Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-01-27 | Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-01-01 | Kogleaks |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-01-01 | Holløse Bredning (Gribskov) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-01-01 | Lejsø (Slagelse) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-01-24 | Egå Engsø |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-01-05 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-01 | |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-01 | Skælskør Nor (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-01-01 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-01-03 | Ringkøbing K (Ringkøbing-Skjern) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-07 | Ringkøbing |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-01 | Rudbøl sø |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-01 | Vestas-stien |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-01-01 | Struer |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-01-01 | V. Vandet sø |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-01-14 | Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-01-01 | Nivå bugt og strandenge |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-23 | Damhussøen (København) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-01-08 | Gille |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-01-01 | Mossø vestende (Skanderborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-01-12 | Lønnerup fjord |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-06 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-02 | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-01-01 | Karrebæk Fjord (Næstved) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-01-01 | Reersø |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-02 | Nyord |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-01-01 | Geddal enge |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-01 | |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-01-21 | Helsingør Nordhavn |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-08 | Aulby Mølleå, F |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-01 | Vestas-stien, Ringkøbing |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-01-01 | Dalgas Plantage (Viborg) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-08 | Sanddobberne (Odsherred) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-01-01 | Sydvestpynten, Amager |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-02 | Sølager |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-01 | Vemmenæs havn |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-06 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-01-02 | Årslev Engsø |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-03 | Stege Bugt sydøst (Vordingborg) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-01-01 | Hundested |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-05 | Søholm Engsø, Stevns |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-02-15 | Frederikshavn |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-01-08 | Århus Østhavn (Århus) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-01-03 | Raadvad |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-01-01 | Egå Engsø |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | ||
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-01-13 | Gilleleje Havn |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-02 | Østerild |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-01-01 | Tolken ud for Hårbølle Strand (Vordingborg) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-01-01 | Årslev Engsø (Århus) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-01-07 | Strandby ved Frederikshavn (Frederikshavn) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-01 | Lille Vildmose |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-01-01 | Struer |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-01-01 | Nakkebølle Inddæmning |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-01-06 | Kalveboderne |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-01-16 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-01-20 | Esbjerg Havn (Esbjerg) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser odde |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-01-02 | Vejle Havn (Vejle) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-01-01 | Kerteminde (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-01-01 | Sjælsø Vest |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-01-28 | Solkær Enge (Kolding) |
70 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-01-02 | Kogleaks |
71 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-01-01 | Spøttrup Sø (Skive) |
72 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
73 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-01-01 | |
74 | Anders Myrtue | 206 | 2024-02-03 | Bispeeng |
75 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-01-27 | Fornæs (Norddjurs) |
76 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-01-14 | Vodskov (Aalborg) |
77 | Henrik Pedersen | 205 | Hirtshals | |
78 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-01-12 | Gudenåen, Sminge Sø-Kongensbro (Silkeborg) |
79 | Poul Krag | 205 | 2024-01-25 | Mossø |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-01-01 | Egå Engsø (Århus) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-02-12 | Bruserup Strand |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-01-01 | Holløse Mølle |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-01-04 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-01-01 | Ribe Holme |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-01-01 | Bornholm |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-01-27 | Bygholm Vejle |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | ||
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-01-01 | Sønder Lem Vig |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-02-27 | Trelde Næs |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-01-01 | Krik havn |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-01-05 | Høve Strand |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-01-11 | Thorsminde |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-01-02 | Nissum Bredning |
97 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-01-06 | Gamborg fjord |
98 | Søren Tanderup | 194 | 2024-01-28 | Nivå Strandenge |
99 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
100 | Bo Brauner | 194 | 2024-01-01 | Flasken, Reersø |
101 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
102 | Ole Sørensen | 194 | 2024-01-05 | Lerdrup Bugt (Odder) |
103 | Jan Badura | 188 | 2024-01-12 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
104 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-01-25 | Helsingør |
105 | Karl Jepsen | 187 | ||
106 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-01-20 | Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern) |
107 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-01-06 | Guldborgsund |
108 | Nicolai Halvorsen | 185 | ||
109 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | ||
110 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
111 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-06 | Helsingør lystbådehavn (Helsingør) |
112 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-02-03 | Gjellerodde |
113 | Michael Højgaard | 177 | 2024-01-01 | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) |
114 | Stefan Sturup | 176 | 2024-02-17 | Klintebjerg ved Klint (Odsherred) |
115 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-01-11 | Thorsminde Havn (Holstebro) |
116 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
117 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
118 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-01-01 | Utterslev mose |
119 | Conny Jensen | 173 | 2024-02-17 | Hanvejle |
120 | Lasse Birch Højrup | 173 | ||
121 | Bo Levesen | 172 | 2024-01-29 | Vejle Fjord øst (Vejle) |
122 | Heidi Quist | 171 | 2024-01-28 | Melby |
123 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-01-06 | Kysten ved Skibelund |
124 | Lars Johansen | 168 | 2024-01-02 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
125 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-02-12 | Store Kalv (Rudersdal) |
126 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-02-15 | Langeodde Filsø |
127 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-02-15 | Langodde Filsø |
128 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-01-01 | Klintebjerg NV. f. Nykøbing S. |
129 | Geir Tveit | 166 | 2024-01-01 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
130 | Kurt Prentow | 165 | 2024-01-13 | Egå Strand |
131 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-01-01 | Rønland |
132 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-02-26 | Horsens Fjord |
133 | Valdemar Juul | 162 | ||
134 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-01-02 | Åbenrå Sønderstrand (Aabenraa) |
135 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-01-01 | Bolund |
136 | Helle Andersen | 157 | 2024-02-06 | Glumsø sø |
137 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | ||
138 | John Brandbyge | 154 | ||
139 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-28 | Nivå Strandenge |
140 | Susanne Naamann | 151 | 2024-01-06 | Føns |
141 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-01-28 | Årslev Engsø (Århus) |
142 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-02-03 | Egå Engsø (Århus) |
143 | Andreas Petersen | 148 | 2024-02-04 | Gyrstinge sø |
144 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-01-07 | Vejle Inderfjord |
145 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-01-14 | Lillesø og Ry Møllekanal (Skanderborg) |
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-03-08 | Sejerø Bugt (Ramsaromr. 17) (Kalundborg) |
147 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
148 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-02-04 | Vejle Havn ved Bølgen |
150 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-01-12 | Mosede Havn (Greve) |
151 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-06 | Ishøj Havn (Ishøj) |
152 | Morten Dehn | 142 | 2024-02-18 | Holløse Bredning |
153 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-16 | |
154 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-08 | Sejerø Bugt (Ramsaromr. 17) (Kalundborg) |
155 | Erik Skude | 140 | 2024-01-25 | Helsingør |
156 | Daniel Andersen | 138 | 2024-01-24 | |
157 | Asger Sværke | 136 | ||
158 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe) |
159 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
160 | Esben Bjørn Salmonsen | 129 | 2024-01-07 | Amager Strand |
161 | Bart Westgeest | 126 | 2024-01-25 | Skanderborg Sø |
162 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-01-01 | |
163 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-01-02 | Sybergland |
164 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-01-02 | Kilen 13 |
165 | Per Poulsen | 117 | 2024-01-09 | Prøvestenen (København) |
166 | Tina Hansen | 116 | 2024-01-28 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
167 | Sarah Kisbye | 116 | ||
168 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
169 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-03-11 | Randers Fjord, Kare |
170 | Tom Christensen | 113 | ||
171 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-01-06 | Maribo Sø |
172 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-03-27 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
173 | Claus Holkjær | 98 | 2024-01-14 | Eskildsø |
174 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
175 | Julia Tang | 96 | 2024-01-07 | Amager strandpark |
176 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-05-11 | Vanløse |
177 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-01 | Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg) |
178 | Peter Enemark | 76 | 2024-02-20 | Sortedamssøen |
179 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-01-04 | Haven |
180 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-01 | Nørrestrand (Horsens) |
181 | Andreas Holkjær | 61 | 2024-04-01 | Vaserne, Birkerød |
182 | Theo Askov | 56 |