Danske Årsarter 2024
Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Se årsopdelt oversigt af Michael Christian Lindes kryds
Dette er Michael Christian Lindes Danske Årsarter 2024
# | X | * | Navn | Dato | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | * | Urfugl (Lyrurus tetrix) | ||||
2 | X | Agerhøne (Perdix perdix) | 2024-05-05 | Blåvands Huk (Varde) | ||
3 | Vagtel (Coturnix coturnix) | |||||
4 | X | Fasan (Phasianus colchicus) | 2024-02-02 | Overdrevsskov inkl. Vedsø Vang (Slagelse) | ||
5 | X | Knortegås (Branta bernicla) | 2024-04-22 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
6 | X | Rødhalset Gås (Branta ruficollis) | 2024-02-25 | Meelse (Guldborgsund) | ||
7 | X | Canadagås (Branta canadensis) | 2024-02-25 | Maglebrænde (Guldborgsund) | ||
8 | X | Bramgås (Branta leucopsis) | 2024-01-02 | Nørrebro, ydre (København) | ||
9 | * | Indisk Gås (Anser indicus) | ||||
10 | * | Dværgsnegås (Anser rossii) | ||||
11 | X | Grågås (Anser anser) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
12 | X | Tajgasædgås (Anser fabalis) | 2024-01-28 | Østerild (Thisted) | ||
13 | X | Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) | 2024-01-28 | Østerild (Thisted) | ||
14 | X | Tundrasædgås (Anser serrirostris) | 2024-02-25 | Algestrup (Guldborgsund) | ||
15 | X | Blisgås (Anser albifrons) | 2024-01-28 | Østerild (Thisted) | ||
16 | Dværggås (Anser erythropus) | |||||
17 | Sortsvane (Cygnus atratus) | |||||
18 | X | Knopsvane (Cygnus olor) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
19 | X | Pibesvane (Cygnus columbianus) | 2024-03-01 | Birkende (Kerteminde) | ||
20 | X | Sangsvane (Cygnus cygnus) | 2024-01-27 | Ørslev under Skoven (Ringsted) | ||
21 | X | Nilgås (Alopochen aegyptiaca) | 2024-04-09 | Kildegårdens jorder (Herlev) | ||
22 | X | Gravand (Tadorna tadorna) | 2024-01-28 | Arup Vejle (Thisted) | ||
23 | Rustand (Tadorna ferruginea) | |||||
24 | X | * | Mandarinand (Aix galericulata) | 2024-03-09 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) | |
25 | X | * | Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) | 2024-02-17 | Holløse Bredning (Gribskov) | |
26 | X | Atlingand (Spatula querquedula) | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
27 | * | Blåvinget And (Spatula discors) | ||||
28 | X | Skeand (Spatula clypeata) | 2024-02-04 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | ||
29 | X | Knarand (Mareca strepera) | 2024-03-27 | Nordhavnstippen/Stubben (København) | ||
30 | X | Pibeand (Mareca penelope) | 2024-01-29 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | ||
31 | * | Amerikansk Pibeand (Mareca americana) | ||||
32 | X | Gråand (Anas platyrhynchos) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
33 | * | Sortbrun And (Anas rubripes) | ||||
34 | X | Spidsand (Anas acuta) | 2024-02-04 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | ||
35 | X | Krikand (Anas crecca) | 2024-01-29 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | ||
36 | X | * | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | 2024-05-04 | Jedsted Enge (Esbjerg) | |
37 | X | * | Rødhovedet And (Netta rufina) | 2024-02-17 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) | |
38 | X | Taffeland (Aythya ferina) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
39 | * | Hvidøjet And (Aythya nyroca) | ||||
40 | * | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | ||||
41 | X | Troldand (Aythya fuligula) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
42 | X | Bjergand (Aythya marila) | 2024-04-27 | Ulvedybet ved Bjerget (Jammerbugt) | ||
43 | X | * | Lille Bjergand (Aythya affinis) | 2024-05-04 | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) | |
44 | * | Stellersand (Polysticta stelleri) | ||||
45 | X | * | Kongeederfugl (Somateria spectabilis) | 2024-03-11 | Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov) | |
46 | X | Ederfugl (Somateria mollissima) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
47 | X | * | Brilleand (Melanitta perspicillata) | 2024-04-26 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | |
48 | X | Fløjlsand (Melanitta fusca) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
49 | * | Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) | ||||
50 | * | Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) | ||||
51 | X | Sortand (Melanitta nigra) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
52 | X | * | Amerikansk Sortand (Melanitta americana) | 2024-03-11 | Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs) | |
53 | X | Havlit (Clangula hyemalis) | 2024-03-11 | Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs) | ||
54 | X | Hvinand (Bucephala clangula) | 2024-01-27 | Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk) | ||
55 | X | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | 2024-02-04 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | ||
56 | X | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | 2024-01-28 | Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted) | ||
57 | X | Toppet Skallesluger (Mergus serrator) | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
58 | * | Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) | ||||
59 | * | Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) | ||||
60 | Natravn (Caprimulgus europaeus) | |||||
61 | * | Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) | ||||
62 | * | Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) | ||||
63 | * | Alpesejler (Tachymarptis melba) | ||||
64 | Mursejler (Apus apus) | |||||
65 | * | Gråsejler (Apus pallidus) | ||||
66 | * | Orientsejler (Apus pacificus) | ||||
67 | * | Lille Sejler (Apus affinis) | ||||
68 | * | Kaffersejler (Apus caffer) | ||||
69 | * | Stortrappe (Otis tarda) | ||||
70 | * | Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) | ||||
71 | * | Dværgtrappe (Tetrax tetrax) | ||||
72 | * | Skadegøg (Clamator glandarius) | ||||
73 | * | Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) | ||||
74 | * | Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) | ||||
75 | X | Gøg (Cuculus canorus) | 2024-05-01 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | ||
76 | * | Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) | ||||
77 | X | Klippedue (Columba livia) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
78 | X | Huldue (Columba oenas) | 2024-03-13 | Vaserne (Rudersdal) | ||
79 | X | Ringdue (Columba palumbus) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
80 | Turteldue (Streptopelia turtur) | |||||
81 | * | Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) | ||||
82 | X | Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) | 2024-03-02 | Them Skov - Jævndal (Silkeborg) | ||
83 | * | Sørgedue (Zenaida macroura) | ||||
84 | X | Vandrikse (Rallus aquaticus) | 2024-02-17 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) | ||
85 | Engsnarre (Crex crex) | |||||
86 | * | Lille Rørvagtel (Porzana parva) | ||||
87 | * | Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) | ||||
88 | X | Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) | 2024-04-29 | Tryggevælde Ådal (Stevns) | ||
89 | * | Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) | ||||
90 | X | Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
91 | X | Blishøne (Fulica atra) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
92 | * | Prærietrane (Antigone canadensis) | ||||
93 | * | Jomfrutrane (Grus virgo) | ||||
94 | X | Trane (Grus grus) | 2024-01-29 | Lund Fjord (Thisted) | ||
95 | X | Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) | 2024-01-11 | Emdrup Sø (København) | ||
96 | X | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | 2024-02-17 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) | ||
97 | X | Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
98 | X | Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) | 2024-03-11 | Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs) | ||
99 | X | Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) | 2024-04-27 | Ulvedybet V (Jammerbugt) | ||
100 | * | Triel (Burhinus oedicnemus) | ||||
101 | X | Strandskade (Haematopus ostralegus) | 2024-02-03 | Roshage og havet ud for (Thisted) | ||
102 | * | Stylteløber (Himantopus himantopus) | ||||
103 | X | Klyde (Recurvirostra avosetta) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
104 | X | Vibe (Vanellus vanellus) | 2024-02-02 | Klosterkær (Horsens) | ||
105 | * | Steppevibe (Vanellus gregarius) | ||||
106 | * | Sumpvibe (Vanellus leucurus) | ||||
107 | X | Hjejle (Pluvialis apricaria) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
108 | * | Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) | ||||
109 | * | Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) | ||||
110 | X | Strandhjejle (Pluvialis squatarola) | 2024-04-22 | Storsig, Skagen (Frederikshavn) | ||
111 | X | Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) | 2024-03-11 | Havet ud for Tisvilde Hegn (Gribskov) | ||
112 | X | Lille Præstekrave (Charadrius dubius) | 2024-04-28 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge | ||
113 | X | Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) | 2024-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
114 | * | Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) | ||||
115 | * | Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) | ||||
116 | * | Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) | ||||
117 | * | Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) | ||||
118 | X | Pomeransfugl (Charadrius morinellus) | 2024-05-04 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) | ||
119 | * | Bartramsklire (Bartramia longicauda) | ||||
120 | X | Småspove (Numenius phaeopus) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
121 | X | Storspove (Numenius arquata) | 2024-01-29 | Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted) | ||
122 | X | Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
123 | Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) | |||||
124 | * | Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) | ||||
125 | X | Stenvender (Arenaria interpres) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
126 | Islandsk Ryle (Calidris canutus) | |||||
127 | X | Brushane (Calidris pugnax) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
128 | Kærløber (Calidris falcinellus) | |||||
129 | * | Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) | ||||
130 | * | Klireryle (Calidris himantopus) | ||||
131 | Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) | |||||
132 | X | Temmincksryle (Calidris temminckii) | 2024-05-01 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | ||
133 | * | Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) | ||||
134 | X | Sandløber (Calidris alba) | 2024-03-11 | Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs) | ||
135 | X | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
136 | X | Sortgrå Ryle (Calidris maritima) | 2024-04-27 | Århus Østhavn (Århus) | ||
137 | * | Bairdsryle (Calidris bairdii) | ||||
138 | Dværgryle (Calidris minuta) | |||||
139 | * | Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) | ||||
140 | * | Prærieløber (Calidris subruficollis) | ||||
141 | * | Stribet Ryle (Calidris melanotos) | ||||
142 | * | Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) | ||||
143 | * | Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) | ||||
144 | Skovsneppe (Scolopax rusticola) | |||||
145 | X | Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) | 2024-03-27 | Nordhavnstippen/Stubben (København) | ||
146 | Tredækker (Gallinago media) | |||||
147 | X | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | 2024-01-28 | Ballerum, søer ved (Thisted) | ||
148 | * | Terekklire (Xenus cinereus) | ||||
149 | * | Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) | ||||
150 | Odinshane (Phalaropus lobatus) | |||||
151 | Thorshane (Phalaropus fulicarius) | |||||
152 | X | Mudderklire (Actitis hypoleucos) | 2024-04-28 | Vallensbæk Sø | ||
153 | * | Plettet Mudderklire (Actitis macularius) | ||||
154 | X | Svaleklire (Tringa ochropus) | 2024-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
155 | * | Lille Gulben (Tringa flavipes) | ||||
156 | X | Rødben (Tringa totanus) | 2024-04-23 | Gyvelmarkerne (Frederikshavn) | ||
157 | * | Damklire (Tringa stagnatilis) | ||||
158 | X | Tinksmed (Tringa glareola) | 2024-04-28 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge | ||
159 | X | Sortklire (Tringa erythropus) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
160 | X | Hvidklire (Tringa nebularia) | 2024-04-25 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
161 | * | Stor Gulben (Tringa melanoleuca) | ||||
162 | * | Ørkenløber (Cursorius cursor) | ||||
163 | * | Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) | ||||
164 | * | Orientbraksvale (Glareola maldivarum) | ||||
165 | * | Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) | ||||
166 | X | Ride (Rissa tridactyla) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
167 | * | Ismåge (Pagophila eburnea) | ||||
168 | Sabinemåge (Xema sabini) | |||||
169 | * | Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) | ||||
170 | * | Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) | ||||
171 | X | Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
172 | X | Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
173 | * | Rosenmåge (Rhodostethia rosea) | ||||
174 | * | Lattermåge (Leucophaeus atricilla) | ||||
175 | * | Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) | ||||
176 | * | Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) | ||||
177 | X | Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) | 2024-02-03 | Nytorp (Thisted) | ||
178 | * | Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) | ||||
179 | X | Stormmåge (Larus canus) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
180 | * | Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) | ||||
181 | X | Svartbag (Larus marinus) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
182 | * | Gråvinget Måge (Larus glaucescens) | ||||
183 | X | Gråmåge (Larus hyperboreus) | 2024-04-14 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
184 | * | Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) | ||||
