Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Peter Hartoft-Jacobsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peter Hartoft-Jacobsens kryds

Dette er Peter Hartoft-Jacobsens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) Langvadvej, Tømmerby Fjord
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-02-23 Lund, Vejlerne
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Trelde-Østerby (Fredericia)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-02-12 Lille Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-10 Værnengene, Ringkøbing-Skjern Kommune
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-06-11 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-11-25 Rugård Gods, Syddjursland
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-23 Bygholm Vejle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) Flasken ved Bøgeskov (Fredericia)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2015-04-29 Hovsør-dæmningen, Østerild Fjord
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-07-28 Utterslev Mose
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-12-26 Farum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-11-09 Tofte Sø, Lille Vildmose
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-11 Hvidbjerg Strand, Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-10-12 Blåvands Huk
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-10-05 Hanstholm Kirke
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Rands Fjord (Fredericia)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-06 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2015-07-01 Lille Vildmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-10-14 Hvidbjerg Strand, Blåvand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-08-15 Hønen, Sønderho
113 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
115 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-19 Ølands Vejle - syd for Arentsminde
116 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
117 X Småspove (Numenius phaeopus)
118 X Storspove (Numenius arquata)
119 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
120 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
121 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
122 X Stenvender (Arenaria interpres)
123 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
124 X Brushane (Calidris pugnax)
125 Kærløber (Calidris falcinellus)
126 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
127 * Klireryle (Calidris himantopus)
128 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
129 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-01 Hovsør-dæmningen, Østerild Fjord
130 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
131 X Sandløber (Calidris alba)
132 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
133 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
134 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
135 X Dværgryle (Calidris minuta)
136 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
137 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
138 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
139 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
140 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
141 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
142 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-10-14 Skallingen, Ho
143 X Tredækker (Gallinago media) 2015-08-27 Villerup Kær, Brønderslev Kommune
144 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Rands Fjord (Fredericia)
145 * Terekklire (Xenus cinereus)
146 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal Enge, Holstebro Kommune
147 Odinshane (Phalaropus lobatus)
148 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2015-05-07 Kogleaks, Kærup Holme
149 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
150 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
151 X Svaleklire (Tringa ochropus)
152 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
153 X Rødben (Tringa totanus)
154 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-06-20 Saltvandssøen sydvest for Højer
155 X Tinksmed (Tringa glareola)
156 X Sortklire (Tringa erythropus)
157 X Hvidklire (Tringa nebularia)
158 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
159 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
160 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
161 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
162 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
163 X Ride (Rissa tridactyla)
164 * Ismåge (Pagophila eburnea)
165 Sabinemåge (Xema sabini)
166 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
167 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
168 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
169 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
170 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
171 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
172 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
173 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
174 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-09-05 Hanstholm Havn
175 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
176 X Stormmåge (Larus canus)
177 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
178 X Svartbag (Larus marinus)
179 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
180 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-01-04 Hanstholm Havn
181 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-02-10 Hanstholm Havn
182 X Sølvmåge (Larus argentatus)
183 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
184 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-08-16 Fanø Vesterstrand
185 * Armensk Måge (Larus armenicus)
186 X Sildemåge (Larus fuscus)
187 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
188 Rovterne (Hydroprogne caspia)
189 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
190 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
191 Dværgterne (Sternula albifrons)
192 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
193 * Rosenterne (Sterna dougallii)
194 X Fjordterne (Sterna hirundo)
195 X Havterne (Sterna paradisaea)
196 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
197 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
198 X Sortterne (Chlidonias niger)
199 X Storkjove (Stercorarius skua)
200 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2015-05-14 Grenen, Skagen
201 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
202 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2015-09-02 Ørhage, Klitmøller
203 X Søkonge (Alle alle)
204 * Polarlomvie (Uria lomvia)
205 X Lomvie (Uria aalge)
206 X Alk (Alca torda)
207 X Tejst (Cepphus grylle)
208 Lunde (Fratercula arctica)
209 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
210 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
211 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
212 X Islom (Gavia immer) 2015-05-14 Grenen, Skagen
213 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
214 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
215 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-07-31 Roshage, Hanstholm
216 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
217 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-24 Blåvands Huk
218 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-01-04 Roshage, Hanstholm
219 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
220 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
