Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-05-07 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-05-14 | Nordstrand, Skagen |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-05-09 | Busene Have (Vordingborg) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-05-12 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-05-15 | Nordstrandsøen, Skagen |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-05-14 | Kongens Mose (Tønder) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-05-12 | Rørtang Overdrev |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-05-11 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-05-20 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-06-04 | Gludsted Plantage |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-05-16 | Holmsland |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | 2024-05-18 | Blåvandshuk |
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-05-15 | Grene Sande |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-05-15 | Vest Stadil Fjord |
16 | Mogens Neergaard | 250 | 2024-05-15 | Nordstrand, Skagen |
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-05-16 | Ladegårdsø |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-05-02 | Bulbjerg |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-05-12 | Lodskovvad (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-05-25 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-05-10 | Filsø, Langodde |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-05-04 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-05-12 | Rørtang - overdrev (Helsingør) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-05-07 | Skagen |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-05-12 | Skærbæk Plantage (Silkeborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-05-13 | Tornby klitplantage |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-06-02 | Hoverdal Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-05-13 | Føns Vang (Middelfart) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-06-10 | Tamosen (Sorø) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-05-13 | Nordstrand, Skagen |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-05-24 | Grenen, Skagen |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-05-09 | Ovstrup Hede |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-05-21 | Knudshoved Odde |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-05-13 | Møllekrog, syd |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-05-24 | Tryggelev Nor |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-05-16 | Vest Stadil Fjord |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-06-09 | Rosborg Sø (Viborg) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-05-05 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-05-20 | Bakkerne øst for Stengården (Vordingborg) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-05-12 | Rørtang Overdrev |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-05-11 | Korshage |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-05-13 | Skagen |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-05-10 | Bommerlund Plantage (Aabenraa) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-05-18 | Stråsø Plantage |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-05-05 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-05-15 | Bakkerne øst for Stengården (Vordingborg) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-05-16 | Kærmosen |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-05-14 | Gl. Havdrup Mose, Solrød |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-05-20 | Gedser Odde |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-05-15 | Dragsmur (Syddjurs) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-05-21 | Melby Overdrev |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-05-16 | Nordstrand Skagen |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-05-10 | Gyvelmarkerne (Frederikshavn) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-05-04 | |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-04-28 | Kompedal Plantage |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-06-08 | Bødkermosen (Vordingborg) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-06-07 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-05-12 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-05-12 | Rørtang |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-05-19 | Ladegårds sø, Sevel |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-05-17 | Fiskerup Skov |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-05-18 | Møn |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-05-21 | Tysinge Mose (Holbæk) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-05-20 | Gulstav (Langeland) |
65 | Dan Blohm | 214 | 2024-05-25 | Ellidsbøl Strand (Jammerbugt) |
66 | Benjamin Bech | 212 | ||
67 | Henrik Petersen | 209 | 2024-05-20 | Ganløse Ore |
68 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-06-07 | Frøslev Mose (Aabenraa) |
69 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-05-09 | Ovstrup Hede |
70 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-05-12 | Stårup enge |
71 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-07-12 | Bogensø Enge |
72 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-05-16 | Vallensgård Mose |
73 | Anders Myrtue | 206 | 2024-05-12 | Gulstav, 2 |
74 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-05-10 | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) |
75 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-05-11 | Ålsrode Kær (Norddjurs) |
76 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-05-01 | kærsgård |
77 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-05-08 | Frederikshavn St. |
78 | Poul Krag | 205 | 2024-05-14 | v/Ladegård Sø |
79 | Søren Jepsen | 205 | ||
80 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-05-18 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
81 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-05-09 | Melby Overdrev |
82 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-05-16 | Bastemose |
83 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-05-20 | |
84 | Michael G.jensen | 200 | 2024-05-18 | Blåvandshuk |
85 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-05-10 | Chrø |
86 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-06-05 | Jordløse Bakker |
87 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-05-08 | Klosteris Hegn |
88 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
89 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
90 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-05-25 | Stubber Å og Ådal |
91 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-05-12 | Vestskoven |
92 | Elly Hansen | 197 | 2024-05-18 | Svankær |
93 | Jens Ekelund | 197 | 2024-05-04 | Trundholm Mose |
94 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-05-20 | Borris Hede |
95 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-05-21 | Tved klitplantage |
96 | Søren Tanderup | 194 | 2024-05-05 | Porsemosen, Taastrup |
97 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-05-19 | Gjerrild Nordstrand Øst |
98 | Bo Brauner | 194 | 2024-06-23 | Hjerpsted skydeterræn |
99 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
100 | Ole Sørensen | 194 | 2024-07-12 | Moesgård Huse (Århus) |
101 | Jan Badura | 188 | 2024-05-14 | Saltholm (Tårnby) |
102 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-05-27 | Korshage |
103 | Karl Jepsen | 187 | ||
104 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-05-16 | Kasted-Geding Mose (Århus) |
105 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-05-11 | GFU |
106 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-05-17 | Ganløse Ore |
107 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-05-10 | Nekselø |
108 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-05-12 | Klæbjerg, Helgenæs (Syddjurs) |
109 | Philip Elbek | 181 | 2024-06-08 | Bødkermosen (Vordingborg) |
110 | Michael Højgaard | 177 | 2024-07-05 | Ovstrup Hede (Herning) |
111 | Stefan Sturup | 176 | 2024-06-01 | Klint (Odsherred) |
112 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-05-20 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
113 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-08 | Frederikshavn |
114 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
115 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
116 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-05-21 | Røsnæs |
117 | Lasse Birch Højrup | 173 | ||
118 | Heidi Quist | 171 | 2024-05-31 | Store Vildmose |
119 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-05-12 | Seljum |
120 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-06-19 | Kongens mose |
121 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-06-19 | Kongens mose |
122 | Geir Tveit | 166 | 2024-05-11 | Trundholm Mose (Odsherred) |
123 | Kurt Prentow | 165 | 2024-06-11 | Damstederne, Skagen |
124 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-05-06 | Hostrup Sø (Aabenraa) |
125 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-05-10 | Steenholt Indelukke |
126 | Helle Andersen | 157 | 2024-05-24 | Tryggevælde å udløb |
127 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-13 | Føns Vang (Middelfart) |
128 | Louise Tanderup | 152 | 2024-05-05 | Porsemose |
129 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-05-10 | Sødringholm Strand (Randers) |
130 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-05-19 | Førby Sø (Thisted) |
131 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-05-17 | Pælebakke Klit (Frederikshavn) |
132 | Hans Ole Matthiesen | 143 | 2024-05-06 | |
133 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
134 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-07-18 | Buttervej, Skagen |
135 | Morten Dehn | 142 | 2024-08-05 | Pøleåen |
136 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-05-14 | |
137 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-05-07 | Høstemark Skov (Aalborg) |
138 | Erik Skude | 140 | 2024-06-05 | melby overdrev |
139 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
140 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-08-02 | Rødbyhavn |
141 | Tina Hansen | 116 | 2024-05-20 | Ganløse Ore (Egedal) |
142 | Sarah Kisbye | 116 | ||
143 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-05-21 | Rydalsgaard Eng |
144 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-07-27 | Hammershøj (Bornholm) |