185 | X | Sølvmåge (Larus argentatus) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
186 | X | Kaspisk Måge (Larus cachinnans) | 2024-03-07 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | ||
187 | Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) | |||||
188 | * | Armensk Måge (Larus armenicus) | ||||
189 | X | Sildemåge (Larus fuscus) | 2024-03-27 | Nordhavnstippen/Stubben (København) | ||
190 | Sandterne (Gelochelidon nilotica) | |||||
191 | Rovterne (Hydroprogne caspia) | |||||
192 | X | Splitterne (Thalasseus sandvicensis) | 2024-04-08 | Bøgeskov Havn (Stevns) | ||
193 | * | Aztekerterne (Thalasseus elegans) | ||||
194 | X | Dværgterne (Sternula albifrons) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
195 | * | Brilleterne (Onychoprion anaethetus) | ||||
196 | * | Rosenterne (Sterna dougallii) | ||||
197 | X | Fjordterne (Sterna hirundo) | 2024-04-14 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
198 | X | Havterne (Sterna paradisaea) | 2024-04-14 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
199 | * | Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) | ||||
200 | * | Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) | ||||
201 | Sortterne (Chlidonias niger) | |||||
202 | Storkjove (Stercorarius skua) | |||||
203 | Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) | |||||
204 | X | Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) | 2024-04-14 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
205 | Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) | |||||
206 | X | Søkonge (Alle alle) | 2024-01-29 | Risskov Skov (Århus) | ||
207 | * | Polarlomvie (Uria lomvia) | ||||
208 | X | Lomvie (Uria aalge) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
209 | Alk (Alca torda) | |||||
210 | X | Tejst (Cepphus grylle) | 2024-02-03 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
211 | Lunde (Fratercula arctica) | |||||
212 | X | Rødstrubet Lom (Gavia stellata) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
213 | X | Sortstrubet Lom (Gavia arctica) | 2024-04-24 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
214 | X | * | Stillehavslom (Gavia pacifica) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | |
215 | Islom (Gavia immer) | |||||
216 | X | Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) | 2024-04-22 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
217 | * | Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) | ||||
218 | * | Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) | ||||
219 | Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) | |||||
220 | Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) | |||||
221 | X | Mallemuk (Fulmarus glacialis) | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
222 | * | Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) | ||||
223 | * | Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) | ||||
224 | Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) | |||||
225 | * | Storskråpe (Ardenna gravis) | ||||
226 | Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) | |||||
227 | * | Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) | ||||
228 | * | Tropeskråpe (Puffinus lherminieri) | ||||
229 | * | Sort Stork (Ciconia nigra) | ||||
230 | X | Hvid Stork (Ciconia ciconia) | 2024-04-26 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
231 | * | Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) | ||||
232 | X | Sule (Morus bassanus) | 2024-04-13 | Ålbæk Bugt (Frederikshavn) | ||
233 | * | Brun Sule (Sula leucogaster) | ||||
234 | X | * | Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) | 2024-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
235 | X | Skarv (Phalacrocorax carbo) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
236 | * | Sort Ibis (Plegadis falcinellus) | ||||
237 | Skestork (Platalea leucorodia) | |||||
238 | X | Rørdrum (Botaurus stellaris) | 2024-04-14 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
239 | * | Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) | ||||
240 | * | Dværghejre (Ixobrychus minutus) | ||||
241 | * | Nathejre (Nycticorax nycticorax) | ||||
242 | * | Tophejre (Ardeola ralloides) | ||||
243 | * | Kohejre (Bubulcus ibis) | ||||
244 | X | Fiskehejre (Ardea cinerea) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
245 | * | Purpurhejre (Ardea purpurea) | ||||
246 | X | Sølvhejre (Ardea alba) | 2024-01-29 | Kogleaks (Thisted) | ||
247 | Silkehejre (Egretta garzetta) | |||||
248 | * | Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) | ||||
249 | X | Fiskeørn (Pandion haliaetus) | 2024-04-16 | Stokmile (Frederikshavn) | ||
250 | X | * | Blå Glente (Elanus caeruleus) | 2024-04-20 | Det Hvide Fyr, Skagen (Frederikshavn) | |
