Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Hanne Kapala er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1479) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
3 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
4 Brun Sule (Sula leucogaster) 1
5 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
6 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
7 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
8 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
9 Stortrappe (Otis tarda) 4
10 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
11 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
12 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 7
13 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
14 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
15 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
16 X Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 12 2015-04-23 Fuglesangssøen (Lyngby-Taarbæk)
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
20 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 18
22 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
23 Lille Sejler (Apus affinis) 27
24 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 30
25 Storskråpe (Ardenna gravis) 37
26 Makisanger (Curruca subalpina) 38
27 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 40
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 47
29 Klippeværling (Emberiza cia) 47
30 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51
31 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 54
32 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 60
33 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 60
34 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 66
35 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 66
36 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
37 Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 71
38 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
39 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 72
40 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 73
41 Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 74
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 75
43 Ådselgrib (Neophron percnopterus) 76
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 X Kaffersejler (Apus caffer) 90 2020-10-27 Vejlby
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 94
48 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
49 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 99
50 Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 101
51 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 102
52 Cistussanger (Cisticola juncidis) 103
53 X Polarlomvie (Uria lomvia) 111 2021-10-23 Gilleleje Flak og Tragten
54 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113
55 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 116
56 Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 121
57 Gulddrossel (Zoothera aurea) 121
58 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123
59 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126
60 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 129
61 Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 131
62 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 131
63 Bleg Gulbug (Iduna pallida) 133
64 Brundrossel (Turdus eunomus) 133
65 Lille Gulbug (Iduna caligata) 135
66 Stribet Sanger (Setophaga striata) 141
67 X Orientsejler (Apus pacificus) 143 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
68 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 146
Annoncer