 * Amerikansk Dværgterne Sternula antillarum Least Tern
334 * Beringsterne Onychoprion aleuticus Aleutian Tern
335 Brilleterne Onychoprion anaethetus Bridled Tern
336 * Sodfarvet Terne Onychoprion fuscatus Sooty Tern
337 Rosenterne Sterna dougallii Roseate Tern
338 Fjordterne Sterna hirundo Common Tern
339 Hvidkindet Terne Sterna repressa White-cheeked Tern
340 Havterne Sterna paradisaea Arctic Tern
341 Prærieterne Sterna forsteri Forster's Tern
342 Hvidskægget Terne Chlidonias hybrida Whiskered Tern
343 Hvidvinget Terne Chlidonias leucopterus White-winged Tern
344 Sortterne Chlidonias niger Black Tern
345 * Sydpolarkjove Stercorarius maccormicki South Polar Skua
346 Storkjove Stercorarius skua Great Skua
347 Mellemkjove Stercorarius pomarinus Pomarine Jaeger
348 Almindelig Kjove Stercorarius parasiticus Parasitic Jaeger
349 Lille Kjove Stercorarius longicaudus Long-tailed Jaeger
350 Søkonge Alle alle Little Auk
351 Polarlomvie Uria lomvia Thick-billed Murre
352 Lomvie Uria aalge Common Murre
353 Alk Alca torda Razorbill
354 * Pinguinus † impennis Great Auk
355 Tejst Cepphus grylle Black Guillemot
356 * Langnæbbet Dværgalk Brachyramphus perdix Long-billed Murrelet
357 * Hvidbrynet Dværgalk Synthliboramphus antiquus Ancient Murrelet
358 * Papegøjealk Aethia psittacula Parakeet Auklet
359 * Toppet Dværgalk Aethia cristatella Crested Auklet
360 Lunde Fratercula arctica Atlantic Puffin
361 * Toplunde Fratercula cirrhata Tufted Puffin
362 Rødnæbbet Tropikfugl Phaethon aethereus Red-billed Tropicbird
363 * Hvidhalet Tropikfugl Phaethon lepturus White-tailed Tropicbird
364 Rødstrubet Lom Gavia stellata Red-throated Loon
365 Sortstrubet Lom Gavia arctica Black-throated Loon
366 * Stillehavslom Gavia pacifica Pacific Loon
367 Islom Gavia immer Common Loon
368 Hvidnæbbet Lom Gavia adamsii Yellow-billed Loon
369 * Wilsons Stormsvale Oceanites oceanicus Wilson's Storm Petrel
370 Fregatstormsvale Pelagodroma marina White-faced Storm Petrel
371 * Sortbuget Fregatstormsvale Fregetta tropica Black-bellied Storm Petrel
372 * Tristan Albatros Diomedea dabbenena Tristan Albatross
373 * Sortbrynet Albatros Thalassarche melanophris Black-browed Albatross
374 * Hvidkronet Albatros Thalassarche cauta Shy Albatross
375 * Gulnæbbet Albatros Thalassarche chlororhynchos Atlantic Yellow-nosed Albatross
376 Lille Stormsvale Hydrobates pelagicus European Storm Petrel
377 Madeirastormsvale Oceanodroma castro Band-rumped Storm Petrel
378 * Acorerstormsvale Oceanodroma monteiroi Monteiro's Storm Petrel
379 * Kap Verde-stormsvale Oceanodroma jabejabe Cape Verde Storm Petrel
380 * Mørkrygget Stormsvale Oceanodroma monorhis Swinhoe's Storm Petrel
381 Stor Stormsvale Oceanodroma leucorhoa Leach's Storm Petrel
382 * Sydlig Kæmpestormfugl Macronectes giganteus Southern Giant Petrel
383 Mallemuk Fulmarus glacialis Northern Fulmar
384 * Kappetrel Daption capense Cape Petrel
385 * Hvidbuget Petrel Pterodroma incerta Atlantic Petrel
386 * Fløjlspetrel Pterodroma mollis Soft-plumaged Petrel
387 * Madeirapetrel Pterodroma madeira Zino's Petrel
388 Kap Verde-petrel Pterodroma feae Fea's Petrel
389 * Desertas Petrel Pterodroma deserta Desertas Petrel
390 * Bermudapetrel Pterodroma cahow Bermuda Petrel
391 * Cariberpetrel Pterodroma hasitata Black-capped Petrel
392 * Trindadepetrel Pterodroma arminjoniana Trindade Petrel
393 * Hvidmasket Skråpe Calonectris leucomelas Streaked Shearwater
394 Kuhls Skråpe Calonectris diomedea Scopoli's Shearwater
395 Atlantisk Skråpe Calonectris borealis Cory's Shearwater
396 Kap Verde-skråpe Calonectris edwardsii Cape Verde Shearwater
397 Sodfarvet Skråpe Ardenna grisea Sooty Shearwater
398 * Lysbenet Skråpe Ardenna carneipes Flesh-footed Shearwater
399 Storskråpe Ardenna gravis Great Shearwater
400 Almindelig Skråpe Puffinus puffinus Manx Shearwater
401 Ægæerskråpe Puffinus yelkouan Yelkouan Shearwater
402 Balearskråpe Puffinus mauretanicus Balearic Shearwater
403 * Tropeskråpe Puffinus lherminieri Audubon's Shearwater
404 * Persisk Skråpe Puffinus persicus Persian Shearwater
405 * Tropisk Skråpe Puffinus bailloni Tropical Shearwater
406 Lille Skråpe Puffinus baroli Barolo Shearwater
407 * Dværgskråpe Puffinus boydi Boyd's Shearwater
408 Spidshalet Petrel Bulweria bulwerii Bulwer's Petrel
409 * Arabisk Petrel Bulweria fallax Jouanin's Petrel
410 Afrikansk Skovstork Mycteria ibis Yellow-billed Stork
411 * Afrikansk Gabenæb Anastomus lamelligerus African Openbill
412 Sort Stork Ciconia nigra Black Stork
413 Hvid Stork Ciconia ciconia White Stork
414 * Marabustork Leptoptilos crumenifer Marabou Stork
415 * Ascension-fregatfugl Fregata aquila Ascension Frigatebird
416 * Pragtfregatfugl Fregata magnificens Magnificent Frigatebird
417 * Lille Fregatfugl Fregata ariel Lesser Frigatebird
418 Sule Morus bassanus Northern Gannet
419 * Kapsule Morus capensis Cape Gannet
420 * Maskesule Sula dactylatra Masked Booby
