Danske Arter

Danske Arter

Lars Grøn


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lars Grøns kryds

Dette er Lars Grøns Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-04-05
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-05-22
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-03-10
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-05-22
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-03-30 Margrethekog
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-04-05
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-25
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2010-05-05 Lille Vildmose
10 X Grågås (Anser anser) 2020-01-13
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2007-02-10 Lille Vildmose
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-25
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-25
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-25
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2007-04-18 Margrethekog
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-04-06 Nordstrand, Skagen
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-02-17
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-02-08
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-07
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-03-05 Nørresø, Tønder
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-04-05
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-03-05 Nørresø, Tønder
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2009-01-08 Mastrup søerne, Støvring
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-05
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-07 Lille Vildmose
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-04-05
28 X Knarand (Mareca strepera) 2020-05-22
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-04-05
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-24 Bygholm Vejle Vestsø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-27
32 X Spidsand (Anas acuta) 2020-02-08
33 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-07
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-18 Lille Vildmose
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-01 Uge, Grusgrav ved rundkøsel. (foto).
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-04-05
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-12 Kjul, NJ
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-12-20 Gurre Sø
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-04-05
40 X Bjergand (Aythya marila) 2020-04-20
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-15 Han vejle
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2021-03-18 Hirseholmene
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-04-06 Egense
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-04-07
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-09-25 Nr. Lyngvig Fyr
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-04-20
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-12 Blåvand, Hvidbjerg Strand
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2014-10-13 Hvidbjerg Strand
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-04-07
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-14 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-04-09
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-04-05
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-04-05
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-02-15
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-04-07
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-25 Nørrestrand, Horsens
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø sø området
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-09-13 portlandsmosen, lille vildmose
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-22 Jættebrink, Møn
62 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-14
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-05 Vesterende Ballum
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Hulsig
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-28 Gilbjerg Hoved
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-09
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2020-04-08
76 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-16
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2011-06-02 Skagen
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-04-20
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-04-05
83 X Engsnarre (Crex crex) 2008-07-07 Romdrup å´s udløb
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø, Stevns
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-06 Lille Vildmose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2012-04-24 Lille Vildmose
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-03-23
89 X Blishøne (Fulica atra) 2020-04-05
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Avnø
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
92 X Trane (Grus grus) 2020-04-05
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) lille vildmose
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-04-05
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-04-05
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-18 Aalborg havn
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-05
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-10 Øster Tverstedvej, Bindslev
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-04-02
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-20 Lille Vildmose
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-05
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-03-06
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgaards inddæmning, Fyn
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-04-04
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-26 Margrethekog syd for vidåen
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-14 Vestamager
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-22
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-04-05
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-05-22
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-05-05 Højer vade
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-05-08 Lille Vildmose
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-20
117 X Storspove (Numenius arquata) 2020-04-20
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-05-22
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-06-28
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-05-22
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-22
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-05
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-22 Gerå
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-24
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-17
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2020-04-06
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-04-05
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-05-17 Skagen havn og 10/9 Roshage
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum sluse
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-17
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2018-06-18 Ulvedybet, Perlen
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2008-10-06 Ulvedybet
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2013-08-17 Ulvedyb
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-09 Rødhus strand
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-05 Lille Vildmose
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-22
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-04-05
142 X Tredækker (Gallinago media) 2013-09-04 Lille Vildmose
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-04-05
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2012-07-11 margrethekog
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-10-26 Geddal Enge
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-12 Bygholm vejle
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-09-24 Hirtshals Øststrand,
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-22
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup strand
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-06
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø Nor
152 X Rødben (Tringa totanus) 2020-04-05
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2013-07-27 Nørresø, Tønder
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-05
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-05-22
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-05-17
157 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Hønen, Fanø
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted sø
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Syd
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-25 Ballum forland
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-05-22
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-10-23 Hanstholm Havn,
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-08
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-04-30 Lille Vildmose og 16/9 Roshage
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm havn
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-10-14 Hanstholm Havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2020-02-26
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-03-27
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-22 Hanstholm
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-23 Hirtshals Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-02-10
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-07-23 Hirtshals havn*
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-06-30 Ulvedybet og 15/9 Hanstholm*
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-05-22
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-08-10 Filsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-06-14 Brændegård sø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-07
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-06-12
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-22
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-22
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-23 Vilsted sø
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-05-23 Lille Vildmose
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-22
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-05-22
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-05-04 Grenen, Skagen
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-08
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-14 Nordmandshage
202 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-15 Blåvandshuk
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2020-04-07
205 X Alk (Alca torda) 2020-04-18
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-04-07
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2016-11-06 Nordmandshage, Hals
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) skagen
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) skagen
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 2010-04-28 skagen
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2012-05-15 skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2018-10-24 Roshage
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2015-10-25 Blokhus Strand
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-05-07
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2020-09-10 Roshage
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2009-08-08 Rømø
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2012-04-23 Nordstranden
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-08-03 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2020-04-18
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-08-14 Esbjerg havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-03-05
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2010-04-30 nørresø tønder
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-05-20 nibe bredning
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-04-05
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-23 Sostrup slot/park
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-04 Slivsø
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim enge
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-03-03
