Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-02-25 | Halskov (Østfalster) (Guldborgsund) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-01-25 | Melby Overdrev |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-01-14 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-01-01 | Halsskov Odde (Slagelse) |
5 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-01-12 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
6 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-15 | Skelmosevej |
7 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-01 | Kobæk Strandenge (Slagelse) |
8 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-01-14 | |
9 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-03-12 | Høvsøre, syd (Lemvig) |
10 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-05 | Værnengene |
11 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
12 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
13 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-16 | Ved Tønder |
14 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-05 | Værnengene |
15 | Mogens Neergaard | 250 | ||
16 | Christian Hjorth | 250 | 2024-04-01 | Østerild Fjord |
17 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-01-13 | Førby |
18 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-01-27 | Rosenvold (Hedensted) |
19 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-04-15 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-01-25 | Asserbo plantage |
21 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-08 | Skallingen (Varde) |
22 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-12 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
23 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-01-27 | Melby str |
24 | Andreas Winding | 245 | 2024-01-11 | Gåsehage (Syddjurs) |
25 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-01-08 | Jerup Strand Enge |
26 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-06 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
27 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-08 | Århus Østhavn (Århus) |
28 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-02-20 | Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder) |
29 | Lis Kastrup | 242 | 2024-02-29 | Staunings Ø |
30 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-29 | Melby Overdrev |
31 | Leif Novrup | 240 | 2024-03-13 | Geddal |
32 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-05 | |
33 | Jens Lind | 239 | 2024-01-25 | Keldsø |
34 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-12 | Vejlby, F |
35 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-05 | Værnengene |
36 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-03-22 | Karlby klint (Norddjurs) |
37 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-01 | Assens Sukkerfabriks jordbassiner (Assens) |
38 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-01-14 | Sydvestpynten, Amager |
39 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-08 | Frederiksværk |
40 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-01 | Strammelse, Tåsinge |
41 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-27 | Sønder Vennemose (Tønder) |
42 | Erik Overgård | 229 | 2024-01-26 | Storebælt |
43 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-06 | Ulvshale Nordenge (Vordingborg) |
44 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-01-19 | Borreby |
45 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-08 | Korevlerne, Odsherred |
46 | Anders Østerby | 224 | 2024-02-24 | Jerup Strand |
47 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-01-08 | Århus Østhavn (Århus) |
48 | Christian Rørdam | 223 | 2024-01-27 | Melby Overdrev |
49 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-01-01 | Egå Engsø |
50 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | ||
51 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-01-14 | Staunings Ø |
52 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-08 | Aarhus havn |
53 | David B. Collinge | 220 | 2024-01-06 | Lendemarke (Vordingborg) |
54 | Tommy Kaae | 220 | 2024-01-01 | Århus Østhavn (Århus) |
55 | Morten Christensen | 220 | 2024-02-17 | Vandplasken (Hjørring) |
56 | Else Hjorth | 219 | 2024-04-01 | Østerild fjord |
57 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-01-31 | Monnet Tåsinge |
58 | Jan Speiermann | 217 | 2024-01-06 | Klydesøen |
59 | Lars Askholm | 216 | 2024-01-08 | Holbæk Marina (Holbæk) |
60 | Karen Koefoed | 216 | 2024-01-28 | Allesø (Odense) |
61 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser Odde |
62 | Dan Blohm | 214 | 2024-01-04 | Alrø Strevelshoved (Odder) |
63 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-03-29 | Østerild Fjord |
64 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-01-01 | Rettrup Kær |
65 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-01-19 | |
66 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-02-07 | Aarhus Østhavn |
67 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-02-06 | jerup strand |
68 | Poul Krag | 205 | 2024-03-13 | Geddal |
69 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-01-01 | Egå Engsø (Århus) |
70 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-02-03 | Melby Overdrev |
71 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-01-01 | Enø Overdrev |
72 | Michael G.jensen | 200 | 2024-01-27 | Hillerup Enge |
73 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-03-27 | Gedser |
74 | Hans-Peter Henriksen | 200 | ||
75 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
76 | Elly Hansen | 197 | 2024-02-17 | Store Vildmose |
77 | Jens Ekelund | 197 | 2024-01-28 | Asserbo Plantage |
78 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-01-31 | Sindrup Vejle |
79 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-03-17 | Birkum sø |
80 | Søren Tanderup | 194 | 2024-01-27 | Melby Overdrev |
81 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-01-28 | Gjerrild Nordstrand Øst |
82 | Bo Brauner | 194 | 2024-01-01 | Flasken, Reersø |
83 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
84 | Ole Sørensen | 194 | 2024-01-27 | Alrø Strevelshoved (Odder) |
85 | Jan Badura | 188 | 2024-01-31 | Staunings Ø (Solrød) |
86 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-01-25 | Melby Overdrev |
87 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-02-05 | Elev By (Århus) |
88 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-25 | Keldsø (Helsingør) |
89 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-02-02 | Tybjerglille V. f. Haslev |
90 | Geir Tveit | 166 | 2024-01-01 | Sanddobberne (Odsherred) |
91 | Kurt Prentow | 165 | 2024-03-07 | Aarhus Havn |
92 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-03-12 | Bøvling Klit |
93 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-03-30 | Gilbjerg Hoved |
94 | John Brandbyge | 154 | 2024-01-12 | Århus Østhavn (Århus) |
95 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-27 | Melby overdrev |
96 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-03-24 | Århus Østhavn (Århus) |
97 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-03-03 | Århus Østhavn (Århus) |
98 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-01-14 | Århus Østhavn (Århus) |
99 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
100 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-02-24 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
101 | Torben Kragh | 142 | 2024-02-18 | Staunings Ø (Solrød) |
102 | Morten Dehn | 142 | 2024-03-17 | Melby Overdrev |
103 | Erik Skude | 140 | 2024-01-25 | Melby |
104 | Daniel Andersen | 138 | 2024-01-01 | |
105 | Tom Christensen | 113 | ||
106 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
107 | Nikolaj Mikkelsen | 18 | 2024-03-27 | Gjerrild Nordstrand Øst |