Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-03-06 Mark kort før Gyldensteen
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-02-23 Lindø nord for Jersore
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-02-23 Lindø nord for Jersore
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-06-05 Ranzausminde
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-08 Gyldensteen strand
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-02 Ravnholt skov
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-02-06 Mellem Bro og Varbjerg
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-02 Ravnholt skov
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Tarup grusgrave
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-16 Velds v/Viborg
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-04-11 Syd for Finderup (v/Viborg)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-02-19 Flyvesandet
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-23 Bøjden
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Tarup grusgrave
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-08 Gyldensteen strand
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Tarup grusgrave
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-23 Bøjden
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-02 Ravnholt skov
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-06-01 Tryggelev Nor
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-01 Tarup grusgrave
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-07-14 Damhussøen
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2022-11-17 Klejtrup NV for Viborg
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Tarup grusgrave
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-09 Føns Vang
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-09 Føns vig
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-05-29 Skagen - Grenen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-09 Føns Vig
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-10-21 Blåvand v/ishuset
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-23 Bøjden
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Tarup grusgrave
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-08 Gyldensteen strand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Tarup grusgrave
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-23 Bøjden
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-14 Ejby
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-08 Sdr. Nærå v/søen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-01 Tarup grusgrave
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-04-12 Troldeslugten - v/Viborg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-02-02 Ejby
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-04 Ejby Vesterskov
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-01 Tarup grusgrave
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-01-23 Bøjden OF H
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-23 Bøjden
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-02-27 Grusgravsøen ved Sdr. Nærå
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-03-20 Birkum grusgrav
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-08 Gyldensteen strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-05-31 Siø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-23 Bøjden
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-03-26 Rømø - Sønderstrand
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-10-09 Bøjden Nor
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-03-25 Rømø - Havneby havn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-05-16 Ejby mose
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-08 Gyldensteen strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-10-09 Bøjden nor
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-07-17 Bøjden nor
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-10-14 Agger tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-08-21 Lønstrup
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-08-13 Gyldensten strand
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-14 Nivå strandeng
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-08-24 Blokhus
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-07-14 Nivå strandeng
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-10-17 Blåvand - Grønningen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-07-14 Nivå strandeng
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-01-04 Ejby Vesterskov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-12 Nørre eng - Viborg
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-15 Ejby mose
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-08 Gyldensteen strand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-07-14 Nivå strandeng
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-08-13 Gyldensten strand
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-02-20 Nærå - sø ved Tarup Grusgrave
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-05-26 Skagen - Nordstrand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-08-26 Lønstrup
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-04-15 Birkum grusgrav
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-08 Gyldensteen strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-08 Gyldensteen strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-03-26 Rømø - Lakolk
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-07-14 Nivå strandeng
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-05-26 Skagen - Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-07-17 Bøjden nor
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-05-08 Sdr. Nærå v/søen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-07-17 Bøjden nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-28 Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-28 Nordstranden
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-05-28 Nordstranden
208 X Alk (Alca torda) 2022-02-05 Hindsgavl Søbad
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-05-29 Skagen - Grenen
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2022-10-18 Blåvandshuk
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-03-26 Skagen - Nordstrand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-05-28 Nordstranden
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-05-28 Nordstranden
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-08-23 Lønstrup
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-05-25 Skagen - Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Tarup grusgrave
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-25 Ribe
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-07-24 Bøjden
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-05-28 Skagen ved Grenen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Tarup grusgrave
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-08 Gyldensteen strand
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-07-17 Bøjden nor
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-05-25 Skagen - Ved Batteriskoven
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-28 Skagen - ved Det grå fyr
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-31 Ravnholt Dyrehave
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-06 Ejby Vesterskov
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-01-09 Føns Vang
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-03-25 Mellem Kammerslusen og Ribe
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-25 Skagen - Saftevandsbakken
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-02 Skov ved Lykkesholm (midtfyn)
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-02 Ravnholt skov
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-10 Aarupvej
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-02-19 Flyvesandet
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-05-28 Skagen - ved Det grå fyr
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-02-27 Badesøen ved Sdr. Nærå
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-25 Skagen - Dokkerbanke/spejderhytte
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-06 Ejby Vesterskov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-10-14 Nord for Lyne (nord for Esbjerg)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-01-01 Tarup grusgrave
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-25 Skagen - Saftevandsbakken
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-02-19 Fynsværket - redekasse
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-28 Skagen - Kanalvejen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-10-16 Blåvand - Kalmærsks hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-29 Skagen - Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-04 Ejby Vesterskov
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Tarup grusgrave
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Tarup grusgrave
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-02-26 Ved Ravnholt
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Tarup grusgrave
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-02 Ravnholt skov
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-14 Non mølle
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-01 Tarup grusgrave
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-10-18 Blåvand - Grønningen
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Tarup grusgrave
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-06 Ejby Vesterskov
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-05-28 Skagen - Kanalvejen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-06 Ejby Vesterskov
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-25 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-10-09 Bøjden Nor
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-23 Sdr. Nærå
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-30 Aarup
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-30 Ejby
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-04 Ejby Vesterskov
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-16 Blåvand - Ho plantage
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-15 Davinde grusgrav
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-19 Birkum grusgrav
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-16 Ejby mose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-22 Sdr. Nærå sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-25 Skagen - Saftevandsbakken
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-18 Ejby Vesterskov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-25 Sdr. Nærå - sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-21 Ejby
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-08 Sdr. Nærå v/søen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-05-14 Morud skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Tarup grusgrave
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-06 Ejby mose
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-14 Hald sø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-01 Tarup grusgrave
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-16 Velds v/Viborg
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-10-21 Blåvand - Kallesmærsk hede
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Tarup grusgrave
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Tarup grusgrave
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-02 Ringe
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-24 Rømø - Havneby
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-25 Rømø Havneby
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-25 Ellekrattet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-02 Ravnholt skov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-11 Nørre mølle eng - Viborg
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-15 Ejby mose
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2022-05-15 Ejby mose
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-01-06 Ejby mose
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-30 Ejby
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-08-24 Lønstrup
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-03-26 Rømø - Lakolk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-08-22 Lønstrup
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2022-11-05 Storvorde
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-14 Troldebugten v/Hald sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-08 Bogense
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-03-15 Ejby v/fabrikken
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-05-28 Grenen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-15 Troldeslugten v/Hald sø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-18 Ejby
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-01 Tarup grusgrave
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-05-25 Skagen - Saftevandsbakken
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-23 Bøjden
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Tarup grusgrave
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Tarup grusgrave
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-06 Ejby Vesterskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-02 Ravnholt skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-05-28 Skagen - Eratosvej
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-09 Føns Vig
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-03-24 Rømø - Havneby
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-01-04 Ejby - OF matriklen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-03-24 Rømø - Havneby
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-16 Blåvand - Ho plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-05-25 Ellekrattet
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-11 Ejby - OF matriklen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-01 Tarup grusgrave
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-05-30 Purhus
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-04 Ejby Vesterskov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-25 Ribe
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-14 Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer