Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-04-11 | Gl. Havdrup Mose |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-28 | Uldum Kær (Hedensted) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-03-27 | Harboøre Fjord (Lemvig) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-05-06 | Egå Engsø |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-04-13 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-03-28 | Kølsen |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-04-17 | Kobæk Sø (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-04-14 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-03-29 | Sindrup Vejle vest |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-03-24 | Krogshede |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | 2024-05-09 | Margrethekog |
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-03-28 | Uldum kær |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-03-27 | Vest Stadil Fjord |
16 | Mogens Neergaard | 250 | 2024-04-08 | Ringvejen, Biersted Mose |
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-04-10 | Hegnsvej |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-04-03 | Han vejler |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-04-09 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-04-07 | Gåsesøen, Ulvshale |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-03-27 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-29 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-04-04 | Børsmose |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-03-26 | Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-04-14 | Store Vildmose |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-04-10 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-03-29 | Uldum Kær (Hedensted) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-04-13 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-03-27 | Skjern Enge |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-04-03 | Villahøj Sø |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-04-07 | Kølsen- Skals Engsø |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-04-04 | Grurup |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-05-02 | Margrete Kog |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-05-08 | Margrethekog |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-04-03 | Vest Stadil Fjord, Mellemdyb |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-04-13 | Kølsen-Skals Engsø (Viborg) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-04-13 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-03-23 | Torpet Mose (Ringsted) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-04-09 | Villahøj Sø |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-04-15 | Holløse Bredning |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-03-28 | Noret, Tåsinge |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-03-30 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-04-14 | Bremsbøl Sø |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-04-13 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-04-08 | Gåsesøen - Ulvshale Skov (Vordingborg) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-04-08 | Præstesø |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-04-09 | Karlstrup Mose, Solrød |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-05-09 | Harboøre Tange |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-03-28 | Uldum Kær (Hedensted) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-03-31 | Omø Mose |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-05-31 | Klæggravene, Margrethe Kog |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-03-27 | Uldum Kær (Hedensted) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-03-28 | Klintholm havn |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-03-28 | Uldum Kær |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-03-24 | Busemarke Mose (Vordingborg) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-04-08 | Uldum Kær (Hedensted) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-04-25 | Toftegårds Enge (Jammerbugt) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-04-26 | Jedsted enge |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-04-18 | Gl. Hviding Engsø |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-04-09 | Noret Tåsinge |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-04-13 | Villahøj |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-05-05 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-05-06 | Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-03-27 | Blåvand |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-04-25 | Uldum Kær (Hedensted) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-04-20 | Dalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-04-06 | Villahøj sø |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-03-29 | Uldum Kær (Hedensted) |
70 | Poul Krag | 208 | 2024-04-10 | Lille Vildmose |
71 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-04-13 | Kølsen-Skals Engsø |
72 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-03-17 | Grynderup sø |
73 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-04-20 | Dalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden (Kerteminde) |
74 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-04-14 | Skenkelsø |
75 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-04-21 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
76 | Søren Jepsen | 205 | ||
77 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-03-31 | Uldum Kær (Hedensted) |
78 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-04-17 | Birkesø, Lille Vildmose |
79 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-03-31 | Nexø Sydstrand |
80 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-05-01 | |
81 | Michael G.jensen | 200 | 2024-04-28 | Jedsted Enge |
82 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-04-12 | Enge v. Nr. Broby |
83 | Erling Kock Jensen | 199 | 2024-04-18 | |
84 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
85 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-03-31 | Sønder Lem Vig |
86 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-05-10 | Kølsen-Skals Engsø |
87 | Elly Hansen | 197 | 2024-04-03 | Han Vejle |
88 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-05-30 | Hestholm Øster |
89 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-04-28 | Tåsinge - Vejlen |
90 | Søren Tanderup | 194 | 2024-04-30 | Ishøj Enge |
91 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-05-20 | Gjerrild Nordstrand Øst |
92 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
93 | Ole Sørensen | 194 | 2024-06-05 | Egå Engsø (Århus) |
94 | Jan Badura | 188 | 2024-04-10 | Gl. Havdrup Mose (Solrød) |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-05-06 | Villahøj |
96 | Karl Jepsen | 187 | ||
97 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-05-09 | Bøtø |
98 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-04-05 | Holløse bredning |
99 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-05-06 | Egå Engsø (Århus) |
100 | Philip Elbek | 181 | 2024-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
101 | Michael Højgaard | 177 | 2024-04-29 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
102 | Stefan Sturup | 176 | 2024-05-02 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
103 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-04-13 | Damsø Enge (Ringkøbing-Skjern) |
104 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
105 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
106 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
107 | Conny Jensen | 173 | 2024-04-16 | Lille Vildmose |
108 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-04-08 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
109 | Bo Levesen | 172 | 2024-05-25 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
110 | Heidi Quist | 171 | 2024-05-31 | Pælebakke Klit |
111 | Lars Johansen | 168 | 2024-04-08 | Præstesø |
112 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-04-22 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
113 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-04-17 | Jedsted Enge |
114 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-04-17 | Jedsted enge |
115 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-04-06 | Broksø Enge SV. f. Haslev |
116 | Geir Tveit | 166 | 2024-05-19 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
117 | Kurt Prentow | 165 | 2024-05-06 | Egå Engsø |
118 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-05-14 | Lille Bjerregård |
119 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-30 | Uldum Kær |
120 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-05-17 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
121 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-04-21 | Villahøj |
122 | Helle Andersen | 157 | 2024-04-06 | Nivå strandenge |
123 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-01 | Saltvandssøen (Tønder) |
124 | Louise Tanderup | 152 | 2024-04-30 | Ishøj enge |
125 | Susanne Naamann | 151 | 2024-04-28 | Tåsinge - Vejlen |
126 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-04-08 | Bøtø Enge |
127 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-04-15 | Egå Engsø (Århus) |
128 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
129 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-04-29 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
130 | Torben Kragh | 142 | 2024-04-30 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
131 | Morten Dehn | 142 | 2024-05-18 | Holløse Bredning 3 stk |
132 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-05-15 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
133 | Daniel Andersen | 138 | 2024-04-28 | |
134 | Asger Sværke | 136 | ||
135 | Esben Bjørn Salmonsen | 129 | 2024-05-14 | Amager Fælled |
136 | Bart Westgeest | 126 | 2024-04-26 | Bygholm Enge (Horsens) |
137 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
138 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-03-27 | Rydalsgaard Mose |
139 | Tom Christensen | 113 | ||
140 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-04-08 | Bøtø Enge |
141 | Julia Tang | 96 | 2024-05-14 | Grønjordssøen |