Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-18 | Tim (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-10 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-07 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-26 | Præstesø, Værløse |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-25 | Stensby (Vordingborg) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-05-13 | Kabeltrumlen |
8 | Eric Schaumburg | 279 | ||
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-18 | Tim |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-11-11 | Gadevang & Nørresø (Hillerød) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-03-19 | Vingsted (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-28 | Ringsted, Anlægget |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-04-01 | Hostrup |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-12 | Vang |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-18 | Tim |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-04-09 | Bispebjerg Kirkegård (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-02-26 | Knudby |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-19 | Pamhule skov |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-09 | Tordals Mose |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-01 | Bryrup (Silkeborg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-25 | Stensby (Vordingborg) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-03-03 | Frederiksberg Have (Frederiksberg) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-01-01 | Haven i Tornby |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-02 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-01-10 | Mørdrup |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-11 | Vorret ved Fogstrup (Silkeborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-03-15 | Skærød (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-05-04 | Vestskoven vest for Motorring 4 (Albertslund) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-04-26 | Farum |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-10-09 | Ålsgårde (Helsingør) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-01-20 | Ejby mose, Glostrup |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-21 | Sparreholm |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-01-03 | |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-01-03 | Odense Å(fra Dalumvej-Åsum) (Odense) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-24 | Karensby Bakker (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | Korup | |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-05 | Kærby, Bornholm |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-03-31 | Grønhøj plantage |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-05-21 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-03 | sevel |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-03-04 | Vigersted Mose (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-04 | Stoholm (Viborg) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-03-19 | Stenhavegård |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-05-11 | Reservatet, Skagen (Frederikshavn) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-07 | Sydvestpynten, Amager |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-01-14 | Dvergetved (Hjørring) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-01 | Bryrup |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-18 | Ulbølle |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-03 | Sparresholm |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-12 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-02-14 | Børsted, Faxe |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-02-05 | Hundested |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-11-01 | Røjle Bygade 102, Røjle, F |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-04-10 | Gyllingskov (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-03-09 | Haven |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-16 | Ravnstrup Fuglereservat N. f. Næstved |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-18 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-05-19 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-05-16 | Ramten Skov (Norddjurs) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-12 | Brønshøj |
66 | Flemming Thomasen | 230 | ||
67 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-08 | Bølling Sø |
68 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Ebeltoft Golfbane (Syddjurs) |
69 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-03-15 | Sundby, Lolland |
70 | Ole Sørensen | 225 | 2023-04-20 | Fensholt Skov (Odder) |
71 | David B. Collinge | 224 | 2023-03-12 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
72 | Stefan Sturup | 224 | 2023-04-04 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
73 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-01-16 | Vestre Kirkegård (København) |
74 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-09 | Svankær |
75 | Anders Myrtue | 223 | 2023-02-09 | Assistens K |
76 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-05-18 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
77 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-02-08 | tversted |
78 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-03-28 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
79 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-08 | |
80 | Søren Jepsen | 220 | ||
81 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-29 | Ravnstrup Sø |
82 | Poul Krag | 219 | 2023-01-05 | Sevel |
83 | Conny Jensen | 218 | 2023-04-11 | Tornby, Hirtshals |
84 | Casper Pedersen | 218 | 2023-05-11 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
85 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-02-27 | Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg) |
86 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-06-18 | Stokholm Mose |
87 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-02 | Degnemosen |
88 | Søren Tanderup | 215 | 2023-01-11 | Vestskoven, Albertslund |
89 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-01-20 | Farum |
90 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2024-03-17 | Mellemskoven |
91 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-02-05 | Århus Nord (Århus) |
92 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-12-03 | Assistens Kirkegård, Odense (Odense) |
93 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-17 | Ejby mose |
94 | Henrik Petersen | 210 | 2023-03-03 | Ravnholm Skov |
95 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-03-19 | Estvadgård Plantage |
96 | Valdemar Juul | 210 | ||
97 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-02-13 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
98 | Lars Gaarn | 208 | 2023-01-27 | Vestre Kirkegård (København) |
99 | Morten Dehn | 207 | 2023-02-02 | Fælledparken 3 stk |
100 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-01-27 | Vestre Kirkegård (København) |
101 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-01-12 | Tilst Mose (Århus) |
102 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-07 | Haven |
103 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
104 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
105 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-08 | Gjerrild Nordstrand Øst |
106 | Else Hjorth | 203 | 2023-03-23 | Haven |
107 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-01-01 | Vestskoven |
108 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-09 | Ibsensvej |
109 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-09 | Løkken Strand (Hjørring) |
110 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-02 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
111 | Louise Tanderup | 198 | 2023-01-01 | Vestskoven |
112 | Bo Levesen | 198 | 2023-03-31 | Skolding (Vejle) |
113 | Bo Brauner | 197 | 2023-03-17 | Give |
114 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-02 | Degnemosen |
115 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
116 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-08 | Faldsled |
117 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-04-15 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
118 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-01-01 | Tved |
119 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
120 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-01-15 | |
121 | Helle Andersen | 181 | 2023-01-03 | Glumsø sø |
122 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-02 | Hokkerup Plantage (Aabenraa) |
123 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-16 | Funder By (Silkeborg) |
124 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
125 | Geir Tveit | 175 | 2023-01-03 | Kirke Hvalsø (Lejre) |
126 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
127 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-05-08 | I haven |
128 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-05-04 | Hestehave Skov |
129 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-07 | Vaserne |
130 | Tina Hansen | 169 | 2023-01-07 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
131 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-03-29 | Nørreskov (Tåsinge) (Svendborg) |
132 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-02-01 | Smørmosen |
133 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-01-18 | Agger By (Thisted) |
134 | Daniel Andersen | 166 | 2023-01-18 | |
135 | Mads Herbøl | 162 | ||
136 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-02-14 | Asserbo Plantage (Halsnæs) |
137 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-04-23 | Hjortshøj By (Århus) |
138 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
139 | Bart Westgeest | 151 | 2023-04-07 | Fruering (Skanderborg) |
140 | Andreas Petersen | 149 | ||
141 | Susanne Naamann | 149 | 2023-02-05 | Ejby mose |
142 | Jan Ravnborg | 145 | 2023-01-07 | Arrild Ferieby (Tønder) |
143 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | ||
144 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-10-09 | Vanløse |
145 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-04-15 | Gribskov |
146 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-01-22 | Tidselkroggaard |
147 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-01-18 | Brønshøj (København) |
148 | Sarah Kisbye | 138 | ||
149 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-02-03 | Elværk Sø (Ikast-Brande) |
150 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-03-10 | Ellekrattet, Sundby |
151 | Gustav Nyberg | 122 | ||
152 | Claus Holkjær | 119 | 2023-04-18 | Tokkekøb Hegn |
153 | Jannik Hansen | 115 | ||
154 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-01-07 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
155 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-01-21 | Damvej 10 |
156 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-05-13 | Grenen, Skagen |
157 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-14 | Hjørring |
158 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-01-18 | Værløse (Furesø) |