Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | ||
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-01-04 | Ølsemagle Revle |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-01-18 | Ølsemagle Revle |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-01-04 | Snaremose Sø (Langeland) |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-01-19 | Harboøre Fjord (Lemvig) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | ||
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-01-31 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-01-05 | Ølsemagle Revle |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
11 | Anders Espenhain Sørensen | 275 | ||
12 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-01-02 | Sanddobberne (Odsherred) |
13 | Jan Kiel | 273 | 2022-01-01 | Kobæk Sø (Slagelse) |
14 | Jens Lind | 272 | 2022-01-12 | Over Dråby Strand |
15 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-01-04 | Halk nor |
16 | Valdemar Juul | 268 | ||
17 | Eric Schaumburg | 266 | 2022-01-08 | |
18 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-01-04 | Flyvesandet |
19 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-01-14 | Gødstrup Engsø (Næstved) |
20 | Ib Jensen | 257 | 2022-01-09 | Marup Mose (Holbæk) |
21 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
22 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-01-04 | Vest Stadil Fjord, Mellemdyb |
23 | Hjalte Benjamin Johansen | 256 | 2022-03-05 | Alleshave Bugt |
24 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-01-04 | Skjern Enge |
25 | Andreas Winding | 255 | 2022-01-13 | Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg) |
26 | Jens Jørgen Andersen | 255 | 2022-01-04 | Ræhr grusgrav |
27 | Simon Vikstrøm | 254 | ||
28 | Mogens Neergaard | 252 | 2022-02-01 | |
29 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-01-01 | Gedser Agerland (Guldborgsund) |
30 | Lars Jensen Kruse | 251 | 2022-01-08 | Sanddobberne (Odsherred) |
31 | Bo Brauner | 250 | 2022-01-01 | Flasken, Reersø |
32 | Jens Muff Hansen | 250 | 2022-02-04 | Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted) |
33 | Martin Svinth Weenink | 248 | 2022-01-01 | Ballum Sluse (Tønder) |
34 | Jan Speiermann | 247 | 2022-01-08 | |
35 | Casper Pedersen | 246 | 2022-04-01 | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) |
36 | Leif Schack-Nielsen | 245 | ||
37 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
38 | Leif Novrup | 244 | 2022-01-02 | Agger Tange |
39 | Nils Kruse | 244 | 2022-01-30 | Sanddobberne |
40 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-01-23 | Vester strand, Frederikssund |
41 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
42 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-03-19 | Uldum Kær (Hedensted) |
43 | Jan Eriksen | 242 | 2022-01-13 | |
44 | Hanne Kapala | 242 | 2022-01-04 | Sanddobberne (Odsherred) |
45 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-01-11 | Græse |
46 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-02-20 | Uldum Kær (Hedensted) |
47 | Christian Hjorth | 239 | 2022-01-04 | Vesterenge |
48 | Heidi Quist | 238 | 2022-01-22 | Gundsømagle Sø |
49 | Philip Elbek | 237 | 2022-02-12 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
50 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-01-09 | Agger Tange |
51 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-01-08 | Agger Tange (Thisted) |
52 | Michael Mosebo Jensen | 236 | ||
53 | Niels Bomholt Jensen | 236 | 2022-01-07 | Knudshoved |
54 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | ||
55 | Klaus Homøe | 233 | 2022-01-06 | Gødstrup Engsø, Næstved |
56 | Per Aarkrog | 233 | 2022-01-12 | Ølsemagle Revle (Køge) |
57 | Anders Vadstrup Jensen | 232 | 2022-01-03 | Bygholm Vejle |
58 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-02-01 | |
59 | Jens Peter Bech | 231 | 2022-02-05 | Saltvandssøen (Tønder) |
60 | Jonna Andreassen | 231 | 2022-03-12 | Ulvedybet |
61 | Dan Blohm | 231 | 2022-02-04 | Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted) |
62 | Benjamin Bech | 231 | 2022-02-05 | Saltvandssøen (Tønder) |
63 | Tommy Kaae | 229 | 2022-01-01 | Hevring Strand og sandø (Norddjurs) |
64 | Christian Rørdam | 228 | 2022-02-15 | Græse |
65 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-04-14 | Bygholmengen |
66 | Jørgen Ballegaard | 228 | 2022-02-04 | Bygholm Vejle |
67 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-01-01 | Porsmose, Holmegårds Mose SV. f. Haslev |
68 | Thomas Vikstrøm | 227 | 2022-01-05 | Klydesøen |
69 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | Blåvand Fuglestation | |
70 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-01-02 | Geddal Enge (Holstebro) |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 226 | 2022-03-06 | Udkæret |
72 | Elly Hansen | 226 | 2022-01-01 | kilen dover |
73 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-01-09 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
74 | Anders Myrtue | 224 | 2022-03-05 | Engsøen, 2 |
75 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-01-06 | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) |
76 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-01-02 | Staunings Ø |
77 | David B. Collinge | 223 | 2022-01-01 | Kalløgrå (Guldborgsund) |
78 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-01-01 | Karrebæk Fjord |
79 | Ole Sørensen | 222 | 2022-01-03 | Alrø Poldkrog (Odder) |
80 | Mads Bjarke Salling | 221 | 2022-01-22 | Jægerspris Skydeterræn Sydvest (Frederikssund) |
81 | Niels Kristian Bech Jensen | 221 | 2022-08-27 | Årslev Engsø (Århus) |
82 | Søren Tanderup | 220 | 2022-02-08 | Ølsemagle Revle, Køge |
83 | Erik Overgård | 220 | 2022-03-13 | Uldum Kær |
84 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-01-22 | Egå Engsø (Århus) |
85 | Stefan Sturup | 219 | 2022-01-04 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
86 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | ||
87 | Søren Blanke | 217 | 2022-01-22 | |
88 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-01-09 | Andrup, Stauning |
89 | Flemming Thomasen | 214 | 2022-01-15 | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) |
90 | Jan Ravnborg | 214 | 2022-01-15 | Mandø (Esbjerg) |
91 | Christian Leth | 214 | 2022-01-15 | Over Dråby Strand |
92 | Peter Staarup Christensen | 214 | 2022-02-22 | Ballum Sluse |
93 | Georg Hoffmann | 214 | 2022-01-04 | Nyoud |
94 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-01-14 | Kalløgrå |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 214 | 2022-10-06 | Gilleleje |
96 | Lars Johansen | 213 | 2022-01-18 | Jægerspris skydeterræn |
97 | Jørgen Madsen | 213 | 2022-01-06 | Sanddobberne (Odsherred) |
98 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-02-19 | Aflandshage (Dragør) |
99 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-01-23 | Bøjden |
100 | Henrik Dahl | 211 | 2022-01-15 | Røgballe Sø, Maribo |
101 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-02-23 | Liver ås udløb |
102 | Morten Christensen | 210 | 2022-03-12 | Ribe Østerå (Esbjerg) |
103 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-01-01 | Bøtø |
104 | Lars Gaarn | 210 | 2022-02-19 | Aflandshage (Dragør) |
105 | Oliver Bøgh Jensen | 209 | 2022-01-02 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
106 | Åge Gejl Hansen | 209 | 2022-01-05 | |
107 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-01-01 | |
108 | Louise Tanderup | 207 | 2022-02-08 | Ølsemagle |
109 | Sarah Kisbye | 207 | ||
110 | Poul Krag | 206 | 2022-01-04 | Skjern Enge |
111 | Jan Helbo Pedersen | 206 | 2022-01-07 | Flasken Reersø |
112 | Conny Jensen | 205 | 2022-03-10 | Vestsøen, Vejlerne |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 205 | 2022-03-20 | Værnengene |
114 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2022-01-08 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
115 | Henrik Petersen | 204 | 2022-02-08 | Rømødæmningen |
