Danske Arter

Danske Arter

John Mikkelsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af John Mikkelsens kryds

Dette er John Mikkelsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-14 Vorvadsbro
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2004-10-03 Sneum
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2006-04-23 Margrethe Kog
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-10-20 Kongens Kær, Vejle
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-04-17 Rands Fjord
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-10-03 Kammerslusen
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2007-06-18 Sneum Engsø
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) Ballum Sluse
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-01-06 Vejle Inderfjord
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-09 Lille Vildmose
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-04-26 Ny Frederikskog
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-10-24 kongens kær,Vejle
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-04-17 Rands Fjord
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-06-01 Knabberup Sø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-11-10 Stubbe Sø
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-08 Skjern Enge
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-12-03 Sjelborg Strand
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-04-02 Blåvandshuk/Hvidbjerg Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-13 Blåvand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-02 Blåvandshuk/Hvidbjerg Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-26 Nørrestrand
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas) 2005-08-27 Rosenvold
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2010-05-21 Grøngård
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Stald Grenen, Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) Solkær Enge
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-08 Lille Vildmose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-06-21 Tørring Fælled
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Møn
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-17 Kysing Næs
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-22 Skivholme
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2009-04-19 Vest Stadil Fjord
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmningen
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2012-10-14 Ballum
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-21 Ballum
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-08-15 Lakolk
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvandshuk
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2007-05-04 Vest Stadil Fjord
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-08-20 Bollerstien.Horsens
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2005-11-17 Thorsminde Havn
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Grenen-Skagen
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2007-09-24 Grenen-Skagen
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-30 Årslev Engsø
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-10 Rødhus Strand
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk klit sydsøer
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Vejle Havn
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2010-09-21 Firtalsstrand, Odense Fjord
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal Enge
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-22 Thorsminde Havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-30 Ulvedybet
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2004-08-15 Lakolk Klitsø
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Fanø.
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-03 Sydmøllevej, Amager.
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethe Kog, syd.
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Engsø
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn, Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-22 Thorsminde Havn
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Fiskerihavn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Krogsgårds Gusgrav
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-01-30 Thorsminde Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-01-30 Thorsminde Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Kongens Kær
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2007-01-02 Kongens Kær
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-05 Filsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-06-02 Skjern Enge
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Kongens Kær
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2010-08-25 Rands Fjord
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-12-10 Vejle Havn
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2018-10-01 Vammen.
202 X Søkonge (Alle alle) 2006-02-28 Bønnerup
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda) Vejle Havn
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-05-14 Sangstrup Klit
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-13 Vejle Havn
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-15 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 2006-02-27 Bønnerup
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2007-09-22 Thorsminde Havn
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-07-31 Vejle Fjord v. Trelde.
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-22 Thorsminde Havn
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Blåvandshuk
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2005-08-27 Rosenvold
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-09-03 Skagen Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2006-10-29 Topperub, Hobro
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-23 Sostrup Slot
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-04 Slivsø
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-01 Skjern Enge
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk Fælled
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-01-11 Skjern Enge
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Salling
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-05-29 Harrild Hede
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-06-19 Skærsø Engsø
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Kalvslund Mose, Mosevej.
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2006-10-16 Rømø
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-12 Agger Tange
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-06-14 Vorvadsbro
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-05 Skradekær
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-12 Mathildebroen, Rådvad
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-05-31 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2007-10-19 Ellekrattet, Skagen
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-06-14 Nørrestrand-Horsens
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2011-10-17 Agernæs Havn
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Hanstholm
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2008-08-24 Rosenvold
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-05-22 Lyngbygårds Å/Ådal
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-04-29 Draved Skov
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-02-27 Munkebjerg Strandskov
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-08-30 Skjern Enge
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2004-10-03 Sneum
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værneengne
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-11-17 Bøvling Klit
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-13 Lebøl, Sydals
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvandshuk
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2009-02-08 Ringkøbing
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) Vejle Havn
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-26 Harboøre Tange
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-10 Årslev Engsø
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-05-19 Skagen
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-18 Lakolk, Rømø
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-10-18 Blåvand
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-22 Blåvand
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Blåvand.
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-25 Trelde Østerskov
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvandshuk
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-17 Stubbe Sø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-25 DMU Kalø
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2008-06-12 Skarresø
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-07-07 Uldum Kær
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Landsende
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-05-16 Bækbygård Strand
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-15 Blåvand Fyr
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-04-06 Blåvandshuk
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2010-10-22 Skavenvej, Skaven
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-11 Universitetsparken, København
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-04-23 Margrethe Kog
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-10-11 Mandø
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2004-06-09 Knabberup
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-16 Blåvands Huk
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-30 Hanstholm Havn
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-07 Keldsnor
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-02 Ho.
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-10-18 Grønningen, Blåvand
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-03 Hasseris, Ålborg.
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Thyborøn
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-02-08 Gl. Hviding Engsø
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-01-20 Kemira, Fredericia
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-11-13 Sødringholm Strand
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-11-12 Gribskov
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-10-05 Vest Stadil Fjord
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-11-17 Bøvling Klit
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby, Hirtshals.
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-21 Landsende, Rømø
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Nørre Snede
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-14 Agger By
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer