Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-01-01 | Emdrup (København) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-01-06 | Ålebækken Ruinpark |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-01-01 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-01-01 | Ulstrup Mose/ Hallenslev Mose, syd (Kalundborg) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-01-05 | Egå Engsø |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-01-01 | Frederiksberg (Frederiksberg) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-04 | Hald |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-01 | Skælskør By (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-01-05 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-02-08 | Virklund (Silkeborg) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-07 | Søndervig |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-01 | Tønder |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-01 | Tim Mølle |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-01-25 | Sevel Plantage |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-01-04 | Vang |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-01-11 | Hvide Sande (Ringkøbing-Skjern) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-01-29 | Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-01-06 | Brede til Helsingørmotorvejen |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-07 | Filsø, Porsmose Bjerge (Varde) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-29 | Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-01-01 | |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-01-04 | Bryrup (Silkeborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-01-05 | Tornby klitplantage |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-01 | Kærshovedgård (Ikast-Brande) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-06 | Bryrup (Silkeborg) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-01-01 | Karrebæk Fjord (Næstved) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-01-06 | Solrød Strand |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-04 | Gentofte Sø |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-01-01 | Mosestien |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-01 | |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-01-03 | Mørdrup |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-07 | Møllemade, F |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-01 | Nørre Lyngvig Fyrhave |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-01-01 | Jordbro Engsø (Skive) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-01-13 | Lerbjerg Skov (Lejre) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-01 | Assens Sukkerfabriks jordbassiner (Assens) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-01-01 | Kongelunden, Amager |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-02 | Hundested |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-02 | Bagenkop |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-06 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-01-04 | Adslev Skov |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-01-01 | Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-09 | Råby Sandlodder (Vordingborg) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-01-13 | Herlev |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-01 | Mosede, Greve |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-01-07 | Sdr. Harritslev |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-01-14 | Årslev Engsø (Århus) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-01-05 | H.ør Lbh |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-01-01 | Egå Engsø |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | ||
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-01-01 | |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-10 | Bryrup |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-01-01 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-01-01 | Forstbotanisk Have Århus (Århus) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-01-05 | Bouet (Aalborg) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-18 | Hørup |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-02-29 | Haven |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-01-08 | Hindsgavl |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-01-06 | Vestre Kirkegård |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-01-10 | Væld ved Taderød Mølle (Lejre) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-03-13 | Stavids Å (Dybvad bro til Rydså) (Odense) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser by |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-01-05 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-01-06 | Lundsgård (m/Holmeskov & Tværbæk Lund) (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-01-02 | Præstesø |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-01-07 | Aller Mølledam (Kolding) |
70 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-01-12 | Klosterkær |
71 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-01-01 | Bustrup Plantage |
72 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
73 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-01-01 | |
74 | Anders Myrtue | 206 | 2024-01-14 | |
75 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-01-21 | Spørring Grusgrav (Århus) |
76 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-01-01 | Ålsrode Kær (Norddjurs) |
77 | Henrik Pedersen | 205 | ||
78 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-01-01 | Funder Skov/Skovhuse/Pimpedal (Silkeborg) |
79 | Poul Krag | 205 | 2024-01-01 | Sevel |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-01-01 | Århus Midtby (Århus) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-01-12 | Sortemose, Farum |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-01-01 | Rådmandshaven |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-01-06 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-02-17 | Blåvands Huk |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-01-01 | Bornholm |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-01-01 | Skaanemosen |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | ||
