Danske Arter

Danske Arter

Philip Francis Thomsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Philip Francis Thomsens kryds

Dette er Philip Francis Thomsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-07-12 Bregninge, v. Jyderup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-24 Molslaboratoriet
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-23 Skarresø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-10-04 Gedser
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-03 Græse Bakkeby
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-03-23 Nivå Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-03-29 Vest Stadil Fjord
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-06-03 Årslev Engsø
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-28 Ørum Sø
11 X Grågås (Anser anser) 2005-04-22 Utterslev Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2007-03-29 Vest Stadil Fjord
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-03-29 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-10-24 Tissø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-10-04 Gedser
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-04-16 Kobæk Sø
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-26 Gjøl Bredning
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-11-21 Tissø, enge i syd
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-24 Havnsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-06-03 Årslev Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-03-23 Nivå Bugt
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2023-07-27 Ishøj strandenge
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-30 Amager Fælled
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-18 Holløse Bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-06-10 Skjern Å
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-28 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-03-18 Roskilde Fjord
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2021-11-29 Ringholm, Nykøbing bugt
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-03-18 Roskilde Fjord
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-06-10 Skjern Å
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-03-18 Roskilde Fjord
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-03-31 Bløden, Roskilde
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-03 Haraldsted Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-10-11 Flintesø, Hedeland
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-09-15 Søndersø, Værløse
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-04-20 Utterslev Mose
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-06-01 Selbjerg Vejle
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2023-04-05 Røsnæs Fyr
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-10-27 Elsegårde Strand, Syddjurs
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-03-23 Helsingør
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-08-21 Kjul Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-08-21 Kjul Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-12-14 Høve Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-10-04 Gedser
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-11-02 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-11-17 Kongelunden, Sydvestpynten
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-03-23 Nivå Bugt
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-11-05 Stubbe Sø, Mols
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-02-05 Skarresø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-03-23 Helsingør
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-11-05 Stubbe Sø, Mols
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-17 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-06-15 Nørrelund Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-04 Vaserne
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tornbakkerimmen
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-07-07 Bregninge, v. Jyderup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-24 Bregninge, v. Jyderup
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-04-10 Frederiksberg Have
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-04-10 Frederiksberg Have
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-01-28 Utterslev Mose
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-06-21 Næsbyholm v. Sorø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-04-18 Nivå
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-04-22 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-04-20 Utterslev Mose
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Norvang, Svinø
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2004-08-09 Svinemosen, Bornholm
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-02-03 Nivå Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-05-13 Stubben, København
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-04-02 Peblinge sø, København
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-21 Himmelsøen, Darup
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-06-10 Skjern Å
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Stubben, København
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-04-18 Nykøbing Mors
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-16 Gyrstinge Sø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-03-23 Nivå Bugt
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-03-24 Blåvands Huk
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-06 Vallensbæk og Ishøj Strandenge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-14 Melby Overdrev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-24 Havnsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-08-21 Hirtshals Østerstrand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-06-10 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-08-21 Kjul Strand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-06-10 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-10-01 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-01-24 Havnsø
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-27 Klydesøen, Vestamager
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-02 Alrø Egehoved
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-08 Koklapperne, Vestamager
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-04-25 Utterslev Mose
145 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-08 Koklapperne, Vestamager
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-08-03 Vestamager
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-09 Ølsemagle Revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-12-05 Hovvig
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-07-23 Paradisbakkerne
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen, Vestamager
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Vestamager
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-19 Vildsted sø
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-08-21 Hirtshals Østerstrand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-07-15 Han Vejle
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-08-21 Hirtshals Østerstrand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-03-12 Nærum
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-24 Havnsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-03-15 Grenå Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-04-13 Vestereng, Århus
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-10-01 Blåvands Huk
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-03-16 Piblinge Sø, København
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-08-03 Klydesøen, Vestamager
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-24 Klydesøen, Vestamager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-07-15 Bygholm Vejle
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-08-24 Hirtshals Østerstrand
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-03 Holløse Bredning
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-07-15 Han Vejle
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-07 Kronborg, Helsingør
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-28 Skagen, Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-11 Marselisborg Lystbådehavn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-05-23 Græsholm, Ertholmene
208 X Alk (Alca torda) 2019-10-13 Ellekilde Hage, Øresund
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-08-21 Kjul Strand
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-03-24 Blåvands Huk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-10-04 Gedser
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-04 Hanstholm Havn
214 X Islom (Gavia immer) 2019-11-22 Klint Havn, Odsherred
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2021-04-22 Børstrup Hage
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-10-23 Korshage
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-11-23 Børstrup Hage, Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2022-09-15 Børstrup Hage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-02 Gilbjerg Hoved
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2016-02-21 Helsingør
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2022-10-12 Hanstholm havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-02-03 Nivå Bugt
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-28 Marup v. Holbæk
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-07-15 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-06-01 Holmegårds Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby v. Køge
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2023-11-14 Kvissel
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-12-04 Sahlholdt, Herning
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-05-04 Vaserne
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-07-15 Han Vejle
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-06-18 Villahøj Sø, Vestamager
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-07-26 Salten Langsø
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-20 Storsig, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-06-08 Funder Ådal
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-06 Trehøje, Mols
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-05-29 Skagen, Grenen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-11-21 Sørninge v. Tissø
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hedegård, Ribe
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-03-12 Nærum
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-03-12 Frederiksdal
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-23 Vest Stadil Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-26 Vestamager
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-07 Kronborg, Helsingør
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-28 Hulsig Hede
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-10-04 Gedser
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-09-20 Mandehoved, Stevns
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-08-06 Bregninge, v. Jyderup
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-02-07 Karlebo
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-02-03 Nivå Bugt
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-03-15 Birkesig, Norddjurs
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-02-05 Rådvad
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-02-01 Gribskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Frederiksdal
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-03-28 Fræer
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-11-25 Flyvestation Værløse
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-05-28 Skagen, Grenen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-17 Værløse
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-12 Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-29 Skagen, Grenen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-05-04 Ørholm, Brede
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-09 Gråsten slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-21 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-08-27 Jægersborg Dyrehave
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-08-27 Jægersborg Dyrehave
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-06-22 Molslaboratoriet
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-02-03 Nivå Bugt
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-05-30 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-10-04 Gedser
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-23 Christiansø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-03-23 Kronborg, Helsingør
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-08-06 Mols Bjerge
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-10-04 Gedser
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-06-21 Æbelø
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-12 Rådvad
318 X Husskade (Pica pica) 2005-04-22 Utterslev Mose
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-10-29 Ålsgårde
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-04-22 Utterslev Mose
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-10-20 Åkirkeby
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-04-26 Fælledparken, København
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-04-26 Fælledparken, København
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-12 Rådvad
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-28 Utterslev Mose
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-04-04 Tisvilde Hegn
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-03-25 Ho, Skallingen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-23 Bregninge, v. Jyderup
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-09-30 Indersande v. Blåvand
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-04-22 Utterslev Mose
332 X Musvit (Parus major) 2005-04-22 Utterslev Mose
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-06-07 Tueholm Sø, Vallensbæk
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-04-17 Rønbjerg
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-04-04 Tisvilde Hegn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-08-21 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-11-15 Stubben, København
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-10 Gilbjerg Hoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-05-04 Vaserne
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-04 Vaserne
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-03-29 Vemb
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-25 Mols Bjerge
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-28 Vestre Kirkegård
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-11-02 Nakkehoved
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-11-14 Ølsemagle Revle
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-05-04 Vaserne
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-05-04 Vaserne
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Skagen, Ellekrattet
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-13 Kongelunden
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2008-05-30 Gammelmosen, Bornholm
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-29 Porsemosen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-07 Vigersted v. Ringsted
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-17 Nivå Bugt
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-13 Mols Bjerge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-06-10 Skjern Å
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-08 Koklapperne, Vestamager
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-07 Tryggevælde Ådal
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-04 Porsemosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-05-04 Vaserne
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-07-24 Brorfelde
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-22 Kalvemosen v. Holbælk
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-17 Rusland
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-06-10 Skjern Å
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-10-31 Nivågård
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-09-19 Ulfborg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-03-24 Bregninge, v. Jyderup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-12 Rådvad
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-11-02 Nakkehoved
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-11-02 Nakkehoved
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-07-15 Bygholm Vejle
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-14 Rørtang Overdrev
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-04-20 Utterslev Mose
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken, København
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-05 Sorthat, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-03-12 Nærum
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-04-04 Ganløse
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-07-24 Brorfelde
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-06-10 Skjern Å
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-06-08 Bølling Sø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-12 Rådvad
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-10 Holløse Bredning
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-06-21 Næsbyholm v. Sorø
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2023-06-03 Grenen, Skagen
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-14 Allerød Sø
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-20 Vaserne
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-05-23 Christiansø
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-04-23 Stubben, København
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-07-07 Bregninge, v. Jyderup
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-15 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-06-10 Skjern Å
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-08-21 Tornby Klitplantage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2023-11-02 Melby overdrev
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-23 Stubben, København
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2021-11-16 Blåvands Huk
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-12 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-04-22 Utterslev Mose
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-04-22 Utterslev Mose
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-01-23 Bregninge, v. Jyderup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-06-10 Værnengene
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-06-08 Funder Ådal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-04-22 Utterslev Mose
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-04-15 Ølsemagle Revle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-08-06 Mols Bjerge
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2023-09-15 Stubben, København
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-12 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-03-23 Helsingør Nordhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-04-22 Geelskov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-04-22 Geelskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-04-22 Geelskov
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-13 Frydenstrand, Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-03-24 Bregninge, v. Jyderup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-29 Skagen, Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-02-03 Nivå Bugt
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-15 Stubben, København
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-04-17 Rønbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-28 Utterslev Mose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-08-26 Mols Bjerge
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-11-06 Asserbo Plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-03-24 Ho, Skallingen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-02-05 Skarresø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-12 Gladsaxe Kirkegård
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-28 Utterslev Mose
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-04-25 Stubben, København
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-03-23 Helsingør Nordhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-06-10 Skjern Å
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-05-17 Rusland
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-09-18 Kongelunden, Sydvestpynten
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-21 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-05-17 Nivå Bugt
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer