Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-01-28 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-01-01 | Hanstholm Havn |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-01-01 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-01-01 | Lejsø (Slagelse) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-01-13 | Hanstholm havn |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-01-05 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-01 | |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-01 | Skælskør Nor (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-01-01 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-01-14 | Vestas-stien v. Ringkøbing Havn (Ringkøbing-Skjern) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-01 | Hanstholm |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-01 | Saltvandssøen |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-01 | Vest Stadil Fjord |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-01-01 | Harboøre tange |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-01-01 | Hanstholm |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-01-09 | Vejle Havn (Vejle) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-01-01 | Nivå bugt, og strandenge |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-02 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-01-01 | |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-01-29 | Gudenåen Mossø-Gudensø (Skanderborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-01-01 | Hirtshals |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-06 | Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-02 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-01-01 | Karrebæk Fjord (Næstved) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-01-01 | Reersø |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-02 | Nyord |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-01-01 | Geddal enge |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-01 | |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-02-01 | Gilleleje |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-07 | Møllemade, F |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-01 | Hvide Sande |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-01-13 | Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-01-21 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-08 | Sanddobberne (Odsherred) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-01-01 | Hejresøen, Kalvebod Fælled |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-02 | Hundested |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-01 | Langelandsbroen |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-13 | Sønderborg Havn (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-01-02 | Årslev Engsø |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-01-21 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-01 | Trylleskoven (Solrød) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-01-01 | Hundested |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-08 | Sanddobberne, Odsherred |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-01-01 | Tågholt |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-01-08 | Århus Østhavn (Århus) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-01-04 | Græse |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-01-13 | Høje Sande vandområde |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-01-15 | Risskov Skov (Århus) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-01-01 | |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-02 | Hanstholm havn |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-01-01 | Århus Østhavn (Århus) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-01-01 | Hirtshals Havn (Hjørring) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-01 | |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-01-01 | Harboøre tange |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-01-01 | Langemarken |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-01-01 | Liseleje |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-01-16 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-01-07 | Fyns Hoved (Kerteminde) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-01-04 | Gyllingskov (Odder) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-01-06 | Kerteminde (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-01-01 | Nivåbugten |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-01-28 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
70 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-01-02 | Hanstholm Havn |
71 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-01-01 | Hanstholm |
72 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
73 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-01-01 | |
74 | Anders Myrtue | 206 | 2024-01-19 | |
75 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-01-27 | Fornæs (Norddjurs) |
76 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-01-01 | Ålsrode Strand (Norddjurs) |
77 | Henrik Pedersen | 205 | ||
78 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-01-02 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
79 | Poul Krag | 205 | 2024-01-04 | Skjern Å |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-01-13 | Århus Havn (Århus) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-01-11 | Farum |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-01-01 | Karrebæk Fjord |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-01-04 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-01-21 | Værnengene |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-01-01 | Bornholm |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-01-27 | Hanstholm Havn |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | ||
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-01-07 | Krik Vig vest |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-02-02 | Zoologisk Have, Frederiksberg |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-01-01 | Roddenbjerg sø |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-01-06 | Sandobberne |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-01-02 | Ringkøbing Fjord |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-01-01 | Vestervig kirke |
97 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-01-01 | St. Ibjerg sø |
98 | Søren Tanderup | 194 | 2024-01-28 | Nivå Strandenge |
99 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
100 | Bo Brauner | 194 | 2024-01-01 | Flasken Reersø |
101 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
102 | Ole Sørensen | 194 | 2024-01-05 | Alrø Alhale (Odder) |
103 | Jan Badura | 188 | 2024-01-01 | Vigersted Mose (Ringsted) |
104 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-01-22 | Sankt Jørgens Sø |
105 | Karl Jepsen | 187 | ||
106 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-01-20 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
107 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
108 | Nicolai Halvorsen | 185 | ||
109 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-02-11 | Hyllekrog |
110 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Hevring Strand og sandø (Norddjurs) |
111 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-01 | Hornbæk Plantage Nordsjælland (Helsingør) |
112 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-01-01 | Hanstholm Havn |
113 | Michael Højgaard | 177 | 2024-02-15 | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) |
114 | Stefan Sturup | 176 | 2024-03-06 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
115 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-02-17 | Høje Sande (Ringkøbing-Skjern) |
116 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-27 | Fjellerup |
117 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
118 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
119 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-01-27 | Sanddobberne |
120 | Conny Jensen | 173 | 2024-01-01 | Hirtshals Havn |
121 | Lasse Birch Højrup | 173 | ||
122 | Bo Levesen | 172 | 2024-01-29 | Vejle Fjord øst (Vejle) |
123 | Heidi Quist | 171 | 2024-03-13 | Gentofte Sø |
124 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-01-06 | Solkær Enge |
125 | Lars Johansen | 168 | 2024-01-08 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
126 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-03-04 | Prøvestenen (København) |
127 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-04-01 | Esbjerg havn |
128 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-01-01 | Klintebjerg NV. f. Nykøbing S. |
129 | Geir Tveit | 166 | 2024-01-01 | Sanddobberne (Odsherred) |
130 | Kurt Prentow | 165 | 2024-01-29 | Egå Engsø |
131 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-01-01 | Thyborøn |
132 | Valdemar Juul | 162 | ||
133 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-01-02 | Sønder Hostrup (Aabenraa) |
134 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-01-01 | Klampenborg |
135 | Helle Andersen | 157 | 2024-01-03 | Glumsø sø |
136 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | ||
137 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-27 | Hornbæk strand |
138 | Susanne Naamann | 151 | 2024-01-01 | St. Ibjerg sø |
139 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-01-14 | Århus Østhavn (Århus) |
140 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-02-03 | Egå Engsø (Århus) |
141 | Andreas Petersen | 148 | 2024-02-15 | Nordhavnen |
142 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-04-08 | Marienlyst |
143 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-01-05 | Egå Engsø (Århus) |
144 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
145 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
146 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-02-16 | Middelfart v. Teglgårdsparken |
147 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-01-03 | Maglebæk Sø (Brøndby) |
148 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-22 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
149 | Morten Dehn | 142 | 2024-08-05 | Holløse Bredning |
150 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-17 | |
151 | Erik Skude | 140 | 2024-01-15 | Fr.værk havn |
152 | Daniel Andersen | 138 | 2024-01-24 | |
153 | Asger Sværke | 136 | ||
154 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved) |
155 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
156 | Esben Bjørn Salmonsen | 129 | 2024-01-26 | Peberholm |
157 | Bart Westgeest | 126 | 2024-01-29 | Kysing Næs |
158 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-01-01 | |
159 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-01-02 | Sybergland |
160 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-01-18 | Hanstholm Havn 2 |
161 | Tina Hansen | 116 | 2024-03-09 | Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte) |
162 | Sarah Kisbye | 116 | ||
163 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
164 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-04-08 | Udbyhøj |
165 | Tom Christensen | 113 | ||
166 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-01-14 | Nørresø |
167 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-04-28 | Bisserup Havn (Slagelse) |
168 | Claus Holkjær | 98 | 2024-01-14 | Eskildsø |
169 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-01-08 | Vanløse |
170 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-01 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
171 | Peter Enemark | 76 | 2024-01-05 | Sortedamssøen |
172 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 69 | ||
173 | Andreas Holkjær | 61 | 2024-05-17 | Dragør Fort |
174 | Theo Askov | 56 |