Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-01 | Kærshovedgård (Ikast-Brande) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-01 | Skælskør By (Slagelse) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-02 | Sparresholm (Næstved) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-01 | Hanstholm Fyrhaver |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-03 | Halleby Ore (Kalundborg) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-01-03 | Hedensted |
8 | Eric Schaumburg | 279 | ||
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-01 | Rindum. |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-01 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-08 | Klostermølle (Horsens) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-01 | Ringsted |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-01 | Solrød Strand |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-01 | Hanstholm |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-01 | Sevel |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-01-14 | Fælledparken (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-01 | |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-01 | Haderslev |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-01 | Asnæs |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-01 | Bryrup (Silkeborg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-03 | Halleby Ore (Kalundborg) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-06 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-01-01 | Haven i Tornby |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-01 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-01-01 | Rørvig |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-01 | Bryrup (Silkeborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-07 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-01 | Emdrup (København) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-04 | Farum |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-10-09 | Ålsgårde (Helsingør) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-01-01 | Gribskov, Strøgård |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Bøtø |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-01-01 | |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-01-01 | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-01 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
40 | Anton Markvard | 249 | Morud | |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-06 | Kærby, Bornholm |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-01 | |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-01-01 | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-01 | sevel |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-01-01 | Vigersted Mose (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-01 | Stoholm (Viborg) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-01-01 | Stenhavegård |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-01 | Roddenbjerg Sø (Thisted) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-02 | |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-01-01 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-01 | Bryrup |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-07 | Ulbølle |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-02 | Espergærde |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-01 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-02 | Mosede Fort, Greve |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-08 | Hundested |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-01-16 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-01 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-01 | Haven |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-04 | Tornelund V. f. Haslev |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-03 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-01-07 | Risskov Skov (Århus) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-01 | Spørring (Århus) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-02 | Utterslev Mose |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-03 | Thorup Holme |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-18 | Moesgård Strand (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-01-03 | Sundby, Lolland |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-04 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
73 | David B. Collinge | 224 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) | |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-02-26 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-01-24 | Vestre Kirkegård (København) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-01 | Svankær |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-05 | Flyvesandet |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-05-29 | |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-03 | Fuglenes Hus |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-01 | Hirtshals |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-01-05 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-01 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Rådmandshaven |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-01-01 | Sevel |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-01-12 | I Haven Hirtshals |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-02-18 | Klostermølle (Horsens) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-01-06 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Spøttrup Sø (Skive) |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-01 | Hareskoven |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-01-01 | Vestskoven, Albertslund |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-01-07 | Farum |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-01-01 | Bøtø |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-01-01 | Dragør (Dragør) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-13 | Svanninge Bjerge SV (Stensgård Skov) (Faaborg-Midtfyn) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-01 | Vestereng - Langeland |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2023-01-02 | Nivåbugten |
98 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-01-07 | Ejsing |
