Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jimmy Skat Hansen | 306 | Madnedsø | |
2 | Jan Svejgaard Jensen | 305 | 2022-03-08 | Trælløse |
3 | Lars Paaby | 297 | 2022-05-24 | Måstrup |
4 | Laila Neermann | 297 | 2022-02-18 | Rudkøbing |
5 | Peter Leth Olsen | 285 | 2022-02-22 | Grusgrav v/Krogsgård (Esbjerg) |
6 | Joakim Matthiesen | 283 | 2022-02-12 | Uge (Aabenraa) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 281 | ||
8 | Thyge Enevoldsen | 280 | 2022-06-29 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
9 | Lis Kastrup | 278 | 2022-04-30 | Broksø enge |
10 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 277 | 2022-02-12 | Uge (Aabenraa) |
11 | Jesper Johannes Madsen | 274 | 2022-04-30 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
12 | Jan Kiel | 273 | 2022-01-21 | Masnedø (Vordingborg) |
13 | Jørn Vinther Sørensen | 271 | 2022-01-23 | Uge ved Tinglev |
14 | Valdemar Juul | 268 | ||
15 | Oliver Christian Gram | 265 | 2022-04-25 | Siø |
16 | Ole Kjuel Nielsen | 264 | 2022-03-06 | Sønderåområdet |
17 | Rune Sø Neergaard | 257 | ||
18 | Svend Erik Petersen | 256 | 2022-03-24 | Vonåens delta, Vestas-stien. |
19 | Jens Ballegaard | 255 | 2022-02-03 | Naturkraft, Ringkøbing |
20 | Andreas Winding | 255 | 2022-03-29 | Godrum, Lille Hjøllund (Silkeborg) |
21 | Simon Vikstrøm | 254 | 2022-04-27 | Bøtø Enge |
22 | Michael Køie Poulsen | 251 | 2022-07-29 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
23 | Bo Brauner | 250 | 2022-03-06 | Uge, Åbenrå |
24 | Leif Schack-Nielsen | 245 | 2022-01-20 | Masnedsund, incl. Vordingborg Sydhavn (Vordingborg) |
25 | Daniel Palm Eskildsen | 244 | 2022-03-02 | Smør- og Fedtmosen |
26 | Leif Novrup | 244 | 2022-03-08 | Nær Smedager |
27 | Nils Kruse | 244 | 2022-03-06 | Burkal |
28 | Thor Vincent Hansen | 243 | 2022-07-23 | Klattrup grusgrav, Aabenraa |
29 | Joshua Emil Haahr | 243 | ||
30 | Carsten Bohn Søndergaard | 243 | 2022-03-19 | Sletkærvej vandhuller (Horsens) |
31 | Hanne Kapala | 242 | 2022-03-02 | Mjøls Grusgrave (Aabenraa) |
32 | Stig Hartvig Nielsen | 240 | 2022-05-02 | Holløse |
33 | Alex Sand Frich | 239 | 2022-03-13 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
34 | Christian Hjorth | 239 | 2022-03-08 | Nær Bylderup Bov |
35 | Philip Elbek | 237 | 2022-02-27 | Haurvig vest (Ringkøbing-Skjern) |
36 | Ole Kristjansen | 237 | 2022-01-01 | |
37 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 236 | 2022-04-29 | Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted) |
38 | Michael Mosebo Jensen | 236 | ||
39 | Jonatan Falke Rumle Pedersen | 234 | 2022-05-13 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
40 | Klaus Homøe | 233 | 2022-04-29 | Bøtø Enge, Guldborgsund |
41 | Arne Ruohonen | 232 | 2022-08-19 | Bøtø Enge |
42 | Jonna Andreassen | 231 | 2023-02-19 | Thirup søen i Hjørring |
43 | Dan Blohm | 231 | 2022-05-27 | De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg) |
44 | Tommy Kaae | 229 | 2022-06-18 | Årslev Engsø (Århus) |
45 | Stinne Aastrup | 228 | 2022-01-24 | Finderup |
46 | Orla Hugger Jakobsen | 227 | 2022-03-08 | Tranemosen, Trælløse N. f. Næstved |
47 | Mikkel Bello Andreasen | 226 | 2022-04-02 | oksbøl |
48 | Gerner Majlandt | 226 | 2022-01-30 | Finderup |
49 | Carl Emil Riising Nielsen | 225 | 2022-08-14 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
50 | Thomas Buus Nielsen | 224 | 2022-01-22 | Kransmose v. Finderup (Viborg) |
51 | Christian Scharff Grandorf | 224 | 2022-07-23 | Bøtø enge |
52 | Steen E. Jensen | 223 | 2022-01-18 | Masnedø |
53 | Erik Overgård | 220 | 2022-06-12 | Skørping |
54 | Christian Michael Villadsen | 219 | 2022-04-30 | Årslev Engsø (Århus) |
55 | Sebastian Thorup Hansen | 219 | 2022-11-06 | Blåvands Huk (Varde) |
56 | Nancy Vaaben Møller | 215 | 2022-02-03 | Naturkraft, Ringkøbing |
57 | Flemming Thomasen | 214 | ||
58 | Lasse Birch Højrup | 214 | 2022-04-29 | Bøtø Enge |
59 | Nina Riemer Johansson | 213 | 2022-07-19 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
60 | Jørgen Bjerregaard | 212 | 2022-04-11 | Syd for Finderup (v/Viborg) |
61 | Henrik Pedersen | 210 | 2022-01-12 | |
62 | Gert Juul Jeppesen | 210 | 2022-04-15 | Bøtø |
63 | Lars Gaarn | 210 | 2022-07-19 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
64 | Morten Bentzon Hansen | 208 | 2022-07-12 | Filsø, Petersholm (Varde) |
65 | Sarah Kisbye | 207 | ||
66 | Poul Krag | 206 | 2022-03-08 | Nær Smedager |
67 | Asger Lykkegaard Møldrup | 204 | 2022-04-23 | Egå Engsø |
68 | Jan Badura | 203 | 2022-04-30 | Bøtø Enge (Guldborgsund) |
69 | Else Hjorth | 203 | 2022-04-05 | Helle sø |
70 | Henrik Rähr Thomsen | 199 | 2022-02-20 | Vium Mølle |
71 | Gustav Nyberg | 196 | ||
72 | Laurids Erik Andreassen | 191 | 2022-02-12 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
73 | Tommy Kousgaard | 182 | 2022-07-19 | kliplev mark |
74 | Lars Askholm | 181 | 2022-08-17 | Vejle Havn (Vejle) |
75 | Finn Just Christensen | 171 | 2022-01-04 | Vilsbæk Mark (Aabenraa) |
76 | Lasse Morgen | 167 | 2022-04-17 | Lund Fjord (Thisted) |
77 | Helle Andersen | 158 | ||
78 | Poul Ulrich Riis | 153 | 2022-03-08 | Dovermøllevej |
79 | Bart Westgeest | 118 | 2022-06-03 | Skårup Sø (Skanderborg) |