Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-04-25 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-04-18 | Gurre Sø |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-04-17 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-05-09 | Borreby Mose (Slagelse) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-05-05 | Egå Engsø |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-05-01 | Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-04-09 | Saltvandssøen |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-04-15 | Borreby Mose (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-04-27 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-04-20 | Ny Frederikskog |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-04-20 | Margrethe Kog |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-04-26 | Margrethekog Syd |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-04-18 | Hindø |
16 | Mogens Neergaard | 250 | 2024-05-07 | Magisterkog |
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-05-04 | Pumpestation Nord |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-04-20 | Skjern enge |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-05-01 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-04-21 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-04-18 | Gundsømagle sø |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-04-25 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-05-06 | Skagen reserv |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-04-26 | Uldum Kær (Hedensted) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-05-08 | Horne |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-04-15 | Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-04-26 | Uldum Kær (Hedensted) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-04-15 | Borreby Mose (Slagelse) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-05-08 | Egå Engsø |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-05-15 | Gentofte Sø |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-05-03 | Nordstrand, Skagen |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-04-21 | Holløse Bredning |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-04-13 | Magisterkog |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-04-18 | Hindø |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-05-17 | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-05-02 | Borreby Mose (Slagelse) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-04-13 | Torpet Mose |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-04-27 | Gundsømagle Sø |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-04-23 | Kregme |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-05-12 | Grenen, Skagen |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-04-22 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-04-13 | Margrethe Kog |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-05-05 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-05-05 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-04-21 | Holløse bredning |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø, Roskilde |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-05-01 | Skarvsøen, Skagen |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-05-07 | Årslev Engsø (Århus) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-05-01 | Gundsømagle Sø |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-05-01 | Skænken Sø |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-04-14 | Ny Frederikskog (Tønder) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-04-16 | Vorup Enge |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-05-07 | Uldum Kjær |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-04-20 | Borreby Mose (Slagelse) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-04-26 | Uldum Kær (Hedensted) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-05-02 | Ryå (Skeelslund Bro - Gjøl Bro) (Jammerbugt) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-04-27 | Magisterkog |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-05-04 | Pumpestation nord |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-04-27 | Saltvandssøen |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-05-05 | Skagen |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-05-05 | Rørskov langs Tissø østbred (Kalundborg) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-05-20 | Gulstav (Langeland) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-04-22 | Saltvands søen |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-05-01 | Uldum Kær (Hedensted) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-05-20 | Ballum Sluse (Tønder) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-04-20 | Sjælsø Vest |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-04-14 | Sølsted Mose (Tønder) |
70 | Poul Krag | 208 | 2024-05-01 | Sønder Lem Vig |
71 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-05-02 | Kogleaks |
72 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-04-18 | Sønder lem vig |
73 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-05-20 | Ballum Sluse (Tønder) |
74 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-05-09 | Sjælsø |
75 | Anders Myrtue | 206 | 2024-05-27 | Skødstrup Enge |
76 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-05-05 | Egå Engsø (Århus) |
77 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-05-25 | Gerå Enge og Strand (Brønderslev) |
78 | Henrik Pedersen | 205 | ||
79 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-05-15 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-04-16 | Vorup Enge |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-05-06 | Borreby Mose |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-04-20 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-04-21 | Vilslev Enge |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-05-17 | Ertholmene |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-05-05 | Skagen Nordstrand |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-05-04 | Hornbæk Engsø |
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-05-03 | Sønder Lem Vig |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-04-29 | Vestskoven |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-04-20 | skjern enge |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-04-27 | Juvre Enge (Rømø) |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-04-18 | Hindødæmningen |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-04-22 | Vejlerne |
97 | Søren Tanderup | 194 | 2024-05-03 | Porsemosen, Taastrup |
98 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-05-05 | Gjerrild Nordstrand Øst |
99 | Bo Brauner | 194 | 2024-05-11 | Grenen Skagen |
100 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
101 | Ole Sørensen | 194 | 2024-06-05 | Egå Engsø (Århus) |
102 | Jan Badura | 188 | 2024-04-16 | Haraldsted Sø (Ringsted) |
103 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø (hørt) |
104 | Karl Jepsen | 187 | ||
105 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-05-10 | Egå Engsø (Århus) |
106 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-05-03 | Røgbølle Sø |
107 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-05-23 | Ertholmene |
108 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-05-06 | Egåen Gråmølle-Egå Engsø (Århus) |
109 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-05-01 | Gundsømagle Sø |
110 | Michael Højgaard | 177 | 2024-04-29 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
111 | Stefan Sturup | 176 | 2024-05-07 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
112 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-04-21 | Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern) |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
114 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
115 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
116 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-04-16 | Gundsømagle |
117 | Lasse Birch Højrup | 173 | ||
118 | Bo Levesen | 172 | 2024-05-25 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
119 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-05-26 | Hejlsminde Nor |
120 | Lars Johansen | 168 | 2024-04-22 | Præstesøen |
121 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-04-29 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
122 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-04-30 | Sneum |
123 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-04-30 | Sneum engsø |
124 | Geir Tveit | 166 | 2024-05-15 | Svogerslev Sø (Roskilde) |
125 | Kurt Prentow | 165 | 2024-04-29 | Egå Engsø |
126 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-04-30 | Knopper Enge |
127 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-28 | Nørrestrand |
128 | Valdemar Juul | 162 | ||
129 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-05-17 | Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder) |
130 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-04-21 | Vilkahøj |
131 | Helle Andersen | 157 | 2024-05-17 | Borreby Mose |
132 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-01 | Saltvandssøen (Tønder) |
133 | Louise Tanderup | 152 | 2024-05-05 | Porsemose |
134 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-05-02 | Egå Engsø (Århus) |
135 | Andreas Petersen | 148 | 2024-07-13 | Gyrstinge sø |
136 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-04-23 | Egå Engsø (Århus) |
137 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-05-30 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
138 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
139 | Torben Kragh | 142 | 2024-05-09 | Tranegilde Mose (Ishøj) |
140 | Morten Dehn | 142 | 2024-05-22 | Utterslev Midt Mose |
141 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-04-16 | |
142 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-05-02 | Rørmose, Kalundborg (Kalundborg) |
143 | Erik Skude | 140 | 2024-06-27 | Lærkevænget |
144 | Daniel Andersen | 138 | 2024-05-04 | |
145 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-04-18 | |
146 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-05-10 | Sølsted mose |
147 | Per Poulsen | 117 | 2024-07-15 | Hejrede Sø vest (Guldborgsund) |
148 | Sarah Kisbye | 116 | ||
149 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-04-20 | Golfbanen Maribo Sø |
150 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-04-28 | Borreby Mose (Slagelse) |
151 | Julia Tang | 96 | 2024-05-11 | Græse Ådal |
152 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 69 | 2024-05-21 | Rønnerstien |