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-01-05 | Holstebro |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-01-07 | Vestskoven |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-01-08 | Svankær |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-01-01 | Utterslev Mose |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-01-05 | Amtmandens Lund |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-01-01 | Tved |
97 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-01-01 | St. Ibjerg sø |
98 | Søren Tanderup | 194 | 2024-01-08 | Vestskoven, Albertslund |
99 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-01-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
100 | Bo Brauner | 194 | 2024-01-19 | Slagelse by |
101 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
102 | Ole Sørensen | 194 | 2024-01-01 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
103 | Jan Badura | 188 | 2024-01-01 | Vigersted Mose (Ringsted) |
104 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-01-02 | Degnemosen |
105 | Karl Jepsen | 187 | ||
106 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-01-01 | Tilst (Århus) |
107 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-01-04 | Elkenøre |
108 | Nicolai Halvorsen | 185 | ||
109 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | ||
110 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
111 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-04 | Ålsgårde (Helsingør) |
112 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-02-15 | Roskilde |
113 | Michael Højgaard | 177 | 2024-01-03 | Vanløse (København) |
114 | Stefan Sturup | 176 | 2024-02-26 | Søvang (Dragør) |
115 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-01-11 | Klosterheden (Lemvig) |
116 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-19 | Viby J |
117 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
118 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
119 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-01-09 | Værløse |
120 | Conny Jensen | 173 | 2024-01-01 | Østerådalen |
121 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-01-01 | |
122 | Bo Levesen | 172 | 2024-01-06 | Børkop Skov (Vejle) |
123 | Heidi Quist | 171 | 2024-01-17 | Gentofte Sø |
124 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-01-02 | Vonsild |
125 | Lars Johansen | 168 | 2024-01-02 | Ganløse Ore (Egedal) |
126 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-01-18 | Sundbyvester (København) |
127 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-03-16 | Dragved skov |
128 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-02-15 | Filsø |
129 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-01-04 | Tornelund V. f. Haslev |
130 | Geir Tveit | 166 | 2024-01-01 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
131 | Kurt Prentow | 165 | 2024-01-08 | Vejlby - egen have |
132 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-01-05 | Lemvig |
133 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-15 | Værnengene |
134 | Valdemar Juul | 162 | ||
135 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-01-05 | Kelstrup Plantage (Aabenraa) |
136 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-01-06 | Skovshoved |
137 | Helle Andersen | 157 | 2024-01-01 | Glumsø sø |
138 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | ||
139 | John Brandbyge | 154 | 2024-01-28 | Klosterkær (Horsens) |
140 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-13 | Søndersø |
141 | Susanne Naamann | 151 | 2024-01-01 | Sdr. Nærå |
142 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-01-01 | Skåde (Århus) |
143 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-02-11 | Hjortshøj By (Århus) |
144 | Andreas Petersen | 148 | 2024-01-21 | Vigersted |
145 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-01-11 | Rosborg |
146 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-01-05 | Egå Engsø (Århus) |
147 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-03-09 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
148 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
149 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
150 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-01-01 | Ladegårdvej, Bredsten |
151 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-01-01 | Brønshøjparken (København) |
152 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-05 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
153 | Morten Dehn | 142 | 2024-04-01 | Utterslev Mose |
154 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-17 | |
155 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-30 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
156 | Erik Skude | 140 | 2024-01-07 | Lærkevænget |
157 | Daniel Andersen | 138 | ||
158 | Asger Sværke | 136 | ||
159 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | ||
160 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
161 | Esben Bjørn Salmonsen | 129 | 2024-01-01 | Frederikssund |
162 | Bart Westgeest | 126 | 2024-01-25 | Fruering (Skanderborg) |
163 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-01-04 | |
164 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-01-01 | Munkebo |
165 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-01-10 | Laden |
166 | Per Poulsen | 117 | 2024-01-05 | Frederiksberg (Frederiksberg) |
167 | Tina Hansen | 116 | 2024-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
168 | Sarah Kisbye | 116 | ||
169 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
170 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-03-22 | Damvej 10 |
171 | Tom Christensen | 113 | ||
172 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-01-06 | Haven |
173 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-01-01 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
174 | Claus Holkjær | 98 | 2024-01-04 | Tokkekøb Hegn |
175 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
176 | Julia Tang | 96 | 2024-01-01 | Frederikssund |
177 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-04-30 | Vanløse |
178 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-01-04 | Kogtved (Svendborg) |
179 | Peter Enemark | 76 | 2024-01-01 | Zinnsgade |
180 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-01-11 | Helsingør Lystbådehavn |
181 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 69 | ||
182 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-01 | Nørrestrand (Horsens) |
183 | Theo Askov | 56 | ||
184 | Jan Ravnborg | 51 | 2024-01-01 | Arrild |
185 | Jens Ryge | 50 | 2024-01-01 | Hørbylundevej |