Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | David B. Collinge | 144 | Gråspurv | Kongens Enghave (København) | 2024-03-07 | |
2 | David B. Collinge | 143 | Dompap | Valbyparken (København) | 2024-02-27 | |
3 | Lars Paaby | 233 | Natugle | Bispebjerg Kirkegård | 2024-02-05 | |
4 | David B. Collinge | 142 | Bjergvipstjert | Vigerslevparken (København) | 2023-12-04 | |
5 | David B. Collinge | 141 | Sortgrå Ryle | Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby) | 2023-12-03 | |
6 | Lars Paaby | 232 | Vandstær | Kagsåen, Husum | 2023-11-28 | |
7 | Lars Paaby | 231 | Pibesvane | Utterslev Mose | 2023-11-22 | |
8 | Henrik Pedersen | 229 | Alk | Stubben | 2023-11-12 | |
9 | David B. Collinge | 140 | Blisgås | Svanemøllebugten (København) | 2023-10-29 | |
10 | David B. Collinge | 139 | Bogfinke | Svanemøllebugten (København) | 2023-10-17 | |
11 | Jonatan Hauge Noldegaard | 132 | Sortmejse | Sundbyvester (København) | 2023-10-08 | |
12 | Jonatan Hauge Noldegaard | 131 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-10-04 | |
13 | Morten Heegaard | 228 | Sølvhejre | Utterslev Mose, vestlige del | 2023-07-09 | |
14 | Lars Paaby | 230 | Splitterne | Kalveboderne | 2023-06-26 | |
15 | Jonatan Hauge Noldegaard | 130 | Sortterne | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-16 | |
16 | Christian Michael Villadsen | 63 | Gærdesanger | Kastellet (København) | 2023-06-13 | |
17 | David B. Collinge | 138 | Gulbug | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-13 | |
18 | Christian Michael Villadsen | 62 | Knarand | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-12 | |
19 | Christian Michael Villadsen | 61 | Korttået Træløber | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-12 | |
20 | Christian Michael Villadsen | 60 | Gøg | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) | 2023-06-12 | |
21 | Christian Michael Villadsen | 59 | Sortterne | Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København) | 2023-06-12 | |
22 | Christian Michael Villadsen | 58 | Rødhovedet And | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-06-12 | |
23 | Christian Michael Villadsen | 57 | Rørsanger | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-06-12 | |
24 | Lars Paaby | 229 | Sortterne | Utterslev Mose | 2023-06-12 | |
25 | Mark Hammond | 201 | Sortterne | Utterslev mose del I | 2023-06-12 | |
26 | Tina Hansen | 202 | Hvidvinget Terne | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-06-10 | |
27 | Mark Hammond | 200 | Hvidvinget Terne | Utterslev mose, del III | 2023-06-10 | |
28 | David B. Collinge | 137 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled (København) | 2023-06-08 | |
29 | Lars Nørgaard Andersen | 255 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
30 | Lars Paaby | 228 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
31 | Andreas Hagerman | 231 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
32 | Tina Hansen | 201 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled (København) | 2023-06-08 | |
33 | Mark Hammond | 199 | Sydlig Nattergal | Amager fællde | 2023-06-08 | |
34 | Nikolaj Noel Christensen | 228 | Sydlig Nattergal | Amagerfælled | 2023-06-08 | |
35 | Morten Heegaard | 227 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
36 | Poul Ulrik | 204 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
37 | Esben Bjørn Salmonsen | 171 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
38 | Ib Jensen | 257 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled (København) | 2023-06-08 | |
39 | Rasmus Turin | 263 | Sydlig Nattergal | Amager fælled | 2023-06-08 | |
40 | Kurt M. Nielsen | 264 | Sydlig Nattergal | Amager Fælled | 2023-06-08 | |
41 | David B. Collinge | 136 | Råge | Valbyparken (København) | 2023-06-06 | |
42 | Kurt M. Nielsen | 263 | Skestork | Vanløse | 2023-06-05 | |
43 | Kurt M. Nielsen | 262 | Vagtel | Vanløse | 2023-06-02 | |
44 | Kim Duus | 259 | Skestork | Utterslev Mose | 2023-05-17 | |
45 | David B. Collinge | 135 | Natugle | Valbyparken (København) | 2023-05-15 | |
46 | David B. Collinge | 134 | Tornsanger | Kalvebod Fælled nord for Øresundsmotorvej (København) | 2023-05-14 | |
47 | Lars Nørgaard Andersen | 254 | Lille Flagspætte | Utterslev Mose, 2.del | 2023-05-04 | |