421 * Rødfodet Sule Sula sula Red-footed Booby
422 Brun Sule Sula leucogaster Brown Booby
423 * Rørskarv Microcarbo africanus Reed Cormorant
424 Dværgskarv Microcarbo pygmaeus Pygmy Cormorant
425 * Øreskarv Phalacrocorax auritus Double-crested Cormorant
426 Topskarv Phalacrocorax aristotelis European Shag
427 Skarv Phalacrocorax carbo Great Cormorant
428 * White-breasted Cormorant Phalacrocorax lucidus White-breasted Cormorant
429 * Socotraskarv Phalacrocorax nigrogularis Socotra Cormorant
430 * Afrikansk Slangehalsfugl Anhinga rufa African Darter
431 Hellig Ibis Threskiornis aethiopicus African Sacred Ibis
432 Eremitibis Geronticus eremita Northern Bald Ibis
433 Sort Ibis Plegadis falcinellus Glossy Ibis
434 Skestork Platalea leucorodia Eurasian Spoonbill
435 Rørdrum Botaurus stellaris Eurasian Bittern
436 * Amerikansk Rørdrum Botaurus lentiginosus American Bittern
437 * Amerikansk Dværghejre Ixobrychus exilis Least Bittern
438 Dværghejre Ixobrychus minutus Little Bittern
439 * Okkergul Dværghejre Ixobrychus sinensis Yellow Bittern
440 * Mørk Dværghejre Ixobrychus eurhythmus Von Schrenck's Bittern
441 * Pygmæhejre Ixobrychus sturmii Dwarf Bittern
442 Nathejre Nycticorax nycticorax Black-crowned Night Heron
443 * Gulkronet Nathejre Nyctanassa violacea Yellow-crowned Night Heron
444 * Krabbehejre Butorides virescens Green Heron
445 Mangrovehejre Butorides striata Striated Heron
446 Tophejre Ardeola ralloides Squacco Heron
447 * Rishejre Ardeola grayii Indian Pond Heron
448 * Vinhejre Ardeola bacchus Chinese Pond Heron
449 Kohejre Bubulcus ibis Western Cattle Egret
450 * Østlig Kohejre Bubulcus coromandus Eastern Cattle Egret
451 Fiskehejre Ardea cinerea Grey Heron
452 * Stor Blåhejre Ardea herodias Great Blue Heron
453 * Sorthovedet Hejre Ardea melanocephala Black-headed Heron
454 * Goliathejre Ardea goliath Goliath Heron
455 Purpurhejre Ardea purpurea Purple Heron
456 Sølvhejre Ardea alba Great Egret
457 * Mellemhejre Ardea intermedia Intermediate Egret
458 * Skyggehejre Egretta ardesiaca Black Heron
459 * Louisianahejre Egretta tricolor Tricolored Heron
460 * Blåhejre Egretta caerulea Little Blue Heron
461 * Snehejre Egretta thula Snowy Egret
462 Silkehejre Egretta garzetta Little Egret
463 Revhejre Egretta gularis Western Reef Heron
464 Hvid Pelikan Pelecanus onocrotalus Great White Pelican
465 Rosapelikan Pelecanus rufescens Pink-backed Pelican
466 Krøltoppet Pelikan Pelecanus crispus Dalmatian Pelican
467 Fiskeørn Pandion haliaetus Western Osprey
468 Blå Glente Elanus caeruleus Black-winged Kite
469 Lammegrib Gypaetus barbatus Bearded Vulture
470 Ådselgrib Neophron percnopterus Egyptian Vulture
471 Hvepsevåge Pernis apivorus European Honey Buzzard
472 * Østlig Hvepsevåge Pernis ptilorhynchus Crested Honey Buzzard
473 * Svalehaleglente Elanoides forficatus Swallow-tailed Kite
474 * Hættegrib Necrosyrtes monachus Hooded Vulture
475 * Hvidrygget Grib Gyps africanus White-backed Vulture
476 * Rüppells Grib Gyps rueppelli Rüppell's Vulture
477 Gåsegrib Gyps fulvus Griffon Vulture
478 Munkegrib Aegypius monachus Cinereous Vulture
479 Øregrib Torgos tracheliotos Lappet-faced Vulture
480 Slangeørn Circaetus gallicus Short-toed Snake Eagle
481 * Gøglerørn Terathopius ecaudatus Bateleur
482 Lille Skrigeørn Clanga pomarina Lesser Spotted Eagle
483 Stor Skrigeørn Clanga clanga Greater Spotted Eagle
484 * Savanneørn Hieraaetus wahlbergi Wahlberg's Eagle
485 Dværgørn Hieraaetus pennatus Booted Eagle
486 * Rovørn Aquila rapax Tawny Eagle
487 Steppeørn Aquila nipalensis Steppe Eagle
488 Spansk Kejserørn Aquila adalberti Spanish Imperial Eagle
489 Kejserørn Aquila heliaca Eastern Imperial Eagle
490 Kongeørn Aquila chrysaetos Golden Eagle
491 * Verreauxørn Aquila verreauxii Verreaux's Eagle
492 Høgeørn Aquila fasciata Bonelli's Eagle
493 * Gabarhøg Micronisus gabar Gabar Goshawk
494 * Mørk Sanghøg Melierax metabates Dark Chanting Goshawk
495 * Shikra Accipiter badius Shikra
496 Balkanhøg Accipiter brevipes Levant Sparrowhawk
497 Spurvehøg Accipiter nisus Eurasian Sparrowhawk
498 Duehøg Accipiter gentilis Northern Goshawk
499 Rørhøg Circus aeruginosus Western Marsh Harrier
500 Blå Kærhøg Circus cyaneus Hen Harrier
501 * Amerikansk Blå Kærhøg Circus hudsonius Northern Harrier
502 Steppehøg Circus macrourus Pallid Harrier
503 Hedehøg Circus pygargus Montagu's Harrier
504 Rød Glente Milvus milvus Red Kite
505 Sort Glente Milvus migrans Black Kite
506 * Gulnæbbet glente Milvus aegyptius Yellow-billed Kite
507 * Afrikansk Flodørn Haliaeetus vocifer African Fish Eagle
508 * Pallas´ Havørn Haliaeetus leucoryphus Pallas's Fish Eagle
509 Havørn Haliaeetus albicilla White-tailed Eagle
510 * Hvidhovedet Havørn Haliaeetus leucocephalus Bald Eagle
511 Fjeldvåge Buteo lagopus Rough-legged Buzzard
512 Ørnevåge Buteo rufinus Long-legged Buzzard
513 * Kap Verde Musvåge Buteo bannermani Cape Verde Buzzard
514 Musvåge Buteo buteo Common Buzzard
515 Slørugle Tyto alba Western Barn Owl
516 Stribet Dværghornugle Otus brucei Pallid Scops Owl
517 Dværghornugle Otus scops Eurasian Scops Owl
518 Cypern-dværghornugle Otus cyprius Cyprus Scops Owl
519 Sneugle Bubo scandiacus Snowy Owl
520 Stor Hornugle Bubo bubo Eurasian Eagle-Owl
521 * Ørkenhornugle Bubo ascalaphus Pharaoh Eagle-Owl
522 * Brun Fiskeugle Ketupa zeylonensis Brown Fish Owl
523 Natugle Strix aluco Tawny Owl
524 Maghreb Natugle Strix mauritanica Maghreb Owl
525 Ørkennatugle Strix hadorami Desert Owl
526 Slagugle Strix uralensis Ural Owl
527 Lapugle Strix nebulosa Great Grey Owl
528 Høgeugle Surnia ulula Northern Hawk-Owl
529 Spurveugle Glaucidium passerinum Eurasian Pygmy Owl
530 Kirkeugle Athene noctua Little Owl
531 Perleugle Aegolius funereus Boreal Owl
532 Skovhornugle Asio otus Long-eared Owl
533 Mosehornugle Asio flammeus Short-eared Owl
534 Kapugle Asio capensis Marsh Owl
535 * Blånakket Musefugl Urocolius macrourus Blue-naped Mousebird
536 Hærfugl Upupa epops Eurasian Hoopoe
537 * Blåkronet Ellekrage Coracias benghalensis Indian Roller
538 * Savanneellekrage Coracias abyssinicus Abyssinian Roller
539 Ellekrage Coracias garrulus European Roller
540 * Brednæbbet Ellekrage Eurystomus glaucurus Broad-billed Roller
541 Smyrnaisfugl Halcyon smyrnensis White-throated Kingfisher
542 Gråhovedet Isfugl Halcyon leucocephala Grey-headed Kingfisher
543 Isfugl Alcedo atthis Common Kingfisher
544 * Bæltestødfisker Megaceryle alcyon Belted Kingfisher
545 Gråfisker Ceryle rudis Pied Kingfisher
546 * Hvidstrubet Biæder Merops albicollis White-throated Bee-eater
547 Lille Grøn Biæder Merops orientalis Green Bee-eater
548 Grøn Biæder Merops persicus Blue-cheeked Bee-eater
549 Biæder Merops apiaster European Bee-eater
550 Vendehals Jynx torquilla Eurasian Wryneck
551 * Gulbuget Saftspætte Sphyrapicus varius Yellow-bellied Sapsucker
552 Tretået Spætte Picoides tridactylus Eurasian Three-toed Woodpecker
553 Mellemflagspætte Dendrocoptes medius Middle Spotted Woodpecker
554 * Gulbuget Askespætte Dendropicos goertae African Grey Woodpecker
555 Lille Flagspætte Dryobates minor Lesser Spotted Woodpecker
556 Syrisk Flagspætte Dendrocopos syriacus Syrian Woodpecker
557 Stor Flagspætte Dendrocopos major Great Spotted Woodpecker
558 Hvidrygget Flagspætte Dendrocopos leucotos White-backed Woodpecker
559 * Guldspætte Colaptes auratus Northern Flicker
560 Sortspætte Dryocopus martius Black Woodpecker
561 Grønspætte Picus viridis European Green Woodpecker
562 Iberisk Grønspætte Picus sharpei Iberian Green Woodpecker
563 Berbergrønspætte Picus vaillantii Levaillant's Woodpecker
564 Gråspætte Picus canus Grey-headed Woodpecker
565 Lille Tårnfalk Falco naumanni Lesser Kestrel
566 Tårnfalk Falco tinnunculus Common Kestrel
567 * Amerikansk Tårnfalk Falco sparverius American Kestrel
568 Aftenfalk Falco vespertinus Red-footed Falcon
569 * Amurfalk Falco amurensis Amur Falcon
570 Eleonorafalk Falco eleonorae Eleonora's Falcon
571 Sodfalk Falco concolor Sooty Falcon
572 Dværgfalk Falco columbarius Merlin
573 Lærkefalk Falco subbuteo Eurasian Hobby
574 Lannerfalk Falco biarmicus Lanner Falcon
575 Slagfalk Falco cherrug Saker Falcon
576 Jagtfalk Falco rusticolus Gyrfalcon
577 Vandrefalk Falco peregrinus Peregrine Falcon
578 Munkeparakit Myiopsitta monachus Monk Parakeet
579 Nandayparakit Aratinga nenday Nanday Parakeet
580 * Rødhovedet Aratinga Psittacara erythrogenys Red-masked Parakeet
581 * Stor Alexanderparakit Psittacula eupatria Alexandrine Parakeet
582 Alexanderparakit Psittacula krameri Rose-ringed Parakeet
583 * Fibii Sayornis phoebe Eastern Phoebe
584 * Østlig Pivi Contopus virens Eastern Wood Pewee
585 * Akadien-empidonax Empidonax virescens Acadian Flycatcher
586 * Elle-empidonax Empidonax alnorum Alder Flycatcher
587 * Lille Empidonax Empidonax minimus Least Flycatcher
588 * Vestlig Kongetyran Tyrannus verticalis Western Kingbird
589 * Østlig Kongetyran Tyrannus tyrannus Eastern Kingbird
590 Krattornskade Tchagra senegalus Black-crowned Tchagra
591 * Brun Tornskade Lanius cristatus Brown Shrike
592 Rødrygget Tornskade Lanius collurio Red-backed Shrike
593 Isabellatornskade Lanius isabellinus Isabelline Shrike
594 * Turkestantornskade Lanius phoenicuroides Red-tailed Shrike
595 * Langhalet Tornskade Lanius schach Long-tailed Shrike
596 Rosenbrystet Tornskade Lanius minor Lesser Grey Shrike
597 * Nordlig Tornskade Lanius borealis Northern Shrike
598 Stor Tornskade Lanius excubitor Great Grey Shrike
599 Sydlig Stor Tornskade Lanius meridionalis Iberian Grey Shrike
600 Rødhovedet Tornskade Lanius senator Woodchat Shrike
601 Masketornskade Lanius nubicus Masked Shrike
602 * Hvidøjet Vireo Vireo griseus White-eyed Vireo
603 * Gulbrystet Vireo Vireo flavifrons Yellow-throated Vireo
604 * Philadelphiavireo Vireo philadelphicus Philadelphia Vireo
605 Rødøjet Vireo Vireo olivaceus Red-eyed Vireo
606 Pirol Oriolus oriolus Eurasian Golden Oriole
607 * Sort Drongo Dicrurus macrocercus Black Drongo
608 * Askedrongo Dicrurus leucophaeus Ashy Drongo
609 Lavskrige Perisoreus infaustus Siberian Jay
610 Skovskade Garrulus glandarius Eurasian Jay
611 Blåskade Cyanopica cooki Iberian Magpie
612 Husskade Pica pica Eurasian Magpie
613 Maghreb Husskade Pica mauritanica Maghreb Magpie
614 Nøddekrige Nucifraga caryocatactes Spotted Nutcracker
615 Alpekrage Pyrrhocorax pyrrhocorax Red-billed Chough
616 Alpeallike Pyrrhocorax graculus Alpine Chough
617 Allike Coloeus monedula Western Jackdaw
618 * Sibirisk Allike Coloeus dauuricus Daurian Jackdaw
619 Huskrage Corvus splendens House Crow
620 Råge Corvus frugilegus Rook
621 Sortkrage Corvus corone Carrion Crow
622 Gråkrage Corvus cornix Hooded Crow
623 * Broget Krage Corvus albus Pied Crow
624 Ørkenravn Corvus ruficollis Brown-necked Raven
625 Ravn Corvus corax Northern Raven
626 Korthalet Ravn Corvus rhipidurus Fan-tailed Raven
627 Silkehale Bombycilla garrulus Bohemian Waxwing
628 * Cedersilkehale Bombycilla cedrorum Cedar Waxwing
629 * Hypocolius Hypocolius ampelinus Grey Hypocolius
630 Sortmejse Periparus ater Coal Tit
631 Topmejse Lophophanes cristatus European Crested Tit
632 Sørgemejse Poecile lugubris Sombre Tit
633 Lapmejse Poecile cinctus Grey-headed Chickadee
634 Sumpmejse Poecile palustris Marsh Tit
635 * Caspian Tit Poecile hyrcanus Caspian Tit
636 Fyrremejse Poecile montanus Willow Tit
637 Kanarisk Blåmejse Cyanistes teneriffae African Blue Tit
638 Blåmejse Cyanistes caeruleus Eurasian Blue Tit
639 * Azurmejse Cyanistes cyanus Azure Tit
640 Musvit Parus major Great Tit
641 Pungmejse Remiz pendulinus Eurasian Penduline Tit
642 Skægmejse Panurus biarmicus Bearded Reedling
643 Hærfuglelærke Alaemon alaudipes Greater Hoopoe-Lark
644 Tyknæbbet Lærke Ramphocoris clotbey Thick-billed Lark
645 Ørkenlærke Ammomanes deserti Desert Lark
646 Lille Ørkenlærke Ammomanes cinctura Bar-tailed Lark
647 Sortisset Lærke Eremopterix nigriceps Black-crowned Sparrow-Lark
648 * Brunisset Lærke Eremopterix signatus Chestnut-headed Sparrow-Lark
649 Hedelærke Lullula arborea Woodlark
650 * Hvidvinget Lærke Alauda leucoptera White-winged Lark
651 Razolærke Alauda razae Raso Lark
652 Lille Sanglærke Alauda gulgula Oriental Skylark
653 Sanglærke Alauda arvensis Eurasian Skylark
654 Theklalærke Galerida theklae Thekla's Lark
655 Toplærke Galerida cristata Crested Lark
656 Maghreb lærke Galerida macrorhyncha Maghreb Lark
657 Bjerglærke Eremophila alpestris Horned Lark
658 Ørkenbjerglærke Eremophila bilopha Temminck's Lark
659 * Spidsnæbbet Lærke Calandrella acutirostris Hume's Short-toed Lark
660 Korttået Lærke Calandrella brachydactyla Greater Short-toed Lark
661 Østlig Kalanderlærke Melanocorypha bimaculata Bimaculated Lark
662 Kalanderlærke Melanocorypha calandra Calandra Lark
663 * Sortlærke Melanocorypha yeltoniensis Black Lark
664 Duponts Lærke Chersophilus duponti Dupont's Lark
665 Eremitlærke Eremalauda dunni Dunn's Lark
666 Dværglærke Alaudala rufescens Lesser Short-toed Lark
667 Turkestan Korttået Lærke Alaudala heinei Turkestan Short-toed Lark
668 * Rødøret Bulbul Pycnonotus jocosus Red-whiskered Bulbul
669 Hvidkindet Bulbul Pycnonotus leucotis White-eared Bulbul
670 Rødgumpet Bulbul Pycnonotus cafer Red-vented Bulbul
671 Levantbulbul Pycnonotus xanthopygos White-spectacled Bulbul
672 Berberbulbul Pycnonotus barbatus Common Bulbul
673 Brunstrubet Digesvale Riparia paludicola Brown-throated Martin
674 * Grey-throated Martin Riparia chinensis Grey-throated Martin
675 Digesvale Riparia riparia Sand Martin
676 * Østlig Digesvale Riparia diluta Pale Martin
677 * Stor Digesvale Riparia cincta Banded Martin
678 * Træsvale Tachycineta bicolor Tree Swallow
679 * Purpursvale Progne subis Purple Martin
680 Landsvale Hirundo rustica Barn Swallow
681 * Etiopersvale Hirundo aethiopica Ethiopian Swallow
682 Klippesvale Ptyonoprogne rupestris Eurasian Crag Martin
683 Bleg Klippesvale Ptyonoprogne obsoleta Pale Crag Martin
684 Bysvale Delichon urbicum Common House Martin
685 * Asiatisk Bysvale Delichon dasypus Asian House Martin
686 Rødrygget Svale Cecropis daurica Red-rumped Swallow
687 * Indisk Klippesvale Petrochelidon fluvicola Streak-throated Swallow
688 * Stensvale Petrochelidon pyrrhonota American Cliff Swallow
689 Cettisanger Cettia cetti Cetti's Warbler
690 Kratsanger Scotocerca inquieta Streaked Scrub Warbler
691 Halemejse Aegithalos caudatus Long-tailed Tit
692 Skovsanger Phylloscopus sibilatrix Wood Warbler
693 Bjergløvsanger Phylloscopus bonelli Western Bonelli's Warbler
694 Balkanløvsanger Phylloscopus orientalis Eastern Bonelli's Warbler
695 Himalayasanger Phylloscopus humei Hume's Leaf Warbler
696 Hvidbrynet Løvsanger Phylloscopus inornatus Yellow-browed Warbler
697 Fuglekongesanger Phylloscopus proregulus Pallas's Leaf Warbler
698 Schwarz' Løvsanger Phylloscopus schwarzi Radde's Warbler
699 * Sinkiangløvsanger Phylloscopus griseolus Sulphur-bellied Warbler
