Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-04-21 Hornslet
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-07-19 Gl. Ladegaard
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-14 hejlsminde nor
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-04-02 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-01-17 sdr vilstrup
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-04 Aarø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2015-01-03 Tørning mølle
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-02-22 Slivsøen
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-04 Aarø
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-03 Tørning mølle
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-02-15 Tæt på Agerskov
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-03 Åstrup
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-01-29 uge
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-04 Aarø
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-04-19 Skjern enge
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-04-04 Hartsø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-14 hejlsminde nor
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-04 Aarø
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Knudshoved
32 X Spidsand (Anas acuta) 2015-01-04 Aarø
33 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-04 Slivsø
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-01-29 uge
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-01 Knudshoved
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-01 Knudshoved
40 X Bjergand (Aythya marila) 2015-01-14 hejlsminde nor
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-01 Knudshoved
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-10-11 Blåvand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-04 Aarø
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-11 Blåvand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-04 Aarø
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-10-16 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2015-01-27 marstal
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-04 Aarø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-04 Slivsø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-03 Haderslev dam
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-01-01 Knudshoved
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-12 Frederikshåb plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2015-05-21 Nyborg
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-04-26 Frøslev mose
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-04 Øsby
76 X Huldue (Columba oenas) 2015-02-18 Sangstrup Klint
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Haderslev
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-01 Haderslev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-02-08 Ladegaard eng
83 X Engsnarre (Crex crex) 2015-07-22 Ladegård
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-01-17 Hindemade
89 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-03 Tørning mølle
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2015-02-28 ulvskær enge
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-11 haderslev havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-04 Errested
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-01 Knudshoved
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-10-12 Bankel nor
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-04-30 Sneum Engsø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-04 Aarø
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2015-04-21 Haderslev
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-30 Sneum Engsø
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-14 hejlsminde nor
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-01-31 Knud ved Christiansfeld
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-07-19 Margrethekoog
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-29 Halk nor
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-12 Ladegård eng
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-14 Kammerslusen
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-07-21 Hejlsminde nor
117 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-04 Aarø
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-07-19 Margrethekog
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-05-27 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-07-19 Margrethekog
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-07-19 Nørresø
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-07-19 Margrethekog
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-07-19 Nørresø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2015-04-02 Rømø
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-01-14 hejlsminde nor
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-02-10 Knudshoved færgehavn
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2015-07-19 Nørresø
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-03-08 Avnø Vig
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2015-10-18 Halk nor
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-02-08 Ladegaard eng
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal enge
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-25 Hejlsminde
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-02-08 Ladegaard eng
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2015-01-14 hejlsminde nor
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-25 Ladegård eng
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-30 Sneum Engsø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2015-06-04 Skagen
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Langeskov
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-05-11 Vejle
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Tjæreborg
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-04-30 Sneum Engsø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Haderslev
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-04 Aarøsund
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2015-03-11 Spodsbjerg
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Christiansfeld
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2015-03-11 Spodsbjerg
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-05 Mellem Haderslev og Christiansfeld
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-07-19 Nørresø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-05-01 Halk nor
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-07-19 Nørresø
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-04-28 Tørning Mølle
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-05-01 Halk nor
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2015-07-19 Margrethekog
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-07-19 Margrerhekog
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2015-10-02 Skagerak ud for Hirtshals
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-08-08 Agger Tange
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2015-01-25 Sønderborg havn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2015-09-27 Låningsvej
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-10-11 Blåvand
209 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2015-10-02 Skagerak ud for Hirtshals
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2015-05-16 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2015-08-01 Vedersø klit
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Knudshoved
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-04-19 Skjern enge
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-06-04 Skagen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Knudshoved
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-04-04 Hartsø
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-07-26 Slivsø
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-06 Tørning Mølle
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-22 Gråsten
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-03 Haderslev
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-03-15 Østerskoven
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-02-01 Margrethekog
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-01 Margrethekog
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2015-10-11 Blåvand
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2015-05-16 Frøslev mose
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-02-06 Feldballe
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2015-06-07 Keldsnor
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-01-04 Lillebælt
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-04 Aarø
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-01 Snoghøj
270 X Slørugle (Tyto alba) 2015-04-23 Haderslev kommune
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2015-01-24 Tørning mølle
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-06-05 Vesterskoven
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-10-11 Blåvand
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-03 Tørning mølle
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2015-06-05 Sønderjylland
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2015-04-28 Ladegård eng ved Vojens
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-14 Draved Skov
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-03 Haderslev østerskov
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-01-29 pamhule skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-01-17 Nørskovgård
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-01 Seggelund
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-05-01 Halk nor
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-05-09 Avnø vig
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-11-21 Tipperne
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-04 Aarø
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-16 Frøslev mose
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-02-28 stengelmose
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-03 Haderslev østerskov
314 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Haderslev
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Haderslev
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Haderslev
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-04 Aarø
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Haderslev
321 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-04 Ustrup ved Haderslev
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-01-05 Frøslev mose
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-25 Haderslev
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-01-24 Ladegaard eng
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-03 Tørning mølle
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) Ladegaard
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Haderslev
328 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Haderslev
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-01-31 Hejlsminde nor
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-06-13 Hejnsvig
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-01-04 Aarø
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-10-02 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-10-11 Blåvand
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-19 Skjern enge
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-12 Ladegård eng
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-19 Skjern enge
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-03 Christiansdal
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-22 Frøslev plantage
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-25 Stevns fyr
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2015-09-27 Mandø
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-19 Skjern enge
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-28 Avnøvig
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-07-19 Møllehus
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-09 Hejlsminde
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-24 Haderslev
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-16 Hejlsminde
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-05-02 Ladegård eng ved Vojens
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-23 Aabenraa
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-20 Fjelstrup
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-02 Tørning mølle
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-25 Ladegård eng
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-04-28 Ladegård eng ved Vojens
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Skagen
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-17 Nørskovgård
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-03 Haderslev østerskov
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-11 Haderslev vesterskov
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-03-01 Avnø Vig
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-02-28 Krejsel skov
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-12 Mellem Esbjerg og Ribe
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-06 Nørre Nebel
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-01 Haderslev
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-06 Nørre Nebel
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-03-28 Sandkule skov
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-08 Avnø Vig
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-01-03 Christiansdal
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-23 TTT Fjelstrup-kvadrat
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-03 Haderslev
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-05-23 Hejlsminde bugt
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-15 Haderslev
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-04-28 Christiansdal
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-06-11 Nørlund plantage
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-09 Nyborg
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-20 Fjelstrup
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-04-29 Avnøvig
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-04-26 Frøslev mose
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-05-03 Ladegård ved Haderslev
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-29 pamhule skov
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Nyborg
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-01 Nyborg
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-01-04 Haderslev
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-04-19 Skjern enge
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-07 Keldsnor
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-03-15 Krejsel skov
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-18 Glamsbjerg
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-04 Aarø
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-19 Grene sande
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-11-01 Nørresø ved Tønder
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-04 Aarø
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Nyborg
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-03 Tørning mølle
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-25 Haderslev
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-17 Haderslev
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-01 Nyborg
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-01-17 Errested
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-04-04 Kegnæs
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-11-28 Årø
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-04-09 Ladegård eng Vojens
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-03-22 Grene Sande
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-17 Errested
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-11 Haderslev vesterskov
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-11-28 Årø
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-02-19 Sangstrup Klint
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-01 Haderslev
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-28 Avnøvig
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer