Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-04-19 Orte
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-02-08 Orte
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-01-01 Havneby Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-01 40.000 - Ballum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-01 Ribe
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-15 Aarup - Matriklen 9 OF
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Ballum
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Ribe
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-01 Ballum
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-06-01 Firtalsstranden
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-06-01 Firtalsstranden
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-03-19 Skydebjerg
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-01 Ballum
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Ballum
33 Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Ballum
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-03-24 Føns Vang
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2014-06-01 Firtalsstranden
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Ved Rømødæmningen
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-01 Lakolk Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-01 Lakolk strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Ballum
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-01 Ved Rømødæmningen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-01 Havneby - Rømø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-20 Odense - Lerchesgade
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Aarup - hørt fra Matriklen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2014-01-02 Ribe
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Ballum
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-01-01 Ribe
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-03-30 Sostrup Slot
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-01 Ved Rømødæmningen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-07-17 Bygholm
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-02-23 Føns Vang
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-02-23 Føns Vang
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-12 Føns Vang
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-01 Ballum
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-02-23 Føns Vang
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-01 Ballum
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-04-26 E20 - Fyn - to store flokke flyvende
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-06-01 Firtalsstranden
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-01-01 Ballum
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-01-01 Ballum
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2014-06-01 Firtalsstranden
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-01-01 Ballum
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-07-17 Bygholm
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-06-01 Firtalsstranden
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-07-02 Nyborg - Østerø sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-07-17 Bygholm
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-06-01 Firtalsstranden
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-07-02 Nyborg - Østerø sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-07-17 Bygholm
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-07-17 Bygholm
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-01 Ballum
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-01 Ballum
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Ballum
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Ballum
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-07-17 Bygholm
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-06-01 Firtalsstranden
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2014-02-23 Middelfart - Gals Klint
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2014-03-22 Skydebjerg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-02 Gram
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-19 Ølundgård - Fyn
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-07-02 Nyborg - Østerø sø
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-30 Sostrup Slot
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Ballum
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2014-01-01 5 - Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-06-01 Ølund
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-02-15 Aarup
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-15 Bispeengen Odense
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-10-20 Skydebjerg / Aarup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-01-01 Ballum
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-01-01 Ballum
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Ballum
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-06-14 Aarup - HØ matriklen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-02 Gram
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-08-08 Aarup - hørt fra matriklen
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-01 Rømø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-12 Skærbækværket
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-02 Nyborg - Østerø sø
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-02-05 Aarup - Matriklen
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Kammerslusen
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Ribe
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Ribe
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-01-11 Skydebjergvej
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Ballum
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01 Ballum
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-01-05 Aarup - Matriklen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-07-20 Aarup - matriklen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-02 Gram
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Ribe
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-02 Gram
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-07-17 Vejlerne (diverse)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-11 Aarup - OF matriklen
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-07-02 Nyborg - Østerø sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-15 Bispeengen Odense
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-26 Hornslet
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-02 Gram
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-30 Ejby - Fyn
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-24 Føns Vang
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-06-01 Firtalsstranden
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-25 Aarup - HØ under cykeltur
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-06-01 Ølund
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-05-26 Aarup - HØ fra matriklen
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-13 Aarup - SY matriklen
380 X Havesanger (Sylvia borin) Ertebølle
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-26 Aarup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-05-10 Aarup - hørt fra matriklen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-02 Gram
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-06 Aarup - Matriklen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-02 Gram
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-02 Gram
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-02-19 Aarup - Matriklen SY
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-01 Ballum
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Ribe
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-11 Aarup - Matriklen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Aarup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-13 Aarup - matriklen
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-07-06 Ertebølle
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-01 Ribe
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-15 Bispeengen Odense - HØ
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-08 Aarup - hørt fra matriklen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-05-20 Odense - Lerchesgade
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Aarup - HØ fra matriklen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-11 Aarup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-03 Aarup - Matriklen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-02-06 Aarup - Matriklen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-07-17 Vejlerne
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-23 Aarup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-24 Føns Vang
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-07-07 Ertebølle
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Ribe
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-02 Gram
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-03-30 Sostrup Slot
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-02 Gram
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Ribe
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-04-06 Aarup - OF matriklen
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-02 Ribe
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-03-19 Aarup
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-12 Aarup - ved vandværket
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-02-23 Føns Vang
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-02 Gram
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-07-06 Ertebølle
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-12 Aarup - matriklen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-24 Føns Vang
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer