Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-04-28 | Kalvebod Fælled |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-01-01 | Bygholm Vejle |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-29 | Sølsted Mose (Tønder) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-03-24 | Store Vildmose (Jammerbugt) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-03-19 | Vestereng Skjern |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-02-24 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-27 | Tipperne |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-01 | Kobæk Strand (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-03-19 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-02-03 | Hygum Kirke & Bjerg (Lemvig) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-05 | Værnengene |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-01 | Margrethekog syd |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-05 | Værnengene |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-02-08 | Værnengene |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-03-07 | Vejrlerne |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-03-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-03-21 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-01-30 | Avnø |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-05 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-03-21 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-03-07 | Saltvandssø |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-03-07 | Uldum Kær (Hedensted) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-02-17 | Vejlerne |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-06 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-03-12 | Uldum Kær (Hedensted) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-01-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-02-13 | Gedser Odde |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-02 | Nyord |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-02-08 | Værnengene |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-02-16 | |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-04-08 | Hellebæk |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-25 | Saltvandssøen |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-05 | Værnengene |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-02-17 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-03-27 | Ballum Sluse (Tønder) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-31 | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-03-03 | Klydesøen |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-27 | Højer |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-03-18 | Siø |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-14 | Kegnæs, Hjortholm (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-04-01 | Ebeltoft Færgehavn |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-07-24 | Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-28 | Ballum Forland (Tønder) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-02-19 | Bøtø |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-31 | Bygholm Vejle, Jammerbugt |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-03-08 | Emmerlev Klev |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-02-18 | Brabrand (Århus) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-03-05 | Omø Mose |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-02-25 | Værnengene |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-03-19 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-04-28 | |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-03-12 | Uldum Kær |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-03-27 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-02-24 | Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-03-30 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-02-22 | Agger Tange |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-04-01 | Agger Tange |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-03-08 | Margrethekog |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-04-13 | Klydesø |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-07-15 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-03-01 | Egensedybet (Nordfyns) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser odde |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-02-22 | Uldum Kær (Hedensted) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-03-16 | Siø (Langeland) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-04-29 | Emmerlev |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-02-17 | Mandø (Esbjerg) |
70 | Poul Krag | 208 | 2024-02-08 | Nordladen |
71 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-03-29 | Bygholm Vejle |
72 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-03-17 | Kås sø |
73 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-07-25 | Fyns Hoved (Kerteminde) |
74 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-02-25 | |
75 | Anders Myrtue | 206 | 2024-02-25 | Vigelsø 200 |
76 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-02-03 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
77 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-04-05 | Lillering by/agerland (Århus) |
78 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-04-28 | Kærsgård |
79 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-02-09 | Hyldtofte |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-03-26 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-02-12 | Bøtø Enge |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-05-04 | Kostræde |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-03-05 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-03-09 | Gl. Hviding Enge |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-03-01 | Gedser |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-04-06 | Vidå Sluse |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-03-28 | Bøjden Nor |
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-02-17 | Geddal Enge |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-04-06 | Vestskoven |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-02-25 | Vejlerne |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-04-27 | Rømødæmningen |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-01-31 | Værnengene |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-02-17 | Agger tange |
97 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-02-10 | Bjernemark - Thurø |
98 | Søren Tanderup | 194 | 2024-03-16 | Ørding, Mors |
99 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-02-17 | Gjerrild Nordstrand Øst |
100 | Bo Brauner | 194 | 2024-03-27 | Vidå slusen |
101 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
102 | Ole Sørensen | 194 | 2024-03-07 | Alrø Egehoved (Odder) |
103 | Jan Badura | 188 | 2024-02-26 | Lejodde (Slagelse) |
104 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-07-30 | Staunings Ø |
105 | Karl Jepsen | 187 | ||
106 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-08-14 | Kasted-Geding Mose (Århus) |
107 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
108 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-04-27 | Kalvebod fælled |
109 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-08-08 | Bøjden Nor |
110 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
111 | Philip Elbek | 181 | 2024-02-16 | Holløse Bredning (Gribskov) |
112 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-02-03 | Værnengene |
113 | Stefan Sturup | 176 | 2024-07-18 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
114 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-04-06 | Holter (Ringkøbing-Skjern) |
115 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
116 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
117 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
118 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-05-07 | Vejlerne |
119 | Conny Jensen | 173 | 2024-02-17 | Østsøen Vejlerne |
120 | Bo Levesen | 172 | 2024-03-23 | Ørslevkloster (Skive) |
121 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-07-27 | Hejlsminde Nor |
122 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-01-31 | Tipperne |
123 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-01-31 | Tipperne |
124 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-02-29 | Husum Enge SV. f. Skærbæk |
125 | Geir Tveit | 166 | 2024-04-13 | Rømødæmningen (Tønder) |
126 | Kurt Prentow | 165 | 2024-03-29 | Kammerslusen Ribe |
127 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-03-12 | Indfjorden |
128 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-15 | Værnengene |
129 | Valdemar Juul | 162 | ||
130 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-04-21 | Kalvebod Fælled |
131 | Helle Andersen | 157 | 2024-04-28 | Kalø Grå |
132 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-04-08 | Hellebæk Avlsgård |
133 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-02 | Mandø, nordvestfenner (Esbjerg) |
134 | Louise Tanderup | 152 | 2024-03-16 | Ørding Mors |
135 | Susanne Naamann | 151 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
136 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-03-27 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
137 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-03-25 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
138 | Andreas Petersen | 148 | 2024-07-29 | Rejsby enge |
139 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-07-25 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
140 | Torben Kragh | 142 | 2024-03-03 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
141 | Daniel Andersen | 138 | 2024-02-10 | |
142 | Asger Sværke | 136 | ||
143 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-05-03 | Flasken incl. enge (Kalundborg) |
144 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-02-17 | Værneengene |
145 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-03-29 | Sindrup |
146 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-02-26 | Kare Enge |
147 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
148 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-03-24 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) |