251 | * | Ådselgrib (Neophron percnopterus) | ||||
252 | Hvepsevåge (Pernis apivorus) | |||||
253 | * | Gåsegrib (Gyps fulvus) | ||||
254 | * | Slangeørn (Circaetus gallicus) | ||||
255 | * | Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) | ||||
256 | X | * | Stor Skrigeørn (Clanga clanga) | 2024-04-08 | Søholm, Stevns (Stevns) | |
257 | * | Dværgørn (Hieraaetus pennatus) | ||||
258 | X | * | Steppeørn (Aquila nipalensis) | 2024-02-04 | Understed (Frederikshavn) | |
259 | * | Kejserørn (Aquila heliaca) | ||||
260 | X | Kongeørn (Aquila chrysaetos) | 2024-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
261 | * | Høgeørn (Aquila fasciata) | ||||
262 | X | Spurvehøg (Accipiter nisus) | 2024-01-01 | Emdrup (København) | ||
263 | X | Duehøg (Accipiter gentilis) | 2024-03-13 | Vaserne (Rudersdal) | ||
264 | X | Rørhøg (Circus aeruginosus) | 2024-04-08 | Søholm, Stevns (Stevns) | ||
265 | X | Blå Kærhøg (Circus cyaneus) | 2024-01-28 | Kløv Å, Søhuse-Vullum Sø (Thisted) | ||
266 | * | Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) | ||||
267 | X | * | Steppehøg (Circus macrourus) | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | |
268 | Hedehøg (Circus pygargus) | |||||
269 | X | Rød Glente (Milvus milvus) | 2024-02-04 | Vejlbæk (Frederikshavn) | ||
270 | X | Sort Glente (Milvus migrans) | 2024-04-14 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
271 | X | Havørn (Haliaeetus albicilla) | 2024-01-29 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | ||
272 | X | Fjeldvåge (Buteo lagopus) | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
273 | * | Ørnevåge (Buteo rufinus) | ||||
274 | X | Musvåge (Buteo buteo) | 2024-01-27 | Agerland syd for Sengeløse (Høje Taastrup) | ||
275 | Slørugle (Tyto alba) | |||||
276 | * | Dværghornugle (Otus scops) | ||||
277 | * | Sneugle (Bubo scandiacus) | ||||
278 | X | Stor Hornugle (Bubo bubo) | 2024-01-29 | Fyel grusgrav (Horsens) | ||
279 | X | Natugle (Strix aluco) | 2024-02-02 | Klostermølle (Horsens) | ||
280 | * | Høgeugle (Surnia ulula) | ||||
281 | X | * | Spurveugle (Glaucidium passerinum) | 2024-03-01 | Gludsted Plantage | |
282 | X | Kirkeugle (Athene noctua) | 2024-05-05 | Føvling (Vejen) (Vejen) | ||
283 | X | * | Perleugle (Aegolius funereus) | 2024-03-02 | Gludsted Plantage | |
284 | X | Skovhornugle (Asio otus) | 2024-03-02 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) | ||
285 | X | Mosehornugle (Asio flammeus) | 2024-04-21 | Storsig, Skagen (Frederikshavn) | ||
286 | Hærfugl (Upupa epops) | |||||
287 | * | Ellekrage (Coracias garrulus) | ||||
288 | X | Isfugl (Alcedo atthis) | 2024-03-28 | Nybroskov (Lyngby-Taarbæk) | ||
289 | * | Grøn Biæder (Merops persicus) | ||||
290 | Biæder (Merops apiaster) | |||||
291 | Vendehals (Jynx torquilla) | |||||
292 | * | Tretået Spætte (Picoides tridactylus) | ||||
293 | X | * | Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) | 2024-02-25 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) | |
294 | X | Lille Flagspætte (Dryobates minor) | 2024-03-13 | Vaserne (Rudersdal) | ||
295 | X | Stor Flagspætte (Dendrocopos major) | 2024-01-29 | Vust (Jammerbugt) | ||
296 | * | Guldspætte (Colaptes auratus) | ||||
297 | X | Sortspætte (Dryocopus martius) | 2024-01-29 | Klosterkær (Horsens) | ||
298 | X | Grønspætte (Picus viridis) | 2024-01-29 | Klosterkær (Horsens) | ||
299 | * | Lille Tårnfalk (Falco naumanni) | ||||
300 | X | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | 2024-01-27 | Lundtofte (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk) | ||
301 | * | Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) | ||||
302 | Aftenfalk (Falco vespertinus) | |||||
303 | * | Eleonorafalk (Falco eleonorae) | ||||
304 | X | Dværgfalk (Falco columbarius) | 2024-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
305 | Lærkefalk (Falco subbuteo) | |||||
306 | * | Slagfalk (Falco cherrug) | ||||
307 | * | Jagtfalk (Falco rusticolus) | ||||
308 | X | Vandrefalk (Falco peregrinus) | 2024-01-28 | Ballerum, søer ved (Thisted) | ||
309 | * | Brun Tornskade (Lanius cristatus) | ||||
310 | Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) | |||||
311 | * | Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) | ||||
312 | * | Langhalet Tornskade (Lanius schach) | ||||
313 | * | Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) | ||||
314 | X | Stor Tornskade (Lanius excubitor) | 2024-03-02 | Isenbjerg (Ikast-Brande) | ||
315 | * | Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) | ||||
316 | * | Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) | ||||
317 | Pirol (Oriolus oriolus) | |||||
318 | X | Skovskade (Garrulus glandarius) | 2024-01-06 | Emdrup (København) | ||
319 | X | Husskade (Pica pica) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
320 | X | Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) | 2024-03-02 | Hjøllund Plantage | ||
321 | X | Allike (Coloeus monedula) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
322 | * | Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) | ||||
323 | X | Råge (Corvus frugilegus) | 2024-01-02 | Nørrebro, ydre (København) | ||
324 | X | Sortkrage (Corvus corone) | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
325 | X | Gråkrage (Corvus cornix) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
326 | X | Ravn (Corvus corax) | 2024-01-28 | Bjerget, v.f. Lund Fjord, Vejlerne (Thisted) | ||
327 | X | Silkehale (Bombycilla garrulus) | 2024-01-06 | Emdrup (København) | ||
328 | X | Sortmejse (Periparus ater) | 2024-03-02 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) | ||
329 | X | Topmejse (Lophophanes cristatus) | 2024-03-02 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) | ||
330 | X | Sumpmejse (Poecile palustris) | 2024-02-25 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) | ||
331 | Fyrremejse (Poecile montanus) | |||||
332 | X | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
333 | X | Musvit (Parus major) | 2024-01-01 | Emdrup Sø (København) | ||
334 | X | Pungmejse (Remiz pendulinus) | 2024-04-27 | Østerådalen N (Aalborg) | ||
335 | X | Skægmejse (Panurus biarmicus) | 2024-04-21 | Nedermose, Skagen (Frederikshavn) | ||
336 | X | Hedelærke (Lullula arborea) | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
337 | X | Sanglærke (Alauda arvensis) | 2024-02-17 | Holløse Bredning (Gribskov) | ||
338 | X | Toplærke (Galerida cristata) | 2024-04-15 | Grenen, Skagen | ||
339 | X | Bjerglærke (Eremophila alpestris) | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
340 | * | Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) | ||||
341 | * | Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) | ||||
342 | X | Digesvale (Riparia riparia) | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
343 | X | Landsvale (Hirundo rustica) | 2024-04-13 | Lumsås by (Odsherred) | ||
344 | * | Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) | ||||
345 | X | Bysvale (Delichon urbicum) | 2024-04-26 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
346 | * | Rødrygget Svale (Cecropis daurica) | ||||
347 | X | Halemejse (Aegithalos caudatus) | 2024-01-29 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | ||
348 | X | Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) | 2024-05-03 | Præsteskov (Furesø) (Furesø) | ||
349 | * | Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) | ||||
350 | * | Himalayasanger (Phylloscopus humei) | ||||
351 | Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) | |||||
352 | Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) | |||||
353 | * | Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) | ||||
354 | * | Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) | ||||
355 | * | Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) | ||||
356 | X | Løvsanger (Phylloscopus trochilus) | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
357 | X | Gransanger (Phylloscopus collybita) | 2024-03-24 | Emdrup (København) | ||
358 | * | Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) | ||||
359 | * | Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) | ||||
360 | * | Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) | ||||
361 | Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) | |||||
362 | * | Nordsanger (Phylloscopus borealis) | ||||
363 | Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) | |||||
364 | * | Vandsanger (Acrocephalus paludicola) | ||||
365 | X | Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) | 2024-04-25 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
366 | * | Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) | ||||
367 | * | Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) | ||||
368 | Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) | |||||
369 | Kærsanger (Acrocephalus palustris) | |||||
370 | * | Lille Gulbug (Iduna caligata) | ||||
371 | * | Bleg Gulbug (Iduna pallida) | ||||
372 | * | Spottesanger (Hippolais polyglotta) | ||||
373 | X | Gulbug (Hippolais icterina) | 2024-05-05 | Blåvands Huk (Varde) | ||
374 | * | Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus) | ||||
375 | * | Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) | ||||
376 | Græshoppesanger (Locustella naevia) | |||||
377 | Flodsanger (Locustella fluviatilis) | |||||
378 | Savisanger (Locustella luscinioides) | |||||
379 | * | Cistussanger (Cisticola juncidis) | ||||
380 | X | Munk (Sylvia atricapilla) | 2024-01-15 | Vesterbro (København) | ||
