Danske Arter - Kronologisk

John Mikkelsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
383 2022-10-14 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger By
2021
382 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethe Kog, syd.
381 2021-06-05 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Albæk Fælled
2020
380 2020-11-18 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Fanø.
379 2020-10-20 * Indisk Gås (Anser indicus) Kongens Kær, Vejle
378 2020-06-19 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skærsø Engsø
377 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
376 2020-04-22 * Høgeørn (Aquila fasciata) Kalvslund Mose, Mosevej.
2019
375 2019-11-03 * Krognæb (Pinicola enucleator) Hasseris, Ålborg.
374 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen, Blåvand.
373 2019-07-12 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby, Hirtshals.
372 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum Digesø
371 2019-04-30 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Ulvedybet
2018
370 2018-10-17 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup, Hanstholm
369 2018-10-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Vammen.
368 2018-08-15 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen, Skagen
2017
367 2017-11-26 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Nørrestrand
366 2017-11-13 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Sødringholm Strand
365 2017-10-16 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Grønningen
364 2017-10-02 * Storpiber (Anthus richardi) Ho.
363 2017-08-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Værneengne
2016
362 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
361 2016-11-04 * Tophejre (Ardeola ralloides) Slivsø
360 2016-10-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje
359 2016-10-11 * Pileværling (Emberiza rustica) Mandø
358 2016-01-06 * Mandarinand (Aix galericulata) Vejle Inderfjord
2015
357 2015-10-26 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Geddal Enge
356 2015-08-30 Aftenfalk (Falco vespertinus) Skjern Enge
355 2015-08-09 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Agger Tange
354 2015-06-07 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Keldsnor
353 2015-05-21 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Ølundgårds Inddæmningen
352 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Krogsgårds Gusgrav
2014
351 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl. Hviding Engsø
350 2014-03-23 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup Slot
349 2014-01-20 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Kemira, Fredericia
2013
348 2013-12-22 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Lunden, Gram
347 2013-06-17 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Stubbe Sø
346 2013-06-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup, Salling
345 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvandshuk
344 2013-06-05 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
343 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Møn
2012
342 2012-11-05 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
341 2012-10-21 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Ballum
340 2012-10-14 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Ballum
339 2012-10-11 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Mandø
338 2012-07-31 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Trelde Næs
337 2012-06-03 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Sydmøllevej, Amager.
336 2012-05-25 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Trelde Østerskov
335 2012-05-21 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Kongens Kær
334 2012-04-26 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Ny Frederikskog
2011
333 2011-11-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Strandby
332 2011-11-12 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Gribskov
331 2011-11-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Mathildebroen, Rådvad
330 2011-11-11 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals
329 2011-11-02 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
328 2011-10-30 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Hanstholm Havn
327 2011-10-22 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand
326 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
325 2011-10-17 Hærfugl (Upupa epops) Agernæs Havn
324 2011-08-15 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Blåvand Fyr
323 2011-07-08 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille Vildmose
322 2011-06-21 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Tørring Fælled
321 2011-05-16 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Bækbygård Strand
2010
320 2010-10-22 * Rosenstær (Pastor roseus) Skavenvej, Skaven
319 2010-10-19 * Høgesanger (Curruca nisoria) Landsende
318 2010-09-21 * Terekklire (Xenus cinereus) Firtalsstrand, Odense Fjord
317 2010-08-25 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Rands Fjord
316 2010-07-26 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Harboøre Tange
315 2010-07-06 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
314 2010-07-03 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Saltbæk Vig
313 2010-05-29 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Harrild Hede
312 2010-05-21 Turteldue (Streptopelia turtur) Grøngård
311 2010-05-09 * Blåvinget And (Spatula discors) Lille Vildmose
310 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø
2009
309 2009-10-13 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand
308 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Nørre Snede
307 2009-04-19 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Vest Stadil Fjord
306 2009-04-12 * Sneugle (Bubo scandiacus) Agger Tange
305 2009-02-08 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Ringkøbing
304 2009-02-08 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Skjern Enge
2008
303 2008-10-18 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvand
302 2008-10-05 Lapværling (Calcarius lapponicus) Vest Stadil Fjord
301 2008-08-24 Biæder (Merops apiaster) Rosenvold
300 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvandshuk
299 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger Tange
298 2008-07-13 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Lebøl, Sydals
297 2008-06-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) DMU Kalø
296 2008-06-12 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Skarresø
295 2008-05-28 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose
294 2008-05-23 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvandshuk
293 2008-05-22 Vendehals (Jynx torquilla) Lyngbygårds Å/Ådal
292 2008-05-19 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Skagen
291 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Stald Grenen, Skagen
290 2008-05-14 Tejst (Cepphus grylle) Sangstrup Klit
289 2008-04-06 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvandshuk
288 2008-02-08 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Gl. Hviding Engsø
287 2008-01-17 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Kysing Næs
286 2008-01-11 Sølvhejre (Ardea alba) Skjern Enge
2007
285 2007-12-28 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Fiskerihavn
284 2007-11-10 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Stubbe Sø
283 2007-11-04 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Egå Engsø
282 2007-10-21 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Landsende, Rømø
281 2007-10-19 * Perleugle (Aegolius funereus) Ellekrattet, Skagen
280 2007-10-18 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Grønningen, Blåvand
279 2007-10-18 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Lakolk, Rømø
278 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
277 2007-10-16 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Blåvands Huk
276 2007-09-24 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Grenen-Skagen
275 2007-09-22 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Thorsminde Havn
274 2007-09-22 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Thorsminde Havn
273 2007-09-22 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Thorsminde Havn
272 2007-09-22 Sabinemåge (Xema sabini) Thorsminde Havn
271 2007-09-10 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Rødhus Strand
270 2007-09-03 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Skagen Havn
269 2007-09-03 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grenen-Skagen
268 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Thyborøn
267 2007-06-18 Dværggås (Anser erythropus) Sneum Engsø
266 2007-06-14 Vagtel (Coturnix coturnix) Vorvadsbro
265 2007-06-14 Skovhornugle (Asio otus) Nørrestrand-Horsens
264 2007-06-14 Stor Hornugle (Bubo bubo) Vorvadsbro
263 2007-06-02 Rovterne (Hydroprogne caspia) Skjern Enge
262 2007-05-18 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Egå Engsø
261 2007-05-10 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Årslev Engsø
260 2007-05-04 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Vest Stadil Fjord
259 2007-04-29 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Draved Skov
258 2007-02-11 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken, København
257 2007-01-30 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Thorsminde Havn
256 2007-01-30 Gråmåge (Larus hyperboreus) Thorsminde Havn
255 2007-01-15 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
254 2007-01-02 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Kongens Kær
2006
253 2006-12-30 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn, Lolland
252 2006-12-10 Storkjove (Stercorarius skua) Vejle Havn
251 2006-12-03 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Sjelborg Strand
250 2006-10-29 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Topperub, Hobro
249 2006-10-16 * Steppehøg (Circus macrourus) Rømø
248 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
247 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl
246 2006-07-30 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sneum Engsø
245 2006-07-22 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skivholme
244 2006-07-07 Savisanger (Locustella luscinioides) Uldum Kær
243 2006-05-31 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
242 2006-04-23 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Margrethe Kog
241 2006-04-23 Blåhals (Luscinia svecica) Margrethe Kog
240 2006-04-17 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Rands Fjord
239 2006-04-17 * Rødhovedet And (Netta rufina) Rands Fjord
238 2006-04-02 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvandshuk/Hvidbjerg Strand
237 2006-04-02 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvandshuk/Hvidbjerg Strand
236 2006-02-28 Søkonge (Alle alle) Bønnerup
235 2006-02-27 Islom (Gavia immer) Bønnerup
234 2006-01-05 * Høgeugle (Surnia ulula) Skradekær
2005
233 2005-11-17 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Bøvling Klit
232 2005-11-17 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Thorsminde Havn
231 2005-11-17 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Bøvling Klit
230 2005-08-27 * Sort Stork (Ciconia nigra) Rosenvold
229 2005-08-27 Huldue (Columba oenas) Rosenvold
228 2005-08-20 Kærløber (Calidris falcinellus) Bollerstien.Horsens
227 2005-08-13 Lunde (Fratercula arctica) Vejle Havn
226 2005-08-01 * Kohejre (Bubulcus ibis) Skjern Enge
225 2005-07-30 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Årslev Engsø
224 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lakolk klit sydsøer
223 2005-02-27 Sortspætte (Dryocopus martius) Munkebjerg Strandskov
2004
222 2004-10-24 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) kongens kær,Vejle
221 2004-10-03 Blisgås (Anser albifrons) Kammerslusen
220 2004-10-03 Knortegås (Branta bernicla) Sneum
219 2004-10-03 Dværgfalk (Falco columbarius) Sneum
218 2004-08-15 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Lakolk
217 2004-08-15 * Damklire (Tringa stagnatilis) Lakolk Klitsø
216 2004-06-09 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Knabberup
Annoncer