Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-05-12 | Pælebakke Klit (Frederikshavn) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-04-18 | Hellebæk Kohave |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-04-28 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-05-17 | Saftevandsbakken (Frederikshavn) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-04-28 | Minkvej, Skagen |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-06-08 | Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-04-30 | Skagen |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-04-29 | Kongens Mose (Tønder) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-04-18 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-04-30 | Pælebakke Klit, Skagen |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-04-29 | Skagen |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-05-02 | Rømø |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-05-01 | Skagen |
16 | Mogens Neergaard | 250 | 2024-04-28 | Nordstrand, Skagen |
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-05-01 | Skagen |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-04-28 | Vigsø |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-04-29 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-05-10 | Flagbakken (Frederikshavn) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-05-12 | Rørtang overdrev |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-05-15 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-22 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-04-27 | Gilleleje |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-04-27 | Nørre Snede (Ikast-Brande) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-05-01 | Nordstrand |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-05-16 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-04-30 | Uldum Kær (Hedensted) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-04-29 | Kongens Mose (Tønder) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-05-13 | Nordstrand, Skagen |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-05-01 | skagen |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-04-30 | Holløse bredning |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-04-28 | Glbjerg |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-05-27 | Hulsig Hede |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-05-16 | Vest Stadil Fjord |
37 | Lars Gaarn | 236 | 2024-05-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
38 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-06-20 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
39 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-05-11 | Flagbakken, Skagen |
40 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-04-25 | Spodsbjerg |
41 | Laila Neermann | 234 | 2024-04-30 | Skagen |
42 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-04-27 | Hulsig (Frederikshavn) |
43 | Erik Overgård | 229 | 2024-04-30 | Nordstrand |
44 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-05-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
45 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-05-10 | Gyvelmarkerne (Frederikshavn) |
46 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-04-29 | Udkær |
47 | Klaus Homøe | 224 | 2024-05-02 | Gilbjerg Hoved, Gribskov |
48 | Anders Østerby | 224 | 2024-04-28 | Nordstrand, Skagen |
49 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-05-01 | Dragsmur (Syddjurs) |
50 | Christian Rørdam | 223 | 2024-07-28 | Bjørnebæk |
51 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-05-16 | Saftevandsbakken |
52 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-05-01 | Dragsmur (Syddjurs) |
53 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
54 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-05-07 | Uldum Kjær |
55 | David B. Collinge | 220 | 2024-05-04 | Nedermose, Skagen (Frederikshavn) |
56 | Tommy Kaae | 220 | 2024-04-30 | Uldum Kær (Hedensted) |
57 | Morten Christensen | 220 | 2024-05-01 | Præstesø (Råbjerg Sø) (Frederikshavn) |
58 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-05-12 | Rørtang |
59 | Else Hjorth | 219 | 2024-05-01 | Skagen |
60 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-04-30 | Urup Dam |
61 | Jan Speiermann | 217 | 2024-05-04 | Skagen |
62 | Karen Koefoed | 216 | 2024-04-20 | Flagbakken (Frederikshavn) |
63 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-05-01 | Tempelkrogen |
64 | Dan Blohm | 214 | 2024-05-01 | Uldum Kær (Hedensted) |
65 | Benjamin Bech | 212 | 2024-06-15 | Vestermade (Kerteminde) |
66 | Henrik Petersen | 209 | 2024-05-11 | Bastemose |
67 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-05-12 | Svanemosen (Kolding) |
68 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-05-04 | Nordstrand, Skagen |
69 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-05-14 | Roddenbjerg Sø |
70 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-06-16 | Sivet (Faxe) |
71 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
72 | Anders Myrtue | 206 | 2024-05-12 | Nørballe |
73 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-05-02 | Rødhus Hede (Jammerbugt) |
74 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-04-28 | Kærsgård |
75 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-04-27 | Nørre Snede |
76 | Søren Jepsen | 205 | ||
77 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-05-02 | Århus Midtby (Århus) |
78 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-05-01 | Klevads Eng |
79 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-05-11 | Bastemose |
80 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-04-28 | Hammeren |
81 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-05-05 | Klitbo |
82 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-05-02 | Gilbjerghoved |
83 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
84 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
85 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-04-29 | Vestskoven |
86 | Elly Hansen | 197 | 2024-05-03 | Vangså |
87 | Jens Ekelund | 197 | 2024-06-28 | Dovns Klint |
88 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-05-16 | Mørke Mose |
89 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-05-02 | Ydby |
90 | Søren Tanderup | 194 | 2024-05-02 | Vestskoven, Albertslund |
91 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-04-28 | Gjerrild Nordstrand Øst |
92 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
93 | Ole Sørensen | 194 | 2024-04-30 | Flagbakken (Frederikshavn) |
94 | Jan Badura | 188 | 2024-04-28 | Vigersted Mose (Ringsted) |
95 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-06-16 | Sivet, Lindersvold |
96 | Karl Jepsen | 187 | ||
97 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-05-11 | Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs) |
98 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-05-03 | Hejrede Sø |
99 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-06-13 | Skærbæk |
100 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-04-27 | Nørre Snede |
101 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-05-11 | Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs) |
102 | Philip Elbek | 181 | 2024-05-02 | Ålsgårde (Helsingør) |
103 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-05-01 | Melby Overdrev |
104 | Michael Højgaard | 177 | 2024-05-10 | Rørtang - overdrev (Helsingør) |
105 | Stefan Sturup | 176 | 2024-06-01 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
106 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-12 | Pælebakke Klit |
107 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
108 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-05-21 | Røsnæs |
109 | Conny Jensen | 173 | 2024-04-30 | Gyvelmarkerne, Skagen |
110 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-05-03 | Nykøbing F. by - Centrum & Nørrebro (Guldborgsund) |
111 | Heidi Quist | 171 | 2024-05-02 | Gilbjerg Hoved |
112 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-05-19 | Svanemosen |
113 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-05-10 | Bastemose (Bornholm) |
114 | Geir Tveit | 166 | 2024-06-19 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
115 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-05-05 | Saftevandsbakken |
116 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
117 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-22 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg) |
118 | Andreas Petersen | 148 | 2024-04-27 | Gyrstinge mose |
119 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-05-17 | Pælebakke Klit (Frederikshavn) |
120 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
121 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | 2024-05-16 | |
122 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-05-07 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
123 | Asger Sværke | 136 | ||
124 | Per Poulsen | 117 | 2024-07-15 | Hejrede Sø vest (Guldborgsund) |
125 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-08-01 | Bastemose (Bornholm) |
126 | Kurt M. Nielsen | 87 | 2024-08-12 | Vanløse |
127 | Andreas Holkjær | 61 | 2024-05-11 | Store Donse Dam |