Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-03-23 Ballum enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-05-31 Nipså
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Diernæs made
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-23 Rømødæmningen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2021-04-26 Mandø
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-09 Hindemade
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01 Diernæs strand
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-07-03 Hejlsminde nor
10 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Slivsø
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-06 Skjern enge
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-02-20 Adelvad
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-01 Slivsø
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-03-24 Lerbæk Mølledam
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Haderslev fjord
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-01-23 Hønning plantage
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Slivsø
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-01-01 Rødekro
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-05 Ølsemagle
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2021-04-27 Holbøl
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-01-04 Dalby Møllesø
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-03-26 Kongens kær
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-27 Ølundgård
28 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-01 Slivsø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Slivsø
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Slivsø
32 X Spidsand (Anas acuta) 2021-01-17 Hejlsminde nor
33 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-01 Slivsø
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-19 Ud for kongeåens udløb
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-05-29 Vejlerne
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-01 Slivsø
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-01-01 Kiskelund plantage
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-06 Mossø
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Slivsø
40 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-03 Bankel nor
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-29 Vejlerne
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-01 Diernæs strand
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-03 Ud for Halk nor
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-01 Diernæs strand
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-16 Dragsmur Djursland
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-03 Ud for Halk nor
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Slivsø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-01 Slivsø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Slivsø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-02 Horsens Fjord
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-05-20 Frederikshåb plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-05 Slivsø
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-03 Haderslev vesterskov
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-17 Aller
76 X Huldue (Columba oenas) 2021-01-23 Sandkule skov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Matriklen
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2021-04-21 Hostrup ved Tønder
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-03 Haderslev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-08 Hindemade
83 X Engsnarre (Crex crex) 2021-07-05 Nord for Søgård skov
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-08 Sølsted mose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-04-26 Ribe østerå
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-01 Stemning Dam
89 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Slivsø
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-02 Lille Vildmose
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2021-01-30 Kragelund mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-01 Haderslev havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-03-03 Halk nor
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-01 Slivsø
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-03-03 Halk nor
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-07 Ølundgård
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-08 Mjang Dam
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-27 Ballum sluse
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-01 Slivsø
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-01-10 Halk nor
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-02-14 Aarø
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-01-10 Halk nor
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-03-20 Hindemade
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-04-19 Sønderstrand Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-04 Ballum enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-03-25 Nørresø ved Tønder
117 X Storspove (Numenius arquata) 2021-01-03 Halk nor
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-03-23 Rømø
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-03-31 Lakolk klitsø
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-03-26 Hanstholm havn
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-03-23 Rømø
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-03-31 Lakolk klitsø
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-15 Højer forland
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-05-15 Højer forland
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-01 Tønder nørresø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2021-01-23 Lakolk strand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-01-10 Halk nor
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-10 Halk nor
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Hvidbjerg strand
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-28 Højer forland
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-08 Lakolk klitsø
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-07 Gram
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2021-01-08 Hindemade
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-07-18 Margrethekog
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-10-28 Hvide Sande havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-04-26 Filsø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-02-07 Gram
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2021-10-11 Saltvandssøen
152 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-04-28 Hindemade
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-21 Højer forland
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-03-26 Hanstholm havn
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2021-09-23 Vejers strand
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Haderslev
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-05-21 Hviding engsø
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-03-28 Haderslev Dam
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Matriklen
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Diernæs strand
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-03-10 Kongeåens udløb
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-01-16 Skejby sygehus
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Matriklen
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-08-18 Spodsbjerg
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-14 Mellem Toftlund og Skærbæk
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-07-05 Højer sluse
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-19 Lakolk strand
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-01 Rømø
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-20 Hindemade
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-04-28 Halk nor
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2021-05-21 Hviding engsø
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-05-11 Hasberger see
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-06-27 Skagerak
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-09-07 Blåvand
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-21 Sabinebunkeren Blåvand
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-25 Åbenrå fjord
205 X Alk (Alca torda) 2021-01-02 Horsens Fjord
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-07-09 Frederikshavn
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-04-10 Hvide Sande
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-09-20 Lakolk strand
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2021-11-09 Hanstholm
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2021-09-23 Vejers strand
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-06-23 Skagerak ud for Hirtshals
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-23 Vejers strand
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-07-08 Rømødæmningen
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-03-09 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2021-03-26 Roshage
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-09-26 Skagen havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Slivsø
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-04-10 Værnengene
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-03-14 Lakolk sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-05-22 Lille vildmose
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Slivsø
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Skjern enge
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Vilstrup skov
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-03-26 Spøttrup sø
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-04-09 Hindemade
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-13 Haderslev vesterskov
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-07-13 Nordsamsø
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-01 Strandelhjørn
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-03-24 Klelund plantage
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-29 Hindemade
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-06 Skjern enge
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-04-26 Låningsvejen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-01 Ballum enge
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-05 Ottestrup
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-04-28 Halk nor
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-01 Slivsø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-03-23 Ballum enge
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01 Syd for Haderslev
270 X Slørugle (Tyto alba) 2021-05-31 Rangstrup
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2021-01-24 Oksenvad hede
274 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-25 Haderslev
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-02-21 Gludsted plantage
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2021-01-04 Ødis kirkegård
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-03-27 Rømø Nordstrand
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-10-22 Bylderup Bov
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-01-01 Kiskelund plantage
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2021-05-30 Sønderjylland
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-04-30 Frøslev plantage
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-02-24 Draved skov
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-03-04 Draved skov
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-02 Haderslev
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-02-06 Klostermølle
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-01-09 Lindet skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-01 Syd for Haderslev
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2021-05-20 Uldum kær
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-01-09 Ballum forland
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-16 Haderslev
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-02-04 Ølundgård
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-25 Frøslev mose
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-01 Diernæs made
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-01 Kruså møllesø
314 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Matriklen
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-07-15 Hjøllund plantage
316 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Matriklen
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Matriklen
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-04 Sønderborg motorvejen
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Matriklen
321 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-01 Hammelev
322 Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-02-13 Rømø
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-02-21 Hjøllund plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-01 Tørning mølle
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2021-02-26 Enderupskov
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Matriklen
328 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Matriklen
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-04-02 Lille Vildmose
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-04-16 Lakolk sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-02-27 Klelund plantage
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-13 Rømø
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-12 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-01-06 Skjern enge
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-03 Hindemade
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-02 Lille vildmose
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-05 Hindemade
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-13 Ho bugt
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-02 Borre i Horsens Fjord
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-23 Frøslev plantage
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-02 Mandø
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2021-10-26 Mandø
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-19 Lakolk sø
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-25 Pamhule skov
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-15 Tønder nørresø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-04-19 Lakolk sø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-02 Hindemade
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-15 Tønder nørresø
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-21 Marbæk plantage
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-06 Tinglev mose
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2021-05-09 Sølsted mose
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-16 Hindemade
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-13 Haderslev vesterskov
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-28 Halk nor
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-03 Haderslev vesterskov
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-03-30 Bommelund plantage
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-01 Kruså møllesø
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Slivsø
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-01 Christiansdal
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-17 Gråsten skovene
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-01-04 Gråsten skovene
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2021-06-07 Højer
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-05 Vemmelev
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-03-31 Juvre
400 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Matriklen
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Skallebæk
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-01 Skallebæk
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-03-16 Haderslev Østerskov
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-01-01 Skallebæk
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-02 Pamhule skov
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Kruså møllesø
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-03-31 Lakolk sø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-15 Tønder nørresø
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-07 Rømø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-02 Hindemade
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-03-27 Juvre, Rømø
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-21 Løgumkloster
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-08 Frøslev mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-03-23 Hønning plantage
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-03-27 Rømø
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-15 Blåvandshuk
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-01-01 Christiansdal
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Hammelev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Vilstrup skov
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-03-09 Kollund skov
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-04-19 Kongeåens udløb
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-24 Christiansdal
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-03-03 Halk nor
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-05 Ølsemagle
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-04-16 Juvre
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-07 Gram
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-06 Skjern enge
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Diernæs strand
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-03-19 Rødhus
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-08 Havens foderbræt
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Matriklen
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Kruså Møllesø
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-05 Ølsemagle
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-01-30 Velling Mærsk
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-04-24 Haveobs
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-02-21 Hjøllund plantage
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-02-04 Lumby nord for Odense
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-11 Haderslev
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-04 Gråsten skovene
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-09-26 Grenen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-23 Lakolk strand
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-01-01 Gabøl
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-01 Skallebæk
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-19 Rødhus
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-02-13 Rømø
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer