Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-02-05 Ølsemagle Revle.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-05-19 Astrup Enge.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-03 Delhoved Skov.
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-10 Rågeleje Strand.
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-02-12 Rødby Fjord.
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Sjællandsbroen.
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-07 Vesløs Vejle.
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-02-12 Rødby Fjord.
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-01-03 Tissø.
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Vestamager.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-03-06 Klydesøen (Vestamager).
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Kongelundsstranden.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-05-18 Filsø.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-03-21 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-03 Hejresøen (Vestamager).
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Kongelundsstranden.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-01-04 Gødstrup Engsø.
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-02-12 Søndersø (Maribo).
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-06-04 Firtalsstrand.
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-02-09 Esrum Sø (Skovlund Bugt).
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Vestamager.
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-01 Køge Bugt (Vestamager).
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-10 Rågeleje Strand.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-07 Roshage.
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2014-01-26 Asserbo Strand.
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-01-10 Rågeleje Strand.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Køge Bugt (Vestamager).
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-01 Kongelundsstranden.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-07 Bygholm Vejle.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-01 Køge Bugt (Vestamager).
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-20 Vråby Plantage (Rømø).
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-09 Vestamager.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-15 Gammelby (ved Vejle).
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-01 Sydhavnen (København).
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-02-12 Søgård (ved Rødby).
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Frederiksberg.
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2014-05-22 Grøngård.
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Amager (Kongelundsvej).
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-02-22 Brobæk Mose.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-06-09 Nørre Herlev.
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-10 Damussøen.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Vestamager.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-03-08 Kongelundsstranden.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-24 Havnsø.
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-01-10 Rågeleje Strand.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-03 Tissø.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-01-24 Røsnæs Havn.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-15 Kongens Kær.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-07 Draget Thyholm.
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-05-23 Nygård Sø.
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-03-14 Aflandshage.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-02-10 Klydesøen (Vestamager).
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-25 Klydesøen (Vestamager).
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-04-17 Sneum Forland.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-02-25 Klydesøen (Vestamager).
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-07 Ishøj Strand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-05-21 Lakolk Klitsø.
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2014-05-17 Skjern Enge.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-04-16 Filsø.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-24 Sanddobberne.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-03-20 Klydesøen (Vestamager).
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-04-16 Sædding.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-04-17 Sneum Forland.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-05 Kongelundsstranden.
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-05-19 Højer Vade.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-05-16 Klydesøen (Vestamager).
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-09 Klydesøen (Vestamager).
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2014-01-07 Hanstholm Havn.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-02-08 Aflandshage.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-05-16 Klydesøen (Vestamager).
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-06-02 Pinseskoven.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-09-26 Kongelundsstranden (Sydvestpynten).
145 X Tredækker (Gallinago media) 2014-05-07 Strøby Enge.
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-03-14 Aflandshage.
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2014-06-29 Nyord.
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-05-20 Sneum Digesø.
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-05-18 Karlsgårde Sø.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-05 Kongelundsstranden.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-21 Køge Sydstrand.
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-16 Klydesøen.
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-26 Ishøj Strand.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-04-17 Sneum Forland.
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-04 Klydesøen (Vestamager).
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-01-07 Roshage.
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-07 Hanstholm Havn.
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Frederiksberg.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-07 Hanstholm Havn.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-03-14 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-02 Frederiksberg (Dalgas Have).
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2014-01-07 Hanstholm Havn.
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-01-07 Hanstholm Havn.
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Frederiksberg.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2014-02-05 Ølsemagle Revle.
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-04 Klydesøen (Vestamager).
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-18 Filsø.
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-04-20 Kongelundsstranden.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-03-22 Kongelundsstranden.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2014-04-20 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-12 Aflandshage.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-16 Klydesøen (Vestamager).
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2014-05-18 Saltvandssøen.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2014-03-17 Børstrup Hage.
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-04 Kongelundsstranden.
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-07-06 Kongelundsstranden.
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-16 Feddet (Præstø).
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-01-07 Roshage.
208 X Alk (Alca torda) 2014-01-10 Rågeleje Strand.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-01-24 Røsnæs (spidsen).
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-07 Roshage.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-02-21 Køge Havn.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-07 Ålebæk Strand.
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-07-28 Salme Nor
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-03-05 Gundsølille (Bækgård).
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-01-10 Rågeleje Strand.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Amager (Kongelundsvej).
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-28 Ølundgårds Inddæmning.
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-04-15 Skaven Strand.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-03-02 Gundsømagle Sø.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2014-05-15 Vestamager.
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-01-04 Ramsømagle Sø (Brordrup Mose).
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-05-23 Avbækvig (ved Aabenraa).
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-05 Kongelundsstranden.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-10 Kongelundsstranden.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Amager (Kongelundsvej).
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-03-23 Kongelundsstranden.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2014-09-05 Vestamager.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-05-17 Nr. Farup Enge.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-01-03 Strudsbjerg (ved Tissø).
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-05-22 Lindet Skov.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-15 Klydesøen (Vestamager).
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-04 Porsmose (v. Skuderløse).
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Vestamager.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2014-04-17 Brogård Plantage.
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-02-04 Kongelunden.
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-01-01 Store Hareskov.
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-04-16 Blåbjerg Klitplantage.
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-01-13 Bagsværd (Kildemosen).
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-02-04 Frederiksdal.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-05-23 Frøslev Mose.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-02-28 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-01 Store Hareskov.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-02-27 Tisvilde Hegn.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-04-17 Vognsbølparken (Esbjerg).
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-01 Vestamager.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-09-05 Vestamager.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-13 Kongelundsstranden.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-15 Klydesøen (Vestamager).
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-18 Nørholm Hede.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-01-26 Møllekrog (ved Esrum Sø).
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-01 Østerøsø (Knudshoved).
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-29 Frejlev Skov (Lolland).
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-08 Tisvildeleje.
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Frederiksberg.
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Valby.
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Valby.
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-02-12 Lidsø (Lolland).
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Frederiksberg.
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-10 Holløse Bredning.
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2014-02-26 Gilbjerg Hoved.
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-08 Tisvildeleje.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-04-16 Nørholm Hede.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-04 Høm Mølle.
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-05-18 Brogård Plantage.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Kongelunden.
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Kongelunden.
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-02-26 Gilbjerg Hoved.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-05 Ølsemagle Revle.
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2014-05-10 Kongelundsstranden.
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-07 Aflandshage.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-18 Kongelundsstranden.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-08 Tisvildeleje.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-04-26 Kongelunden.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2014-10-08 Frederiksberg (Sveasvej).
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-16 Nørholm Hede.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-20 Pinseskoven (Vestamager).
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-07 Klinteskoven (Møn).
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-17 Nakkebølle Inddæmning (Fyn).
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-05-07 Strøby Enge.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-01 Gjeddesdal (ved Greve).
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-10 Kongelundsstranden.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-16 Vestamager.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-19 Neder Fidde.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-14 Hov Vig (ved Rørvig).
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-06 Gamle Grønholt Vang (Fandens Mose).
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2014-05-19 Magisterkogen.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-01-10 Brøndbyøster Torv.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-09 Vestamager.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-21 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-07 Strøby Enge.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-06-13 Store Hareskov.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-08 Tisvildeleje.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Store Hareskov.
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Store Hareskov.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-23 Raadvad - Mathildebro.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-01-19 Frederiksberg Have.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-03 Tissø.
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Vestamager.
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Vestamager.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-05 Kongelundsstranden.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-02-26 Gilbjerg Hoved.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-26 Gilbjerg Hoved.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-17 Hvidkilde (Fyn).
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Vestamager.
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-15 Skænken Sø.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-07 Strøby Enge.
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-20 Trøjborg Ruin.
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-05-29 Denderup Vænge.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-05 Kongelundsstranden.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-10 Gundsømagle Sø.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-03-24 Melby Overdrev.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-12 Aflandshage.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-04 Høm Mølle.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-02 Frederiksberg (Dalgas Have m.m.).
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Vestamager.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-08 Kongelundsstranden.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-25 Gilbjerg Hoved.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-05-23 Christiansdal (ved Haderslev).
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-01 Kongelundsstranden.
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-02-08 Aflandshage.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-22 Pinseskoven (Vestamager).
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-24 Røsnæs Havn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Vestamager.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-08 Tisvildeleje.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-08 Tisvildeleje.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Vestamager.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2014-06-04 Flakkebjerg (Sydlangeland).
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Vestamager.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-03 Tissø.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-02-26 Gilbjerg Hoved.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-06 Frederiksberg (Dalgas Have).
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-02-04 Utterslev Mose.
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-02-20 Stubben.
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2014-01-08 Tisvildeleje.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-08 Tisvildeleje.
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2014-02-26 Gilbjerg Hoved.
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-02-21 Vallø Slotspark.
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-03 Strudsbjerg (ved Tissø).
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2014-03-12 Melby Overdrev.
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-01-01 Klydesøen (Vestamager).
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-02-14 Frøslev (Stevns).
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Vestamager.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-23 Sydhavnstippen.
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemosen (Vedbæk).
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-24 Tarphage Enge.
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-02-05 Ølsemagle Revle.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer