Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-01-09 Rettestrup (Næstved)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-05 Kraneled (Vordingborg)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-02 Bækkegård (Gribskov)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-02-26 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-01-09 Damme/St.Damme (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-06-08 Holløse Bredning (Gribskov)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-09 Humlemose ved Teestrup (Faxe)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-09 Damme/St.Damme (Vordingborg)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-01-09 Damme/St.Damme (Vordingborg)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-09 Damme/St.Damme (Vordingborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-11-05 Guldborgsund, nord, del 1 (Guldborgsund)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-02-11 Underup (Horsens)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-02-12 Uge (Aabenraa)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2022-05-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-01-06 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-18 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2022-12-31 Arnakke (Holbæk)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-01 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-03-31 Bløden (Roskilde)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-04-05 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-01 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-07-07 Damhussøen (København)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-01 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-02 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2022-01-22 Isefjord (Odsherred)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-01-08 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-11-20 Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-06 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-13 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø området
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-05-16 Hønning Plantage (Tønder)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-10-29 Mandehoved (Stevns)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-05 Kalvebod Fælled (Tårnby)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-01 Kongens Enghave (København)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-26 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-04-15 Hostrup, Tønder (Tønder)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-01 Tårnby bydel (Tårnby)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2022-06-29 Suså mellem Vetterslev og jernbanen (Ringbanen)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-01 Kongelunden del 5 (marker og nyskov NV for skoven) (Dragør)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-12 Kongens Mose (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-01 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-03-19 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-04-23 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-13 Nordhavnstippen/Stubben (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-04 Høve Strand (Odsherred)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-05-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-04 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-09 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-03-19 Kirke Såby (Lejre)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-05-11 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-27 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-05-18 Saltvandssøen (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2022-05-11 Møgeltønder Kog (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-25 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-01-04 Sanddobberne (Odsherred)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-03-27 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-05-11 Rømødæmningen (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-03-24 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-09 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-09 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-04 Sanddobberne (Odsherred)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-16 Højer Vade (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2022-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-04-26 Kalvebod Fælled (Tårnby)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-03-31 Bolund (Roskilde)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-01-28 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-06-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-02 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-14 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-01 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-04-15 Sneum Sluse (Esbjerg)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-14 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-01-30 Gilleleje Havn (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-04-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-04-02 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-02 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-04-17 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-02-11 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-01-08 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-03-18 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-04-14 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-03-10 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-04-27 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-16 Filsø, Mellemsø (Varde)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-04-27 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2022-05-09 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-04-20 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-04-17 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-30 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-02 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-02-11 Sprogø (Slagelse)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-02 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-03-19 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-04-21 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2022-09-15 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-05-16 Jejsing (Tønder)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-02 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Nokken og Slusen (ved Sydhavnen) (København)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-04-15 Ribe, syd (Esbjerg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-02-27 Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-03-07 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Ørestad Syd (København)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-08 Tissø - samlet (Kalundborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-05-08 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-14 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-30 Lindkær v/Ravnholt (Nyborg)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-08 Sørninge (Holbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-02-27 Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-04-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-11 Ballum Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-08 Knabstrup Teglværksgrave (Holbæk)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-04-11 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-08 Lynghøjsøerne (Roskilde)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-01 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-20 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-02-27 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2022-04-15 Blåbjerg Klitplantage (Varde)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-22 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-01-25 Avnø (Vordingborg)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-03-21 Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-04-17 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-12 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-18 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-03-02 Ganløse Ore (Egedal)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-02-12 Astrup (Esbjerg)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-04 Svinninge vest for Holbæk (Holbæk)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-01 Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-16 Bygholm Vejle (Thisted)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-04-21 Flagbakken (Frederikshavn)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2022-04-21 Flagbakken (Frederikshavn)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-12 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-15 Stormengene, Rømø (Tønder)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-01-31 Lønholt Mose (Fredensborg)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-06-01 Fiskebæk Skov (Guldborgsund)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Tårnby bydel (Tårnby)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-02 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-02-12 Engskov, Kværs (Sønderborg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-09 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-31 Asserbo Plantage (Halsnæs)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-04-22 Flagbakken (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-31 Bækkebro (Gribskov)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-04-16 Kærgård Klitplantage ved Filsø (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-12 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-16 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-01-31 Liseleje Plantage (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-05 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-04-16 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-01-02 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-15 Astrup Enge (Tønder)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-21 Flagbakken (Frederikshavn)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2022-04-17 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-02-09 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-26 Lille Vejlesø (Ishøj)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-05 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-14 Ølsemagle Revle (Køge)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-14 Kalvebod Fælled (Tårnby)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-19 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-07 Søholm Engsø (Stevns)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-01 Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-05 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-19 Tønder (Tønder)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-19 Jennes Sø, Skagen (Frederikshavn)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-05 Kalvebod Fælled (Tårnby)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-26 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-01-06 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-02 Asserbo Plantage (Halsnæs)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-06 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-21 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-06 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-17 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-13 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-30 Gribskov, Harager Hegn (Gribskov)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-16 Ny Frederikskog (Tønder)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-15 Ribe Østerå (Esbjerg)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-06 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2022-05-15 Stormengene, Rømø (Tønder)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-04-30 Vestre Kirkegård (København)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-06-05 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-05-01 Avedøre Holme (Hvidovre)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-26 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-08 Bakkerne øst for Stengården (Vordingborg)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-04-11 Kalvebod Fælled (Tårnby)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-15 Solvig (Tønder)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-10 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-03-21 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-30 Bøtø Enge (Guldborgsund)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-02 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-18 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-19 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-01-02 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-02 Ålsgårde (Helsingør)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-06-01 Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-01-09 Sallerup (Vordingborg)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-04-16 Ål Plantage (Varde)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-01-31 Asserbo Plantage (Halsnæs)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-03-02 Ganløse Ore (Egedal)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-01 Kalvebod Fælled (Tårnby)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-06 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2022-09-25 Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-04 Korevlerne (Odsherred)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-01-08 Lammefjorden sydvest (Odsherred)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-18 Kalvebod Fælled (Tårnby)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-02-26 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-11 Agger by
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer