Danske Årsarter 2023


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se andre krydslister af denne type:

Nedenstående ses en liste over personer, som har krydset deres arter af for krydslisten: Danske Årsarter 2023

# Navn #X Opdateret Seneste kryds
1 Jan Svejgaard Jensen 324 2023-12-17 Halemejse 2023-12-29
2 Peter Leth Olsen 297 2023-11-28 Ørkenstenpikker 2023-11-28
3 Jan Kiel 293 2023-12-14 Bjergpiber 2023-12-14
4 Lars Paaby 283 2023-12-10 Stillehavslom 2023-12-07
4 Stig Kjærgaard Rasmussen 283 2023-12-13 Stillehavslom 2023-12-12
6 Joakim Matthiesen 280 2023-11-18 Tophejre 2023-11-17
7 Eric Schaumburg 279 2023-12-13 Nordisk Lappedykker 2023-12-12
8 Nicolai Jon Jeppesen 278 2023-11-27 Ørkenstenpikker 2023-11-27
9 Svend Erik Petersen 276 2023-12-04 Stillehavslom 2023-12-04
10 Jesper Johannes Madsen 272 2024-02-16 Stor Stormsvale 2023-12-22
11 Alex Sand Frich 271 2023-11-22 Tophejre 2023-11-12
12 Ole Kjuel Nielsen 270 2023-11-10 Nøddekrige 2023-11-10
12 Lis Kastrup 270 2023-11-05 Amerikansk Kærhøg 2023-11-05
14 Jens Jørgen Andersen 269 2023-12-02 Stillehavslom 2023-12-01
15 Anders Espenhain Sørensen 268 2023-12-25 Vandstær 2023-12-25
16 Jens Ballegaard 267 2023-12-12 Silkehale 2023-12-12
16 Mogens Neergaard 267 2023-12-05 Stillehavslom 2023-12-03
18 Ib Jensen 266 2023-12-21 Tajgasædgås 2023-12-16
18 Ole Kristjansen 266 2024-01-07 Silkehale 2023-11-08
20 Jørn Vinther Sørensen 265 2023-12-29 Mandarinand 2023-12-29
21 Hjalte Benjamin Johansen 264 2023-12-23 Stor Stormsvale 2023-12-22
21 Jens Muff Hansen 264 2023-12-01 Mandarinand 2023-12-01
23 Mads Bjarke Salling 263 2023-11-20 Tophejre 2023-11-17
24 Thyge Enevoldsen 261 2023-12-17 Stillehavslom 2023-12-17
25 Jonna Andreassen 260 2023-12-17 Bjerglærke 2023-12-17
25 Oliver Christian Gram 260 2023-12-25 Stillehavslom 2023-12-07
27 Flemming Rosenvind Rieck 259 2023-12-14 Bjergpiber 2023-12-14
28 Jens Lind 258 2023-12-26 Middelhavssølvmåge 2023-12-23
28 Andreas Winding 258 2024-01-17 Mandarinand 2023-12-01
28 Lars Jensen Kruse 258 2024-02-12 Nøddekrige 2023-11-06
31 Arne Ruohonen 256 2023-11-07 Nøddekrige 2023-11-07
31 Michael Christian Linde 256 2023-10-23 Rødhalset Gås 2023-10-20
33 Philip Elbek 255 2023-12-29 Stor Flagspætte 2023-12-27
34 Rune Sø Neergaard 253 2024-01-04 Hvidsisken 2023-12-02
35 Leif Frederiksen 252 2023-12-22 Havlit 2023-12-03
36 Jan Speiermann 251 2023-12-30 Tundrasædgås 2023-12-30
37 Jens Peter Bech 250 2023-12-27 Pibesvane 2023-12-27
38 Leif Schack-Nielsen 249 2023-10-08 Hvidøjet And 2023-10-07
38 Anton Markvard 249 2023-10-19 Silkehale 2023-10-18
40 Emil Kristian Munkholm Asmussen 248 2023-12-28 Søkonge 2023-12-27
41 Louis Kristoffer Poulsen 247 2023-11-28 Pibesvane 2023-11-21
41 Stinne Aastrup 247 2023-11-27 Ørkenstenpikker 2023-11-27
41 Benjamin Bech 247 2023-12-27 Pibesvane 2023-12-27
44 Leif Novrup 246 2023-12-29 Stor Gråsisken 2023-12-29
44 Jan Badura 246 2024-01-01 Mandarinand 2023-12-14
44 Jimmy Skat Hansen 246 2023-05-17 Mallemuk 2023-05-17
44 Thomas Buus Nielsen 246 2023-11-26 Søkonge 2023-11-15
44 Erik Overgård 246 2023-11-13 Skovsneppe 2023-11-13
49 Lisbeth Rødbro Jeppesen 245 2023-12-01 Islom 2023-11-26
49 Thor Vincent Hansen 245 2024-02-15 Stor Stormsvale 2023-12-22
49 Morten Christensen 245 2023-12-16 Stillehavslom 2023-12-16
52 Jørgen Ballegaard 244 2023-12-30 Nordisk Lappedykker 2023-12-30
52 Niels Bomholt Jensen 244 2023-12-07 Stillehavslom 2023-12-07
54 Christian Rørdam 242 2023-12-22 Stor Stormsvale 2023-12-22
54 Jan Eriksen 242 2023-12-26 Skærpiber 2023-12-26
56 Klaus Homøe 241 2024-02-17 Pibesvane 2023-11-24
56 Stig Hartvig Nielsen 241 2023-11-01 Bjergpiber 2023-11-01
58 Michael Mosebo Jensen 240 2023-11-26 Stor Tornskade 2023-11-26
59 Dan Blohm 238 2023-12-23 Mandarinand 2023-12-23
60 Christian Hjorth 237 2023-10-15 Topskarv 2023-10-13
61 Orla Hugger Jakobsen 236 2023-11-24 Lunde 2023-11-24
61 Daniel Palm Eskildsen 236 2023-12-04 Mellemkjove 2023-11-25
63 Carsten Bohn Søndergaard 233 2023-11-21 Amerikansk Kærhøg 2023-10-28
63 Niels Kristian Bech Jensen 233 2023-12-24 Islom 2023-12-24
65 Kim Duus 232 2023-12-25 Stillehavslom 2023-12-18
66 Kristian Tikjøb Olsen 231 2023-10-12 Topskarv 2023-10-07
67 Flemming Thomasen 230 2023-11-20 Amerikansk Kærhøg 2023-11-01
68 Anders Vadstrup Jensen 229 2023-12-05 Stillehavslom 2023-12-05
69 Christian Vemmelund Helligsø 228 2024-01-01 Søkonge 2023-12-19
70 Tommy Kaae 225 2023-12-01 Mosehornugle 2023-12-01
70 Lasse Birch Højrup 225 2023-12-18 Tundrasædgås 2023-12-17
70 Ole Sørensen 225 2024-01-01 Bjergpiber 2023-12-31
73 David B. Collinge 224 2023-12-27 Stillehavslom 2023-12-27
73 Stefan Sturup 224 2023-11-01 Hvidbrynet Løvsanger 2023-11-01
73 Peter Thomasen 224 2023-12-27 Søkonge 2023-12-27
73 Elly Hansen 224 2023-12-05 Stillehavslom 2023-12-04
77 Anders Myrtue 223 2023-12-11 Silkehale 2023-12-11
77 Michael Eland Karlson 223 2023-10-29 Sortstrubet Lom 2023-10-28
77 Adam Søderdahl 223 2023-10-01 Hedelærke 2023-10-01
80 Henrik Pedersen 221 2023-12-31 Stor Korsnæb 2023-12-23
80 Laurids Erik Andreassen 221 2023-12-07 Tajgasædgås 2023-12-07
80 Åge Gejl Hansen 221 2023-12-20 Snespurv 2023-12-20
83 Søren Jepsen 220 2023-12-29 Amerikansk Kærhøg 2023-12-29
84 Steen E. Jensen 219 2023-11-27 Silkehale 2023-11-13
84 Poul Krag 219 2023-11-28 Ørkenstenpikker 2023-11-28
86 Conny Jensen 218 2023-10-30 Amerikansk Kærhøg 2023-10-27
86 Casper Pedersen 218 2023-05-28 Pungmejse 2023-05-27
86 Johan Frugaard Poll 218 2023-10-27 Kohejre 2023-10-27
89 Gerner Majlandt 216 2023-12-03 Stillehavslom 2023-12-03
89 Bjørn Jakob Andersen 216 2023-11-15 Natugle 2023-12-07
91 Søren Tanderup 215 2023-12-18 Lille Gråsisken 2023-12-14
91 Thomas Vikstrøm 215 2023-11-05 Gråmåge 2023-11-05
93 Martin Svinth Weenink 214 2023-11-05 Steppehøg 2023-11-05
93 Gert Juul Jeppesen 214 2023-11-20 Middelhavssølvmåge 2023-11-18
95 Maria Rasmussen 212 2023-12-31 Stor Gråsisken 2023-12-31
96 Jørgen Bjerregaard 211 2023-11-19 Kortnæbbet Gås 2023-11-19
97 Henrik Rähr Thomsen 210 2023-12-31 Skovsneppe 2023-12-31
97 Valdemar Juul 210 2024-01-02 Stillehavslom 2023-05-19
99 Henrik Petersen 209 2023-11-11 Nøddekrige 2023-11-11
99 Tommy Kousgaard 209 2023-12-27 Bjergand 2023-12-27
101 Morten Dehn 207 2024-02-16 Havlit 2023-11-26
101 Nina Riemer Johansson 207 2024-01-27 Stor Gråsisken 2023-12-30
103 Christian Michael Villadsen 206 2023-11-14 Natugle 2023-11-14
104 Georg Hoffmann 205 2023-12-03 Bjergpiber 2023-11-11
104 Otto Nørgaard Sorgenfri 205 2023-10-17 Brun Tornskade 2023-10-16
104 Asger Lykkegaard Møldrup 205 2023-11-12 Sortspætte 2023-11-12
107 Jørgen Staarup Christensen 203 2024-01-21 Tophejre 2023-11-18
107 Else Hjorth 203 2023-09-17 Dværgryle 2023-09-14
107 Peter Staarup Christensen 203 2023-11-23 Sortstrubet Bynkefugl 2023-11-01
107 Nancy Vaaben Møller 203 2023-11-02 Amerikansk Kærhøg 2023-10-30
111 Jonathan Hemmer-Hansen 202 2023-12-13 Bjergirisk 2023-12-10
112 Lars Johansen 200 2023-12-12 Rødstrubet Lom 2023-12-08
113 Louise Tanderup 198 2023-10-22 Misteldrossel 2023-10-22
113 Bo Levesen 198 2023-11-14 Havlit 2023-11-10
113 Lars Askholm 198 2024-02-14 Vandstær 2023-12-20
116 Bo Brauner 197 2023-12-06 Lærkefalk 2023-10-20
116 Esben Bjørn Salmonsen 197 2023-11-14 Nøddekrige 2023-11-12
118 Carit Johan Xerxes Walter 193 2023-11-13 Agerhøne 2023-11-09
119 Michael Højgaard 192 2023-12-11 Tajgasædgås 2023-12-11
120 Mikael Kristensen 191 2023-12-29 Stor Tornskade 2023-12-29
121 Hans Henrik Larsen 189 2023-12-22 Islom 2023-12-04
121 Jonatan Hauge Noldegaard 189 2023-12-01 Blisgås 2023-12-01
123 Niels Jørgen Jensen 187 2023-06-26 Skovpiber 2023-06-25
124 Lauritz Xerxes Walter 185 2023-11-11 Bjerglærke 2023-11-11
125 Anders Odd Wulff Nielsen 183 2023-05-07 Mursejler 2023-05-07
125 Erik Skude 183 2023-12-31 Stor Gråsisken 2023-12-30
127 Helle Andersen 181 2023-12-08 Agerhøne 2023-12-08
128 Paul Landsfeldt 179 2023-12-23 Stor Gråsisken 2023-12-23
128 Finn Just Christensen 179 2023-12-11 Mosehornugle 2023-12-07
130 Simon Langvad Græsbøll Iversen 177 2023-12-08 Stillehavslom 2023-12-08
131 Ingelise Aarøe Petersen 175 2023-09-24 Langnæbbet Sneppeklire 2023-09-24
131 Geir Tveit 175 2023-12-29 Tundrasædgås 2023-12-28
131 Eskild Aae Petersen 175 2024-02-17 Mandarinand 2024-01-21
134 Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen 174 2023-12-12 Lille Gråsisken 2023-12-12
135 Ulrik Kjøller Skovenborg 172 2024-01-06 Bjerglærke 2023-10-15
136 Anders Birchvald Jensen 171 2023-11-03 Kaspisk Måge 2023-11-03
137 Tue Jørgensen 170 2023-12-27 Kortnæbbet Gås 2023-12-27
138 Tina Hansen 169 2024-01-14 Blå Kærhøg 2023-10-08
138 Erhardt Ecklon 169 2023-06-19 Skestork 2023-06-15
140 Jan Helbo Pedersen 167 2023-10-29 Knortegås 2023-10-29
141 Steen Vester Pedersen 166 2023-05-03 Tinksmed 2023-05-02
141 Daniel Andersen 166 2023-12-09 Skægmejse 2023-12-08
143 Jens Ekelund 164 2023-12-28 Lomvie 2023-12-28
144 Mads Herbøl 162 2023-05-26 Buskrørsanger 2023-05-22
145 Carl Emil Riising Nielsen 159 2023-12-16 Vandrefalk 2023-07-08
146 Bo Thyge Johansen 158 2023-05-04 Græshoppesanger 2023-05-03
147 Johnny Krämer Christensen 155 2023-12-10 Vandrikse 2023-12-02
148 Heidi Lund Bjerregaard 154 2023-12-29 Alk 2023-12-29
148 Oliver Bøgh Jensen 154 2023-08-03 Sule 2023-08-01
150 Hans Ole Matthiesen 153 2023-11-13 Flodsanger 2023-08-28
151 Bart Westgeest 151 2023-12-20 Bjergvipstjert 2023-12-20
152 Andreas Petersen 149 2023-05-25 Stylteløber 2023-05-20
152 Susanne Naamann 149 2023-09-24 Sortmejse 2023-09-24
154 Jan Ravnborg 145 2023-05-15 Rørsanger 2023-05-13
155 Mathias Blicher Bjerregård 144 2023-06-01 Bynkefugl 2023-05-29
155 Kurt M. Nielsen 144 2023-10-23 Gulspurv 2023-10-23
155 Thomas B. Olsen 144 2023-12-16 Fjeldvåge 2023-12-16
158 Torben Kragh 142 2024-01-05 Isfugl 2023-12-30
159 Kurt Prentow 141 2023-11-01 Blå Kærhøg 2023-11-01
159 Mads Østergaard Brun 141 2023-10-17 Lille Korsnæb 2023-10-17
161 Erik Palm Mogensen 140 2023-12-30 Vandstær 2023-12-30
162 Klaus Aagaard Schak Laursen 139 2023-12-03 Kvækerfinke 2023-12-01
163 Sarah Kisbye 138 2024-01-06 Høgeugle 2023-01-29
164 John Brandbyge 137 2023-11-15 Skovspurv 2023-11-06
165 Poul Ulrich Riis 131 2023-12-20 Stor Gråsisken 2023-12-12
165 Jakob Muff Grønne 131 2023-06-08 Fuglekonge 2023-06-08
165 Henrik Krogh-Jensen 131 2023-05-15 Stor Gråsisken 2023-05-15
168 Asger Sværke 130 2023-08-02 Steppehøg 2023-05-20
169 Birgitte Birch Andreasen 125 2023-09-05 Fjeldvåge 2023-09-05
170 Gustav Nyberg 122 2023-04-27 Husrødstjert 2023-04-25
171 Claus Holkjær 119 2023-12-09 Silkehale 2023-12-09
172 Jannik Hansen 115 2023-05-25 Gul Vipstjert 2023-05-19
173 Nina Yasmin Ali 111 2023-03-23 Husrødstjert 2023-03-23
174 Per Poulsen 110 2023-12-22 Skovskade 2023-12-13
175 Janus Rønn Lind Kobbersmed 105 2023-11-23 Alk 2023-11-18
176 Henrik Dahl 104 2023-04-27 Bomlærke 2023-03-25
177 Claus Rasmussen 103 2023-12-31 Kvækerfinke 2023-12-30
178 Erik Enevoldsen 99 2023-03-05 Spurveugle 2023-03-04
179 Peter Enemark 92 2023-09-26 Grønsisken 2023-09-24
180 Ingrid Stegmann 81 2024-01-31 Munk 2023-06-05
181 Anders Østerby 77 2023-01-16 Blisgås 2023-01-16
182 Roy Magnussen 74 2023-06-18 Grågås 2023-06-17
182 Jimmy Blumenau Pedersen 74 2023-12-27 Halemejse 2023-12-27
184 Liva Gerd Bonnesen 71 2023-05-02 Skovsanger 2023-05-01
184 Andreas Holkjær 71 2023-12-24 Bogfinke 2023-12-24
186 Søren Thomsen 70 2023-04-27 Sangdrossel 2023-04-18
187 Christian Scharff Grandorf 68 2023-02-02 Havørn 2023-02-02
188 Marian Bjerrum 67 2023-10-30 Træløber 2023-10-30
189 Mikkel Rasmussen 62 2023-12-29 Stor Korsnæb
190 Agnes Mørch Nielsen 51 2023-04-18 Agerhøne
191 Bente Wonsild 38 2023-04-27 Nathejre 2023-04-23
192 Kjeld Bjarne Nielsen 26 2023-04-29 Lille Præstekrave 2023-04-28
192 Jan Færk 26 2023-07-22 Almindelig Ryle 2023-07-22
194 Andreas Haahr Larsen 20 2023-01-01 Bogfinke 2023-01-01
195 Mai-Britt Olsen 7 2023-10-24 Rødhalset Gås 2023-10-22
196 Henrik Kongshøj Callesen 1 2023-05-22 Lille Skrigeørn 2023-05-15
196 Anders P. Tøttrup 1 2023-06-04 Lille Gulbug 2023-06-04
196 Jens Ryge 1 2023-12-08 Stillehavslom 2023-12-08
Annoncer