Danske Arter - Kronologisk

Lars Grøn


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
410 2022-10-08 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Rørsangervej 4B, Agger
409 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Blåvandshuk, mosen
408 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø sø området
2021
407 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethekog Syd
406 2021-06-26 * Rosenterne (Sterna dougallii) Grenen
405 2021-06-05 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Albæk Fælled
404 2021-06-03 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Grenen, Skagen
403 2021-05-17 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vilsted sø
402 2021-05-15 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Han vejle
401 2021-03-18 * Stellersand (Polysticta stelleri) Hirseholmene
400 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Avnø
2020
399 2020-11-17 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Fanø
398 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed, Lolland
397 2020-11-02 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat odde, Bornholm
396 2020-10-28 * Kaffersejler (Apus caffer) Gilbjerg Hoved
395 2020-10-19 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Grenen, Skagen. (Ringmærket)
394 2020-10-16 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Lønstrup strand
393 2020-10-15 Søkonge (Alle alle) Blåvandshuk
392 2020-10-13 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmosen, Ho
391 2020-09-10 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Roshage
390 2020-08-12 Odinshane (Phalaropus lobatus) Bygholm vejle
389 2020-07-23 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Hirtshals havn*
388 2020-07-09 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Grenen, Skagen
387 2020-06-30 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Ulvedybet og 15/9 Hanstholm*
386 2020-06-28 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
385 2020-06-18 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Fuglestation
384 2020-06-12 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Rømø, Sønderstrand
383 2020-06-12 Dværgterne (Sternula albifrons)
382 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft færgehavn
381 2020-06-09 Isfugl (Alcedo atthis)
380 2020-06-07 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Skarvsøen, Skagen
379 2020-06-07 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Grenen, Skagen
378 2020-05-30 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
377 2020-05-29 * Lille Sejler (Apus affinis) Hulsig
376 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet, Skagen
375 2020-05-26 Nattergal (Luscinia luscinia)
374 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
373 2020-05-24 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
372 2020-05-23 Græshoppesanger (Locustella naevia)
371 2020-05-22 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
370 2020-05-22 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
369 2020-05-22 Gulbug (Hippolais icterina)
368 2020-05-22 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
367 2020-05-22 Hedehøg (Circus pygargus)
366 2020-05-22 Vagtel (Coturnix coturnix)
365 2020-05-22 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
364 2020-05-22 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
363 2020-05-22 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
362 2020-05-22 Kærløber (Calidris falcinellus) Gerå
361 2020-05-22 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
360 2020-05-22 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
359 2020-05-22 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
358 2020-05-22 Sortklire (Tringa erythropus)
357 2020-05-22 Stenvender (Arenaria interpres)
356 2020-05-22 Storkjove (Stercorarius skua)
355 2020-05-22 Ride (Rissa tridactyla)
354 2020-05-22 Sildemåge (Larus fuscus)
353 2020-05-22 Sortterne (Chlidonias niger)
352 2020-05-22 Fjordterne (Sterna hirundo)
351 2020-05-22 Havterne (Sterna paradisaea)
350 2020-05-22 Skovhornugle (Asio otus)
349 2020-05-22 Knortegås (Branta bernicla)
348 2020-05-22 Knarand (Mareca strepera)
347 2020-05-21 Havesanger (Sylvia borin)
346 2020-05-21 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
345 2020-05-21 Lapværling (Calcarius lapponicus)
344 2020-05-20 Grønspætte (Picus viridis) Bælum
343 2020-05-20 Sortspætte (Dryocopus martius) Bælum
342 2020-05-17 Træløber (Certhia familiaris)
341 2020-05-17 Dværgryle (Calidris minuta)
340 2020-05-17 Temmincksryle (Calidris temminckii)
339 2020-05-17 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Skagen havn og 10/9 Roshage
338 2020-05-17 Hvidklire (Tringa nebularia)
337 2020-05-14 Mursejler (Apus apus)
336 2020-05-14 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
335 2020-05-09 Digesvale (Riparia riparia)
334 2020-05-09 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
333 2020-05-09 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
332 2020-05-09 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
331 2020-05-09 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
330 2020-05-09 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
329 2020-05-09 Sortkrage (Corvus corone)
328 2020-05-09 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
327 2020-05-09 Gøg (Cuculus canorus)
326 2020-05-07 Vendehals (Jynx torquilla) Grenen, Skagen
325 2020-05-07 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
324 2020-05-06 Pungmejse (Remiz pendulinus) Rærup
323 2020-05-05 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
322 2020-05-05 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
321 2020-05-05 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
320 2020-05-05 Tinksmed (Tringa glareola)
319 2020-05-05 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
318 2020-05-04 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Grenen, Skagen
317 2020-05-03 Gærdesanger (Curruca curruca)
316 2020-05-03 Tornsanger (Curruca communis)
315 2020-05-02 Lærkefalk (Falco subbuteo)
314 2020-04-30 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Lille Vildmose og 16/9 Roshage
313 2020-04-24 Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
312 2020-04-22 Skægmejse (Panurus biarmicus)
311 2020-04-21 Bomlærke (Emberiza calandra)
310 2020-04-20 Fløjlsand (Melanitta fusca)
309 2020-04-20 Småspove (Numenius phaeopus)
308 2020-04-20 Storspove (Numenius arquata)
307 2020-04-20 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
306 2020-04-20 Bjergand (Aythya marila)
305 2020-04-19 * Høgeørn (Aquila fasciata) Højris, Mors
304 2020-04-19 Landsvale (Hirundo rustica)
303 2020-04-19 Bysvale (Delichon urbicum)
302 2020-04-18 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
301 2020-04-18 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
300 2020-04-18 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
299 2020-04-18 Alk (Alca torda)
298 2020-04-18 Mosehornugle (Asio flammeus)
297 2020-04-18 Sule (Morus bassanus)
296 2020-04-16 * Kejserørn (Aquila heliaca) Magleby, Møn
295 2020-04-16 Huldue (Columba oenas)
294 2020-04-10 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
293 2020-04-09 Skovpiber (Anthus trivialis)
292 2020-04-09 Topmejse (Lophophanes cristatus)
291 2020-04-09 Sortmejse (Periparus ater)
290 2020-04-09 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
289 2020-04-09 Havlit (Clangula hyemalis)
288 2020-04-09 Duehøg (Accipiter gentilis)
287 2020-04-09 Dværgfalk (Falco columbarius)
286 2020-04-08 Rød Glente (Milvus milvus)
285 2020-04-08 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
284 2020-04-08 Klippedue (Columba livia)
283 2020-04-07 Hedelærke (Lullula arborea)
282 2020-04-07 Ringdrossel (Turdus torquatus)
281 2020-04-07 Sortand (Melanitta nigra)
280 2020-04-07 Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
279 2020-04-07 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
278 2020-04-07 Lomvie (Uria aalge)
277 2020-04-07 Tejst (Cepphus grylle)
276 2020-04-07 Ederfugl (Somateria mollissima)
275 2020-04-06 Sortsvane (Cygnus atratus) Nordstrand, Skagen
274 2020-04-06 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
273 2020-04-06 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
272 2020-04-06 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
271 2020-04-06 Sandløber (Calidris alba)
270 2020-04-06 Svaleklire (Tringa ochropus)
269 2020-04-05 Engpiber (Anthus pratensis)
268 2020-04-05 Jernspurv (Prunella modularis)
267 2020-04-05 Blåhals (Luscinia svecica)
266 2020-04-05 Sangdrossel (Turdus philomelos)
265 2020-04-05 Halemejse (Aegithalos caudatus)
264 2020-04-05 Sumpmejse (Poecile palustris)
263 2020-04-05 Spætmejse (Sitta europaea)
262 2020-04-05 Stær (Sturnus vulgaris)
261 2020-04-05 Stillits (Carduelis carduelis)
260 2020-04-05 Tornirisk (Linaria cannabina)
259 2020-04-05 Hvinand (Bucephala clangula)
258 2020-04-05 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
257 2020-04-05 Rørhøg (Circus aeruginosus)
256 2020-04-05 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
255 2020-04-05 Agerhøne (Perdix perdix)
254 2020-04-05 Vandrikse (Rallus aquaticus)
253 2020-04-05 Blishøne (Fulica atra)
252 2020-04-05 Trane (Grus grus)
251 2020-04-05 Klyde (Recurvirostra avosetta)
250 2020-04-05 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
249 2020-04-05 Almindelig Ryle (Calidris alpina)
248 2020-04-05 Brushane (Calidris pugnax)
247 2020-04-05 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
246 2020-04-05 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
245 2020-04-05 Rødben (Tringa totanus)
244 2020-04-05 Natugle (Strix aluco)
243 2020-04-05 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
242 2020-04-05 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
241 2020-04-05 Rørdrum (Botaurus stellaris)
240 2020-04-05 Canadagås (Branta canadensis)
239 2020-04-05 Gravand (Tadorna tadorna)
238 2020-04-05 Pibeand (Mareca penelope)
237 2020-04-05 Atlingand (Spatula querquedula)
236 2020-04-05 Skeand (Spatula clypeata)
235 2020-04-05 Taffeland (Aythya ferina)
234 2020-04-05 Troldand (Aythya fuligula)
233 2020-04-04 Munk (Sylvia atricapilla)
232 2020-04-04 Gransanger (Phylloscopus collybita)
231 2020-04-04 Fuglekonge (Regulus regulus)
230 2020-04-04 Ravn (Corvus corax)
229 2020-04-04 Grønsisken (Spinus spinus)
228 2020-04-04 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
227 2020-04-04 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
226 2020-04-04 Gulspurv (Emberiza citrinella)
225 2020-04-04 Hjejle (Pluvialis apricaria)
224 2020-04-02 Strandskade (Haematopus ostralegus)
223 2020-04-01 Skovskade (Garrulus glandarius)
222 2020-03-28 Spurvehøg (Accipiter nisus)
221 2020-03-27 Svartbag (Larus marinus)
220 2020-03-26 Sanglærke (Alauda arvensis)
219 2020-03-23 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
218 2020-03-13 Råge (Corvus frugilegus)
217 2020-03-10 Fasan (Phasianus colchicus)
216 2020-03-09 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
215 2020-03-08 Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
214 2020-03-06 Vibe (Vanellus vanellus)
213 2020-03-05 Vandstær (Cinclus cinclus)
212 2020-03-05 Skarv (Phalacrocorax carbo)
211 2020-03-03 Fiskehejre (Ardea cinerea)
210 2020-02-26 Stormmåge (Larus canus)
209 2020-02-17 Knopsvane (Cygnus olor)
208 2020-02-15 Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
207 2020-02-15 Stor Skallesluger (Mergus merganser)
206 2020-02-14 Havørn (Haliaeetus albicilla)
205 2020-02-12 Skærpiber (Anthus petrosus) Hirthals
204 2020-02-10 Rødhals (Erithacus rubecula)
203 2020-02-10 Sølvmåge (Larus argentatus)
202 2020-02-08 Pibesvane (Cygnus columbianus)
201 2020-02-08 Spidsand (Anas acuta)
200 2020-02-07 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Lille Vildmose
199 2020-02-02 Musvåge (Buteo buteo)
198 2020-02-02 Vandrefalk (Falco peregrinus)
197 2020-01-27 Gråand (Anas platyrhynchos)
196 2020-01-25 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
195 2020-01-25 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
194 2020-01-25 Blisgås (Anser albifrons)
193 2020-01-25 Bramgås (Branta leucopsis)
192 2020-01-24 Allike (Coloeus monedula)
191 2020-01-20 Tårnfalk (Falco tinnunculus)
190 2020-01-13 Grågås (Anser anser)
189 2020-01-08 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
188 2020-01-07 Sangsvane (Cygnus cygnus)
187 2020-01-07 Krikand (Anas crecca)
186 2020-01-05 Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
185 2020-01-03 Silkehale (Bombycilla garrulus)
184 2020-01-03 Sjagger (Turdus pilaris)
183 2020-01-03 Vindrossel (Turdus iliacus)
182 2020-01-01 Solsort (Turdus merula)
181 2020-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
180 2020-01-01 Musvit (Parus major)
179 2020-01-01 Husskade (Pica pica)
178 2020-01-01 Gråkrage (Corvus cornix)
177 2020-01-01 Gråspurv (Passer domesticus)
176 2020-01-01 Skovspurv (Passer montanus)
175 2020-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs)
174 2020-01-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
173 2020-01-01 Grønirisk (Chloris chloris)
172 2020-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
171 2020-01-01 Ringdue (Columba palumbus)
2019
170 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen, Ho
169 2019-10-18 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Mandø, sydøstkrat
168 2019-10-18 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Mandø, sydvestkrat
167 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Blåvandshuk
166 2019-10-14 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Mosen, Blåvand
165 2019-08-25 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Ballum forland
164 2019-07-12 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
163 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum Digesø
162 2019-05-12 Markpiber (Anthus campestris) Grenen, Skagen
2018
161 2018-11-17 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Skagen, Nordstrand
160 2018-11-05 * Gråsejler (Apus pallidus) Vesterende Ballum
159 2018-10-24 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Roshage
158 2018-10-17 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup
157 2018-10-14 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø
156 2018-08-13 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen, Skagen
155 2018-06-18 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Ulvedybet, Perlen
154 2018-05-12 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tversted-søerne
153 2018-05-11 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Hulsig Hede
152 2018-04-28 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Skagen, Fyrvej
151 2018-02-06 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Rold skov
2017
150 2017-12-30 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hanstholm havn
149 2017-11-25 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Nørrestrand, Horsens
148 2017-11-11 * Krognæb (Pinicola enucleator) Nordmandshage
147 2017-10-16 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Grønningen, Blåvand
146 2017-09-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Ballum sluse
145 2017-08-18 * Slagfalk (Falco cherrug) Værnengene
144 2017-07-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Bøtø Nor
143 2017-05-17 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Søholm Skov og Dybsø, Stevns
142 2017-05-11 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Stald Grenen, Skagen
141 2017-05-10 * Triel (Burhinus oedicnemus) Øster Tverstedvej, Bindslev
140 2017-04-29 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Brabrand Sø, Vestende
2016
139 2016-11-06 Lunde (Fratercula arctica) Nordmandshage, Hals
138 2016-11-04 * Tophejre (Ardeola ralloides) Slivsø
137 2016-10-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje Havn
136 2016-10-15 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Hønen, Fanø
135 2016-10-15 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Stubben, København
134 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Bøtø Nor
133 2016-06-24 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Lille Vildmose
132 2016-06-22 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Bøtø Nor
131 2016-05-14 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Vestamager
130 2016-05-07 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Skagen
129 2016-04-22 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Jættebrink, Møn
128 2016-03-16 * Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Plantage
2015
127 2015-11-28 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Stevns fyr
126 2015-10-26 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Geddal Enge
125 2015-10-25 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blokhus Strand
124 2015-10-17 * Kohejre (Bubulcus ibis) Tim enge
123 2015-10-12 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand, Hvidbjerg Strand
122 2015-07-04 * Rosenstær (Pastor roseus) Puggårdsvej 9, Bramming
121 2015-06-04 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Grenen
120 2015-05-22 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Ølundgaards inddæmning, Fyn
119 2015-05-16 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Skagen, Hængebuesvinene
118 2015-05-07 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Hirtshals Havn
117 2015-04-24 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Bygholm Vejle Vestsø
2014
116 2014-12-20 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Sydhavnstipperne
115 2014-12-20 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Gurre Sø
114 2014-12-20 Hærfugl (Upupa epops) Nyborg
113 2014-10-13 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Hvidbjerg Strand
112 2014-10-13 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Grønningen
111 2014-09-25 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Nr. Lyngvig Fyr
110 2014-09-14 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Nordmandshage
109 2014-09-10 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Nr. Lyngvig Fyrhave
108 2014-09-03 * Høgesanger (Curruca nisoria) Hanstholm Fyrhaver
107 2014-07-26 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Margrethekog syd for vidåen
106 2014-06-11 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Hillerslev
105 2014-06-10 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Asaa
104 2014-06-07 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Nørresø, Tønder
103 2014-05-30 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Tornby klitplantage
102 2014-05-26 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Saftevandsbakken, Skagen.
101 2014-05-26 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Hulsig hede
100 2014-05-26 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Lille Vildmose, Hegnsvej.
99 2014-05-23 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tarphage Enge
98 2014-05-09 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Skagen, Silvervej.
97 2014-05-01 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Skagen, Batterivej 14
96 2014-04-26 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Skagen, Flagbakken.
95 2014-03-29 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Tornby klitplantage
94 2014-03-23 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup slot/park
93 2014-01-01 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Lunden, Gram
2013
92 2013-12-22 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm
91 2013-12-22 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hanstholm
90 2013-11-24 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvand, Fyrhaven.
89 2013-10-16 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvand Fyrhaven
88 2013-10-16 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvand Fyr "Gryden"
87 2013-10-13 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand sommerhusområde
86 2013-09-28 * Storpiber (Anthus richardi) Lille Vildmose
85 2013-09-21 Fyrremejse (Poecile montanus) Filsø
84 2013-09-04 Tredækker (Gallinago media) Lille Vildmose
83 2013-08-17 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Ulvedyb
82 2013-08-10 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
81 2013-07-27 * Damklire (Tringa stagnatilis) Nørresø, Tønder
80 2013-05-05 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Højer vade
79 2013-04-23 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Skagen
78 2013-04-07 Kongeørn (Aquila chrysaetos) lille vildmose
77 2013-04-06 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Hals mose
76 2013-04-06 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Egense
75 2013-04-05 Bjergpiber (Anthus spinoletta) lille vildmose
74 2013-04-04 * Høgeugle (Surnia ulula) Bunken klitplantage
73 2013-04-04 Toplærke (Galerida cristata) hirtshals
72 2013-04-01 Sølvhejre (Ardea alba) Rømødæmningen
71 2013-04-01 * Rødhovedet And (Netta rufina) Uge, Grusgrav ved rundkøsel. (foto).
70 2013-03-05 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Nørresø, Tønder
69 2013-03-05 Rustand (Tadorna ferruginea) Nørresø, Tønder
68 2013-01-02 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Vust holme
2012
67 2012-11-10 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev engsø
66 2012-10-14 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Hanstholm Havn
65 2012-09-13 Natravn (Caprimulgus europaeus) portlandsmosen, lille vildmose
64 2012-08-03 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Smedager
63 2012-07-11 * Terekklire (Xenus cinereus) margrethekog
62 2012-06-01 * Steppehøg (Circus macrourus) Lille Vildmose
61 2012-05-23 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Vilsted sø
60 2012-05-20 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Lille Vildmose
59 2012-05-19 Biæder (Merops apiaster) Skagen, nordstrand
58 2012-05-15 Kirkeugle (Athene noctua) Mejlby
57 2012-05-15 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) skagen
56 2012-05-12 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Kjul, NJ
55 2012-04-24 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Lille Vildmose
54 2012-04-23 Sort Glente (Milvus migrans) Nordstranden
53 2012-04-23 * Sort Stork (Ciconia nigra) Nordstranden
52 2012-04-18 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Lille Vildmose
51 2012-01-23 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Hirtshals Havn
50 2012-01-22 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm
2011
49 2011-11-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Strandby
48 2011-11-11 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals havn
47 2011-11-05 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
46 2011-11-05 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Hanstholm
45 2011-10-23 Sabinemåge (Xema sabini) Hanstholm Havn,
44 2011-09-24 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Hirtshals Øststrand,
43 2011-08-14 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) nordmandshage
42 2011-08-05 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Halk
41 2011-07-26 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Skovmose, Als
40 2011-07-06 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille Vildmose
39 2011-06-10 Pirol (Oriolus oriolus) lille vildmose
38 2011-06-06 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) grenen
37 2011-06-02 Turteldue (Streptopelia turtur) Skagen
36 2011-05-10 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Nordstranden
35 2011-05-08 Aftenfalk (Falco vespertinus) Lille vildmose
34 2011-05-08 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Lille Vildmose
33 2011-05-07 Silkehejre (Egretta garzetta) Lille Vildmose
32 2011-03-30 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Margrethekog
31 2011-02-11 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Romdrup å´s udløb
2010
30 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
29 2010-05-07 * Blåvinget And (Spatula discors) Lille Vildmose
28 2010-05-05 * Indisk Gås (Anser indicus) Lille Vildmose
27 2010-05-05 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lille Vildmose
26 2010-04-30 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) nørresø tønder
25 2010-04-30 Savisanger (Locustella luscinioides) Nørresø, Tønder
24 2010-04-28 Islom (Gavia immer) skagen
23 2010-04-23 Gulirisk (Serinus serinus) muldbjerge
2009
22 2009-11-01 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Bygholm vejle
21 2009-10-14 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand
20 2009-08-30 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) lille vildmose Hegnsvej, Tårnets dag
19 2009-08-08 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Rømø
18 2009-05-23 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Lille Vildmose
17 2009-05-20 Skestork (Platalea leucorodia) nibe bredning
16 2009-05-15 Hortulan (Emberiza hortulana) Batterivej
15 2009-04-24 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Frøslev mose
14 2009-01-08 * Mandarinand (Aix galericulata) Mastrup søerne, Støvring
2008
13 2008-10-06 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Ulvedybet
12 2008-08-14 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg havn
11 2008-07-07 Engsnarre (Crex crex) Romdrup å´s udløb
10 2008-03-10 Slørugle (Tyto alba) Als
9 2008-01-18 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Aalborg havn
2007
8 2007-09-09 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Rødhus strand
7 2007-06-14 Rovterne (Hydroprogne caspia) Brændegård sø
6 2007-04-18 Dværggås (Anser erythropus) Margrethekog
5 2007-02-10 Tajgasædgås (Anser fabalis) Lille Vildmose
4 2007-01-11 Stor Hornugle (Bubo bubo) Kongerslev
Annoncer