116 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-02-11 | Egå Engsø (Århus) |
117 | Hans Henrik Larsen | 203 | 2022-01-08 | Agger tange |
118 | Jan Badura | 203 | 2022-01-22 | Ølsemagle Revle (Køge) |
119 | Else Hjorth | 203 | 2022-01-06 | Bygholmengen |
120 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 202 | ||
121 | Jørgen Staarup Christensen | 199 | 2022-04-13 | Gjerrild Nordstrand Øst |
122 | Kim Duus | 199 | 2022-01-12 | Klydesøen |
123 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-01-16 | Geddal Enge |
124 | Johnny Jensen | 198 | 2022-01-15 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
125 | Erhardt Ecklon | 197 | 2022-05-13 | Siø (Langeland) |
126 | Gustav Nyberg | 196 | ||
127 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 195 | 2022-10-15 | Vejlerne |
128 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 194 | 2022-07-20 | Blåvands Huk (Varde Kommune) |
129 | René Rørbæk | 194 | 2022-02-26 | Egholm ved Aalborg (Aalborg) |
130 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-01-12 | Albæk Fælled (Ringkøbing-Skjern) |
131 | Carit Johan Xerxes Walter | 189 | ||
132 | Bo Levesen | 189 | 2022-02-05 | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) |
133 | Jonatan Hauge Noldegaard | 186 | 2022-11-25 | Staunings Ø (Solrød) |
134 | Jørgen Nørrevang Jensen | 183 | 2022-01-25 | Ølsemagle Revle |
135 | Mikael Kristensen | 183 | 2022-01-02 | Bøjden Nor |
136 | Tue Jørgensen | 182 | 2022-03-18 | Dødeå (Århus) |
137 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-02-18 | værnengene |
138 | Morten Dehn | 181 | 2022-03-19 | Hovvig |
139 | Lars Askholm | 181 | 2022-09-27 | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) |
140 | Jens Ekelund | 178 | 2022-01-15 | Sandobberne |
141 | Erik Skude | 172 | 2022-03-06 | Holløse bredning |
142 | Michael Højgaard | 172 | 2022-03-26 | Ølsemagle Revle |
143 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-01-15 | Rømødæmningen (Tønder) |
144 | Ingelise Aarøe Petersen | 170 | ||
145 | Geir Tveit | 169 | 2022-01-02 | Marup Mose (Holbæk) |
146 | Lasse Morgen | 167 | 2022-09-04 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
147 | Thomas B. Olsen | 167 | 2022-03-19 | Ribe |
148 | Hans Ole Matthiesen | 164 | ||
149 | Tina Hansen | 164 | 2022-10-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
150 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 164 | 2022-03-08 | Vest for Cheminova |
151 | Erik Palm Mogensen | 164 | 2022-09-23 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
152 | Ivan Olsen | 163 | 2022-02-06 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
153 | Johnny Krämer Christensen | 162 | 2022-04-02 | Egå Engsø (Århus) |
154 | Helle Andersen | 158 | ||
155 | Kjeld Bjarne Nielsen | 157 | 2022-03-24 | Holløse Bredning (Gribskov) |
156 | Bente Wonsild | 157 | 2022-03-19 | Ribe |
157 | Daniel Andersen | 156 | 2022-01-06 | |
158 | Mads N. Olsen | 156 | 2022-09-29 | Ballum Forland (Tønder) |
159 | Søren Thomsen | 156 | 2022-09-24 | Klydesøen |
160 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-01-03 | Kilen 5 |
161 | Paul Landsfeldt | 152 | 2022-09-10 | Magretekog |
162 | Susanne Naamann | 151 | ||
163 | Birgitte Birch Andreasen | 144 | 2022-01-18 | Saksfjed/Hyllekrog |
164 | Anders Birchvald Jensen | 137 | 2022-04-12 | Bolund |
165 | John Brandbyge | 134 | 2022-02-15 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
166 | Claus Holkjær | 133 | 2022-01-09 | Klydesøen |
167 | Torben Kragh | 127 | ||
168 | Lauritz Xerxes Walter | 127 | ||
169 | Henrik Krogh-Jensen | 126 | 2022-02-27 | Skjern Enge |
170 | Christian Terp | 120 | 2022-04-12 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
171 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 118 | 2022-02-23 | Hejlsminde Nor |
172 | Bart Westgeest | 118 | 2022-09-30 | Fruering (Skanderborg) |
173 | Brian Maar Pedersen | 110 | 2022-01-15 | Kalø Grå |
174 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 100 | Agger tange |