Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-05-19 Skagen - Nordstranden
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) Ejby - OF matriklen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-01 Siø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-11-19 Ejby - OF
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-10 Ejby - OF matriklen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-01 Siø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-01 Siø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-01 Siø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-20 Vest Stadil fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-04-03 Gyldensteen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-19 Gyldensteen strand
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-01 Siø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-01 Siø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-21 Bøjden
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-19 Gyldensteen strand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-19 Gyldensteen strand
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-01 Tryggelev Nor
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-01-21 Bøjden
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-19 Sybergland
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-21 Bøjden
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-01-21 Bøjden
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-19 Gyldensteen strand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-19 Gyldensteen strand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-19 Skagen - Nordstranden
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-13 St. Ibjerg sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-02 Odense havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-02-22 Hindsgavl
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-14 Sdr. Nærå
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-02-11 Ravnholt
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-01 Siø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-02-11 Ravnholt
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-03 Odense havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-01-28 Store Ibjerg sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-04-07 Birkum sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-19 Gyldensteen strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-08 Bøjden
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-01-19 Ved Gyldensteen strand
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-04-20 Vest Stadil fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-10-16 Blåvand - Nyeng
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-05-18 Skagen - Nordstrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-04-07 Davinde sø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-17 Skagen - overfor det grå fyr - 2 stk.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-05-18 Skagen - Nordstrand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-01 Siø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-07-11 Klydesøen - Amager
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-08-17 Ebeltoft færgehavn
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-08-17 Ebeltoft færgehavn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-08-14 Ebeltoft færgehavn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-04-20 Vest Stadil fjord
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-09-10 Bøjden
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-07-09 Nivå
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-08-14 Ebeltoft færgehavn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-07-09 Nivå
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-10-16 Blåvand - Grønningen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-09-10 Bøjden
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2023-03-28 Ejby mose
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2023-10-17 Blåvand - Skallingen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-07 St. Ibjerg sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-08-21 Ejby - OF matriklen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-04-03 Gyldensteen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-08-17 Ebeltoft færgehavn
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-05-18 Skagen - Nordstrand
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-04-19 Søndervig
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-01
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-04-07 Birkum sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-01 Svendborgsund
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-05-17 NØ for Esbjerg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-04-20 Søndervig
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-07-11 Klydesøen - Amager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-04-29 St. Ibjerg
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-10-15 Blåvand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2023-10-15 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-05-19 Skagen - Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2023-03-19 Knudshoved havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-10-16 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-18 Hindsgavl camping
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-03-19 Knudshoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-04-20 Søndervig
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-05-19 Skagen - Nordstrand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Skagen - vest for grenen ved Sandorm-sporet
214 X Islom (Gavia immer) 2023-05-18 Skagen - Nordstrand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-05-22 Skagen - Nordstrand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2023-10-15 Blåvand
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2023-10-14 Blåvand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-04-19 Søndervig
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-04-20 Vest Stadil fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-19 7 Gyldensteen strand
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2023-07-11 Klydesøen - Amager
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-05-18 Skagen - Saftevandsbakken
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-18 Skagen - Nordstrand
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-04-03 Mellem Skamby og Ejby
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-18 Føns v/ishuset
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-11-17 Hanvejle - Kogleaks
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-05-18 Skagen - det grå fyr
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-19 5 Gyldensteen strand
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-01-03 Odense havn
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-01 Årslev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-07-28 Ejby - hørt fra matriklen
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-10-15 Blåvand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-06-15 Odense å - under kanotur
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2023-05-20 2 - Skagen - Saftevandskakken
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-02-22 Hindsgavl
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-02-22 Hindsgavl
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2023-05-22 Skagen - Nordstranden
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-05-19 Skagen - Nordstrand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-05-20 Skagen - Saftevandskakken
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-21 Skagen - Nordstrand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-02-11 Ravnholt
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-01 Sdr. Nærå
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-01-01 Langeland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Langeland
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-28 Sdr. Nærå
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-02-04 Hindsgavl
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-02-07 Ejby mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-05-18 Skagen - Pileklitten
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-05 Ejby mose
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-05-17 Toplærkevej - Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-10-14 Blåvand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-05-19 Skagen - Nordstrand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-20 Søndervig
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-05-01 Ejby - matriklen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-02-13 St. Ibjerg sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-20 Skagen - Batteriskoven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-01 Vesteregn - Langeland
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2023-10-16 Blåvand - Grønningen
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-29 St. Ibjerg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-25 Aarup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-05-22 Skagen - Bøjlevej ved Poul Egs camping
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-22 Skagen - ved Ellekrattet
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-19 Skagen - Nordstrand
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-06-11 Ejby mose - 3 stk.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-20 Skagen - Batteriskoven
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-15 Ejby Vesterskov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-07 St. Ibjerg sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-24 Ejby - matriklen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-04-29 St. Ibjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-05-18 Skagen - Batteriskoven
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-18 Hindsgavl
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-11 Ravnholt
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-03-08 Bøjden
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-28 Sdr. Nærå
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-01
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-25 Aarup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-02-22 Hindsgavl
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-22 Skagen - Nordstjernevej
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-20 Vest Stadil fjord
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-28 Ejby mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-04-01 Ejby - Fabriksvej
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-29 Sdr. Nærå
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-17 Pælebakke klit - Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-05-18 Skagen - Pileklitten
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-03 Jersore
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-11-18 Rindsholm v/kroen - 2 stk.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-22 Ringe
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-14 Sdr. Nærå
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Kildegårdsvej i Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-03-02 Ejby
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-05-18 Skagen - Nordstrand
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Viborg - Troldeslugten
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-02-19 Ejby
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-01-21 Bøjden
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-05-18 Skagen - Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-01-21 Bøjden
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01 Vestereng - Langeland
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-02-04 Hindsgavl
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-01-17 Ejby mose
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-18 Hindsgavl
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2023-05-22 Skagen - Nordstrand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-01 Sdr. Nærå
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-01-01 Siø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-02-05 Ejby mose
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-02-05 Ejby mose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-04-07 Lille Ibjerg sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-08-17 Ree dyrepark
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-14 Store Ilbjerg sø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2023-05-19 Skagen - Poul Eg Camping
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-01
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-10-14 Blåvand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-04-16 Mellem Skamby og Særslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-01 Tryggelev Nor
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-03-19 Sybergland
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer