Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Henrik Brandt | 298 | 2015-05-01 | Filsø |
2 | Per Poulsen | 296 | ||
3 | Svend Rønnest | 288 | 2015-05-05 | Nørresø |
4 | Klaus Malling Olsen | 287 | 2015-05-19 | Skagen |
5 | Leif Frederiksen | 284 | 2015-05-06 | Strødam engsø |
6 | Jens Lind | 283 | 2015-05-06 | Filsø |
7 | Michael Køie Poulsen | 269 | 2015-05-06 | Strødam Engsø |
8 | Svend Erik Petersen | 268 | 2015-05-06 | Novrup Grusgrav |
9 | Christian Hjorth | 266 | 2015-05-06 | Novrup Grusgrav |
10 | Peter Leth Olsen | 265 | 2015-05-06 | Novrup Grusgrav (Esbjerg) |
11 | Peter Hartoft-Jacobsen | 265 | ||
12 | Carsten Bohn Søndergaard | 265 | 2015-05-06 | Bjerregrav mose |
13 | Jens Ballegaard | 264 | 2015-05-06 | Novrup Grusgrav |
14 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 263 | 2015-05-06 | Vestamager. |
15 | Erik Overgård | 262 | 2015-05-10 | Pindsmølle |
16 | Mogens Neergaard | 260 | 2015-05-17 | Hals Mose |
17 | Morten Christensen | 257 | 2015-05-11 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
18 | Bo Thyge Johansen | 256 | 2015-05-03 | Stenholts Indelukke |
19 | Martin Svinth Weenink | 253 | 2015-05-04 | Årslev engsø |
20 | Leif Novrup | 253 | 2015-05-03 | Mols Bjerge |
21 | Andreas Winding | 252 | 2015-05-14 | Ellekrattet |
22 | Ole Kristjansen | 251 | 2015-05-08 | Draved |
23 | Lars Paaby | 250 | 2015-05-16 | Grenen, skagen |
24 | Niels Bomholt Jensen | 250 | 2015-05-05 | Sollerup |
25 | Niels Bomholt | 250 | 2015-05-05 | Sollerup |
26 | Jesper Johannes Madsen | 249 | 2015-05-07 | Nordre Klapper, Vestamager |
27 | Henrik Böhmer | 245 | ||
28 | Hans-Henrik Bay | 244 | ||
29 | Tonny Papillon | 244 | 2015-05-14 | |
30 | Kurt M. Nielsen | 243 | 2015-05-01 | Rødovre, Espelunden |
31 | Sten Petersen | 243 | 2015-06-05 | Møns Fyr |
32 | René Rørbæk | 243 | ||
33 | Morten Bentzon Hansen | 242 | ||
34 | Niels Peter Møller Jensen | 242 | 2015-05-08 | Ejsbøl Sø (Haderslev) |
35 | Jørn Vinther Sørensen | 241 | 2015-05-02 | Tørning mølle |
36 | Søren Blanke | 241 | 2015-05-10 | Høholmsø |
37 | Martin Liebermann | 241 | 2015-05-11 | Bundsø |
38 | Jan Kiel | 240 | 2015-05-08 | Slagelse Lystskov |
39 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2015-05-02 | Stoksbjerg v. Hesede Skov SV.f. Haslev |
40 | Stinne Aastrup | 236 | 2015-05-24 | Loldrup |
41 | Simon Vikstrøm | 236 | 2015-05-06 | Maribo Søndersø |
42 | Erik Groth-andersen | 234 | 2015-05-06 | Slåenbækken |
43 | Arne Ruohonen | 234 | 2015-05-08 | |
44 | Rune Sø Neergaard | 234 | ||
45 | Gert Juul Jeppesen | 233 | 2015-05-08 | Gedser Odde |
46 | Else Hjorth | 231 | 2015-05-06 | Novrup Grusgrav |
47 | Kaj Erik Nielsen | 230 | 2015-05-01 | Isterød Vandværk |
48 | Christian Andersen Jensen | 228 | 2015-05-10 | Tåstrup Århus (Århus) |
49 | Stephan Skaarup Båsen Lund | 226 | 2015-05-06 | Saltholm |
50 | Peter Staarup Christensen | 226 | 2015-05-08 | Vestskoven |
51 | David B. Collinge | 225 | 2015-05-11 | Ellekrattet |
52 | Finn Just Christensen | 225 | 2015-05-18 | Broby Sø (Odense) |
53 | Eske Morthensen | 223 | ||
54 | Tommy Kaae | 222 | 2015-05-09 | Nørrestrand, Horsens (østeenden) |
55 | Henrik Kongshøj Callesen | 222 | 2015-05-11 | Novrup Grusgrav |
56 | Hjalte Benjamin Johansen | 221 | 2015-05-15 | Gedser |
57 | Michael Mosebo Jensen | 220 | 2015-05-22 | |
58 | Jan Speiermann | 218 | 2015-05-01 | Skallingen |
59 | Christian Michael Villadsen | 217 | 2015-05-07 | Eskelund |
60 | Lene Smith | 217 | ||
61 | Bjørn N. Frikke | 214 | ||
62 | Peder Nygaard Nielsen | 214 | 2015-05-13 | Hvejsel |
63 | Kjeld Bjarne Nielsen | 213 | 2015-05-14 | Pibe Mølle (på toppen) |
64 | Henrik Pedersen | 211 | 2015-05-17 | Bjerget Ulvedybet |
65 | Lis Kastrup | 210 | 2015-05-08 | Solrød Strand |
66 | Klaus Homøe | 208 | 2015-05-27 | Harrestrup Mose, Albertslund |
67 | Jørgen Ballegaard | 208 | 2015-05-14 | Bryrup |
68 | Thyge Enevoldsen | 207 | 2015-05-16 | Gilbjerg |
69 | Ralph Qwinten | 206 | 2015-05-09 | Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk) |
70 | Christian Rørdam | 200 | 2015-05-11 | Brødeskov Station |
71 | Morten Heegaard | 199 | ||
72 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 199 | 2015-05-04 | Åby Eng |
73 | Lise Hammer | 198 | 2015-05-24 | Søndersø (Furesø) |
74 | Thomas Vikstrøm | 195 | 2015-05-10 | Stavnsholt Overdrev |
75 | Lars Jensen | 194 | ||
76 | Jens Gulseth Wessberg | 192 | 2015-05-08 | Grønjordsøen |
77 | Henrik Dahl | 189 | 2015-05-01 | Kalvehave matr |
78 | Mathias Blicher Bjerregård | 186 | 2015-05-25 | Salpetermosen |
79 | Christian Leth | 186 | 2015-05-08 | Strødam Engsø |
80 | Hans Ole Matthiesen | 183 | Tinglev Mose | |
81 | Jørgen Madsen | 183 | 2015-05-04 | Humlebjerg v. Haraldsted Sø (Ringsted) |
82 | Hans Henrik Larsen | 181 | 2015-05-15 | Hjørring |
83 | Ole Brauer | 181 | 2015-05-14 | Thoruphus, Gribskov |
84 | Søren Tanderup | 174 | 2015-06-21 | Filsø |
85 | Finn Brandt | 173 | 2015-05-10 | Skarresø |
86 | Mette Rørdam | 170 | 2015-05-11 | Brødeskov Station |
87 | Henrik Kingo Andersen | 165 | 2015-05-10 | Vestfyn |
88 | Jesper Friis Bjørn | 163 | 2015-05-17 | Molslaboratoriet |
89 | Per Rasmussen | 162 | 2015-05-10 | Tarup Vandmølle (Vindinge Å) (Faaborg-Midtfyn) |
90 | Poul Krag | 162 | 2015-05-08 | Mosestien |
91 | Henrik Rähr Thomsen | 159 | 2015-05-09 | Geddal Enge |
92 | Jørgen Bjerregaard | 154 | 2015-04-25 | Aarup - matriklen - årets første i DK? |
93 | Charlotte Bro | 151 | 2015-05-17 | Ravnstrup Sø |
94 | Freddy Hansen (fsh) | 141 | 2015-05-13 | Gyvelstien (Frederikshavn) |
95 | Brian Maar Pedersen | 137 | 2015-05-14 | Maglemose, Aastrup/Horbelev |
96 | Asger Lykkegaard Møldrup | 136 | ||
97 | Janus Ethelberg | 136 | ||
98 | Jørgen Muldtofte | 129 | 2015-05-02 | Vestam. |
99 | Niels Aage Madsen | 105 | 2015-06-04 | Punkttællingsrute |