Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-02-18 Køge Sydstrand.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-05-25 Tønder Kog (øst).
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-07 Gislinge (ved Holbæk).
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-02-26 Kalløgrå (Rommes Nakke).
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-10-18 Aflandshage (Fælledvej).
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-07 Arnakke (ved Holbæk).
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-07 Lammefjorden.
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-07 Lammefjorden.
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2015-01-07 Tissø.
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-03-13 Vostrup Hede.
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2015-02-26 Maribo Søndersø.
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-02-18 Søholm.
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-04-08 Kongelundsstranden.
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2015-10-18 Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-05 Frederiksdal.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-03-18 Gilbjerg Hoved.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-07 Lammefjorden.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-03-17 Uge (Sønderjylland).
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-07 Sanddobberne.
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-10-27 Bellahøjparken
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-28 Klydesøen (Vestamager).
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-05 Klydesøen (Vestamager).
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-02-11 Borreby Mose.
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-07 Sanddobberne.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-05 Frederiksdal.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-17 Kongelundsstranden.
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-07 Sanddobberne.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-02-26 Hejrede Sø.
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-16 Utterslev Mose.
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2015-06-15 Flintesø (Hedeland).
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-02-10 Møllekrog (Esrum Sø).
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-07 Havnsø.
41 X Bjergand (Aythya marila) 2015-02-10 Møllekrog (Esrum Sø).
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-07 Bjergene (Vestsjælland).
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-10-12 Blåvand Strand.
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-07 Bjergene (Vestsjælland).
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-07 Ordrup Næs (Vestsjælland).
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-02-09 Liseleje Strand.
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-17 Kongelundsstranden.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-05 Furesø (ved Frederiksdal).
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-02-05 Kongelundsstranden.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-05 Frederiksdal.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-07 Bjergene (Vestsjælland).
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-05-27 Vråby Plantage (Rømø).
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-07 Damhussøen.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-04 Porsemosen.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-12 Storkøbenhavn.
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-01-17 Kongelundsstranden.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-17 Amager (Kongelundsvej).
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-02-12 Gundsømagle Sø.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-06-08 Tryggevælde Ådal.
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2015-05-26 Hasberg Sø (DK).
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-16 Utterslev Mose.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-05 Furesø (ved Frederiksdal).
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-03-08 Kongelundsstranden.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-17 Sjællandsbroen.
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-01-21 Asserbo Strand.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-07 Tissø.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-01-21 Asserbo Strand.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-05-07 Damhussøen.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-07 Sanddobberne.
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2015-06-10 Vestamager.
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-03-03 Selsø Sø.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-02-11 Borreby Mose.
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgårds Inddæmning.
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-02-25 Klydesøen (Vestamager).
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-04-19 Kongelundsstranden.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-02-25 Klydesøen (Vestamager).
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-14 Ishøj Strand.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2015-05-13 Ølsemagle Revle.
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-08 Falbækvej marker.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-04-18 Kongelundsstranden.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-07 Bjergene (Vestsjælland).
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-03-14 Sædding Strand,
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-03-27 Klydesøen (Vestamager).
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-03-14 Sædding Strand.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-03-25 Sanddobberne.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-03-19 Klydesøen (Vestamager).
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-05-25 Højer Vade.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-05-25 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-11 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2015-03-13 Hvide Sande.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-07 Sanddobberne.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-02-05 Klydesøen (Vestamager).
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-05-27 Havsand (Rømø).
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-04-27 Pinseskoven (Vestamager).
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-04-15 Køge Sydstrand.
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-03-19 Klydesøen (Vestamager).
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2015-05-25 Margrethe Kog (nord).
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-05-26 Margrethe Kog (klæggravene).
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-25 Ishøj Strand.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-14 Ishøj Strand.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-07 Sanddobberne.
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-25 Ishøj Strand.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-04-04 Klydesøen (Vestamager).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-15 Ølsemagle Revle.
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-06-12 Hanstholm Havn.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-05-09 Sneum Digesø.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Grusgrav ved Krogsgård (Esbjerg).
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-03-14 Sneum Digesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-04 Frederiksberg (Dalgas Have).
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-07 Ordrup (Vestsjælland).
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-02-28 Stubben (Nordsøvej).
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-03-13 Hvide Sande (havnen).
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-01-17 Maglebæk Sø.
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-17 Uge (Sønderjylland).
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2015-05-08 Filsø Hede.
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-04-14 Ishøj Strand.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-03-22 Kongelundsstranden.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-04-17 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-05-05 Ishøj Strand.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-10 Køge Bugt (ved Vestamager).
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-05-08 Vest Stadil Fjord.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-10-23 Børstrup Hage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-05-16 Kongelundsstranden.
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-06-13 Bulbjerg.
208 X Alk (Alca torda) 2015-01-21 Asserbo Strand.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-05-25 Sprogø.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-02-09 Rågeleje Strand.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2015-02-09 Rågeleje Strand.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-06-14 Roshage (Hanstholm).
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2015-10-23 Børstrup Hage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-26 Smedager.
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-05-03 Kongelundsstranden.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-07 Ordrup (Vestsjælland).
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-05-08 Værnengene.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-02-12 Gundsømagle Sø.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-05 Frederiksdal.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-02-26 Maribo Søndersø.
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-03-16 Gl. Hviding Engsø.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-19 Kongelundsstranden.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-16 Kongelundsstranden.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2015-06-15 Høstemark Skov.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-07 Lille Åmose (øst).
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-01-16 Raadvad.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-02-11 Borreby Mose.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-07 Lille Åmose (øst).
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-04-23 Kongelundsstranden.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-09 Yder Bjerrum.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-07 Lille Åmose (øst).
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-04-18 Kongelundsstranden.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-17 Klydesøen (Vestamager).
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-07 Lille Åmose (øst).
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-05 Hørsholm.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-03-15 Brogård Plantage.
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-21 Gilleleje (Skovstien).
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-03-14 Føvling.
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2015-03-13 Blåbjerg Klitplantage.
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-01-05 Kajerød (Stenløkken).
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-02-12 Amager Fælled.
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-05 Frederiksdal.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-05-08 Kærgård Plantage.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-09 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-05 Kajerød (Stenløkken).
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-01-05 Gribskov (ved Store Gribsø).
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-03-14 Nørholm (ved Varde).
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-07 Sanddoberne.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-06-05 Gilbjerg Hoved.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-03-18 Gilbjerg Hoved.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-05 Ishøj Strand.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-02-25 Klydesøen (Vestamager).
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-25 Brogård Plantage.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-02-18 Gjorslev.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2015-06-06 Kongelunden.
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-05 Kajerød (Stenløkken).
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Frederiksberg (Dalgas Have).
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-05 Kajerød (Stenløkken).
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-02-26 Søholt Storskov.
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-03 Frederiksberg (Dalgas Have).
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-02-09 Freerslev Hegn.
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-17 Avedøre (Byvej/Gammel Køge Landevej).
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-21 Tisvilde Hegn.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-05-27 Tingdal Plantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-21 Tisvilde Hegn.
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-03-16 Astrup Sø.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-05 Frederiksdal.
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-05 Frederiksdal.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-05-04 Porsemosen.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-03-11 Vestamager (Søndre Pumpe).
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-02-05 Dragør Sydstrand.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-05 Klydesøen (Vestamager).
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-06-15 Hirtshals.
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-02-05 Klydesøen (Vestamager).
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-20 Vestamager.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-15 Køge Sydstrand.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-17 Kongelundsstranden.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-02-10 Møllekrog (Esrum Sø).
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-04-28 Vestamager.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-23 Stevns Fyr.
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-23 Stevns Fyr.
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-19 Kongelundsstranden.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-18 Gilbjerg Hoved.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2015-06-05 Gilbjerg Hoved.
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-07 Strødam Engsø.
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-05-03 Kongelundsstranden.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-02 Kongelundsstranden.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-25 Højer Kog.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-21 Borreby Mose.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-14 Grusgrav ved Krogsgård (Esbjerg).
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-08 Flommen (Sorø).
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-05-25 Magisterkogen.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-20 Vestamager.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-06 Vestamager.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-25 Ishøj Strand.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-04-28 Vestamager.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-07 Ordrup (Vestsjælland).
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-05 Frederiksdal.
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-05 Frederiksdal.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-03-09 Vaserne.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-02-19 Frederiksberg Have.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-07 Tissø.
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-21 Høvblege.
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-04 Frederiksberg (Dalgas Have).
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-05 Frederiksdal.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-02-05 Dragør Sydstrand.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-09 Vaserne.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-03-14 Føvling.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-29 Solvig.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-05 Frederiksdal.
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-05-25 Nørre Farup Enge.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-04 Porsemosen.
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-21 Kraneled.
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-06-12 Nørlund Plantage (ved Ikast).
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-21 Stege.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-19 Kongelundsstranden.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-04-23 Kongelundsstranden.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-03-23 Melby Overdrev.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-18 Kongelundsstranden.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-16 Raadvad.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-05 Frederiksdal.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-16 Raadvad.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-03-17 Sæd.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-19 Kongelundsstranden.
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-11 Keldsnor.
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-03-17 Christiansdal (ved Haderslev).
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-15 Værnengene.
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-02-12 Amager Fælled.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-28 Vestamager.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-09-24 Ishøj Strand.
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-03-15 Værnengene.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-07 Ordrup Næs (Vestsjælland).
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-07 Ordrup (Vestsjælland).
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-21 Tisvilde Hegn.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-02-19 Frederiksberg Have.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-05 Frederiksdal.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2015-05-31 Gedesby Strand.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-05 Frederiksdal.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-21 Asserbo Strand.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-02-28 Kongelundsstranden.
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-05-08 Kærgård Plantage.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-21 Tisvilde Hegn.
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2015-01-05 Gribskov (ved Store Gribsø).
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-07 Lammefjorden.
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-16 Raadvad.
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2015-10-13 Grønningen (Blåvand).
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-01-17 Kongelundsstranden.
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-07 Lammefjorden (nær Fårevejle Stationsby).
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-07 Lammefjorden.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-02-25 Vestamager.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer