Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-03-31 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-03-15 | Teglstrup Hegn |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-17 | Roden Skov (Guldborgsund) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-03-15 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-03-06 | Assentoft grusgrav |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-01-01 | Frederiksberg Hospital (Frederiksberg) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-03-20 | Hald |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-07 | Basnæs Skov (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-03-24 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-03-14 | Ringkøbing K |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-02-24 | No |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-03-11 | Haderslev vesterskov |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-03-03 | I haven |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-03-24 | Sevel |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-03-13 | Hanstholm |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-03-24 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-03-20 | Gammellung sydøst for Vemmelev (Slagelse) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-04-06 | Nordkrog, Holløse |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-03-17 | Vaserne (Rudersdal) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-03-20 | Gammellung sydøst for Vemmelev (Slagelse) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | ||
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-02-28 | Løgager/Løgagergårde (Silkeborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-03-15 | Tønder |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-02-25 | Føling Sø og Bæk (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-03-02 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-03-21 | Føvling (Vejen) (Vejen) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-03-20 | Solrød Strandpark |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-05 | Hundesømosen |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-03-03 | Mosestien |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-03-24 | Ellinge Lyng |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-03-13 | Mørdrup |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-07 | Møllemade, F |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-02-22 | Rindum |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-03-20 | Stoholm (Viborg) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-03-25 | Kollund Skov (Aabenraa) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-03-13 | Tønder (Tønder) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-03-14 | Kalvebod Fælled |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-02 | Lynæs fort |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-06 | Osager |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-07 | Sønderskoven, Sønderborg (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-03-24 | Kollens Mølle |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-03-25 | Kollund Skov (Aabenraa) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-03-07 | Pallisbjerg Plantage (Holstebro) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-03-17 | Tisvilde Hegn |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-03-20 | Valsølille Sø, Ringsted |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-03-10 | Emmerlev Klev |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-03-02 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-03-15 | Næbbegård skov |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-03-16 | Silstrup v Skarrild |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-03-04 | Assentoft Grusgrav (Randers) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-03-31 | |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-03-14 | Bryrup |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-01-06 | Liseby (Vordingborg) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-03-09 | Årslev Engsø (Århus) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-03-14 | Aaby Højmose (Jammerbugt) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-03-22 | Frederiks |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-03-24 | Sevel |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-03-14 | Nakkebølle |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-03-15 | Vestre Kirkegård |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-04-14 | Skagen Stadion (Frederikshavn) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-03-17 | Vejlen - Tåsinge (Svendborg) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | ||
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-03-08 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-03-15 | Nordskov Enge (Enghave) (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-03-15 | Hellebæk Kohave |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-03-23 | Anderup Skov (Kolding) |
70 | Poul Krag | 208 | 2024-03-15 | Mosestien |
71 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-03-17 | Skygge Å |
72 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-03-13 | Sebstrup |
73 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-03-17 | Nordskov Enge (Enghave) (Kerteminde) |
74 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-03-22 | Ganløse Ore |
75 | Anders Myrtue | 206 | 2024-03-02 | Fyrvej 36 |
76 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-03-15 | Spørring Grusgrav (Århus) |
77 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-03-14 | Holtser Hage (Vejle) |
78 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-02-22 | Slotved skov |
79 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-03-15 | Funderholme (Silkeborg) |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-03-28 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-03-02 | Tibirke Sand |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-02-29 | Næstved Centrum |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-03-17 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-04-20 | Marbæk Plantage |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-03-01 | Gedser |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-03-22 | Skaanemosen |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-03-15 | Klosteris hegn |
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-03-20 | Nibsbjerg Plantage |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-02-27 | Trelde Næs |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-03-09 | Jejsing |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-04-01 | Jyderup Skov v. Vig |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-03-09 | Halk Skov? |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-03-01 | Tved |
97 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-03-14 | Middelfartvej v/Uno X |
98 | Søren Tanderup | 194 | 2024-03-25 | Ganløse Ore |
99 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-03-15 | Gjerrild Nordstrand Øst |
100 | Bo Brauner | 194 | 2024-03-20 | Bildsø skov |
101 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
102 | Ole Sørensen | 194 | 2024-03-20 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
103 | Jan Badura | 188 | 2024-03-03 | Draved Skov (Tønder) |
104 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-03-17 | Vaserne |
105 | Karl Jepsen | 187 | ||
106 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-03-20 | Egåen Kasted-Ny Mølle (Århus) |
107 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-03-13 | GFU |
108 | Nicolai Halvorsen | 185 | ||
109 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | ||
110 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-03-14 | Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus) |
111 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-06 | Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød) |
112 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-03-24 | Birkede Skov |
113 | Michael Højgaard | 177 | 2024-03-29 | Snejbjerg (Herning) |
114 | Stefan Sturup | 176 | 2024-03-14 | Kogang og Vestermark (Aabenraa) |
115 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-01-28 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
116 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-19 | Viby J |
117 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
118 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
119 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-01-06 | Røsnæs |
120 | Conny Jensen | 173 | 2024-03-20 | Lønborg Kirke, Skjern |
121 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-04-08 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) |
122 | Bo Levesen | 172 | 2024-03-13 | Refsgårde (Vejle) |
123 | Heidi Quist | 171 | 2024-04-06 | Vedbæk - Maglemosen |
124 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-03-17 | Vonsild |
125 | Lars Johansen | 168 | 2024-03-18 | Søndersø |
126 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-05-05 | Ørestad Syd (København) |
127 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-03-16 | Dragved skov |
128 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-03-16 | Draved skov |
129 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-03-19 | Tornelund V. f. Haslev |
130 | Geir Tveit | 166 | 2024-03-20 | Storskov, Hvalsø (Lejre) |
131 | Kurt Prentow | 165 | 2024-03-15 | Moesgård Strand |
132 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-03-23 | I haven |
133 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-09 | Bygholm Enge v. Horsens |
134 | Valdemar Juul | 162 | ||
135 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-02-26 | Holbøl (Aabenraa) |
136 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-03-14 | Dyrehavevej ved Stampen |
137 | Helle Andersen | 157 | 2024-03-14 | Østerskov |
138 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-03-27 | Hellebæk Avlsgård |
139 | John Brandbyge | 154 | 2024-03-22 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
140 | Louise Tanderup | 152 | 2024-03-25 | Ganløse Ore |
141 | Susanne Naamann | 151 | 2024-03-30 | Tarup sø |
142 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-03-27 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
143 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-02-16 | Pinds Mølledalen (Århus Å Bodil Ml.-Fusvad Bro) (Århus) |
144 | Andreas Petersen | 148 | 2024-03-20 | Vigersted |
145 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-03-23 | Andkær Skov |
146 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-03-12 | Egå Engsø (Århus) |
147 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-06-04 | Høstemark Skov (Aalborg) |
148 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
149 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-03-22 | Ladegårdvej, Bredsten |
151 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-03-22 | Brøndbyskoven og Bakkeskoven (Brøndby) |
152 | Torben Kragh | 142 | 2024-04-07 | Tranelunden (Ishøj) |
153 | Morten Dehn | 142 | 2024-03-24 | Melby Overdrev |
154 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-03-15 | |
155 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-30 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
156 | Erik Skude | 140 | 2024-03-17 | Vaserne |
157 | Daniel Andersen | 138 | 2024-03-29 | |
158 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-04-20 | Mogenstrup Grusgrav (Næstved) |
159 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
160 | Esben Bjørn Salmonsen | 129 | 2024-03-26 | Køge Sydstrand |
161 | Bart Westgeest | 126 | 2024-03-20 | Vestermølle Skove, Skanderborg |
162 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-03-10 | Svogerslev |
163 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | ||
164 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-03-18 | Dover skov |
165 | Tina Hansen | 116 | 2024-03-29 | Kulhuse (Frederikssund) |
166 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
167 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-03-22 | Holbækskoven |
168 | Tom Christensen | 113 | ||
169 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-03-16 | Haven |
170 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-04-01 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
171 | Claus Holkjær | 98 | 2024-01-04 | Tokkekøb Hegn |
172 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
173 | Julia Tang | 96 | 2024-05-11 | Græse Ådal |
174 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-04-06 | Vanløse |
175 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-03-05 | Svendborg Golfbane (Svendborg) |
176 | Peter Enemark | 76 | 2024-04-06 | Holmens Kirkegård |
177 | Andreas Holkjær | 61 | 2024-04-01 | Vaserne, Birkerød |