Danske Arter

Danske Arter

Morten Heegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Heegaards kryds

Dette er Morten Heegaards Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-07-03 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1998-06-11 Vestamager
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1981-04-15 Rømø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1989-10-14 Bøtø Nor
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1986-04-21 Vestamager
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1981-04-14 Rømø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1981-04-13 Rømø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1987-10-22 Christians Ø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-02-13 Saltbæk Vig
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-21 Appenæs, Gavnø
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1984-10-16 Vejlerne
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1982-01-16 Tystrup-Bavelse
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-06-25 Margrethekogen
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2002-09-06 Søren Jessens Sand, Fanø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-30 Jægerhul på Amager Fælled
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-17 Holløse Bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1981-04-18 Rømø
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-28 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1981-02-14 Snekkersten
29 X Knarand (Mareca strepera) 1983-09-19 Reersø, Flasken
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1981-04-18 Rømø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Fanø, 9/10 03 Roskilde Fjord
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1981-04-18 Rømø
34 X Krikand (Anas crecca) 1981-02-14 Snekkersten
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-04-03 Solbjerg Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1988-06-11 Nivå
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1981-04-14 Rømø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-26 Alsønderup Enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-03 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1983-04-02 Hov Vig
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-02-22 Gilleleje Havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1986-05-21 Christians Ø
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-21 Grønningen, Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1983-04-04 Korshage
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-03-02 Blåvandshuk
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvandshuk og Eskebjerg Vesterlyng 10/20 18
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1981-03-21 Gilleleje
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-21 Blåvands Huk
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1984-10-21 Blåvands Huk
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1982-01-21 Sjællandsbroen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1981-02-26 Kirsebærholmen, Holbæk
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1981-02-26 Kirsebærholmen, Holbæk
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2000-11-26 Nørre Sø, Fyn
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1986-05-24 Christians Ø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Nakkehoved
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestama'r
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-06 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 1981-03-21 Gilbjerghoved
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1983-05-15 Skagen
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-28 Klampenborg
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe, Vejle
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1983-04-23 Utterslev Mose
84 X Engsnarre (Crex crex) 1985-05-13 Esrum Sø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulfshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1983-06-08 Trelleborg, Slagelse
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1981-06-14 Kulbjerg
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø, Falster
93 X Trane (Grus grus) 1981-03-28 Gilleleje
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1981-04-18 Rømø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1989-02-01 Furesøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1983-04-23 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1983-05-13 Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1981-03-08 Mårsø Enge
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-03 Klydesøen, Vestamager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1981-03-23 Mårsø Enge v. Holbæk
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1981-04-15 Rømø
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-12 Grønningen, Fanø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1982-05-15 Horseklint, Fynshoved
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1981-03-21 Gilleleje
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1985-05-06 Skagen
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1983-05-12 Skagen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-15 Rømø Sønderstrand
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Margrethekogen
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1990-05-10 Skjern
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1984-04-22 Korshage
120 X Storspove (Numenius arquata) 1981-03-21 Gilbjerghoved
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1981-04-18 Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1981-04-15 Rømø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1985-05-06 Skagen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1981-04-15 Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1981-04-18 Rømø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1990-05-29 Agger Tange
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1985-08-03 Enø Overdrev
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1984-05-21 Skagen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1984-10-14 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1981-04-15 Rømø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1984-10-17 Agger Tange
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-23 Stensnæs, N-Gylland
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1984-10-13 Fanø
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Møgnakken, Møn
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-12 Staunings Ø
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-17 Kofoeds Enge, Amager
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1982-05-21 Åmosen, Nordsjælland
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1984-10-17 Agger Tange
145 X Tredækker (Gallinago media) 1986-05-10 Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2001-06-16 Tissø
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-30 Kofoeds Enge, Amager
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1993-10-05 Ølsemagle Revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-05-28 Møgnakken, Møn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1981-04-15 Rømø
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1983-03-31 Korshage
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen, Sydtårnet
155 X Rødben (Tringa totanus) 1981-04-04 Lammefjorden, Audebo
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-05-11 Vejlerne
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1981-04-18 Rømø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1983-05-13 Skagen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1981-04-15 Rømø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Sydmøllevej, Vestamager
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1981-02-15 Gilleleje Havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø, Vestlolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-23 Køge Bugt, Karlslunde
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1984-10-15 Hanstholm
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-11 Esbjerg Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-07-02 Vejlerne
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-12-08 Kongens Have, København
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-06-13 Margrethekogen
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus Havn og Århus Å
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1984-05-18 Skagen Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1983-05-14 Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1991-01-16 Christianshavns Voldgrav
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2001-10-07 Stubben
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1998-06-10 Vestamager
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1989-09-02 Tipperne
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1982-05-15 Horseklint, Fynshoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1984-04-30 Kofoeds Enge
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Sydstrand
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1981-05-10 Maglesø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1981-04-17 Rømø
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-20 Kofoeds Enge, Amager
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-13 Gundsømagle Sø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1985-06-26 Rudbøl Kog
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1984-10-20 Blåvands Huk
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1984-10-21 Blåvands Huk
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1983-05-12 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-10-02 Gilbjerg
205 X Søkonge (Alle alle) 1984-10-17 Vrist
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1989-12-10 Hundested Havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1983-05-12 Skagen
208 X Alk (Alca torda) 1984-05-20 Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1982-05-16 Horseklint, Fynshoved
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-10-14 Ørhage
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1983-05-12 Skagen Nordstrand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1983-05-12 Skagen Nordstrand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1985-05-06 Skagen Nordstrand
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1985-05-04 Skagen Nordstrand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1985-10-12 Gilbjerg
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1984-10-21 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1984-10-15 Hanstholm
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-11-12 Kikhavn
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1984-10-15 Hanstholm
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1986-05-07 Skagen
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1981-05-15 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1981-04-20 Brøns
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1983-05-15 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-11-02 Esbjerg Trafikhavn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1981-02-28 Snekkersten, Espergærde - mit første twitch :-)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 Vestamager
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1984-10-13 Fanø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1981-04-18 Rømø
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-13 Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Hviding Engsø
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-16 Hou, Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene, Tipperne
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-13 Ove Sø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesøen, Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1988-07-18 Bognæs
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-06-06 Kofoeds Enge
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1981-05-16 Flagbakken, Skagen
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-22 Skagen
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1981-05-15 Skagen
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2017-07-09 Bøtø Nor, Falster
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-21 Bjerregård Strand, Tipperne
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1993-09-23 Vestamager
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-01 Søholm, Stevns
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Dueodde, Bornholm
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2005-04-25 Flagbakken, Skagen
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1986-05-05 Skagen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1981-03-28 Gilleleje
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1981-04-18 Rømø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1981-04-03 Maglesø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1983-05-12 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1981-04-18 Rømø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1983-04-24 Hellebæk
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1981-05-15 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1982-01-16 Tystrup-Bavelse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1980-12-24 Maglesø
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev og Jedsted Enge, Ribe
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-05-01 Haderslev Dyrehave
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-13 Hanstholm Res.
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1997-10-06 Gram Grusgrav
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-05 Gurre
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Dyrehaven
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1985-07-05 Lyngby Kirke ved Aarhus
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1986-03-10 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1982-04-06 Gilbjerghoved
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1982-04-19 Korshage, Rørvig
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1985-05-21 Rungsted Strandvej 316
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-22 Busemarke, Høje Møn
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1983-04-29 Klostermølle, Mossø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1988-05-14 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1982-07-01 Have i Holbæk
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Reservatet ved champignonerne, Skagen
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-03-20 Draved Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1983-04-16 Hellebæk
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1981-03-21 Gilleleje
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1978-07-01 Nørreådalen
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1981-05-16 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1981-03-22 Korshage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1981-05-15 Skagen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2023-08-18 Anholt
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-02-21 Soyakagen
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1983-05-12 Skagen
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-07 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1978-07-01 Nørreådalen, Viborg
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lidsø (Lalandia-Dragsminde Sluse) Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Møn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1983-02-17 Tystrup-Bavelse
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Vestamager
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1985-06-04 Kongelunden
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-10-12 Gilbjergleje
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1984-12-22 Villakvarter i Emdrup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1981-03-02 Højstrup v. Helsingør
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1982-05-16 Horseklint, Fynshoved
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1985-06-26 Frøslev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1983-05-23 Mose ved Munkebjergby
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1985-10-29 Det Inddæmmede
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1981-03-21 Gilbjerghoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1981-04-13 Holbæk
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1982-12-04 Saltholm
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-21 Slambassinerne, Møn
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Grenen, Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1981-04-20 Rømø
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-29 Hald Sø
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-01 Hov Vig
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1984-10-18 Nørre Lyngvig
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-10-19 Christians Ø
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-10-19 Christians Ø
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1981-04-20 Rømø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1981-04-12 V. f. Nyborg
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-02 Fællesskoven, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1988-05-28 Klinteskoven, Møn
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-16 Gedser Fuglestation
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1990-05-29 Mørke Kær, Aarhus
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1998-08-15 Kelds Nor
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1985-06-26 Rudbøl Kog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-05 Køge Sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1981-05-16 Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1982-05-22 Åmosen v. Tisvilde
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1981-06-14 Hørby Skov v. Holbæk
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1983-05-28 Ellemosen, Tisvilde
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1983-06-01 Flommen, Sorø
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1989-05-26 Barup Mose, Falster
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-25 Sønderho, Fanø
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1981-05-10 Maglesø v. Holbæk
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1981-06-14 Kulbjerg v. Holbæk
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1985-06-02 Høvblege, Møn
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1981-05-10 Maglesø v. Holbæk
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Verdens Ende
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1981-06-14 Hørby Skov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2004-05-06 Kongelundsfortet, Sydvestpynten
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvands Huk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1989-04-21 Kollekolle, Furesøen
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1981-02-12 Knudsskov v. Holbæk
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1985-02-24 Vallø Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-12 Køge
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1981-05-17 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1981-03-21 Gilleleje
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1981-03-21 Gilbjerghoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1981-05-17 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1984-05-21 Skagen, Reservatet
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-16 Vallensbæk
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-06 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-05 Vestamager
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1986-05-09 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1982-03-21 Rolighedsmosen, Espergærde
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1981-06-09 Højstrup v. helsingør
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1982-05-15 Horseklint, Fynshoved
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1993-05-24 Skagen
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-11 Husby Strand, NØ Fyn
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Birkemose, Gedser
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1982-05-15 Horseklint, Fynshoved
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-24 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-02 Ishøj Strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Fourfeltbækkens udløb, Esbjerg
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbæk Vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1984-02-19 Mølleåen/Furesøen
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Nordsjælland
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Odense Å, Åsum
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1981-02-28 Højstrup v. Helsingør
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1981-04-17 Rømø
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-02 Frederikshavn nordhavn
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1983-04-29 Klostermølle, Mossø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-04 Søvang, Amager
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-25 Tipperne
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1983-05-29 Melby Overdrev
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1981-03-21 Gilleleje
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1981-04-20 Rømø
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1983-09-18 Borreby Mose
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1999-12-28 Rødby Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1983-04-03 Korevlerne
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange Færgeleje
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1981-05-16 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1981-02-15 Gilleleje
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1981-03-21 Gilleleje
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1983-02-20 Egebæksvang, Espergærde
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-01-28 Gilbjerg Hoved
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1986-02-23 Sdr. Jernløse ved Holbæk
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1983-05-14 Skagen
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-11-01 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1985-06-24 Bageren i Kollund
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1985-05-07 Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1981-03-22 Korshage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1981-03-21 Cykeltur i Nordsjælland
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen, Grenen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1981-05-17 Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-09 Tornby Plantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1994-10-06 Nedermosen, Blåvand
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk Avlsgård
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Fanø, 7. september 2002
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1980-10-15 Lammefjorden, Audebo
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-07 Mølleparken, Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer