Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Troels Eske Ortvad er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1480) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
3 X Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1 2022-05-21 Nordsøen ca. 100 km vest for Thyborøn (ca. koordinat angivet)
4 Brun Sule (Sula leucogaster) 1
5 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
6 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
7 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
8 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
9 Stortrappe (Otis tarda) 4
10 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
11 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
12 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 7
13 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
14 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
15 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
16 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 12
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
20 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 18
22 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
23 X Lille Sejler (Apus affinis) 27 2018-04-17 Grenen, Skagen
24 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 30
25 Storskråpe (Ardenna gravis) 37
26 Makisanger (Curruca subalpina) 38
27 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 40
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 47
29 X Klippeværling (Emberiza cia) 47 2003-05-31 Gedser Fuglestation
30 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51 1993-10-10 Blåvands Huk
31 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 54 1993-05-08 Mandemarke
32 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 60
33 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 60
34 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 66 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
35 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 66 2008-10-17 blåvands
36 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
37 Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 71
38 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72 1990-06-01 Blåvands Huk
39 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 72
40 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 73
41 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 75
42 Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 75
43 Ådselgrib (Neophron percnopterus) 76
44 X Rosenterne (Sterna dougallii) 84 2002-07-03 Thyborøn Havn
45 Kaffersejler (Apus caffer) 90
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 94 1991-08-01 Flasken Reersø
48 X Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97 2001-07-30 Kammerslusen
49 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 99 1990-06-02 Dollerup Bakker
50 Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 101
51 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 102
52 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 103 2001-07-16 Skagen
53 X Polarlomvie (Uria lomvia) 111 1995-01-18 Hirtshals Havn
54 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113
55 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 116 2012-05-20 Skagen
56 Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 121
57 X Gulddrossel (Zoothera aurea) 121 2001-03-05 Skårup
58 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123
59 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126
60 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 129 1995-04-08 Gilleleje
61 Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 131
62 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 131
63 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 133 2003-06-02 Gedser Fuglestation
64 Brundrossel (Turdus eunomus) 133
65 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 135 2013-05-28 Christiansø
66 Stribet Sanger (Setophaga striata) 141
67 X Orientsejler (Apus pacificus) 143 2010-06-15 Vestamager
68 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 146 2013-06-02 Christiansø
Annoncer