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2021-06-05 Albæk Fælled
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-04-01 Rømødæmningen
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-05-07 Lille Vildmose
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-10
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2013-04-23 Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-22
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-22 Bøtø Nor
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-11 Hulsig Hede
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2014-05-26 Saftevandsbakken, Skagen.
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2011-05-10 Nordstranden
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2014-04-26 Skagen, Flagbakken.
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-26 Hulsig hede
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Magleby, Møn
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-04-07 lille vildmose
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-03-28
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-04-09
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-05
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-05
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-06-01 Lille Vildmose
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-22
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-04-08
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-04-23 Nordstranden
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-14
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-04-05
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-24 Lille Vildmose
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-02-02
270 X Slørugle (Tyto alba) 2008-03-10 Als
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-22 Hanstholm
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-01-11 Kongerslev
274 X Natugle (Strix aluco) 2020-04-05
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-04 Bunken klitplantage
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-06 Rold skov
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-05-15 Mejlby
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2016-03-16 Gludsted Plantage
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-05-22
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-04-18
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2014-12-20 Nyborg
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-06-09
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-19 Skagen, nordstrand
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-07 Grenen, Skagen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-01 Lunden, Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-06 Hals mose
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-02-15
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-05-20 Bælum
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-05-20 Bælum
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-20
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-05-08 Lille vildmose
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-09
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-02
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-18 Værnengene
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2009-11-01 Bygholm vejle
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-02-02
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-10 Årslev engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-21
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-26 Skovmose, Als
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-02-07 Lille Vildmose
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-08-05 Halk
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2011-06-10 lille vildmose
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-04-01
314 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2009-08-30 lille vildmose Hegnsvej, Tårnets dag
316 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-24
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-03-13
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-05-09
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01
321 X Ravn (Corvus corax) 2020-04-04
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-03
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-04-09
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-04-09
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-04-05
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-09-21 Filsø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01
328 X Musvit (Parus major) 2020-01-01
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-05-06 Rærup
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-22
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-04-07
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-03-26
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-04-04 hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-04-18
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2020-06-12 Rømø, Sønderstrand
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-05-09
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-19
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2017-04-29 Brabrand Sø, Vestende
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-04-05
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-09
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns fyr
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-16 Blåvand Fyr "Gryden"
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2013-10-16 Blåvand Fyrhaven
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2013-10-13 Blåvand sommerhusområde
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-05-09
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-04-04
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-12 Tversted-søerne
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-30 Tornby klitplantage
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-10 Nr. Lyngvig Fyrhave
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-26 Lille Vildmose, Hegnsvej.
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-05
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Mosen, Blåvand
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-10 Asaa
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-22
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-22
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Fuglestation
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-22
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-23
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-06-07 Nørresø, Tønder
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-04-30 Nørresø, Tønder
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2020-07-09 Grenen, Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-04
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-21
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2014-09-03 Hanstholm Fyrhaver
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-05-03
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-03
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-01 Skagen, Batterivej 14
383 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-18 Mandø, sydøstkrat
384 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvandshuk, mosen
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-11-24 Blåvand, Fyrhaven.
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-04-04
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-03-09
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-04-05
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-05-17
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-05-14
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-04 Puggårdsvej 9, Bramming
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-04-05
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-07
400 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-02 Vust holme
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat odde, Bornholm
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-03
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-03
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-04-05
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-04-06
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-09
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-02-10
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-05
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-26
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2014-06-11 Hillerslev
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-29 Tornby klitplantage
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-09
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-11 Stald Grenen, Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2011-06-06 grenen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-18
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-05-09
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-05
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-04-24 Frøslev mose
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-18 Mandø, sydvestkrat
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Ho
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-06
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-11-05 Hanstholm
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-05 Thorsminde
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-03-05
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, København
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-04-05
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-05
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-05-09 Skagen, Silvervej.
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-04-18
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-08
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-09-28 Lille Vildmose
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-17 Skagen, Nordstrand
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2019-05-12 Grenen, Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-04-05
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-09
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-13 Grønningen
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2015-05-16 Skagen, Hængebuesvinene
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-04-05 lille vildmose
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-02-12 Hirthals
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-05-09
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2017-11-11 Nordmandshage
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-30
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-04-04
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-04-05
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-10-19 Grenen, Skagen. (Ringmærket)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-04
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-02-11 Romdrup å´s udløb
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-06-07 Grenen, Skagen
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-04-09
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-14 nordmandshage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-04-05
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-04-23 muldbjerge
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-04-04
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-05-21
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-04-06
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-21
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-04-04
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Fanø
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2009-05-15 Batterivej
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-12-20 Sydhavnstipperne
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen, Fyrvej
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-23 Tarphage Enge
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvandshuk
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-04-24
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-08 Rørsangervej 4B, Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer