Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-03-01 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-02-19 | Tisvilde Hegn |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-09 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-03-19 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-03-05 | Gludsted plantage |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-03-15 | Magleby, Stevns (Stevns) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-05 | Borup Hede |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-02-19 | Schackenborg Slotspark (Tønder) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-03-27 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-02-09 | Voldbjerg (Ringkøbing-Skjern) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-20 | Ringkøbing |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-08 | Bjerning kirke |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-04 | Skjern Enge |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-01-04 | Skjern enge |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-01-16 | Nystrup pl. |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-02-08 | Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-03-15 | Søholm, Stevns (Stevns) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-05-09 | Tingdal plantage |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-03-24 | Grærup Sommerhusområde (Varde) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-07 | Sengeløkke Mose Ø.f. Skårup (Syddjurs) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | ||
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-02-17 | Åstruplund (Horsens) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-01-19 | Tranum Strand |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-15 | Røjklit (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-15 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-02-19 | Schackenborg Slotspark (Tønder) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-03-23 | Udstrup skov |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-03-09 | Gilbjerg Hoved |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-01-04 | Skjern Enge |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-03-07 | |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-02-25 | Gilbjerg |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-08 | Kustrup, F |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-02-13 | Stauning |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-01-11 | Årup/Kvorning Enge (Viborg) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-03-26 | Draved Skov (Tønder) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-31 | Hjardemål Klit (Thisted) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-05-04 | Årtoft plantage |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-02 | Torup |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-22 | Tåsinge |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-02-17 | Sønderskoven, Sønderborg (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-02-05 | Kolskov |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-05-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-03-07 | Tvorup Plantage (Thisted) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | Tisvilde Hegn | |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-31 | Hjardemål Klit, Thisted |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-02-21 | Hjørring |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-03-02 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
51 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-02-17 | Silstrup v Skarrild |
52 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-03-02 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
53 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-03-31 | |
54 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-15 | Værnenge |
55 | David B. Collinge | 220 | 2024-03-15 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
56 | Tommy Kaae | 220 | 2024-02-17 | Moesgård Strand (Århus) |
57 | Morten Christensen | 220 | 2024-02-17 | Klastrup ved Hjørring (Hjørring) |
58 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-02-26 | Rosgårde |
59 | Else Hjorth | 219 | 2024-01-07 | Skjern enge |
60 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-01-13 | Skaboeshuse |
61 | Jan Speiermann | 217 | 2024-03-15 | Vestre Kirkegård |
62 | Lars Askholm | 216 | 2024-04-13 | Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn) |
63 | Karen Koefoed | 216 | 2024-03-14 | Nordskov Enge (Enghave) (Kerteminde) |
64 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-03-27 | Blåvand området |
65 | Dan Blohm | 214 | 2024-03-08 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
66 | Benjamin Bech | 212 | 2024-03-23 | Horseklint (Kerteminde) |
67 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-03-12 | Draved Skov (Tønder) |
68 | Poul Krag | 208 | 2024-01-04 | Falbækvej |
69 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-03-01 | Store Hjøllund Plantage |
70 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-01-06 | Sønderlem vig |
71 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-03-16 | Sybergland (Kerteminde) |
72 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-03-01 | Bækkebro |
73 | Anders Myrtue | 206 | 2024-03-03 | 3 sy. Blåvand |
74 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-02-24 | Koed Enge (Syddjurs) |
75 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-02-16 | Lillering by/agerland (Århus) |
76 | Henrik Pedersen | 205 | ||
77 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-02-16 | Silkeborg Nordskov |
78 | Søren Jepsen | 205 | ||
79 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-02-17 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
80 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-02-13 | Saxfjed Vildmark |
81 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-03-29 | Udkær |
82 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-01-05 | |
83 | Michael G.jensen | 200 | 2024-01-06 | Sdr. Farup (by m. omk. ... |
84 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-03-03 | Gedser |
85 | Hans-Peter Henriksen | 200 | ||
86 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
87 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
88 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-01-01 | Sønder Lem Vig |
89 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-03-14 | Vestskoven |
90 | Elly Hansen | 197 | 2024-02-17 | Store Vildmose |
91 | Jens Ekelund | 197 | 2024-06-09 | Jyderup Skov v. Vig |
92 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-01-10 | Voldbjerg Mølle |
93 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-02-22 | Ulsted |
94 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
95 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-01-28 | Gjerrild Nordstrand Øst |
96 | Bo Brauner | 194 | 2024-03-25 | Føvling |
97 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
98 | Jan Badura | 188 | 2024-03-02 | Draved Skov (Tønder) |
99 | Karl Jepsen | 187 | ||
100 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-03-02 | Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern) |
101 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-03-16 | Ge4dser Odde |
102 | Nicolai Halvorsen | 185 | ||
103 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-04-28 | Holtser Hage |
104 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
105 | Philip Elbek | 181 | 2024-04-18 | Flagbakken (Frederikshavn) |
106 | Stefan Sturup | 176 | 2024-03-14 | Kogang og Vestermark (Aabenraa) |
107 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-02-19 | Debelmose vest for Borris (Ringkøbing-Skjern) |
108 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
109 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
110 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
111 | Conny Jensen | 173 | 2024-03-29 | Tornby |
112 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-03-13 | Bøtøskoven (Guldborgsund) |
113 | Bo Levesen | 172 | 2024-02-22 | Lihmskov (Vejle) |
114 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-06-02 | Dons Nørresø |
115 | Lars Johansen | 168 | 2024-06-04 | Gribskov - hele skoven (Hillerød) |
116 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-03-02 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
117 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-03-09 | |
118 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-03-07 | Bjergvej |
119 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-03-17 | Tornelund V. f. Haslev |
120 | Kurt Prentow | 165 | 2024-03-15 | Moesgård Strand |
121 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-03-03 | Klosterheden |
122 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-02 | Uldum Kær |
123 | Valdemar Juul | 162 | ||
124 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-01-12 | Øster Gejl (Aabenraa) |
125 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-02-24 | Gilbjerg Hoved |
126 | John Brandbyge | 154 | 2024-04-28 | Gråhede (Grathe Hede) (Silkeborg) |
127 | Susanne Naamann | 151 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
128 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-05-27 | Moesgård Storskov (Århus) |
129 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-04-20 | Emmelsten (Skive) |
130 | Andreas Petersen | 148 | 2024-03-20 | Humleore skov |
131 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-04-12 | Råbjerg Kirke |
132 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-03-09 | Gludsted Plantage (Ikast-Brande) |
133 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-03-08 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
134 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
135 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
136 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-08 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
137 | Erik Skude | 140 | 2024-03-04 | Lærkevænget |
138 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-04-12 | Smedager (Aabenraa) |
139 | Bart Westgeest | 126 | 2024-03-24 | Fruering (Skanderborg) |
140 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-05-09 | Brøns |
141 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-03-25 | Dover skov |
142 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
143 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-04-20 | Rydal |
144 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-03-06 | Vanløse |
145 | Jan Ravnborg | 51 | ||
146 | Nikolaj Mikkelsen | 18 | 2024-03-27 | Gjerrild Nordstrand Øst |