Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-03-27 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-03-24 | Søholm, Stevns |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-28 | Tobøl (Vejen) (Vejen) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-03-16 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-03-27 | Egå Engsø |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-03-08 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-03-17 | Vilsted |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-03-07 | Frankerup Øllemose (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-03-25 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-03-02 | Høje Sande (Ringkøbing-Skjern) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-02-25 | Fjandø |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-03-12 | Bedsted |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-02-25 | Høje Sande |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-03-13 | Nær Nyker |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-04-03 | Vang |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-03-24 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-03-21 | Høje Sande (Ringkøbing-Skjern) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-03-31 | Uterslev mose, vest |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-03-24 | Gjesing (Esbjerg) (Esbjerg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-03-21 | Høje Sande (Ringkøbing-Skjern) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-03-07 | Sønderjylland |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-03-11 | Løve (Silkeborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-04-01 | Manna |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-02-25 | Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-04-01 | Honum Mark (Hedensted) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-03-21 | Høje Sande (Ringkøbing-Skjern) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-03-27 | Sønderjylland |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-03-19 | Sprogø |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-03-19 | Omkring Vildbjerg |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-03-07 | Sprogø |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-04-08 | Kronborg |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-03-02 | Helnæs |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-02-25 | Høje Sande |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-03-22 | Grenå Havn (Norddjurs) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-04-01 | Flasken incl. enge (Kalundborg) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-04-02 | Travsted (Tønder) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-03-23 | Klydesøen |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-03-11 | Tisvildeleje hage |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-03-19 | Hvidbjerg |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-03-10 | Hajstrup (Aabenraa) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-03-23 | Stenhavegård |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-04-01 | Flasken incl. enge (Kalundborg) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-03-30 | Lundsgårde og Ellehus (Tønder) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-04-10 | Kildegården |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-04-02 | Hostrup, Tønder |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-03-09 | Magisterkog |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-03-22 | Årslev Engsø (Århus) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-06-04 | Odden Færgehavn |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-03-16 | Klinkerne v Poldene |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-03-30 | Hasle Bakkelandskab (Århus) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-04-16 | |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-04-17 | Fjand |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-03-27 | Havet ud for Knudshovedhalvøen (syd for broen) (Nyborg) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-03-29 | Viby |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-03-24 | Øster Hjermitslev enge (Brønderslev) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-04-27 | Sønderjylland |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-03-13 | Mark ved Nyker |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-03-23 | Kværndrup |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-03-18 | Fælledparken |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-04-14 | Skagen Stadion (Frederikshavn) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-04-21 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-03-22 | Blåvand |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-04-08 | Krogstrup by/agerland (Odder) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-04-01 | Salby (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-04-11 | Kildegården |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-04-03 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
70 | Poul Krag | 208 | 2024-03-22 | Melsig ø |
71 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-05-02 | Østerild Fjord |
72 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-03-17 | Grynderup sø |
73 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-03-24 | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) |
74 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
75 | Anders Myrtue | 206 | 2024-04-07 | Grønningen |
76 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-03-26 | Kondrup (Randers) |
77 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-03-14 | Stjær (Skanderborg) |
78 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-05-16 | |
79 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-04-12 | Grauballe |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-04-18 | Sprogø (Slagelse) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-04-13 | Løgelandsgård, Helsinge |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-03-29 | Udkær |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-04-06 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-03-25 | Bryndumdam |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-03-16 | Gedser |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-04-06 | Vidå Sluse |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-03-28 | Faldsled strand |
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-03-24 | Rettrup Kær |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-03-14 | Vestskoven |
93 | Elly Hansen | 197 | Dravedvej | |
94 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-03-30 | Haunstrup |
95 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-03-23 | Agger tange |
96 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-04-18 | Blåvand |
97 | Søren Tanderup | 194 | 2024-05-05 | Vestskoven, Albertslund |
98 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-03-23 | Gjerrild Nordstrand Øst |
99 | Bo Brauner | 194 | 2024-03-26 | Emmerlev |
100 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
101 | Ole Sørensen | 194 | 2024-04-02 | Søby Odder by/agerland (Odder) |
102 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-05-11 | Degnemosen, Brh. |
103 | Karl Jepsen | 187 | ||
104 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-03-18 | Tilst (Århus) |
105 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-04-14 | Gedser Odde |
106 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-04-04 | Sortedamssøen S. |
107 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-05-21 | Frederiksø |
108 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
109 | Philip Elbek | 181 | 2024-04-14 | Gammel Vrå Enge (Aalborg) |
110 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-05-09 | Gedser Færgehavn |
111 | Stefan Sturup | 176 | 2024-05-14 | Søvang (Dragør) |
112 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-03-27 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-22 | Eskelund |
114 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
115 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
116 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-03-29 | Anlægget Slagelse |
117 | Conny Jensen | 173 | 2024-04-01 | Manna |
118 | Lasse Birch Højrup | 173 | ||
119 | Bo Levesen | 172 | 2024-03-28 | Stenderup (Vejen) (Vejen) |
120 | Heidi Quist | 171 | 2024-03-27 | Gentofte Sø |
121 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-03-24 | Tankedalsvej, Kolding |
122 | Lars Johansen | 168 | 2024-03-20 | Furesø |
123 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-06-04 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
124 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-04-21 | Ved grænsen |
125 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-04-21 | ballum |
126 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-03-01 | Husum Enge SV. f. Skærbæk |
127 | Geir Tveit | 166 | 2024-04-13 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
128 | Kurt Prentow | 165 | 2024-04-14 | Egå Engsø |
129 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-03-13 | Sønderbyvej |
130 | Valdemar Juul | 162 | ||
131 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-03-12 | Frestrup (Aabenraa) |
132 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-05-12 | Sprogø |
133 | Helle Andersen | 157 | 2024-08-07 | Slipshavn |
134 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-03-13 | Skansebakken |
135 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-01 | Vidåen, åløbet mellem Højer- og Vidåsluse (Tønder) |
136 | Louise Tanderup | 152 | 2024-05-05 | Slaggerbjerg Vestskoven |
137 | Susanne Naamann | 151 | 2024-04-18 | Blåvand |
138 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-03-17 | Årslev Engsø (Århus) |
139 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-07-11 | Hverremose Ø.f. Nordby (Samsø) |
140 | Andreas Petersen | 148 | 2024-03-19 | Utterslev Mose |
141 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-03-23 | Vejle Inderfjord |
142 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-03-22 | Egå Engsø (Århus) |
143 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
144 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-03-28 | Degnemosen (København) |
145 | Morten Dehn | 142 | 2024-03-19 | Fælledparken (2) |
146 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-27 | Spodsbjerg (Halsnæs) |
147 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-04-12 | Sølsted Mose (Tønder) |
148 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
149 | Esben Bjørn Salmonsen | 129 | 2024-04-14 | Utterslev mose |
150 | Bart Westgeest | 126 | 2024-04-04 | Fruering (Skanderborg) |
151 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-04-27 | Himmelsøen |
152 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-04-07 | Stagstrup 2 |
153 | Tina Hansen | 116 | 2024-03-23 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
154 | Sarah Kisbye | 116 | ||
155 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-06-04 | Frøholm |
156 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-03-03 | Lillebælt/Snævringen øst for Hagenør (Fredericia) |
157 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
158 | Julia Tang | 96 | 2024-04-14 | Utterslev mose |
159 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-04-09 | Vanløse |
160 | Peter Enemark | 76 | 2024-03-18 | Sortedamssøen |
161 | Andreas Holkjær | 61 | 2024-05-17 | Dragør Fort |