381 | X | Havesanger (Sylvia borin) | 2024-05-01 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) | ||
382 | * | Høgesanger (Curruca nisoria) | ||||
383 | X | Gærdesanger (Curruca curruca) | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled | ||
384 | * | Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) | ||||
385 | Tornsanger (Curruca communis) | |||||
386 | * | Sardinsk Sanger (Curruca sarda) | ||||
387 | * | Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) | ||||
388 | * | Iberisk Sanger (Curruca iberiae) | ||||
389 | * | Makisanger (Curruca subalpina) | ||||
390 | * | Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) | ||||
391 | * | Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) | ||||
392 | X | Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) | 2024-04-19 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) | ||
393 | X | Fuglekonge (Regulus regulus) | 2024-02-25 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) | ||
394 | X | Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) | 2024-01-01 | Emdrup (København) | ||
395 | X | Spætmejse (Sitta europaea) | 2024-02-02 | Klostermølle (Horsens) | ||
396 | X | Træløber (Certhia familiaris) | 2024-02-11 | Emdrup (København) | ||
397 | X | Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) | 2024-02-17 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) | ||
398 | * | Rosenstær (Pastor roseus) | ||||
399 | X | Stær (Sturnus vulgaris) | 2024-01-27 | Albertslund Golfbane (Albertslund) | ||
400 | * | Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) | ||||
401 | * | Gulddrossel (Zoothera aurea) | ||||
402 | * | Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) | ||||
403 | * | Eremitdrossel (Catharus guttatus) | ||||
404 | X | Ringdrossel (Turdus torquatus) | 2024-04-15 | Skagen By (Frederikshavn) | ||
405 | X | Solsort (Turdus merula) | 2024-01-06 | Emdrup (København) | ||
406 | * | Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) | ||||
407 | * | Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) | ||||
408 | * | Brundrossel (Turdus eunomus) | ||||
409 | X | Sjagger (Turdus pilaris) | 2024-01-06 | Emdrup (København) | ||
410 | X | Vindrossel (Turdus iliacus) | 2024-04-25 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
411 | X | Sangdrossel (Turdus philomelos) | 2024-03-31 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) | ||
412 | X | Misteldrossel (Turdus viscivorus) | 2024-03-01 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) | ||
413 | * | Vandredrossel (Turdus migratorius) | ||||
414 | Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) | |||||
415 | * | Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) | ||||
416 | X | Rødhals (Erithacus rubecula) | 2024-01-03 | Vesterbro (København) | ||
417 | * | Dværgnattergal (Larvivora sibilans) | ||||
418 | X | Blåhals (Luscinia svecica) | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
419 | X | Nattergal (Luscinia luscinia) | 2024-05-01 | Rosenfelt (Vordingborg) | ||
420 | X | * | Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) | 2024-05-01 | Rosenfelt (Vordingborg) | |
421 | * | Rubinnattergal (Calliope calliope) | ||||
422 | * | Blåstjert (Tarsiger cyanurus) | ||||
423 | X | Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) | 2024-04-25 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) | ||
424 | * | Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) | ||||
425 | Lille Fluesnapper (Ficedula parva) | |||||
426 | * | Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) | ||||
427 | X | Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) | 2024-03-25 | Køge Havn (Køge) | ||
428 | X | Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) | 2024-04-18 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) | ||
429 | * | Stendrossel (Monticola saxatilis) | ||||
430 | X | Bynkefugl (Saxicola rubetra) | 2024-04-25 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
431 | X | Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) | 2024-03-11 | Melby Overdrev (Halsnæs) | ||
432 | * | Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) | ||||
433 | * | Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) | ||||
434 | X | Stenpikker (Oenanthe oenanthe) | 2024-04-14 | Det Grå Fyr, Skagen (Frederikshavn) | ||
435 | * | Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) | ||||
436 | * | Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) | ||||
437 | * | Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) | ||||
438 | * | Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) | ||||
439 | * | Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) | ||||
440 | * | Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) | ||||
441 | X | Vandstær (Cinclus cinclus) | 2024-02-02 | Lillesø og Ry Møllekanal (Skanderborg) | ||