700 Brun Løvsanger Phylloscopus fuscatus Dusky Warbler
701 * Dværgløvsanger Phylloscopus neglectus Plain Leaf Warbler
702 Løvsanger Phylloscopus trochilus Willow Warbler
703 Bjerggransanger Phylloscopus sindianus Mountain Chiffchaff
704 Kanarisk Gransanger Phylloscopus canariensis Canary Islands Chiffchaff
705 Gransanger Phylloscopus collybita Common Chiffchaff
706 Iberisk Gransanger Phylloscopus ibericus Iberian Chiffchaff
707 * Østlig Kronsanger Phylloscopus coronatus Eastern Crowned Warbler
708 Kaukasisk Lundsanger Phylloscopus nitidus Green Warbler
709 * Østlig Lundsanger Phylloscopus plumbeitarsus Two-barred Warbler
710 Lundsanger Phylloscopus trochiloides Greenish Warbler
711 * Lysbenet Løvsanger Phylloscopus tenellipes Pale-legged Leaf Warbler
712 Nordsanger Phylloscopus borealis Arctic Warbler
713 * Basradrosselrørsanger Acrocephalus griseldis Basra Reed Warbler
714 Kap Verde-rørsanger Acrocephalus brevipennis Cape Verde Warbler
715 Drosselrørsanger Acrocephalus arundinaceus Great Reed Warbler
716 * Østlig Drosselrørsanger Acrocephalus orientalis Oriental Reed Warbler
717 Papyrussanger Acrocephalus stentoreus Clamorous Reed Warbler
718 Tamarisksanger Acrocephalus melanopogon Moustached Warbler
719 Vandsanger Acrocephalus paludicola Aquatic Warbler
720 Sivsanger Acrocephalus schoenobaenus Sedge Warbler
721 Lille Rørsanger Acrocephalus agricola Paddyfield Warbler
722 Buskrørsanger Acrocephalus dumetorum Blyth's Reed Warbler
723 Rørsanger Acrocephalus scirpaceus Eurasian Reed Warbler
724 Afrikansk Rørsanger Acrocephalus baeticatus African Reed Warbler
725 Kærsanger Acrocephalus palustris Marsh Warbler
726 * Tyknæbbet Drosselrørsanger Arundinax aedon Thick-billed Warbler
727 Lille Gulbug Iduna caligata Booted Warbler
728 Steppegulbug Iduna rama Sykes's Warbler
729 Bleg Gulbug Iduna pallida Eastern Olivaceous Warbler
730 Vestlig Bleg Gulbug Iduna opaca Western Olivaceous Warbler
731 Orientgulbug Hippolais languida Upcher's Warbler
732 Olivensanger Hippolais olivetorum Olive-tree Warbler
733 Spottesanger Hippolais polyglotta Melodious Warbler
734 Gulbug Hippolais icterina Icterine Warbler
735 * Stor Græshoppesanger Helopsaltes fasciolatus Gray's Grasshopper Warbler
736 * Pallas' Græshoppesanger Helopsaltes certhiola Pallas's Grasshopper Warbler
737 Stribet Græshoppesanger Locustella lanceolata Lanceolated Warbler
738 Græshoppesanger Locustella naevia Common Grasshopper Warbler
739 Flodsanger Locustella fluviatilis River Warbler
740 Savisanger Locustella luscinioides Savi's Warbler
741 Cistussanger Cisticola juncidis Zitting Cisticola
742 Yndefuld Prinia Prinia gracilis Graceful Prinia
743 * Sahelsanger Spiloptila clamans Cricket Warbler
744 * Sangtimalie Leiothrix lutea Red-billed Leiothrix
745 Arabisk Larmdrossel Argya squamiceps Arabian Babbler
746 Gulbrun Larmdrossel Argya fulva Fulvous Babbler
747 * Iraklarmdrossel Argya altirostris Iraq Babbler
748 * Stribet Larmdrossel Argya huttoni Afghan Babbler
749 Munk Sylvia atricapilla Eurasian Blackcap
750 Havesanger Sylvia borin Garden Warbler
751 Høgesanger Sylvia nisoria Barred Warbler
752 Gærdesanger Sylvia curruca Lesser Whitethroat
753 * Mørk Gærdesanger Sylvia althaea Hume's Whitethroat
754 Mestersanger Sylvia hortensis Western Orphean Warbler
755 Østlig Mestersanger Sylvia crassirostris Eastern Orphean Warbler
756 Rødehavssanger Sylvia leucomelaena Arabian Warbler
757 Asiatisk Ørkensanger Sylvia nana Asian Desert Warbler
758 Afrikansk Ørkensanger Sylvia deserti African Desert Warbler
759 Tornsanger Sylvia communis Common Whitethroat
760 Provencesanger Sylvia undata Dartford Warbler
761 Sardinsk Sanger Sylvia sarda Marmora's Warbler
762 Balearsanger Sylvia balearica Balearic Warbler
763 Berbersanger Sylvia deserticola Tristram's Warbler
764 Brillesanger Sylvia conspicillata Spectacled Warbler
765 Rødstrubet Sanger Sylvia cantillans Eastern Subalpine Warbler
766 Iberisk Sanger Sylvia iberiae Western Subalpine Warbler
767 Moltonis Sanger Sylvia subalpina Moltoni's Warbler
768 Sorthovedet Sanger Sylvia melanocephala Sardinian Warbler
769 Rosasanger Sylvia mystacea Menetries's Warbler
770 Sortstrubet Sanger Sylvia ruppeli Rüppell's Warbler
771 Cypernsanger Sylvia melanothorax Cyprus Warbler
772 * Kanelpapegøjenæb Sinosuthora webbiana Vinous-throated Parrotbill
773 * Gråstrubet Papegøjenæb Sinosuthora alphonsiana Ashy-throated Parrotbill
774 Rødtoppet Fuglekonge Regulus ignicapilla Common Firecrest
775 Fuglekonge Regulus regulus Goldcrest
776 Madeirafuglekonge Regulus madeirensis Madeira Firecrest
777 * Rubinfuglekonge Regulus calendula Ruby-crowned Kinglet
778 Gærdesmutte Troglodytes troglodytes Eurasian Wren
779 Spætmejse Sitta europaea Eurasian Nuthatch
780 Korsikansk Spætmejse Sitta whiteheadi Corsican Nuthatch
781 * Kabylerspætmejse Sitta ledanti Algerian Nuthatch
782 Krüpers Spætmejse Sitta krueperi Krüper's Nuthatch
