Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jørgen Munck | 301 | ||
2 | Henrik Brandt | 294 | 2014-03-27 | Værnengene |
3 | Lars Paaby | 285 | 2014-05-15 | Saltvandssøen |
4 | Christian Andersen Jensen | 284 | 2014-04-21 | Saltvandssøen (Tønder) |
5 | Jens Lind | 281 | 2014-05-04 | Ballum Sluse |
6 | Per Poulsen | 274 | ||
7 | Bjørn N. Frikke | 272 | ||
8 | Mogens Neergaard | 270 | 2014-04-21 | Perlen |
9 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 269 | 2014-04-17 | Sneum Forland. |
10 | Hans-Henrik Bay | 268 | 2014-05-05 | sysselvej, Vejle |
11 | Christian Hjorth | 268 | 2014-05-03 | Vidåslusen |
12 | Michael Køie Poulsen | 266 | 2014-04-28 | Klydesøen |
13 | Henrik Böhmer | 264 | 2014-03-29 | Højer Vade |
14 | Lis Kastrup | 263 | 2014-05-10 | Margrethekog |
15 | Jens Ballegaard | 262 | 2014-05-06 | Værnengene |
16 | Erik Overgård | 260 | 2014-04-10 | Margrethekog |
17 | Leif Frederiksen | 257 | 2014-06-17 | Bøtø nor, Nørresø |
18 | Bo Thyge Johansen | 256 | ||
19 | Niels Bomholt Jensen | 255 | 2014-04-20 | Ballum Sluse |
20 | Niels Bomholt | 255 | 2014-04-20 | Ballum Sluse |
21 | Stinne Aastrup | 254 | 2014-05-01 | Skærum Mølle |
22 | Leif Novrup | 253 | 2014-06-07 | Margrethekog |
23 | Mads Elley | 252 | 2014-06-06 | Margrethekog |
24 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
25 | Tina Elley | 251 | 2014-06-06 | Margrethekog |
26 | Gert Juul Jeppesen | 250 | 2014-04-25 | Fladet |
27 | Morten Christensen | 249 | 2014-05-13 | De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg) |
28 | Svend Erik Petersen | 248 | 2014-05-06 | Værneengene |
29 | Arne Ruohonen | 248 | 2014-04-03 | |
30 | Simon Vikstrøm | 247 | 2014-04-27 | Bøtø Nor |
31 | Martin Svinth Weenink | 246 | 2014-04-22 | Egå engsø |
32 | Ole Kristjansen | 246 | 2014-05-10 | Vejlerne |
33 | Andreas Winding | 245 | 2014-05-24 | Ulvedybet |
34 | Thyge Enevoldsen | 243 | 2014-07-06 | Klydesøen |
35 | David B. Collinge | 243 | 2014-04-06 | Vest Amager |
36 | Søren Blanke | 241 | 2014-04-28 | Saltvandssøen |
37 | Orla Hugger Jakobsen | 241 | 2014-04-27 | Bøtø Nor, Syd-Falster |
38 | Else Hjorth | 240 | 2014-05-03 | Vidåslusen |
39 | Alex Sand Frich | 238 | 2014-05-05 | kongens kær |
40 | Lars Tom-Petersen | 236 | ||
41 | Jan Kiel | 235 | 2014-04-28 | Borreby Mose |
42 | Jan Speiermann | 234 | ||
43 | Martin Liebermann | 232 | 2014-04-15 | Saltvandssøen |
44 | David Manstrup | 231 | 2014-08-10 | Blåvands Huk (Varde) |
45 | Jacob Sterup | 231 | 2014-06-22 | Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn) |
46 | Niels Peter Møller Jensen | 230 | 2014-04-26 | Saltvandssøen (Tønder) |
47 | Eske Morthensen | 230 | ||
48 | Michael Mosebo Jensen | 227 | ||
49 | Tommy Kaae | 226 | Margrethekog | |
50 | Erik Groth-andersen | 225 | 2014-06-29 | Holløse Bredning (Gribskov) |
51 | Peter Leth Olsen | 222 | 2014-07-25 | Fjandø (Holstebro) |
52 | Stephan Skaarup Båsen Lund | 222 | 2014-09-02 | Egå Engsø |
53 | Hans Henrik Larsen | 221 | 2014-07-17 | Aså havn |
54 | Peter Staarup Christensen | 221 | 2014-05-13 | Kongens Mose |
55 | Torben Laursen | 221 | 2014-05-03 | Saltvandssøen |
56 | Mathias Blicher Bjerregård | 220 | 2014-08-10 | Blåvands Huk |
57 | Jørn Vinther Sørensen | 219 | 2014-07-12 | Højer forland |
58 | Morten Heegaard | 219 | 2014-06-14 | Møgnakken, Møn |
59 | Hjalte Benjamin Johansen | 218 | 2014-04-21 | Klydesøen, Vestamager |
60 | Klaus Homøe | 216 | 2014-04-30 | Klydesøen, Tårnby |
61 | Peder Nygaard Nielsen | 214 | 2014-06-08 | Galtkær |
62 | Ralph Qwinten | 213 | 2014-05-06 | Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk) |
63 | Henrik Kongshøj Callesen | 213 | 2014-07-07 | Vidåslusen |
64 | Jesper Johannes Madsen | 213 | 2014-05-01 | Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
65 | Morten Bentzon Hansen | 210 | 2014-10-26 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
66 | Finn Just Christensen | 209 | 2014-04-27 | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) |
67 | Anders Odd Wulff Nielsen | 207 | 2014-04-26 | Dovns Klint (Langeland) |
68 | Tonny Papillon | 206 | 2014-05-10 | Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland) |
69 | Henrik Kingo Andersen | 203 | 2014-04-30 | Kammerslusen |
70 | Kaj Erik Nielsen | 202 | 2014-07-10 | faverholm |
71 | Christian Rørdam | 201 | 2014-06-22 | Borreby Mose |
72 | Finn Brandt | 201 | 2014-05-07 | Højer sluse |
73 | Christian Michael Villadsen | 199 | 2014-04-22 | Egå Engsø |
74 | Søren Peter Pinnerup | 199 | 2014-11-21 | Flasken incl. enge (Kalundborg) |
75 | Mark Hammond | 198 | ||
76 | René Rørbæk | 198 | 2014-06-29 | |
77 | Asger Lykkegaard Møldrup | 197 | 2014-05-14 | Lille Vildmose |
78 | Karen Bentsen | 197 | 2014-05-16 | Saltsø |
79 | Kurt M. Nielsen | 196 | ||
80 | Jørgen Ballegaard | 196 | 2014-06-07 | Vrads |
81 | Anders Wiig Nielsen | 193 | 2014-05-03 | Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland) |
82 | Ole Brauer | 190 | 2014-07-22 | Klydesøen |
83 | Lene Smith | 190 | ||
84 | Thomas Vikstrøm | 188 | 2014-09-20 | Margrethekog |
85 | Poul Krag | 186 | 2014-04-26 | Geddal Enge |
86 | Mette Rørdam | 184 | 2014-06-22 | Borreby Mose |
87 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 182 | 2014-08-01 | Vidå Slusen |
88 | Henrik Dahl | 182 | 2014-04-29 | Avnø |
89 | Thomas Elbek | 181 | 2014-05-10 | Vestamager |
90 | Jørgen Madsen | 178 | 2014-05-02 | Korevlerne (Odsherred) |
91 | Søren Tanderup | 170 | 2014-04-28 | Klydesøen, Vestamager |
92 | Henrik Rähr Thomsen | 158 | 2014-08-17 | Geddal Enge |
93 | Louise Tanderup | 156 | 2014-04-28 | Klydesøen, Vestamager |
94 | Emil Skovgaard Brandtoft | 153 | 2014-09-13 | Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund) |
95 | Jørn Baasch-Pedersen | 151 | 2014-08-07 | Bygholm Vejle |
96 | Jørgen Bjerregaard | 150 | 2014-07-17 | Bygholm |
97 | Jørgen Muldtofte | 150 | ||
98 | Kenneth Vegeberg Rude | 140 | 2014-04-12 | Klydesøen |
99 | Viktor Moe | 139 | 2014-08-10 | Klydesøen, Vestamager |
100 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 130 | 2014-08-01 | højer sluse, forland |
101 | Laurids Erik Andreassen | 129 | 2014-07-31 | Fovrfelt bækkens udløb (Esbjerg) |