442 | X | Gråspurv (Passer domesticus) | 2024-01-03 | Vesterbro (København) | ||
443 | * | Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) | ||||
444 | X | Skovspurv (Passer montanus) | 2024-02-25 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) | ||
445 | * | Snefinke (Montifringilla nivalis) | ||||
446 | * | Alpejernspurv (Prunella collaris) | ||||
447 | * | Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) | ||||
448 | * | Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) | ||||
449 | X | Jernspurv (Prunella modularis) | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
450 | X | Gul Vipstjert (Motacilla flava) | 2024-04-14 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
451 | X | * | Citronvipstjert (Motacilla citreola) | 2024-04-23 | Gyvelmarkerne (Frederikshavn) | |
452 | X | Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) | 2024-03-02 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) | ||
453 | X | Hvid Vipstjert (Motacilla alba) | 2024-03-02 | Isenbjerg (Ikast-Brande) | ||
454 | * | Storpiber (Anthus richardi) | ||||
455 | * | Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) | ||||
456 | Markpiber (Anthus campestris) | |||||
457 | X | Engpiber (Anthus pratensis) | 2024-03-03 | Klosterkær (Horsens) | ||
458 | X | Skovpiber (Anthus trivialis) | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | ||
459 | * | Tajgapiber (Anthus hodgsoni) | ||||
460 | Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) | |||||
461 | X | Bjergpiber (Anthus spinoletta) | 2024-03-03 | Klosterkær (Horsens) | ||
462 | X | Skærpiber (Anthus petrosus) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
463 | X | Bogfinke (Fringilla coelebs) | 2024-01-28 | Bjerget, v.f. Lund Fjord, Vejlerne (Thisted) | ||
464 | X | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | 2024-03-13 | Stavnsholt Overdrev (Furesø) | ||
465 | X | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | 2024-05-03 | Præsteskov (Furesø) (Furesø) | ||
466 | * | Krognæb (Pinicola enucleator) | ||||
467 | X | Dompap (Pyrrhula pyrrhula) | 2024-02-25 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) | ||
468 | * | Ørkendompap (Bucanetes githagineus) | ||||
469 | Karmindompap (Carpodacus erythrinus) | |||||
470 | X | Grønirisk (Chloris chloris) | 2024-03-02 | Them Skov - Jævndal (Silkeborg) | ||
471 | X | Bjergirisk (Linaria flavirostris) | 2024-02-25 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) | ||
472 | X | Tornirisk (Linaria cannabina) | 2024-03-25 | Køge Havn (Køge) | ||
473 | X | Stor Gråsisken (Acanthis flammea) | 2024-02-23 | Emdrup (København) | ||
474 | X | Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) | 2024-04-22 | Skagen By (Frederikshavn) | ||
475 | X | Hvidsisken (Acanthis hornemanni) | 2024-03-25 | Køge Havn (Køge) | ||
476 | Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) | |||||
477 | X | Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) | 2024-03-02 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) | ||
478 | Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) | |||||
479 | X | Stillits (Carduelis carduelis) | 2024-01-28 | Ballerum, søer ved (Thisted) | ||
480 | X | Gulirisk (Serinus serinus) | 2024-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | ||
481 | X | Grønsisken (Spinus spinus) | 2024-01-28 | Ballerum, søer ved (Thisted) | ||
482 | Lapværling (Calcarius lapponicus) | |||||
483 | X | Snespurv (Plectrophenax nivalis) | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | ||
484 | X | Bomlærke (Emberiza calandra) | 2024-01-28 | Frøstrup (Thisted) | ||
485 | X | Gulspurv (Emberiza citrinella) | 2024-02-03 | Nytorp (Thisted) | ||
486 | * | Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) | ||||
487 | * | Klippeværling (Emberiza cia) | ||||
488 | * | Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) | ||||
489 | Hortulan (Emberiza hortulana) | |||||
490 | * | Gærdeværling (Emberiza cirlus) | ||||
491 | * | Dværgværling (Emberiza pusilla) | ||||
492 | * | Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) | ||||
493 | * | Pileværling (Emberiza rustica) | ||||
494 | * | Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) | ||||
495 | * | Hætteværling (Emberiza melanocephala) | ||||
496 | * | Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) | ||||
497 | X | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | 2024-03-03 | Klosterkær (Horsens) | ||
498 | * | Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) | ||||
499 | * | Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) | ||||
500 | * | Gul Sanger (Setophaga aestiva) | ||||
501 | * | Stribet Sanger (Setophaga striata) | ||||
502 | * | Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) |