Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | 2022-05-16 | Nordstand skagen |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-05-25 | Bankes marker Skagen |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-05-19 | Nordstrand, Skagen |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-05-10 | Pælebakke Klit, Skagen |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-05-19 | Fyrvej, Skagen (Frederikshavn) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-06-05 | Busene (Vordingborg) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-05-23 | Kallesmærsk Hede (Varde) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-05-16 | Sølsted Mose |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-05-15 | Stormengene, Rømø (Tønder) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-05-19 | Krage Klit (Hjørring) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-05-18 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-05-18 | Gilbjerg |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-05-24 | Haderslev vesterskov |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-05-18 | Villingrød |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-06-01 | Mølleåen |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-06-02 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-06-04 | Skiveren (Frederikshavn) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-05-25 | Hoverdal Plantage |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-05-21 | Hulsig Hede |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-05-17 | Frøslev pl |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-05-15 | Stormengene, Rømø (Tønder) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-05-21 | Skagen |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-05-16 | Kroghage |
28 | Mogens Neergaard | 252 | ||
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-05-26 | Busene (Vordingborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-05-21 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-05-27 | Råbjerg mose |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-05-16 | Nedermose, Skagen (Frederikshavn) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-05-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-05-27 | Møn |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-05-13 | Kølvrå (Viborg) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-05-19 | Bødkermosen (Vordingborg) |
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | 2022-05-21 | |
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-05-25 | Ladegård sø |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-06-05 | Slettemose |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-05-27 | Skagen Reservat |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-05-23 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-05-30 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-05-17 | Vrads Sande (Silkeborg) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-05-21 | Kikhavn |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-05-18 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-05-17 | Frøslev Plantage |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-06-05 | Grenen, Skagen |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-05-18 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-05-23 | Kølsen |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-05-25 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | 2022-05-23 | Røjle By |
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-05-17 | Gulstav |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-05-15 | Kroghage ved Gedser (Guldborgsund) |
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-05-30 | Villahøj Sø, Tårnby |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-05-16 | Nedermose, Skagen (Frederikshavn) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-06-03 | Vrads Sande |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-06-10 | Tryggelev Nor |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-06-05 | Broløkke Strand (Kerteminde) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-05-22 | Kærsgård |
61 | Dan Blohm | 231 | ||
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-05-26 | Dalby Bugt (Kerteminde) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-05-28 | Læsten Bakker (Randers) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-06-28 | Teglstrup Hegn |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-05-15 | Blåvand |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-05-17 | Vrads Sande |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-05-31 | Tornelund V.f. Haslev |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-05-21 | Bølleljungen |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | 2022-05-15 | blåvandshuk |
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-05-15 | Sønderlem vig |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-05-26 | Chrø |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-05-29 | Svankær |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-06-05 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-05-21 | Mosen |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-07-29 | Kongens Mose (Tønder) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-05-27 | Busene, Møn |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-05-15 | Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-05-25 | Menstrup |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-07-11 | Nørreskov Odder (Odder) |
80 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-05-26 | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) |
81 | Søren Tanderup | 220 | 2022-07-12 | Klevad Mose, Ganløse |
82 | Erik Overgård | 220 | 2022-06-10 | Troldkær |
83 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-05-20 | Højen Fyr, Skagen (Frederikshavn) |
84 | Stefan Sturup | 219 | 2022-05-23 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
85 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
86 | Søren Blanke | 217 | 2022-06-05 | Busene |
87 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-09-04 | Vest Stadil Fjord |
88 | Flemming Thomasen | 214 | ||
89 | Jan Ravnborg | 214 | 2022-05-13 | Sølsted mose |
90 | Christian Leth | 214 | 2022-06-04 | Svinkløv |
91 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-05-22 | Vestskoven |
92 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-05-25 | Sjælsø V |
93 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-05-19 | Gedser Odde |
94 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-05-19 | Korshage |
95 | Lars Johansen | 213 | 2022-05-19 | Villahøj |
96 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-06-09 | Gniben, Sjællands Odde (Odsherred) |
97 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-06-05 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
98 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-05-28 | Skagen - Kanalvejen |
99 | Henrik Dahl | 211 | 2022-05-19 | Feddet |
100 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-05-18 | Kærsgård |
101 | Morten Christensen | 210 | 2022-06-07 | Uggerby Ås Udløb (Hjørring) |
102 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-05-20 | GFU |
103 | Lars Gaarn | 210 | 2022-06-05 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
104 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-05-18 | |
105 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-06-29 | Hostrup Sø (Aabenraa) |
106 | Louise Tanderup | 207 | 2022-07-30 | Borris hede |
107 | Sarah Kisbye | 207 | ||
108 | Poul Krag | 206 | 2022-05-23 | Stubbergård Sø |
109 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-07-01 | Røsnæs |
110 | Conny Jensen | 205 | 2022-05-23 | Nordstrand, Skagen |
111 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2022-07-19 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
112 | Henrik Petersen | 204 | 2022-05-27 | Gribskov |
113 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-05-27 | Vrads Sande (Silkeborg) |
114 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-05-22 | Skagen |
115 | Jan Badura | 203 | 2022-07-24 | Kongens Mose (Tønder) |
116 | Else Hjorth | 203 | 2022-07-31 | Stubbergård sø |
117 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
118 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-05-22 | Gjerrild Nordstrand Øst |
119 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-05-15 | Sønderlem Vig |
120 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-06-19 | Rødme Svinehaver (Svendborg) |
121 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-08-13 | Vrads Sande |
122 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-06-25 | Stubbe Sø |
123 | René Rørbæk | 194 | 2022-06-06 | Rødhus Hede (Jammerbugt) |
124 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-05-28 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
125 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
126 | Bo Levesen | 189 | 2022-05-31 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) |
127 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-07-19 | Kongens Mose (Tønder) |
128 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-05-18 | Grenen |
129 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-07-25 | Tryggelev Nor |
130 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-05-21 | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) |
131 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-06-05 | sølsted mose |
132 | Morten Dehn | 181 | 2022-08-14 | Holløse Bredning |
133 | Lars Askholm | 181 | 2022-05-31 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
134 | Jens Ekelund | 178 | 2022-08-12 | Nekselø |
135 | Erik Skude | 172 | 2022-06-09 | stængehus |
136 | Michael Højgaard | 172 | 2022-08-18 | Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland) |
137 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-05-20 | Kelstrup Plantage (Aabenraa) |
138 | Michael Eland Karlson | 171 | 2022-05-28 | Kærsgård (Hjørring) |
139 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | 2022-08-08 | Lynetten Vindmøllepark (København) |
140 | Geir Tveit | 169 | 2022-07-24 | Korshage (Odsherred) |
141 | Lasse Morgen | 167 | 2022-05-28 | Slettestrand (Jammerbugt) |
142 | Heidi Lund Bjerregaard | 165 | 2022-05-28 | Skagen, Kanalvejen |
143 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
144 | Tina Hansen | 164 | 2022-06-05 | Ullerup Skov (Halsnæs) |
145 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-06-20 | Klosterheden |
146 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-05-18 | Stenholts Indelukke, Gribskov (Hillerød) |
147 | Ivan Olsen | 163 | 2022-06-26 | Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg) |
148 | Helle Andersen | 158 | ||
149 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-05-23 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
150 | Bente Wonsild | 157 | 2022-08-02 | Melby Overdrev |
151 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-06-01 | Klelund Dyrehave Syd (Vejen) |
152 | Søren Thomsen | 156 | 2022-05-24 | Damhusengen |
153 | Kaj Erik Nielsen | 155 | 2022-05-17 | Frøslev plantage |
154 | David Damgaard Dysager | 149 | 2022-06-17 | Lærkedal/Naturskole (Nr.Broby) (Faaborg-Midtfyn) |
155 | Birgitte Birch Andreasen | 144 | 2022-05-30 | Birkemosen, Gedesby |
156 | John Brandbyge | 134 | 2022-06-26 | Lindenborg Ådal ved Røde Mølle (Rebild) |
157 | Torben Kragh | 127 | ||
158 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
159 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-08-04 | Vrøgum Kær |
160 | Andreas Petersen | 123 | 2022-05-29 | Skovgård (Ringsted) |
161 | Christian Terp | 120 | 2022-06-04 | Svanninge Bakker (Faaborg-Midtfyn) |
162 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-07-07 | Tornby Klitplantage |
163 | Claus Rasmussen | 116 | 2022-06-09 | Ruggånd Krat |
164 | Lars Petersen | 63 | 2022-08-25 | Amager Fælled (København) |
165 | Jan Vestergaard | 26 | 2022-06-04 | Børsmose Strand (Varde) |