48 | Christian Terp | 134 | Skægmejse | Amager Fælled (København) | 2023-05-01 | |
49 | Mark Hammond | 198 | Vendehals | Fælledparken | 2023-04-28 | |
50 | Esben Bjørn Salmonsen | 170 | Vendehals | Fælledparken | 2023-04-28 | |
51 | Christian Terp | 133 | Vendehals | Fælledparken (København) | 2023-04-28 | |
52 | Nikolaj Noel Christensen | 227 | Vendehals | Fælledparken (København) | 2023-04-28 | |
53 | Lars Paaby | 227 | Blåhals | Utterslev Mose | 2023-04-21 | |
54 | Esben Bjørn Salmonsen | 169 | Blåhals | Utterslev mose (h) | 2023-04-20 | |
55 | Rasmus Turin | 262 | Blåhals | Utterslev mose | 2023-04-20 | |
56 | Jan Speiermann | 251 | Blåhals | Utterslev Mose | 2023-04-19 | |
57 | Nikolaj Noel Christensen | 226 | Blåhals | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-04-19 | |
58 | Tina Hansen | 200 | Blåhals | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-04-19 | |
59 | Mark Hammond | 197 | Blåhals | Utterslev mose, del 3 | 2023-04-18 | |
60 | Andreas Petersen | 163 | Havørn | Ørestad City (København) | 2023-04-16 | |
61 | Peter Leth Olsen | 13 | Pungmejse | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) | 2023-04-11 | |
62 | Andreas Hagerman | 230 | Ravn | Amager Fælled | 2023-04-10 | |
63 | Jonatan Hauge Noldegaard | 129 | Nordisk Lappedykker | Damhussøen (København) | 2023-04-10 | |
64 | Christian Terp | 132 | Tyrkerdue | Amager Fælled (København) | 2023-04-06 | |
65 | Christian Terp | 131 | Knarand | Amager Fælled (København) | 2023-04-06 | |
66 | Tina Hansen | 199 | Hvid Stork | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | 2023-04-02 | |
67 | Christian Terp | 130 | Gulspurv | Amager Fælled (København) | 2023-03-28 | |
68 | Christian Terp | 129 | Misteldrossel | Amager Fælled (København) | 2023-03-27 | |
69 | Andreas Winding | 42 | Bramgås | Inderhavnen, København (København) | 2023-03-25 | |
70 | Simon Vikstrøm | 148 | Gravand | Nordhavnstippen/Stubben (København) | 2023-03-24 | |
71 | Andreas Winding | 41 | Troldand | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
72 | Andreas Winding | 40 | Taffeland | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
73 | Andreas Winding | 39 | Toppet Lappedykker | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
74 | Andreas Winding | 38 | Knarand | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
75 | Andreas Winding | 37 | Svartbag | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
76 | Andreas Winding | 36 | Pibeand | Damhussøen (København) | 2023-03-19 | |
77 | Andreas Winding | 35 | Sangsvane | Sundbyvester (København) | 2023-03-18 | |
78 | Andreas Winding | 34 | Trane | Tivoli (København) | 2023-03-18 | |
79 | Andreas Winding | 33 | Vibe | Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København) | 2023-03-17 | |
80 | Andreas Winding | 32 | Råge | Ørestad Syd (København) | 2023-03-17 | |
81 | Lars Paaby | 226 | Sortand | Utterslev Mose | 2023-03-16 | |
82 | Mark Hammond | 196 | Sortand | Utterslev mose | 2023-03-16 | |
83 | Simon Vikstrøm | 147 | Kvækerfinke | Garnisons Kirkegård (København) | 2023-03-05 | |
84 | Anders Wiig Nielsen | 120 | Havørn | Indre By (København) | 2023-02-28 | |
85 | Lars Paaby | 225 | Huldue | Stubben | 2023-02-21 | |
86 | Esben Bjørn Salmonsen | 168 | Skærpiber | Prøvestenen | 2023-02-15 | |
87 | Esben Bjørn Salmonsen | 167 | Tejst | Prøvestenen | 2023-02-15 | |
88 | Lars Paaby | 224 | Tejst | Prøvestenen | 2023-02-15 | |
89 | Jan Speiermann | 250 | Tejst | Prøvestenen | 2023-02-15 | |
90 | Lars Nørgaard Andersen | 253 | Tejst | Prøvestenen; Syd | 2023-02-15 | |
91 | Christian Terp | 128 | Tejst | Prøvestenen (København) | 2023-02-15 | |
92 | Mark Hammond | 195 | Tejst | Prøvestenen | 2023-02-14 | |
93 | Kim Duus | 258 | Tejst | Prøvestenen | 2023-02-14 | |
94 | Kurt M. Nielsen | 261 | Tejst | Prøvestenen | 2023-02-14 | |
95 | David B. Collinge | 133 | Alk | Svanemøllebugten (København) | 2023-02-12 | |
96 | Esben Bjørn Salmonsen | 166 | Skægmejse | Utterslev mose | 2023-02-08 | |
97 | Jonatan Hauge Noldegaard | 128 | Sortgrå Ryle | Amager Strandpark (København) | 2023-02-06 | |
98 | Søren Thomsen | 105 | Dompap | Damhusengen | 2023-02-04 | |
99 | Mark Hammond | 194 | Sortgrå Ryle | Amager strandpark | 2023-01-29 | |
100 | Nicholas Moray Williams | 47 | Sortgrå Ryle | Amager Strandpark (København) | 2022-12-28 |