Seneste 100 kryds - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# Navn #X Seneste nye kryds Lokation Dato Kort
1 Carl Emil Riising Nielsen 274 Amerikansk Pibeand Egernæs (Lejre) 2023-01-29
2 Johan Frugaard Poll 276 Amerikansk Pibeand Egernæs (Lejre) 2023-01-29
3 Andreas Holkjær 64 Hvinand Farum Sø 2023-01-29
4 Jens Muff Hansen 302 Hvidsisken Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs) 2023-01-29
5 Andreas Holkjær 63 Havørn Kollekolle 2023-01-29
6 Lars Askholm 215 Kongeørn Halleby Ore 2023-01-29
7 Andreas Holkjær 62 Toppet Lappedykker Farum Sø 2023-01-29
8 Andreas Holkjær 61 Blåmejse Mølleåen 2023-01-29
9 Andreas Holkjær 60 Musvit Mølleåen 2023-01-29
10 Andreas Holkjær 59 Ringdue Farum Sø 2023-01-29
11 Andreas Holkjær 58 Gærdesmutte Farum Sø 2023-01-29
12 Andreas Holkjær 57 Stor Skallesluger Farum Sø 2023-01-29
13 Andreas Holkjær 56 Musvåge Farum Sø 2023-01-29
14 Anders Birchvald Jensen 253 Kongeørn Kattrup Gods 2023-01-29
15 Andreas Holkjær 55 Tårnfalk Kollekolle 2023-01-29
16 Lasse Birch Højrup 252 Indisk Gås Nebbelunde 2023-01-29
17 Kasper Bechmann Czubaniuk 104 Stor Gråsisken Hegnede på Møn 2023-01-28
18 Martin Svinth Ebbesen 324 Hvidsisken Tirstrup Lufthavn 2023-01-28
19 Tommy Kousgaard 190 Dværgmåge Hindemade (Haderslev) 2023-01-28
20 Michael Knudsen 234 Hvidsisken Tirstrup Lufthavn 2023-01-28
21 Flemming Hvarregaard Pedersen 195 Bjergirisk Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt) 2023-01-28
22 Morten Rahbek Borup 283 Hvidsisken Stabrand 2023-01-28
23 Jesper Gammelgaard Nielsen 89 Snespurv Køge Sydstrand (Køge) 2023-01-27
24 Jesper Gammelgaard Nielsen 88 Gravand Køge Sydstrand (Køge) 2023-01-27
25 Knud Boysen 282 Kongeørn Stenhus Vænge 2023-01-27
26 Anders Vadstrup Jensen 327 Hvidsisken Tirstrup 2023-01-27
27 Jannik Hansen 145 Stor Korsnæb Tisvilde Hegn 2023-01-27
28 Klaus Træholt Jørgensen 239 Stor Korsnæb Nørrelund Plantage 2023-01-27
29 Jens Muff Hansen 301 Amerikansk Pibeand Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
30 Orla Hugger Jakobsen 329 Amerikansk Pibeand Tempelkrogsøen SØ. f. Holbæk 2023-01-26
31 Flemming Hvarregaard Pedersen 194 Silkehale Friluftsbadet, Aalborg (Aalborg) 2023-01-26
32 Flemming Hvarregaard Pedersen 193 Havlit Fjordbyen (Aalborg) 2023-01-26
33 Erik Skude 266 Mandarinand ørholm 2023-01-26
34 Helle Andersen 238 Mandarinand Mølleåen, Teknikerbyen,Brede 2023-01-26
35 Jakob Muff Grønne 99 Amerikansk Pibeand Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
36 Jakob Muff Grønne 98 Bramgås Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
37 Jakob Muff Grønne 97 Taffeland Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
38 Jakob Muff Grønne 96 Spidsand Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
39 Jakob Muff Grønne 95 Lille Skallesluger Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
40 Jakob Muff Grønne 94 Hvinand Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
41 Jakob Muff Grønne 93 Silkehale Kornerup (Lejre) 2023-01-26
42 Jakob Muff Grønne 92 Skægmejse Kattinge Vig (Roskilde) 2023-01-26
43 Jakob Muff Grønne 91 Svartbag Kattinge Vig (Roskilde) 2023-01-26
44 Jakob Muff Grønne 90 Høgeugle Sparresholm (Næstved) 2023-01-26
45 Jakob Muff Grønne 89 Storspove Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-26
46 Daniel Andersen 284 Mandarinand Brede til helsingørmotorvej 2023-01-26
47 Johnny Svenningsen 4 Sortmejse Rønbjerg Plantage 2023-01-26
48 Johnny Svenningsen 3 Fuglekonge Rønbjerg Plantage 2023-01-26
49 Johnny Svenningsen 2 Lille Korsnæb Rønbjerg Plantage 2023-01-26
50 Johnny Svenningsen 1 Stor Korsnæb Rønbjerg Plantage 2023-01-26
51 Mads Bjarke Salling 329 Sortsvane Nyord, Møn 2023-01-25
52 Michael Højgaard 195 Kaspisk Måge Utterslev Mose Del I (Vestmosen) 2023-01-25
53 Ole Sørensen 359 Hvidsisken Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs) 2023-01-24
54 Andreas Holkjær 54 Sølvmåge Hellerup 2023-01-24
55 Klaus Homøe 289 Topskarv Hanstholm Havn, Thisted 2023-01-24
56 Flemming Thomasen 327 Amerikansk Pibeand Tempelkrogsøen 2023-01-23
57 Erik Palm Mogensen 166 Sortkrage Mosede Fort (Greve) 2023-01-23
58 Jesper Gammelgaard Nielsen 87 Mosehornugle Avnø (Vordingborg) 2023-01-23
59 Jannik Hansen 144 Vindrossel Jonstrup 2023-01-23
60 Ulrich Lauridsen 182 Fløjlsand Melby Strand 2023-01-22
61 Ulrich Lauridsen 181 Snespurv Hornbæk 2023-01-22
62 Thomas Kandrup 310 Amerikansk Pibeand Tempelkrogen 2023-01-22
63 Simon Langvad Græsbøll Iversen 315 Amerikansk Pibeand Tempelkrogsøen (Holbæk) 2023-01-22
64 Klaus Mortensen 426 Himalayasanger Mandø 2023-01-22
65 Benjamin Bech 241 Himalayasanger Vesteregn (Langeland) 2023-01-22
66 Jens Peter Bech 255 Himalayasanger Vesteregn (Langeland) 2023-01-22
67 Tommy Kousgaard 189 Fløjlsand Mandø (Esbjerg) 2023-01-22
68 Kim Møller 239 Kaspisk Måge Århus Østhavn 2023-01-22
69 Andreas Haahr Larsen 137 Snespurv Kalvebod Fælled 2023-01-22
70 Tommy Kousgaard 188 Himalayasanger Mandø (Esbjerg) 2023-01-22
71 Michael Wedel Sørensen 226 Mandarinand Ørholm 2023-01-22
72 Joshua Emil Haahr 312 Amerikansk Pibeand Tempelkrogsøen 2023-01-22
73 Jannik Hansen 143 Bjergirisk Gilleleje Havn 2023-01-22
74 Jannik Hansen 142 Sule Gilleleje 2023-01-22
75 Andreas Holkjær 53 Gråkrage Kastellet 2023-01-22
76 Andreas Holkjær 52 Allike Kastellet 2023-01-22
77 Andreas Holkjær 51 Gråand Kastellet 2023-01-22
78 Andreas Holkjær 50 Klippedue Kastellet 2023-01-22
79 Andreas Holkjær 49 Skarv Kastellet 2023-01-22
80 Andreas Holkjær 48 Grågås Kastellet 2023-01-22
81 Andreas Holkjær 47 Husskade Kastellet 2023-01-22
82 Andreas Holkjær 46 Sortand Kastellet 2023-01-22
83 Andreas Holkjær 45 Troldand Kastellet 2023-01-22
84 Andreas Holkjær 44 Blishøne Kastellet 2023-01-22
85 Anders Birchvald Jensen 252 Amerikansk Sortand Havet ud for Tisvilde Hegn 2023-01-22
86 Nina Yasmin Ali 293 Tundrasædgås 2023-01-22
87 Jacob Jespersen 149 Mandarinand Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) 2023-01-21
88 Flemming Hvarregaard Pedersen 192 Natugle Hammer Bakker (Aalborg) 2023-01-21
89 Anton Markvard 243 Mandarinand Stavids Å v/Margård (Nordfyns) 2023-01-21
90 Simon Langvad Græsbøll Iversen 314 Himalayasanger Vesteregn (Langeland) 2023-01-20
91 Lars Askholm 214 Rødtoppet Fuglekonge Fælledparken 2023-01-20
92 Jesper Gammelgaard Nielsen 86 Lille Skallesluger Appenæs (Næstved) 2023-01-20
93 Andreas Holkjær 43 Knopsvane Hellerup 2023-01-20
94 Jens Jensen 280 Kaspisk Måge Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) 2023-01-20
95 Erik Skude 265 Sortgrå Ryle roshage 2023-01-19
96 Erik Skude 264 Hvidvinget Måge Hirtshals 2023-01-19
97 Henrik Boeg 326 Amerikansk Pibeand Tempelkrogssøen 2023-01-19
98 Mikael Kristensen 279 Hvidvinget Måge Hirtshals østhavn 2023-01-19
99 Erik Skude 263 Stenvender hirtshals 2023-01-18
100 Jørgen Nørrevang Jensen 328 Amerikansk Pibeand Tempelkrogsøen 2023-01-18
Annoncer