99 | Valdemar Juul | 210 | ||
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-01-21 | Draved Skov (Tønder) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-01-27 | Vestre Kirkegård (København) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-01-14 | Søndersø |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-01-27 | Vestre Kirkegård (København) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-01-01 | Kolding syd for jernbanen (Kolding) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-07 | |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-01 | Åbyhøj |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-01-03 | Jattrupvej |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-01-01 | Vestskoven |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-01 | Ibsensvej, Rindum |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-01-01 | Viby J |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-02 | Værløse (Furesø) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-01-01 | Vestskoven |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-01-01 | Børkop (Vejle) |
116 | Lars Askholm | 198 | 2023-02-04 | Ganløse Ore (Egedal) |
117 | Bo Brauner | 197 | 2023-01-01 | Slagelse lystskov |
118 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-02 | Brønshøj |
119 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
120 | Michael Højgaard | 192 | 2023-01-02 | Tjørring (Herning) |
121 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-01 | Pipstorn skov |
122 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-02-24 | Sundbyvester (København) |
123 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-01-01 | Tved |
124 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-01-05 | Haderslev yderdam |
125 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
126 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-01-03 | |
127 | Erik Skude | 183 | 2023-01-01 | lærkevænget |
128 | Helle Andersen | 181 | 2023-01-03 | Glumsø sø |
129 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-01-07 | Trædballe |
130 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-01 | Koldby, Højer (Tønder) |
131 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-01 | Lysbro Skov (Silkeborg) |
132 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
133 | Geir Tveit | 175 | 2023-01-01 | Åstrup Skov m.m. (Lejre) |
134 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
135 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-01 | Haven |
136 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-01-07 | Hejls |
137 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-03 | Boserup |
138 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-01-15 | Skåde (Århus) |
139 | Tina Hansen | 169 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
140 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-02 | Kogtved (Svendborg) |
141 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-01-01 | Værløse flyplads |
142 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-02-04 | Agerholm (Thisted) |
143 | Daniel Andersen | 166 | 2023-01-18 | |
144 | Jens Ekelund | 164 | 2023-01-01 | Krogebjergparken |
145 | Mads Herbøl | 162 | ||
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-01-06 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
147 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-01 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
148 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-01-03 | Hjortshøj By (Århus) |
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-01-26 | Ladegårdvej, Bredsten |
150 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-01-02 | Reersø By (Kalundborg) |
151 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
152 | Bart Westgeest | 151 | 2023-01-01 | Fruering (Skanderborg) |
153 | Andreas Petersen | 149 | ||
154 | Susanne Naamann | 149 | Sdr. Nærå | |
155 | Jan Ravnborg | 145 | ||
156 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | ||
157 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-01-29 | Vanløse |
158 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-01-01 | Dyrehaven |
159 | Torben Kragh | 142 | 2023-01-21 | Ishøj Havn |
160 | Kurt Prentow | 141 | 2023-01-03 | Vejlby |
161 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-01-22 | Tidselkroggaard |
162 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-01-02 | Brønshøjparken (København) |
163 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | ||
164 | Sarah Kisbye | 138 | ||
165 | John Brandbyge | 137 | 2023-02-14 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
166 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-01-02 | Haven 6 |
167 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-01-26 | Kattinge Vig (Roskilde) |
168 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-01-02 | Varde |
169 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-01-07 | Trekanten |
170 | Gustav Nyberg | 122 | ||
171 | Claus Holkjær | 119 | 2023-01-01 | Vellerup |
172 | Jannik Hansen | 115 | ||
173 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-01-01 | |
174 | Per Poulsen | 110 | 2023-01-02 | Vanløse |
175 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-01-01 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
176 | Henrik Dahl | 104 | 2023-01-01 | Præstø |
177 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-01-09 | Damvej 10 |
178 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-01 | Søndervig |
179 | Peter Enemark | 92 | 2023-02-28 | Holmens Kirkegård |
180 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-18 | Batteriskoven |
181 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-01 | Bjørnager, Mosbjerg |
182 | Roy Magnussen | 74 | 2023-06-17 | Egå Engsø (Århus) |
183 | Jimmy Blumenau Pedersen | 74 | ||
184 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-01-16 | Værløse (Furesø) |
185 | Andreas Holkjær | 71 | 2023-12-24 | Birkerød Sø |
186 | Søren Thomsen | 70 | ||
187 | Christian Scharff Grandorf | 68 | 2023-01-01 | |
188 | Marian Bjerrum | 67 | 2023-10-17 | Houstrup |
189 | Agnes Mørch Nielsen | 51 | ||
190 | Bente Wonsild | 38 | 2023-01-01 | Dyrehaven |
191 | Jan Færk | 26 | 2023-05-02 | Teglstrup Hegn, Helsingør |
192 | Andreas Haahr Larsen | 20 | 2023-01-01 | Sjælsø, Birkerød |