Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-02-17 Vest for Skrydstrup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-07-17 Nord for Haderslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-05 Korskro
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-02-17 Havneby, Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-09-13 Hindemade
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-25 Frøstrup
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Hindemade
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-25 Frøstrup
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-02 Slivsø
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Hindemade
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-02-17 Vest for Skrydstrup
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Pamhule skov
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Slivsøen
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-13 Ejsbøl sø
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-14 Værnengene
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-01-01 Hindemade
28 X Knarand (Mareca strepera) 2014-01-04 Christiansdal
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Hindemade
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Hindemade
32 X Spidsand (Anas acuta) 2014-02-02 Slivsø
33 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Hindemade
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-01 Hindemade
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-06-05 Firtalstrand
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-02-20 Møllekrogen i Esrum sø
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Hindemade
40 X Bjergand (Aythya marila) 2014-01-18 Hejlsminde nor
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-18 Hejlsminde nor
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-10-13 Blåvand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-01-19 Halk nor
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-19 Halk nor
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-11-08 Aarø
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-12 Rødekro
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-14 Bankel nor
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Hindemade
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-18 Hejlsminde nor
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2014-11-05 Hammeren
62 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-06 Stevning dam
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-30 Fredericia
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-01 Vejle
76 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-15 Nord for Køge
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Haderslev
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-05 Esbjerg
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-02-08 Haderslev dam
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-01-18 Haderslev inderdam
89 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-03 Sønderborg havn
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2014-02-17 Lindet skov
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-04 Haderslev havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-03-01 Errested nord for Haderslev
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-01 Hindemade
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-10-16 Blåvand
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-04-18 Lille sø ved motorvejen mellem Kolding og Esbjerg
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-18 Hejlsminde nor
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-04-25 Rømø
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-13 Hindemade
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-17 Havneby, Rømø
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-12 Højer forland
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-24 Rømø
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-06-28 Gyldensteen
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-04-17 Cg65-rørkær
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
117 X Storspove (Numenius arquata) 2014-02-17 Rømødæmningen
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-18 Hejlsminde nor
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-05-07 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-08-24 Rømø
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-07-20 Blåvand
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-14 Værnengene
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-20 Blåvand
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-06-28 Gyldensteen
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2014-08-24 Rømø
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-04-25 Rømødæmningen
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-10-18 Halk Nor
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-08-24 Ballum Enge
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-01-25 Svinkløv Plantage
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-10-15 Blåvand
142 X Tredækker (Gallinago media) 2014-05-07 Værnengene
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-01-26 Tranum
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-06-24 Slivsø
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-10-16 Skallingen
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-04-08 Styding skov
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2014-01-18 Hejlsminde nor
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-07-25 Hindemade
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-07-12 Højer forland
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-25 Rømø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Haderslev
168 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Haderslev
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Hindemade
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Haderslev
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-03-13 Syd for Skive
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-06-01 Grenen
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-23 Haderslev Dam
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-04-25 Rømødæmningen
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-04-21 Sangstrup Klint
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-05 Esbjerg havn
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-10-25 Halk nor
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-09-18 Rømødæmningen
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2014-07-20 Blåvand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2014-01-05 Esbjerg havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-01 Hindemade
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-04-14 Værnengene
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-05-31 Grenen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-21 Sostrup Slot
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Hindemade
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-02-17 Rømødæmningen
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-10-13 Syd for Kolding
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Haveobs
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-01 Haderslev
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-12-31 Randbøl hede
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-25 Rømø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-01-25 Frøstrup
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2014-08-24 Ballum Enge
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-03-09 Haveobs
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-18 Hejlsminde nor
267 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Kabdrup
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2014-01-04 Christiansdal
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2014-02-20 Store Hareskov
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-06-06 Haderslev Vesterskov
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2014-10-16 Skallingen
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-12-20 Nyborg
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-03-16 Hindemade
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2014-06-08
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-04-28 cg44
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-04 Christiansdal
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-02-08 Hindemade
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-02-08 Nørskovgård
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-15 Snoghøj
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-03-26 Syd for Christiansfeld
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-25 Bygholm Vejle
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-02-12 Motorvejen ved Kolding
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-01 Nyborg
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-26 Tranum
314 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Haderslev
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Haderslev
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Haderslev
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-01 Haderslev
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Haderslev
321 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01 Kabdrup
322 Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-02-09 Haderslev Østerskov
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-02-17 Lindet skov
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-04 Christiansdal
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-03-23 Ladegård Eng
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Pamhule skov
328 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Haderslev
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-04-23 Novrup Grusgrav
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-11-05 Hammeren
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 Slivsø
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-05-06 Stevning dam
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-17 Cg65-Rørkær
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-25 Slettestrand
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-31 Tornby plantage
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-18 Christiansdal
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-23 Sandkule Skov
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-31 Tornby plantage
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-07-12 Højer forland
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Hindemade
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Haderslev
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) Haderslev
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-14 Vojens
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-12 Haderslev
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-09 Haderslev vesterskov
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-19 Mellem Haderslev og Christiansfeld
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-04 cg65, timetællertur
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-12 Lerskov plantage
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-01 Haderslev
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Pamhule skov
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-13 Pamhule skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-02-09 Haderslev Østerskov
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2014-10-13 Blåvand
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-02-08 Haderslev
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-14 Værnengene
400 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Haderslev
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Haderslev
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-14 Bankel nor
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-01 Haderslev Vesterskov
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-03-03 Krejsel skov
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-06-08 cg55
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Haderslev
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-02 Stevning dam
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-03-25 Haveobs
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-05-04 cg65
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-07 Værnengene
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-07-04 Frøslev mose
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-14 Værnengene
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-04 Christiansdal
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Haderslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Haderslev
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-07 Galsklint
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-26 Avbækvigvej Aabenraa
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-11 Tørning mølle
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-13 Frederikshåb syd for Billund
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-01-14 Bankel nor
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-25 Haderslev Vesterskov
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2014-12-06 Hejlsminde nor
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-01-05 Esbjerg havn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Haderslev
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-01 Pamhule skov
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-02-20 Store Hareskov
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-22 Haveobs
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Haderslev
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-10-18 Halk Nor
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-26 Kolding
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-24 Fredericia Kemira grund
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-02-25 Haveobs
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-02-17 Lindet skov
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-24 Fredericia Kemira grund
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2014-03-28 Ho
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-12 Lerskov plantage
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-11-08 Aarø
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-25 Fjerritslev
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Haderslev
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-30 Sydhavnstippen
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-23 Stevning Dam
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer