Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-03-13 | Stavnsholt Overdrev (Furesø) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-02-24 | Tisvilde Hegn |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-01-14 | Tisvilde Hegn (Gribskov) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-02-16 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-04-06 | Grenen Camping |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-02-27 | Strudsbjerg (Kalundborg) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-05 | |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-01 | Skælskør By (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-01-21 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-02-02 | Virklund (Silkeborg) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-02-12 | No |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-08 | Haderslev |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-02-13 | Bryrup |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-01-01 | Klosterheden |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-01-03 | Hanstholm |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-02-11 | Lodskovvad (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-02-27 | Strudsbjerg (Kalundborg) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-02-03 | Agerland Veksø |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-18 | Frederiksberg (Frederiksberg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-03-24 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-01-16 | Fyret |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-01-01 | Bryrup (Silkeborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-01-01 | Tornby klitplantage |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-01 | Kærshovedgård (Ikast-Brande) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-06 | Bryrup (Silkeborg) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-01-01 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-01-15 | Solrød Strandpark |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-05 | Hundesømosen |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-01-03 | Haven, Sevel |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-01 | |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-01-01 | Mørdrup |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-09 | Øksnerade Skov, F |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-18 | Hee |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-01-04 | Lundgårds Mark (Viborg) |
38 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-04 | Ringsted (Ringsted) |
39 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-02-13 | Kalvebod Fælled |
40 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-05 | Frederiksværk |
41 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-02 | Ristinge |
42 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-07 | Bommerlund Plantage (Aabenraa) |
43 | Erik Overgård | 229 | 2024-01-12 | Stenhavegård |
44 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-10 | Kraneled (Vordingborg) |
45 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-01-19 | Holløse Mølle |
46 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-03 | Mosede, Greve |
47 | Anders Østerby | 224 | 2024-01-12 | Hirtshals Øststrand |
48 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-01-16 | Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg) |
49 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-01-09 | Silstrup v Skarrild |
50 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-01-16 | Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg) |
51 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-01-14 | Staunings Ø |
52 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-04 | Bryrup |
53 | David B. Collinge | 220 | 2024-02-03 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
54 | Tommy Kaae | 220 | 2024-01-01 | Forstbotanisk Have Århus (Århus) |
55 | Morten Christensen | 220 | 2024-01-17 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
56 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-02 | Frederiks |
57 | Else Hjorth | 219 | 2024-01-01 | Klosterheden |
58 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-01-01 | Ulbølle |
59 | Jan Speiermann | 217 | 2024-04-06 | Hellebæk |
60 | Lars Askholm | 216 | 2024-01-09 | Holbæk Marina (Holbæk) |
61 | Karen Koefoed | 216 | 2024-01-10 | Villestofte (Odense) |
62 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Bøtø |
63 | Dan Blohm | 214 | 2024-01-01 | Gyllingnæs (Odder) |
64 | Benjamin Bech | 212 | 2024-01-01 | Viby (Hindsholm) (Kerteminde) |
65 | Henrik Petersen | 209 | 2024-03-30 | Fredensborg |
66 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-01-04 | Engesvang |
67 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-01-04 | Rettrup kær |
68 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-01-01 | Kerteminde (Kerteminde) |
69 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-01-12 | |
70 | Anders Myrtue | 206 | 2024-03-15 | Margård Skov, 10 |
71 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-01-03 | Spørring (Århus) |
72 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-01-03 | Lillering by/agerland (Århus) |
73 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-04-05 | Tøtmosen |
74 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-01-11 | Funderholme (Silkeborg) |
75 | Poul Krag | 205 | 2024-01-03 | Sevel |
76 | Søren Jepsen | 205 | ||
77 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-02-16 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
78 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-01-15 | Farum |
79 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-02-25 | Jystrup |
80 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-01-27 | |
81 | Michael G.jensen | 200 | 2024-02-10 | Bredho |
82 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-03-23 | Gedser |
83 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-01-04 | Faldsledvej |
84 | Hans-Peter Henriksen | 200 | ||
85 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
86 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-01-06 | Rettrup Kær |
87 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-02-03 | Vestskoven |
88 | Elly Hansen | 197 | 2024-01-01 | Svankær |
89 | Jens Ekelund | 197 | 2024-01-07 | Ellinge Lyng |
90 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-01-08 | Ibsensvej |
91 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-01-01 | Tved |
92 | Jørgen Bjerregaard | 195 | ||
93 | Søren Tanderup | 194 | 2024-01-14 | Albertslund |
94 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-02-08 | NW Gadesvej, Århus |
95 | Bo Brauner | 194 | 2024-01-01 | Hallenslev |
96 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
97 | Ole Sørensen | 194 | 2024-01-29 | Hede og plantageområde sydøst for Vigsø (Thisted) |
98 | Jan Badura | 188 | 2024-01-04 | Vigersted Mose (Ringsted) |
99 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-02-15 | Degnemosen, Brh. |
100 | Karl Jepsen | 187 | ||
101 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-01-11 | Tilst (Århus) |
102 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-01-26 | Bøtø |
103 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-04-05 | Holløse bredning |
104 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-05-23 | Chrø |
105 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Nimtofte (Syddjurs) |
106 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-20 | Helsinge (Gribskov) |
107 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-03-30 | Birkede Skov |
108 | Michael Højgaard | 177 | 2024-03-21 | Ølsemagle Revle (Køge) |
109 | Stefan Sturup | 176 | 2024-03-14 | Kogang og Vestermark (Aabenraa) |
110 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-03-29 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
111 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-11 | Grenen, Skagen |
112 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
113 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
114 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-01-01 | Værløse |
115 | Conny Jensen | 173 | 2024-01-20 | Bindslev |
116 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-01-01 | |
117 | Bo Levesen | 172 | 2024-01-14 | Børkop (Vejle) |
118 | Heidi Quist | 171 | 2024-04-06 | Herringløse |
119 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-03-03 | Vonsild |
120 | Lars Johansen | 168 | 2024-04-15 | Flyvestation Værløse |
121 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-01-23 | Hjerting |
122 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-01-02 | Tornelund V. f. Haslev |
123 | Geir Tveit | 166 | 2024-01-05 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
124 | Kurt Prentow | 165 | 2024-01-21 | Vejlby - egen have |
125 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-05-11 | Batteriskoven, Skagen |
126 | Valdemar Juul | 162 | ||
127 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-04-03 | Holbøl (Aabenraa) |
128 | Helle Andersen | 157 | 2024-02-14 | Halskov,Falster |
129 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-01-14 | Holmene (Hillerød) |
130 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-14 | Robinievej |
131 | Susanne Naamann | 151 | 2024-02-28 | JBJ Ost |
132 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-01-09 | Hjortshøj By (Århus) |
133 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-04-13 | Grenen Skagen |
134 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-02-17 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
135 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
136 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
137 | Morten Dehn | 142 | 2024-04-13 | Hald Strand |
138 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-17 | |
139 | Erik Skude | 140 | 2024-01-15 | Lærkevænget |
140 | Asger Sværke | 136 | ||
141 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-03-15 | Bøtø By og Strand (Guldborgsund) |
142 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
143 | Bart Westgeest | 126 | 2024-01-05 | Fruering (Skanderborg) |
144 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-01-04 | LJ |
145 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-01-06 | Granhaven |
146 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-01-10 | Haven |
147 | Tina Hansen | 116 | 2024-03-03 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
148 | Sarah Kisbye | 116 | ||
149 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
150 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-01-01 | Bækken |
151 | Tom Christensen | 113 | ||
152 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-01-02 | Haven |
153 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
154 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-04-05 | Vanløse |
155 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-02-07 | Annisse Nord |
156 | Andreas Holkjær | 61 | 2024-05-19 | Tisvilde Ry |
157 | Theo Askov | 56 | ||
158 | Jens Ryge | 50 | 2024-01-01 | Hørbylundevej |