Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-02-26 | Skjern enge |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-03-14 | Kobæk sø |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-04-17 | Grenen, Skagen |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-01-04 | Keldsnor (Langeland) |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-03-08 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-02-11 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-02-11 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-02-20 | Sanddobberne |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-02-27 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-01-11 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-01-21 | Hejresøen |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-01-29 | Margrethekog |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-02-26 | Faurholm |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-03-25 | Bispeengen |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-03-04 | Kobæk sø |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-01-01 | Sanddobberne (Odsherred) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-01-31 | Skjern Enge, Vesterenge |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-04-17 | Hegnede Bugt |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-03-08 | Ribe Østsø |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-04-03 | Uldum Kær (Hedensted) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-03-16 | Aggertange |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-02-01 | Bøtø |
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-04-04 | Ulvedybet |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-01-01 | Gedser Odde (Guldborgsund) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-02-27 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-02-27 | Kobæk sø |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-03-08 | Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-03-04 | Ribe Østerå (Esbjerg) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-01-02 | |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-04-01 | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | ||
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-02-22 | Geddal enge |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-03-31 | Borreby mose |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-01-04 | Villahøj Sø, Kalvebod fælled |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-03-19 | Bygholm Enge v. Horsens (Horsens) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-01-06 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-03-17 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-01-11 | Græse |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-03-08 | Ribe Østerå |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-04-18 | Holløse Bredning |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-01-15 | Nyord Enge (Vordingborg) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-03-26 | Kølsen |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-03-26 | Saltvandssøen (Tønder) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-04-22 | Føns Vang |
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-01-19 | Kongens Mose |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-01-18 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-03-02 | Ølsemagle Revle, Køge |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-04-11 | Saltvandssøen (Tønder) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-03-19 | Bygholm Vejle |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-03-26 | Villahøj sø |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-02-05 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-03-26 | Saltvandssøen |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-04-20 | Sneum Digesø (Esbjerg) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-02-05 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-03-19 | Egå Engsø (Århus) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-03-11 | Staunings Ø |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-03-04 | Søndersø(Furesø) |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-03-17 | Velling Mærsk |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-01-01 | Kalløgrå N. f. Sakskøbing |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-01-05 | Hejresøen |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | ||
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-03-24 | Sønderlem vig |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-04-18 | Hammeren |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-03-16 | Agger Tange |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-03-06 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-01-05 | Bogense |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-03-31 | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-02-13 | Kongsholmparken |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-01-01 | Kalløgrå (Guldborgsund) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-01-25 | Borreby Mose |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-04-01 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-04-16 | Vejlerne |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-04-13 | Egå Engsø (Århus) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-01-08 | Vallensbæk Sø |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-05-01 | Egå Engsø |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-02-12 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-01-04 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-02-14 | Margrethekog |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-03-20 | Værnengene |
89 | Flemming Thomasen | 214 | ||
90 | Jan Ravnborg | 214 | 2022-01-15 | Mandø (Esbjerg) |
91 | Christian Leth | 214 | 2022-04-15 | Holløse Bredning |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-03-15 | Harrestrup Ådal |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-01-21 | Hejresøen |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-01-14 | Kalløgrå |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-03-15 | Vaserne |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-03-10 | Præstesø |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-03-25 | Marup Mose (Holbæk) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-02-19 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-01-23 | Bøjden |
100 | Henrik Dahl | 211 | 2022-01-06 | Præstø |
101 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-05-12 | Als |
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-04-13 | Vandplasken (Hjørring) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-01-15 | Kaløgrå |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-02-19 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-04-11 | Tranemosen s.f. Haslev (Faxe) |
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-03-13 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-01-01 | |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-01-08 | Tueholmsø |
109 | Sarah Kisbye | 207 | ||
110 | Poul Krag | 206 | 2022-03-08 | Ribe Å |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-01-13 | Klydesøen |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-04-25 | Horne-Søen, Hirtshals |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-05-21 | Årslev Engsø |
114 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2022-01-08 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-02-10 | Ribe |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-02-20 | Egå Engsø (Århus) |
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-03-22 | Agger tange |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-03-13 | Saltvandssøen (Tønder) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-03-12 | Kammerslusen |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-08-20 | Gjerrild Nordstrand Øst |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-01-05 | Utterslev Mose |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-02-26 | Geddal Enge |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-01-01 | Tueholms Sø (Vallensbæk) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-04-06 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-05-16 | Skarvsøen |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-05-24 | Klydesøen, Amager |
129 | René Rørbæk | 194 | 2022-11-12 | Egholm ved Aalborg (Aalborg) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-03-26 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | 2022-02-05 | Gyldensteen: Langø (Nordfyns) |
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-04-09 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-04-26 | Hejresøen |
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-01-02 | Bøjden Nor |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-03-18 | Dødeå (Århus) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-04-02 | hindemade |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-03-19 | Hovvig |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-04-13 | Ribe Østerå (Esbjerg) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-04-14 | Korevlerne |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-03-15 | vaserne |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-02-16 | Utterslev Mose (Vestmosen) |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-01-15 | Ballum Forland (Tønder) |
144 | Kurt M. Nielsen | 171 | 2022-01-12 | Utterslev Mose |
145 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-10-02 | Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg) |
146 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | ||
147 | Geir Tveit | 169 | 2022-03-04 | Præstesø (Furesø) |
148 | Lasse Morgen | 167 | 2022-04-17 | Bygholm Vejle, Østsø (Jammerbugt) |
149 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-03-19 | Ribe |
150 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
151 | Tina Hansen | 164 | 2022-02-06 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
152 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-05-30 | Harboøre Tange |
153 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-06-21 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
154 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-07-14 | Hverremose Ø.f. Nordby (Samsø) |
155 | Helle Andersen | 158 | ||
156 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-04-11 | Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov) |
157 | Bente Wonsild | 157 | 2022-03-19 | Ribe |
158 | Daniel Andersen | 156 | 2022-03-10 | |
159 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-04-09 | Gråsten Søerne (Sønderborg) |
160 | Søren Thomsen | 156 | 2022-04-30 | Amager Fælled |
161 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-05-18 | Thorup made |
162 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-10-08 | Uge 41 |
163 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-04-28 | Hindemade |
164 | Susanne Naamann | 151 | ||
165 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-04-21 | Sandholt Gods m/enge og marker (Faaborg-Midtfyn) |
166 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-04-18 | Gundsømagle sø |
167 | John Brandbyge | 134 | 2022-04-14 | Vængesø, Helgenæs (Syddjurs) |
168 | Claus Holkjær | 133 | 2022-06-18 | Villahøj sø |
169 | Torben Kragh | 127 | ||
170 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-10-02 | Vidå |
171 | Andreas Petersen | 123 | 2022-10-17 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
172 | Christian Terp | 120 | 2022-04-12 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
173 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-03-24 | Klæggrav nord for Kammerslusen (Esbjerg) |
174 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-05-19 | Rydalsgaard Mose |
175 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-01-15 | Kalø Grå |
176 | Agnes Mørch Nielsen | 107 | ||
177 | Ingrid Stegmann | 107 | ||
178 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 100 | Agger tange | |
179 | Peter Enemark | 98 | 2022-03-08 | Utterslev Mose |