221 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-09-05 Roshage, Hanstholm
222 * Storskråpe (Ardenna gravis)
223 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2015-05-14 Grenen, Skagen
224 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
225 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
226 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2015-08-04 Agger Tange
227 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-06 Halkær Sø og Ådal
228 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
229 X Sule (Morus bassanus)
230 * Brun Sule (Sula leucogaster)
231 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2015-02-04 Thyborøn Havn
232 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
233 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-09-23 Lønnerup Fjord
234 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-03-04 Stavn, Vor Enge
235 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
236 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
237 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
238 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
239 * Tophejre (Ardeola ralloides)
240 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim Enge
241 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
242 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
243 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-03-11 Bygholm Vejle
244 Silkehejre (Egretta garzetta)
245 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
246 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
247 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
248 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
249 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
250 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
251 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
252 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
253 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
254 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
255 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
256 * Kejserørn (Aquila heliaca)
257 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2015-02-12 Lille Vildmose
258 * Høgeørn (Aquila fasciata)
259 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
260 X Duehøg (Accipiter gentilis)
261 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
262 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
263 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-09-10 Poulstrup Kalkværk
264 Hedehøg (Circus pygargus)
265 X Rød Glente (Milvus milvus)
266 Sort Glente (Milvus migrans)
267 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Rands Fjord (Fredericia)
268 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
269 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
270 X Musvåge (Buteo buteo)
271 Slørugle (Tyto alba)
272 * Dværghornugle (Otus scops)
273 * Sneugle (Bubo scandiacus)
274 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-03-29 Poulstrup Kalkværk
275 X Natugle (Strix aluco)
276 * Høgeugle (Surnia ulula)
277 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
278 Kirkeugle (Athene noctua)
279 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2015-04-10 Blåbjerg Klitplantage, Varde Kommune
280 X Skovhornugle (Asio otus)
281 X Mosehornugle (Asio flammeus)
282 X Hærfugl (Upupa epops) 2015-02-14 Skaboeshuse, Nyborg
283 * Ellekrage (Coracias garrulus)
284 X Isfugl (Alcedo atthis)
285 * Grøn Biæder (Merops persicus)
286 X Biæder (Merops apiaster) 2015-05-14 Damsted Klit, Skagen
287 Vendehals (Jynx torquilla)
288 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
289 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-13 Draved Skov, Tønder Kommune
290 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-12-20 Klostermølle vest for Mossø
291 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
292 * Guldspætte (Colaptes auratus)
293 X Sortspætte (Dryocopus martius)
294 X Grønspætte (Picus viridis)
295 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
296 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
297 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
298 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-08-29 Harboslette øst for Vigsø
299 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
300 X Dværgfalk (Falco columbarius)
301 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
302 * Slagfalk (Falco cherrug)
303 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-12 Bygholm Vejle
304 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Århus Østhavn (Århus)
305 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
306 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
307 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
308 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
309 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
310 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
311 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
312 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
313 X Pirol (Oriolus oriolus) 2015-05-23 Grenen, Skagen
314 X Skovskade (Garrulus glandarius) Pind Enge (Vejle)
315 X Husskade (Pica pica)
316 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
317 X Allike (Coloeus monedula)
318 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
319 X Råge (Corvus frugilegus)
320 X Sortkrage (Corvus corone)
321 X Gråkrage (Corvus cornix)
322 X Ravn (Corvus corax)
323 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
324 X Sortmejse (Periparus ater)
325 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
326 X Sumpmejse (Poecile palustris)
327 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-10-17 Tipmosen, Ho
328 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
329 X Musvit (Parus major)
330 Pungmejse (Remiz pendulinus)
331 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Rands Fjord (Fredericia)
332 X Hedelærke (Lullula arborea)
333 X Sanglærke (Alauda arvensis)
334 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-09-14 Hirtshals Rådhus
335 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-01-23 Demstrup Gods, Randers Kommune
336 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
337 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
338 X Digesvale (Riparia riparia)
339 X Landsvale (Hirundo rustica)
340 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
341 X Bysvale (Delichon urbicum)
342 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
343 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Pind Enge (Vejle)
344 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
345 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
346 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-25 Stevns Fyr
347 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-10-10 Skallingevej, Ho
348 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
349 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
350 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
351 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-25 Stevns Fyr
352 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
353 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
354 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
355 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
356 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
357 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
358 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
359 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
360 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
361 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
362 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
363 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
364 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
365 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
366 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
367 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
368 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
369 X Gulbug (Hippolais icterina)
370 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
371 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
372 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
373 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-06 Lille Vildmose
374 Savisanger (Locustella luscinioides)
375 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
376 X Munk (Sylvia atricapilla)
377 X Havesanger (Sylvia borin)
378 * Høgesanger (Curruca nisoria)
379 X Gærdesanger (Curruca curruca)
380 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
381 X Tornsanger (Curruca communis)
382 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen
383 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
384 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
385 * Makisanger (Curruca subalpina)
386 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
387 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
388 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-10-14 Skallingen, Ho
389 X Fuglekonge (Regulus regulus)
390 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
391 X Spætmejse (Sitta europaea)
392 X Træløber (Certhia familiaris)
393 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-12-23 Stavtrup Skov syd for Brabrand Sø
394 * Rosenstær (Pastor roseus)
395 X Stær (Sturnus vulgaris)
396 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
397 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
398 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
399 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
400 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-25 Vitskøl Kloster, Vesthimmerland
401 X Solsort (Turdus merula)
402 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
403 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
404 * Brundrossel (Turdus eunomus)
405 X Sjagger (Turdus pilaris)
406 X Vindrossel (Turdus iliacus)
407 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
408 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
409 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
410 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-06-04 Grenen, Skagen
411 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
412 X Rødhals (Erithacus rubecula) Flasken ved Bøgeskov (Fredericia)
413 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
414 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-27 Lille Vildmose
415 X Nattergal (Luscinia luscinia)
416 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
417 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
418 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
419 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-05-04 Skal Plantage, Nibe
420 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
421 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
422 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
423 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
424 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
425 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
426 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
427 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-05-01 Bulbjerg
428 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
429 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
430 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
431 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
432 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
433 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
434 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
435 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
436 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
437 X Vandstær (Cinclus cinclus)
438 X Gråspurv (Passer domesticus)
439 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
440 X Skovspurv (Passer montanus)
441 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
442 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
443 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
444 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
445 X Jernspurv (Prunella modularis)
446 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
447 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-10 Keldsnor, Sydlangeland
448 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
449 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
450 * Storpiber (Anthus richardi)
451 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
452 Markpiber (Anthus campestris)
453 X Engpiber (Anthus pratensis) Rands Fjord (Fredericia)
454 X Skovpiber (Anthus trivialis)
455 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
456 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
457 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-12-09 Jerup Strand og Enge
458 X Skærpiber (Anthus petrosus) Århus Havn (Århus)
459 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
460 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
461 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
462 * Krognæb (Pinicola enucleator)
463 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Pind Enge (Vejle)
464 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
465 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2015-05-31 Roshage, Hanstholm
466 X Grønirisk (Chloris chloris)
467 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
468 X Tornirisk (Linaria cannabina)
469 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
470 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
471 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
472 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
473 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
474 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
475 X Stillits (Carduelis carduelis)
476 Gulirisk (Serinus serinus)
477 X Grønsisken (Spinus spinus)
478 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-10 Grønningen, Blåvand
479 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
480 X Bomlærke (Emberiza calandra)
481 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
482 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
483 * Klippeværling (Emberiza cia)
484 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
485 Hortulan (Emberiza hortulana)
486 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
487 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
488 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
489 * Pileværling (Emberiza rustica)
490 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
491 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
492 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
493 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
494 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
495 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
496 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
497 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
498 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer