Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-03-30 | Gundsømagle Sø |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-28 | Uldum Kær (Hedensted) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-03-27 | Bispeenge (Odense) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-04-11 | Egå Engsø |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-05-13 | Ved Åen (Tønder) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-03-21 | Kølsen |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-04-04 | Sølsted Mose (Tønder) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-04-14 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-03-27 | Tarm Kær |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-04-06 | Vest Stadil fjord |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-04-01 | Uldum kær |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-03-30 | Vest Stadil Fjord |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-04-01 | Han Vejle |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-04-03 | Han vejler |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-04-06 | Knabberup Sø (Vejle) |
20 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-04-10 | Gundsømagle sø |
21 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-03-27 | Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern) |
22 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-17 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
23 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-04-04 | Børsmose |
24 | Andreas Winding | 245 | 2024-03-29 | Uldum Kær (Hedensted) |
25 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-03-27 | Horne |
26 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-03-30 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
27 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-03-29 | Uldum Kær (Hedensted) |
28 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-04-04 | Sølsted Mose (Tønder) |
29 | Lis Kastrup | 242 | 2024-03-27 | Skjern Enge |
30 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-05-25 | Grenen, Skagen |
31 | Leif Novrup | 240 | 2024-04-03 | Sønderlem Vig |
32 | Jan Eriksen | 240 | 2024-03-29 | Korevlerne |
33 | Jens Lind | 239 | 2024-04-21 | Holløse Bredning |
34 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-04-13 | Nørresø, SJ |
35 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-04-06 | Vest Stadil Fjord, Søndre Dyb |
36 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-03-27 | Magisterkogen (Tønder) |
37 | Lars Gaarn | 236 | 2024-03-27 | Sølsted Mose (Tønder) |
38 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-04-03 | Sølsted Mose (Tønder) |
39 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-04-19 | Holløse |
40 | Laila Neermann | 234 | 2024-04-17 | Bispeengen |
41 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-03-27 | Tinglev Mose (Aabenraa) |
42 | Erik Overgård | 229 | 2024-04-06 | Tåstrup Sø |
43 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-03-27 | Sølsted Mose (Tønder) |
44 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-03-30 | Sølsted Mose (Tønder) |
45 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-04-08 | Gundsømagle Sø |
46 | Klaus Homøe | 224 | 2024-04-03 | Sølsted Mose, Tønder |
47 | Anders Østerby | 224 | 2024-04-09 | Engbjerg ved Horne |
48 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-03-25 | Årslev Engsø (Århus) |
49 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-04-13 | Skænken Sø |
50 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-03-25 | Årslev Engsø (Århus) |
51 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-04-16 | Vorup Enge |
52 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-04-03 | Uldum Kær |
53 | David B. Collinge | 220 | 2024-03-31 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
54 | Tommy Kaae | 220 | 2024-03-24 | Årslev Engsø (Århus) |
55 | Morten Christensen | 220 | 2024-05-02 | Ryå (Skeelslund Bro - Gjøl Bro) (Jammerbugt) |
56 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-04-26 | Sølsted mose |
57 | Else Hjorth | 219 | 2024-04-01 | Han Vejle |
58 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-03-28 | Ballum |
59 | Jan Speiermann | 217 | 2024-05-19 | Holløse Bredning |
60 | Lars Askholm | 216 | 2024-04-01 | Uldum Kær (Hedensted) |
61 | Karen Koefoed | 216 | 2024-03-29 | Bispeenge (Odense) |
62 | Dan Blohm | 214 | 2024-05-05 | Han Vejle (Thisted) |
63 | Benjamin Bech | 212 | 2024-03-28 | Uldum Kær (Hedensted) |
64 | Henrik Petersen | 209 | 2024-05-03 | Ballum |
65 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-03-29 | Uldum Kær (Hedensted) |
66 | Poul Krag | 208 | 2024-04-06 | Sdr. Lem Vig |
67 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-03-30 | Lund Fjord |
68 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-03-20 | Skive |
69 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-03-28 | Uldum Kær (Hedensted) |
70 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
71 | Anders Myrtue | 206 | 2024-04-05 | Bispeeng |
72 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-03-31 | Uldum Kær (Hedensted) |
73 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-05-26 | Vester Hassing Slamdepot (Aalborg) |
74 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-04-06 | Engbjergvej |
75 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-03-31 | Ørnsø (Silkeborg) |
76 | Søren Jepsen | 205 | ||
77 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-03-27 | Årslev Engsø (Århus) |
78 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-03-31 | Tibirke Ellemose |
79 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-04-20 | |
80 | Michael G.jensen | 200 | 2024-04-13 | Vilslev Enge |
81 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-05-08 | Chrø:) |
82 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-04-06 | Sneum Digesø |
83 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-07-08 | Lille Vildmose |
84 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
85 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-03-29 | Kølsen - Skals Engsø |
86 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-05-10 | Kølsen-Skals Engsø |
87 | Elly Hansen | 197 | 2024-04-03 | Han Vejle |
88 | Jens Ekelund | 197 | 2024-04-01 | Korevlerne |
89 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-03-28 | Ådselkogeriet |
90 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-04-08 | Vejlerne |
91 | Søren Tanderup | 195 | 2024-03-28 | Gundsømagle Sø |
92 | Bo Brauner | 194 | 2024-03-26 | Sølsted mose |
93 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
94 | Jan Badura | 188 | 2024-04-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
95 | Karl Jepsen | 187 | ||
96 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-04-05 | Ellemose |
97 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-05-23 | Christiansø |
98 | Michael Højgaard | 177 | 2024-04-01 | Holing (Herning) |
99 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-04-08 | Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern) |
100 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
101 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-04-23 | Gundsømagle |
102 | Conny Jensen | 173 | 2024-03-27 | Horne |
103 | Bo Levesen | 172 | 2024-03-28 | Sølsted Mose (Tønder) |
104 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-03-26 | Ødis sø |
105 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-06-03 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
106 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-03-27 | Diget |
107 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-03-27 | Kammerslusen, katastrofevej |
108 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-03-30 | Gundsømagle Sø NØ. f. Roskilde |
109 | Kurt Prentow | 165 | 2024-04-07 | Egå Engsø |
110 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-07 | Uldum Kær |
111 | Valdemar Juul | 162 | ||
112 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-04-14 | Sølsted Mose (Tønder) |
113 | Louise Tanderup | 152 | 2024-03-28 | Gundsømagle |
114 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-04-06 | Årslev Engsø (Århus) |
115 | Andreas Petersen | 148 | 2024-04-10 | Torpet mose |
116 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-03-28 | Bygholm Enge v. Horsens (Horsens) |
117 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-06-01 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
118 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-03-28 | |
119 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-06-01 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
120 | Asger Sværke | 136 | ||
121 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-04-12 | Sneum Digesø (Esbjerg) |
122 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-04-05 | Gundsømagle sø |
123 | Sarah Kisbye | 116 | ||
124 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-04-06 | Randers Fjord, Kare |
125 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
126 | Julia Tang | 96 | 2024-05-11 | Græse Ådal |
127 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 69 |