783 * Amerikansk Spætmejse Sitta canadensis Red-breasted Nuthatch
784 Klippespætmejse Sitta neumayer Western Rock Nuthatch
785 Østlig Klippespætmejse Sitta tephronota Eastern Rock Nuthatch
786 Murløber Tichodroma muraria Wallcreeper
787 Træløber Certhia familiaris Eurasian Treecreeper
788 Korttået Træløber Certhia brachydactyla Short-toed Treecreeper
789 * Kattedrossel Dumetella carolinensis Grey Catbird
790 * Nordlig Spottedrossel Mimus polyglottos Northern Mockingbird
791 * Røddrossel Toxostoma rufum Brown Thrasher
792 * Topmaina Acridotheres cristatellus Crested Myna
793 * Grå Maina Acridotheres ginginianus Bank Myna
794 Maina Acridotheres tristis Common Myna
795 * Burmastær Acridotheres burmannicus Vinous-breasted Starling
796 * Amurstær Agropsar sturninus Daurian Starling
797 Rosenstær Pastor roseus Rosy Starling
798 Stær Sturnus vulgaris Common Starling
799 Ensfarvet Stær Sturnus unicolor Spotless Starling
800 Tristrams Sortstær Onychognathus tristramii Tristram's Starling
801 * Sibirisk Drossel Geokichla sibirica Siberian Thrush
802 * Gulddrossel Zoothera aurea White's Thrush
803 * Flammedrossel Ixoreus naevius Varied Thrush
804 * Rustrygget Skovdrossel Catharus fuscescens Veery
805 * Gråkindet Skovdrossel Catharus minimus Grey-cheeked Thrush
806 * Olivenskovdrossel Catharus ustulatus Swainson's Thrush
807 * Eremitdrossel Catharus guttatus Hermit Thrush
808 * Plettet Skovdrossel Hylocichla mustelina Wood Thrush
809 * Grådrossel Turdus unicolor Tickell's Thrush
810 Ringdrossel Turdus torquatus Ring Ouzel
811 Solsort Turdus merula Common Blackbird
812 * Gråstrubet Drossel Turdus obscurus Eyebrowed Thrush
813 Sortstrubet Drossel Turdus atrogularis Black-throated Thrush
814 Rødstrubet Drossel Turdus ruficollis Red-throated Thrush
815 * Rustdrossel Turdus naumanni Naumann's Thrush
816 * Brundrossel Turdus eunomus Dusky Thrush
817 Sjagger Turdus pilaris Fieldfare
818 Vindrossel Turdus iliacus Redwing
819 Sangdrossel Turdus philomelos Song Thrush
820 Misteldrossel Turdus viscivorus Mistle Thrush
821 * Vandredrossel Turdus migratorius American Robin
822 Sort Trænattergal Cercotrichas podobe Black Scrub Robin
823 Trænattergal Cercotrichas galactotes Rufous-tailed Scrub Robin
824 Grå Fluesnapper Muscicapa striata Spotted Flycatcher
825 Tyrrhensk Fluesnapper Muscicapa tyrrhenica Mediterranean Flycatcher
826 * Sibirisk Fluesnapper Muscicapa sibirica Dark-sided Flycatcher
827 * Brun Fluesnapper Muscicapa dauurica Asian Brown Flycatcher
828 Rødhals Erithacus rubecula European Robin
829 * Blånattergal Larvivora cyane Siberian Blue Robin
830 * Manchurernattergal Larvivora sibilans Rufous-tailed Robin
831 Blåhals Luscinia svecica Bluethroat
832 Nattergal Luscinia luscinia Thrush Nightingale
833 Sydlig Nattergal Luscinia megarhynchos Common Nightingale
834 Hvidhals Irania gutturalis White-throated Robin
835 * Rubinnattergal Calliope calliope Siberian Rubythroat
836 Blåstjert Tarsiger cyanurus Red-flanked Bluetail
837 Broget Fluesnapper Ficedula hypoleuca European Pied Flycatcher
838 Berberfluesnapper Ficedula speculigera Atlas Pied Flycatcher
839 Hvidhalset Fluesnapper Ficedula albicollis Collared Flycatcher
840 Balkanfluesnapper Ficedula semitorquata Semicollared Flycatcher
841 * Mugimakifluesnapper Ficedula mugimaki Mugimaki Flycatcher
842 Lille Fluesnapper Ficedula parva Red-breasted Flycatcher
843 * Tajgafluesnapper Ficedula albicilla Taiga Flycatcher
844 * Gråhovedet Rødstjert Phoenicurus erythronotus Eversmann's Redstart
845 Husrødstjert Phoenicurus ochruros Black Redstart
846 Rødstjert Phoenicurus phoenicurus Common Redstart
847 * Amurrødstjert Phoenicurus auroreus Daurian Redstart
848 Diademrødstjert Phoenicurus moussieri Moussier's Redstart
849 * Bjergrødstjert Phoenicurus erythrogastrus Güldenstädt's Redstart
850 Stendrossel Monticola saxatilis Common Rock Thrush
851 Blådrossel Monticola solitarius Blue Rock Thrush
852 Bynkefugl Saxicola rubetra Whinchat
853 Kanarisk Bynkefugl Saxicola dacotiae Canary Islands Stonechat
854 Sibirisk Bynkefugl Saxicola maurus Siberian Stonechat
855 * Stejnegers Bynkefugl Saxicola stejnegeri Stejneger's Stonechat
856 Sortstrubet Bynkefugl Saxicola torquatus African Stonechat
857 * Sort Bynkefugl Saxicola caprata Pied Bush Chat
858 * Myrepikker Myrmecocichla aethiops Anteater Chat
859 Stenpikker Oenanthe oenanthe Northern Wheatear
860 Isabellastenpikker Oenanthe isabellina Isabelline Wheatear
861 Hættestenpikker Oenanthe monacha Hooded Wheatear
862 Ørkenstenpikker Oenanthe deserti Desert Wheatear
863 Vestlig Middelhavsstenpikker Oenanthe hispanica Western Black-eared Wheatear
864 Østlig Middelhavsstenpikker Oenanthe melanoleuca Eastern Black-eared Wheatear
865 Cypernstenpikker Oenanthe cypriaca Cyprus Wheatear
866 Nonnestenpikker Oenanthe pleschanka Pied Wheatear
867 Berberstenpikker Oenanthe moesta Red-rumped Wheatear
868 Sortstjert Oenanthe melanura Blackstart
869 * Orientstenpikker Oenanthe picata Variable Wheatear
870 Sørgestenpikker Oenanthe leucura Black Wheatear
871 Hvidkronet Stenpikker Oenanthe leucopyga White-crowned Wheatear
872 * Sorthovedet Stenpikker Oenanthe albonigra Hume's Wheatear
873 Hvidrygget Stenpikker Oenanthe finschii Finsch's Wheatear
874 Klippestenpikker Oenanthe lugens Mourning Wheatear
875 Kurdisk Stenpikker Oenanthe xanthoprymna Kurdish Wheatear
876 * Afghanstenpikker Oenanthe chrysopygia Red-tailed Wheatear
877 Vandstær Cinclus cinclus White-throated Dipper
878 * Lille Solfugl Hedydipna platura Pygmy Sunbird
879 Nilsolfugl Hedydipna metallica Nile Valley Sunbird
880 Palæstinasolfugl Cinnyris osea Palestine Sunbird
881 * Purpursolfugl Cinnyris asiaticus Purple Sunbird
882 Gråspurv Passer domesticus House Sparrow
883 Italiensk Spurv Passer italiae Italian Sparrow
884 Spansk Spurv Passer hispaniolensis Spanish Sparrow
885 Dødehavsspurv Passer moabiticus Dead Sea Sparrow
886 Kap Verde-spurv Passer iagoensis Iago Sparrow
887 Ørkenspurv Passer simplex Desert Sparrow
888 Skovspurv Passer montanus Eurasian Tree Sparrow
889 * Sahelspurv Passer luteus Sudan Golden Sparrow
890 Lys Stenspurv Carpospiza brachydactyla Pale Rockfinch
891 Stenspurv Petronia petronia Rock Sparrow
892 Gulstrubet Stenspurv Gymnoris xanthocollis Yellow-throated Sparrow
893 Snefinke Montifringilla nivalis White-winged Snowfinch
894 * Brunmasket Væver Ploceus galbula Rüppell's Weaver
895 * Stor Maskevæver Ploceus cucullatus Village Weaver
896 Sorthovedet Væver Ploceus melanocephalus Black-headed Weaver
897 Stribet Væver Ploceus manyar Streaked Weaver
898 Napoleonsvæver Euplectes afer Yellow-crowned Bishop
899 * Amarant Lagonosticta senegala Red-billed Firefinch
900 * Orangekindet Astrild Estrilda melpoda Orange-cheeked Waxbill
901 * Gråastrild Estrilda troglodytes Black-rumped Waxbill
902 Helenaastrild Estrilda astrild Common Waxbill
903 Tigerfinke Amandava amandava Red Avadavat
904 * Afrikansk Sølvnæb Euodice cantans African Silverbill
905 Indisk Sølvnæb Euodice malabarica Indian Silverbill
906 * Muskatfinke Lonchura punctulata Scaly-breasted Munia
907 * Dominikanerenke Vidua macroura Pin-tailed Whydah
908 Alpejernspurv Prunella collaris Alpine Accentor
909 * Sibirisk Jernspurv Prunella montanella Siberian Accentor
910 Kaukasisk Jernspurv Prunella ocularis Radde's Accentor
911 * Sortstrubet Jernspurv Prunella atrogularis Black-throated Accentor
912 Jernspurv Prunella modularis Dunnock
913 Skovvipstjert Dendronanthus indicus Forest Wagtail
914 Gul Vipstjert Motacilla flava Western Yellow Wagtail
915 * Østlig Gul Vipstjert Motacilla tschutschensis Eastern Yellow Wagtail
916 Citronvipstjert Motacilla citreola Citrine Wagtail
917 Bjergvipstjert Motacilla cinerea Grey Wagtail
918 Hvid Vipstjert Motacilla alba White Wagtail
919 Afrikansk Vipstjert Motacilla aguimp African Pied Wagtail
920 Storpiber Anthus richardi Richard's Pipit
921 Mongolsk Piber Anthus godlewskii Blyth's Pipit
922 Markpiber Anthus campestris Tawny Pipit
923 Langnæbbet Piber Anthus similis Long-billed Pipit
924 Engpiber Anthus pratensis Meadow Pipit
925 Skovpiber Anthus trivialis Tree Pipit
926 Tajgapiber Anthus hodgsoni Olive-backed Pipit
927 Tundrapiber Anthus gustavi Pechora Pipit
928 Rødstrubet Piber Anthus cervinus Red-throated Pipit
929 Hedepiber Anthus rubescens Buff-bellied Pipit
930 Bjergpiber Anthus spinoletta Water Pipit
931 Skærpiber Anthus petrosus Eurasian Rock Pipit
932 Kanarisk Piber Anthus berthelotii Berthelot's Pipit
933 Bogfinke Fringilla coelebs Common Chaffinch
934 Tenerife Blå Bogfinke Fringilla teydea Tenerife Blue Chaffinch
935 * Kanarisk Blå Bogfinke Fringilla polatzeki Gran Canaria Blue Chaffinch
936 Kvækerfinke Fringilla montifringilla Brambling
937 * Aftenkernebider Hesperiphona vespertina Evening Grosbeak
938 Kernebider Coccothraustes coccothraustes Hawfinch
939 Krognæb Pinicola enucleator Pine Grosbeak
940 Dompap Pyrrhula pyrrhula Eurasian Bullfinch
941 Azorerdompap Pyrrhula murina Azores Bullfinch
942 Karmoisinfinke Rhodopechys sanguineus Asian Crimson-winged Finch
943 Afrikansk Karmoisinfinke Rhodopechys alienus African Crimson-winged Finch
944 Ørkendompap Bucanetes githagineus Trumpeter Finch
945 Mongolsk Ørkendompap Bucanetes mongolicus Mongolian Finch
946 Karmindompap Carpodacus erythrinus Common Rosefinch
947 * Stor Rosenfinke Carpodacus rubicilla Great Rosefinch
948 Sinai-karmindompap Carpodacus synoicus Sinai Rosefinch
949 * Langhalet Rosenfinke Carpodacus sibiricus Long-tailed Rosefinch
950 * Rosenfinke Carpodacus roseus Pallas's Rosefinch
951 Grønirisk Chloris chloris European Greenfinch
952 Ørkenfinke Rhodospiza obsoleta Desert Finch
953 Bjergirisk Linaria flavirostris Twite
954 Tornirisk Linaria cannabina Common Linnet
955 Stor Gråsisken Acanthis flammea Common Redpoll
956 Lille Gråsisken Acanthis cabaret Lesser Redpoll
957 Hvidsisken Acanthis hornemanni Arctic Redpoll
958 Stor Korsnæb Loxia pytyopsittacus Parrot Crossbill
959 Skotsk Korsnæb Loxia scotica Scottish Crossbill
960 Lille Korsnæb Loxia curvirostra Red Crossbill
961 Hvidvinget Korsnæb Loxia leucoptera Two-barred Crossbill
962 Stillits Carduelis carduelis European Goldfinch
963 Citronsisken Carduelis citrinella Citril Finch
964 Brunrygget Citronsisken Carduelis corsicana Corsican Finch
965 Rødpandet Irisk Serinus pusillus Red-fronted Serin
966 Gulirisk Serinus serinus European Serin
967 Syrisk Gulirisk Serinus syriacus Syrian Serin
968 Kanariefugl Serinus canaria Atlantic Canary
969 Grønsisken Spinus spinus Eurasian Siskin
970 Lapværling Calcarius lapponicus Lapland Longspur
971 Snespurv Plectrophenax nivalis Snow Bunting
972 Bomlærke Emberiza calandra Corn Bunting
973 Gulspurv Emberiza citrinella Yellowhammer
974 Hvidkindet Værling Emberiza leucocephalos Pine Bunting
975 Klippeværling Emberiza cia Rock Bunting
976 * Bjerghortulan Emberiza buchanani Grey-necked Bunting
977 Gulgrå Værling Emberiza cineracea Cinereous Bunting
978 Hortulan Emberiza hortulana Ortolan Bunting
979 Rustværling Emberiza caesia Cretzschmar's Bunting
980 Gærdeværling Emberiza cirlus Cirl Bunting
981 Stribet Værling Emberiza striolata Striolated Bunting
982 Husværling Emberiza sahari House Bunting
983 * Brunøret Værling Emberiza fucata Chestnut-eared Bunting
984 Dværgværling Emberiza pusilla Little Bunting
985 * Gulbrynet Værling Emberiza chrysophrys Yellow-browed Bunting
986 Pileværling Emberiza rustica Rustic Bunting
987 Gulbrystet Værling Emberiza aureola Yellow-breasted Bunting
988 * Rødværling Emberiza rutila Chestnut Bunting
989 Hætteværling Emberiza melanocephala Black-headed Bunting
990 * Brunhovedet Værling Emberiza bruniceps Red-headed Bunting
991 * Gråhovedet Værling Emberiza spodocephala Black-faced Bunting
992 * Sibirisk Rørspurv Emberiza pallasi Pallas's Reed Bunting
993 Rørspurv Emberiza schoeniclus Common Reed Bunting
994 * Rævespurv Passerella iliaca Red Fox Sparrow
995 * Sangspurv Melospiza melodia Song Sparrow
996 * Stribet Sangspurv Melospiza lincolnii Lincoln's Sparrow
997 * Hvidkronet Spurv Zonotrichia leucophrys White-crowned Sparrow
998 * Hvidstrubet Spurv Zonotrichia albicollis White-throated Sparrow
999 * Mørkøjet Junco Junco hyemalis Dark-eyed Junco
1000 * Savannahspurv Passerculus sandwichensis Savannah Sparrow
1001 * Amerikansk Træspurv Spizelloides arborea American Tree Sparrow
1002 * Lærkespurv Chondestes grammacus Lark Sparrow
1003 * Rødsidet Buskspurv Pipilo erythrophthalmus Eastern Towhee
1004 * Gulhovedet Trupial Xanthocephalus xanthocephalus Yellow-headed Blackbird
1005 * Bobolink Dolichonyx oryzivorus Bobolink
1006 * Baltimoretrupial Icterus galbula Baltimore Oriole
1007 * Rødvinget Trupial Agelaius phoeniceus Red-winged Blackbird
1008 * Brunhovedet Kostær Molothrus ater Brown-headed Cowbird
1009 * Sortgrackel Quiscalus quiscula Common Grackle
1010 * Brillevanddrossel Seiurus aurocapilla Ovenbird
1011 * Nordlig Vanddrossel Parkesia noveboracensis Northern Waterthrush
1012 * Gulvinget Sanger Vermivora chrysoptera Golden-winged Warbler
1013 * Blåvinget Sanger Vermivora cyanoptera Blue-winged Warbler
1014 * Sorthvid Sanger Mniotilta varia Black-and-white Warbler
1015 * Blommegul Sanger Protonotaria citrea Prothonotary Warbler
1016 * Tennesseesanger Leiothlypis peregrina Tennessee Warbler
1017 * Connecticutsanger Oporornis agilis Connecticut Warbler
1018 * Gulstrube Geothlypis trichas Common Yellowthroat
1019 * Hættesanger Setophaga citrina Hooded Warbler
1020 * Amerikansk Ildstjert Setophaga ruticilla American Redstart
1021 * Brunkindet Sanger Setophaga tigrina Cape May Warbler
1022 * Cyanblå Sanger Setophaga cerulea Cerulean Warbler
1023 * Parulasanger Setophaga americana Northern Parula
1024 * Magnoliesanger Setophaga magnolia Magnolia Warbler
1025 * Brunbrystet Sanger Setophaga castanea Bay-breasted Warbler
1026 * Ildsanger Setophaga fusca Blackburnian Warbler
1027 * Gul Sanger Setophaga aestiva American Yellow Warbler
1028 * Brunsidet Sanger Setophaga pensylvanica Chestnut-sided Warbler
1029 * Stribet Sanger Setophaga striata Blackpoll Warbler
1030 * Blå Sanger Setophaga caerulescens Black-throated Blue Warbler
1031 * Mossanger Setophaga palmarum Palm Warbler
1032 * Myrtesanger Setophaga coronata Myrtle Warbler
1033 * Gulstrubet Sanger Setophaga dominica Yellow-throated Warbler
1034 * Præriesanger Setophaga discolor Prairie Warbler
1035 * Sorthalset Sanger Setophaga virens Black-throated Green Warbler
1036 * Canadasanger Cardellina canadensis Canada Warbler
1037 * Sortkronet Sanger Cardellina pusilla Wilson's Warbler
1038 * Sommertangar Piranga rubra Summer Tanager
1039 * Skarlagentangar Piranga olivacea Scarlet Tanager
1040 * Rosenbrystet Kernebider Pheucticus ludovicianus Rose-breasted Grosbeak
1041 * Dickcissel Spiza americana Dickcissel
1042 * Koboltkernebider Passerina caerulea Blue Grosbeak
1043 * Indigofinke Passerina cyanea Indigo Bunting