Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 314 | ||
2 | Peter Hartoft-Jacobsen | 306 | 2021-01-08 | Fovslet Skov (Kolding) |
3 | Christian Andersen Jensen | 289 | 2021-01-04 | Hvidmose |
4 | Lars Paaby | 287 | 2021-01-01 | Sanddobberne |
5 | Peter Leth Olsen | 284 | 2021-01-01 | Kærshovedgård (Ikast-Brande) |
6 | Jens Lind | 282 | 2021-01-04 | Gurre Sø |
7 | Jørn Vinther Sørensen | 281 | 2021-01-01 | Hammelev |
8 | Jesper Johannes Madsen | 281 | 2021-01-04 | Ustrup (Haderslev) |
9 | Jonas Pedersen | 279 | 2021-01-01 | Uldum kær |
10 | Eric Schaumburg | 279 | Ns | |
11 | Joakim Matthiesen | 278 | 2021-01-10 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Næstved) |
12 | Laila Neermann | 278 | 2021-01-06 | Ravnholdt Gods, Fyn |
13 | Mogens Neergaard | 277 | ||
14 | Lis Kastrup | 275 | 2021-01-01 | Holmegård Mose, Røde Bro |
15 | Søren Blanke | 274 | 2021-01-22 | Rådvad |
16 | Klaus Malling Olsen | 274 | 2021-01-03 | Holmegårds Mose |
17 | Michael Køie Poulsen | 273 | 2021-01-08 | Akselholm (Kalundborg) |
18 | Jens Ballegaard | 272 | 2021-01-02 | Hoverdal Pl. |
19 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 271 | 2021-01-03 | Resendal (Silkeborg) |
20 | Svend Erik Petersen | 269 | 2021-01-01 | Hoverdal Plantage |
21 | Thyge Enevoldsen | 268 | 2021-01-20 | Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk) |
22 | Ib Jensen | 268 | 2021-01-15 | Broksø Enge (Faxe) |
23 | Stinne Aastrup | 268 | 2021-01-01 | |
24 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 267 | 2021-01-10 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Næstved) |
25 | Jens Jørgen Andersen | 267 | 2021-01-09 | Svankær |
26 | Philip Elbek | 265 | 2021-01-10 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Næstved) |
27 | Anders Espenhain Sørensen | 262 | 2021-01-13 | Rønde |
28 | Jan Kiel | 260 | 2021-01-03 | Høkkelbjerg (Kolding) |
29 | Andreas Winding | 259 | 2021-01-01 | Katrinedal og Krude Mølle (Silkeborg) |
30 | Christian Hjorth | 258 | 2021-01-03 | Sevel |
31 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2021-01-09 | Broksø Enge (Faxe) |
32 | Frederik Johansen | 256 | 2021-01-01 | Mandø |
33 | Leif Schack-Nielsen | 255 | 2021-01-02 | Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg) |
34 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 255 | 2021-01-02 | Klitheder syd og Vest for Sønder Vorupør (Thisted) |
35 | Bo Brauner | 255 | 2021-01-01 | Borre (Horsens Fjord |
36 | Simon Vikstrøm | 255 | 2021-01-10 | Røde Enge ved Nysted (Guldborgsund) |
37 | Rasmus Gersholm Momme | 255 | 2021-01-15 | Rødebro |
38 | Rune Sø Neergaard | 255 | ||
39 | Jan Speiermann | 254 | 2021-01-16 | Bavelse |
40 | Elly Hansen | 254 | 2021-01-03 | Vigsø |
41 | Erik Overgård | 254 | 2021-01-16 | Kolindsund |
42 | Leif Novrup | 252 | 2021-01-04 | Vester Vandet |
43 | Jytte Fuglsang Nissen | 252 | 2021-01-02 | Gåsesøen - Ulvshaleskoven (Vordingborg) |
44 | Stig Toft Madsen | 251 | 2021-01-15 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
45 | Jan Hjort Christensen | 251 | 2021-01-01 | Søborg Sø |
46 | Ole Kjuel Nielsen | 248 | 2021-01-17 | Allindelille Fredskov (Ringsted) |
47 | Carsten Bohn Søndergaard | 248 | 2021-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
48 | Kim Duus | 247 | 2021-01-05 | Klydesøen |
49 | Jan Eriksen | 246 | 2021-01-04 | |
50 | Sebastian Thorup Hansen | 246 | ||
51 | Michael Mosebo Jensen | 245 | 2021-01-03 | |
52 | Mads Bjarke Salling | 245 | 2021-01-02 | Jægersborg Dyrehave |
53 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | ||
54 | Niels Bomholt Jensen | 243 | 2021-01-01 | Råbjerg Mile |
55 | Orla Hugger Jakobsen | 242 | 2021-01-03 | Tornelund V. f. Haslev |
56 | Martin Svinth Weenink | 241 | 2021-01-01 | Svanemosen (Kolding) |
57 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2021-02-05 | Hundesømosen |
58 | Thomas Vikstrøm | 241 | 2021-01-13 | Nygård Sø |
59 | Arne Ruohonen | 241 | 2021-01-01 | Hareskoven |
60 | Gerner Majlandt | 240 | ||
61 | Klaus Homøe | 238 | 2021-01-08 | Hovmose, Faxe |
62 | Morten Christensen | 238 | 2021-01-10 | Tversted Rimmer (Hjørring) |
63 | Tommy Kaae | 237 | 2021-01-01 | Klostermølle (Horsens) |
64 | Nancy Vaaben Møller | 236 | 2021-01-04 | Vester Vandet Sø |
65 | Jens Muff Hansen | 235 | 2021-01-08 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
66 | Lars Johansen | 234 | 2021-01-05 | Hejresøen |
67 | Dan Blohm | 232 | 2021-01-01 | Kalsemade (Odder) |
68 | Lise Hammer | 231 | 2021-02-14 | Nørresø, Sønderjylland |
69 | Bo Thyge Johansen | 231 | 2021-01-06 | Strøgårdsvang, Gribskov |
70 | Jørgen Ballegaard | 231 | 2021-01-03 | Bryrup |
71 | Carl Emil Riising Nielsen | 230 | 2021-02-01 | Kongemose, Store Åmose (Sorø) |
72 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2021-01-08 | Ejstrup Sø |
73 | Mads Herbøl | 228 | 2021-01-10 | Knardrup |
74 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 228 | 2021-03-20 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
75 | David B. Collinge | 227 | 2021-01-01 | Søholt Gods (Lolland) |
76 | Christian Michael Villadsen | 226 | 2021-01-16 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
77 | Thor Vincent Hansen | 226 | ||
78 | Anders Myrtue | 226 | 2021-01-15 | Gyldensteen Strand |
79 | Erik Groth-andersen | 225 | ||
80 | Casper Pedersen | 224 | 2021-04-10 | Ulvedal Plantage (Viborg) |
81 | Gustav Nyberg | 223 | ||
82 | Søren Tanderup | 222 | 2021-01-25 | Vestskoven, Albertslund |
83 | Anders P. Tøttrup | 222 | ||
84 | Lasse Birch Højrup | 221 | 2021-01-02 | Holmegårds Mose |
85 | Nicolai Jon Jeppesen | 220 | ||
86 | Peter Thomasen | 219 | 2021-01-01 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
87 | Jonathan Hemmer-Hansen | 219 | 2021-01-10 | Hejlsminde |
88 | Poul Krag | 218 | 2021-01-04 | Vandet Sø |
89 | Else Hjorth | 217 | 2021-01-03 | Sevel |
90 | Asger Lykkegaard Møldrup | 217 | 2021-02-21 | Lille Vildmose |
91 | Jan Badura | 216 | 2021-01-09 | Moser og agerland ved Jordemodervej (Ringsted) |
92 | Theo Askov | 215 | ||
93 | Mikael Kristensen | 214 | 2021-01-01 | Skånemosen |
94 | Christian Scharff Grandorf | 214 | 2021-01-17 | Vestamager |
95 | Valdemar Juul | 214 | ||
96 | Martin Liebermann | 213 | 2021-01-06 | Østeskoven, Haderslev |
97 | Gert Juul Jeppesen | 213 | 2021-01-17 | Bøtø |
98 | Christian Leth | 212 | 2021-01-01 | Solbjerg Engsø |
99 | Niels Kristian Bech Jensen | 212 | 2021-03-30 | Hestehave Skov (Syddjurs) |
100 | Esben Bjørn Salmonsen | 212 | 2021-01-01 | Utterslev mose II |
101 | Thomas Buus Nielsen | 211 | 2021-01-03 | Skals Ådal ml. Viborg-Løgstørvej og Ejstrup (Viborg) |
102 | Henrik Dahl | 211 | 2021-01-01 | Jungshoved |
103 | Oliver Bøgh Jensen | 211 | 2021-01-05 | Studemose, ved Holmegaards mose |
104 | Åge Gejl Hansen | 211 | 2021-01-10 | |
105 | Henrik Petersen | 210 | 2021-01-01 | Solbjerg Engsø |
106 | Louis Kristoffer Poulsen | 210 | 2021-01-02 | Bornholm |
107 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 210 | 2021-01-05 | Skjern Enge |
108 | René Rørbæk | 210 | ||
109 | Stefan Sturup | 209 | 2021-02-13 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
110 | Christian Rørdam | 209 | 2021-01-12 | Fredensborg |
111 | Jimmy Skat Hansen | 209 | 2021-01-17 | Ketting nysted |
112 | Henrik Rähr Thomsen | 209 | 2021-01-10 | Viskum |
113 | Henrik Pedersen | 208 | 2021-01-03 | Store Vildmose |
114 | Mark Hammond | 206 | 2021-01-10 | Søborg |
115 | Louise Tanderup | 206 | 2021-01-26 | Vestskoven Albertslund |
116 | Carit Johan Xerxes Walter | 206 | ||
117 | Conny Jensen | 205 | 2021-05-16 | Myrtue, Esbjerg |
118 | Bjørn Jakob Andersen | 205 | 2021-01-01 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
119 | Hans Henrik Larsen | 204 | 2021-01-02 | Nystrup Plantage |
120 | Jan Ravnborg | 204 | 2021-01-01 | Ballum Forland (Tønder) |
121 | Lauritz Xerxes Walter | 204 | ||
122 | Erhardt Ecklon | 202 | 2021-01-03 | Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland) |
123 | Jørgen Staarup Christensen | 201 | 2021-01-03 | Gjerrild Nordstrand Øst |
124 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 201 | 2021-01-16 | Store Hjøllund |
125 | Flemming Thomasen | 201 | 2021-01-01 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
126 | Jens Ekelund | 201 | 2021-01-02 | Korshage |
127 | Helle Wendel Sørensen | 200 | 2021-01-04 | Hadsten By (Favrskov) |
128 | Kjeld Bjarne Nielsen | 199 | 2021-01-01 | Helsinge (Gribskov) |
129 | Peter Staarup Christensen | 199 | 2021-01-03 | Vestskoven |
130 | Jan Helbo Pedersen | 199 | 2021-01-05 | Rådvad |
131 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 199 | ||
132 | Joshua Emil Haahr | 198 | ||
133 | Ingelise Aarøe Petersen | 197 | 2021-01-05 | |
134 | Jens Søgaard Hansen | 195 | 2021-01-30 | Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk) |
135 | Brian Jakobsen | 194 | 2021-03-22 | Ørslev kloster skov |
136 | Per Rasmussen | 193 | 2021-01-09 | Møsteskov/Hanneslund (Faaborg-Midtfyn) |
137 | Tue Jørgensen | 192 | 2021-01-17 | Langballe by/agerland (Århus) |
138 | Sten Petersen | 191 | 2021-01-16 | Gribskov |
139 | Jørgen Nørrevang Jensen | 191 | 2021-01-22 | Rådvad |
140 | Bo Levesen | 191 | ||
141 | Emil Skovgaard Brandtoft | 189 | 2021-01-16 | Ålsrode Kær (Norddjurs) |
142 | Dan Reichardt | 189 | ||
143 | Jonatan Hauge Noldegaard | 189 | 2021-03-30 | Galløkken (Bornholm) |
144 | Mads N. Olsen | 186 | 2021-01-06 | Billund By (Billund) |
145 | Tom Christensen | 182 | ||
146 | Hans Ole Matthiesen | 178 | ||
147 | Laurids Erik Andreassen | 177 | 2021-01-03 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
148 | Kurt M. Nielsen | 177 | 2021-02-28 | Vanløse |
149 | Jens Peter Bech | 176 | 2021-01-03 | Åløkkeskoven (Odense) |
150 | Tina Hansen | 173 | 2021-02-28 | Ganløse Ore |
151 | Jørgen Bjerregaard | 173 | 2021-01-09 | Aarupvej |
152 | Rie Birkelund Elgaard Jensen | 173 | 2021-03-22 | Hammerknuden |
153 | Ivan Olsen | 173 | 2021-01-12 | Mårum (Gribskov) |
154 | Ole Sørensen | 172 | 2021-01-28 | Gylling By (Odder) |
155 | Paul Landsfeldt | 170 | 2021-02-05 | Trædballe |
156 | Birgitte Birch Andreasen | 170 | 2021-01-28 | Høvænge |
157 | Johnny Krämer Christensen | 169 | 2021-02-13 | Følle Bund (Syddjurs) |
158 | Geir Tveit | 167 | 2021-01-04 | Storskov Hvalsø (Lejre) |
159 | Per Poulsen | 161 | 2021-03-08 | Jersie Mose (Solrød) |
160 | Torben Kragh | 161 | 2021-02-22 | Ganløse Ore (Egedal) |
161 | Johnny Jensen | 160 | 2021-03-14 | Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
162 | Lars Askholm | 160 | 2021-10-02 | Ballum Forland (Tønder) |
163 | Erik Skude | 159 | 2021-04-20 | hellebæk avlsgård |
164 | Poul Ulrich Riis | 157 | 2021-01-09 | Boddum bæk 2 |
165 | Heidi Lund Bjerregaard | 157 | 2021-01-02 | Håre Bjerge |
166 | Kaj Erik Nielsen | 154 | Lågegyde | |
167 | Allan Frederiksen | 152 | 2021-02-20 | Spurveskjulskoven (Lyngby-Taarbæk) |
168 | Martin Søgaard Nielsen | 151 | 2021-04-25 | Sølsted Mose (Tønder) |
169 | Claus Holkjær | 148 | 2021-01-03 | Tokkekøb Hegn |
170 | Michael Højgaard | 147 | 2021-02-23 | Vorgod Å ved Grimstrup |
171 | Andreas Petersen | 143 | ||
172 | Finn Just Christensen | 141 | 2021-01-01 | Ballum Enge (Tønder) |
173 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 140 | 2021-02-27 | Hindemade |
174 | John Brandbyge | 137 | 2021-04-07 | Kvorning Mølle (Viborg) |
175 | Kaj Nissen | 136 | 2021-01-04 | Døstrup, Himmerland (Mariagerfjord) |
176 | Ove Andersen | 131 | 2021-07-04 | Fanø |
177 | Bart Westgeest | 126 | 2021-01-01 | Vestermølle skove Holtsbæk/Sønderbæk (Skanderborg) |
178 | Lasse Morgen | 125 | 2021-01-17 | Ganløse Ore (Egedal) |
179 | Agner Svenstrup | 124 | 2021-02-01 | Søndre Plantage (Holstebro) |
180 | Peter Enemark | 123 | 2021-01-16 | Lyngby Sø |
181 | Lene Smith | 121 | 2021-01-02 | Tystrup |
182 | Claus Rasmussen | 121 | 2021-02-01 | Damvej 10 |
183 | Lærke Sofie Glerup | 116 | 2021-01-16 | Ålsrode Strand |
184 | Morten Dehn | 114 | ||
185 | Liva Gerd Bonnesen | 110 | 2021-01-09 | Ganløse Ore (Egedal) |
186 | Søren Thomsen | 105 | ||
187 | Bente Wonsild | 104 | 2021-02-14 | Strandmøllen |
188 | Benny Haahr | 92 | ||
189 | Kim Alex Olsen | 77 | 2021-01-01 | |
190 | Jakob Muff Grønne | 70 | 2021-02-11 | Store Hjøllund Plantage (Silkeborg) |
191 | Lars Petersen | 58 | 2021-07-27 | Hesbjerg (Gribskov) |