Danske Arter

Danske Arter

Kenneth Vegeberg Rude


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kenneth Vegeberg Rudes kryds

Dette er Kenneth Vegeberg Rudes Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1999-05-25 Vejlerne, Skårup
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1998-01-31 Bygholm Vejle, Vejlerne
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1996-01-01 Havnø, Hadsund
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1997-10-04 Nors Sø, Thy
9 X * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1997-12-06 Egebaksande, Thisted
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2001-02-14 Føns Vang, Fyn
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) Vejlerne
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1999-07-26 Sneum Sluse
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2002-08-24 Vidåslusen
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-13 Ølsemagle Revle
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera) 1997-01-01 Vejlerne
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2001-04-27 Harboøre Tange
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2002-03-31 Skjern Enge
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1999-10-22 Vest Stadil Fjord
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-03-31 Skjern Enge
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila) 1997-12-21 Øster Hurup, Hadsund
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2000-11-04 Roshage, Hanstholm
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-01-18 Bulbjerg
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Fyns Hovede
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-01-03 Sandflugtsplantagen
49 X Sortand (Melanitta nigra) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Blåvand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 1998-04-08 Nordstrand, Skagen
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-07-09 Kogleaks Vejle, Vejlerne
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-05 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1997-06-20 Thorup Plantage, Thy
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-25 Hanstholm Fyr
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Nordstrand, Skagen
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1998-06-06 Gyvelstien, Skagen
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-16 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
83 X Engsnarre (Crex crex) 1998-05-14 Brabrand Sø
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale Camping, Møn
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1998-05-27 Feltstationen, Vejlerne
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 1996-10-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1997-05-01 Mose ved Rødsø, Viborg
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1997-01-01 Vejlerne
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1997-08-09 Ulvedybet
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1997-08-23 Spøtrup Sø
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-03 Nordstrand, Skagen.
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum ved Viborg
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2007-05-19 Busemarke Mose, Møn
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Lakolk Klitsø
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1997-04-01 Lønnerup Fjord, Vejlerne
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1998-07-19 Rømø
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-12 Rømø
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1998-05-15 Lønnerup Fjord, Vejlerne
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1997-09-07 Agger Tange
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1997-05-01 Hirsholmene
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
123 X Brushane (Calidris pugnax) 1996-05-01 Bygholm Vejle, Vejlerne
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1999-05-13 Frederikshavn Nordhavn
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1998-07-22 Agger Tange
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1998-05-15 Lønnerup Fjord, Vejlerne
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen, Ribe
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1998-09-06 Holmmark, Lovns Bredning
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Rømø
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1999-09-28 Vesløs Vejle, Vejlerne
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-08-31 Vest Stadil Fjord
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-09 Rødhus Strand
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk, Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1997-06-01 Silkeborg Skovene
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1998-11-08 Nedre Skringstrup, Skals
142 X Tredækker (Gallinago media) 2002-08-12 Bolle Enge, NJ
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-15 Bygholm Vejle, Vejlerne
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene, Tipperne
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1998-09-12 Arup Dæmningen, Vejlerne
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1999-10-09 Roshage, Hanstholm
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1997-05-08 Flynder Sø
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-09 Kraptårnet, Bygholm Vejle
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-22 Bøjden Nor, Sydfyn
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Bygholm Vejle, Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla) 1997-01-01 Bulbjerg
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn , Nakskov Fjord , Lolland
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2002-10-16 Svaneke Fyr, Bornholm
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-01 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-26 Esbjerg Havn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2005-11-27 Kjul Strand ved Hirtshals
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1998-10-15 Hanstholm Havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1998-02-28 Hanstholm Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1999-01-03 Esbjerg Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2001-02-11 Rønne
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1999-04-30 Lakolk Klitsø, Rømø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1999-08-15 Tipperne
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1997-05-01 Hirsholmene
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1998-05-17 Egense, Limfjorden
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1997-08-16 Han Vejle, Vejlerne
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-10-22 Tømmerby Fjord, Vejlerne
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-10-04 Agger Tange
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 1998-08-22 Ørhage, Klitmøller
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-08-28 Ørhage, Klitmøller
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1997-09-07 Agger Tange
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1998-08-22 Ørhage, Klitmøller
202 X Søkonge (Alle alle) 1997-10-19 Ørhage, Klitmøller
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn Havn
204 X Lomvie (Uria aalge) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
205 X Alk (Alca torda) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
206 X Tejst (Cepphus grylle) 1997-05-01 Hirsholmene
207 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-10-14 Ørhage, Klitmøller
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1997-10-26 Ørhage, Klitmøller
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 1998-01-31 Bulbjerg
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1999-05-08 Grenen, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-10-10 Blåvand
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1998-01-01 Bulbjerg
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1998-08-22 Ørhage, Klitmøller
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1999-08-28 Ørhage, Klitmøller
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-23 Grenen, Skagen
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-08-08 Skallingen, Blåvand
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1997-10-04 Roshage, Hanstholm
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-08 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 værnengene, ved Nordladen
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1997-08-16 Bygholm Vejle, Vejlerne
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1998-01-01 Vejlerne
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Kraptårnet, Bygholm Vejle
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2002-05-09 Mandø
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene, Tipperne
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Hauvig, Ringkøbing Fjord
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-24 Værnengene
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 1998-11-02 Haderslev Dam
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1999-05-25 Bygholm Vejle
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr Grusgrav
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1996-05-01 Højris Mølle Dambrug, Hobro
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-21 Bjerregaard Klit/Strand
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-17 Flagbakken, Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-05-15 Saftevandsbakken, Skagen
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-02-10 Grødby, Bornholm
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-04-08 Flagbakken, Skagen
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1997-05-08 Flynder Sø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1998-09-26 Kongelundsstranden
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 1998-07-19 Tøndermarsken
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 1997-05-01 Sødal Skov, Viborg
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2001-05-26 Flagbakken, Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1997-01-01 Tofte Sø, Hadsund
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1996-10-01 Vejlerne
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-07 Vilslev/Jedsted Enge
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1999-05-03 Nordvestlige Jylland
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Fiil Sø (22.52).
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2002-05-01 Hanstholm
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1998-02-10 Lille Vildmose
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-21 Korsø Plantage, Hanstholm
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1998-04-15 Gedsted
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-17 Tved Plantage
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1999-07-09 Bulbjerg
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2002-05-03 Blåvand Fyr
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1999-06-13 Tredækkermarken, Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1999-04-25 Ellekrattet, Skagen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-23 Gråsten
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-04-01 Vaserne, KBH
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1997-04-06 Sødal Skov, Viborg
293 X Grønspætte (Picus viridis) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
294 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1997-08-16 Hjardemål Plantage, Vejlerne
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1998-05-08 Flagbakken, Skagen
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1998-05-15 Grenen, Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1999-03-07 Ballum Forland
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1997-10-19 Bygholm Vejle, Vejlerne
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1996-07-01 Lindum Skov, Tjele
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-09-29 Skagen
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1998-04-19 Skals Ådal v Onsild
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 1999-06-13 Tredækkermarken, Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2001-07-16 Grenen, Skagen
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 1998-11-08 Esbjerg Havn
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax) 1996-04-01 Suldrup Mose, Aalborg
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1998-11-01 Vesløs Vejle, Vejlerne
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1998-11-28 Sølsted Mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1998-04-25 Skals Ådal v Onsild
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1997-05-01 Rødsø, Viborg
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 1998-09-26 Kongelundsstranden
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1998-06-06 Løkken ved molen
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1998-02-10 Marker ved Arup Dæm, Vejlerne
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2001-07-15 Norsminde Fjord
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1996-05-01 Rold Skov
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-15 NR. Lyngvig
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1998-10-12 Hanstholm Fyrhaver
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1999-10-10 Hanstholm, Fyrhaver
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-22 Hanstholm Fyrhaver
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Nordjylland
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-19 Tane Sø, Oksbøl
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2001-10-16 Hammer Odde Fyr, Bornholm
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1998-05-27 Tømmerby Fjord, Vejlerne
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1997-05-01 Rødsø, Viborg
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2002-05-27 Blåvand Fuglestation
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-25 Varpelev, Stevns
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø, Bornholm
366 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1997-05-01 Skals Ådal v Onsild
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1998-05-31 Fyrkat, Hobro
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1999-07-10 Selbjerg Vejle, Vejlerne
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen, Skagen
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2001-08-26 Højen Fyr, Skagen
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 1997-05-08 Flynder Sø
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2002-05-04 Blåvand Fyr
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-02-21 Borgvold, Viborg
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
391 X Træløber (Certhia familiaris) 1997-01-01 Søvide Skov, Tjele Langsø
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Skagen, Højensvej ved Shell
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-19 Tane Sø, Oksbøl
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1998-04-19 Han Vejle, Vejlerne
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Zoologisk Museum, København
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1996-01-01 Lindum Skov, Tjele
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 1999-04-30 Rudbøl Kog
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1996-05-01 Suldrup Mose, Aalborg
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1999-05-24 Kløvebakken/Fiilsø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1997-05-01 Lindum Skov, Tjele
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-07 Nordstjernevej, Skagen
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2001-05-26 Ellekrattet, Skagen
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1997-05-08 Viborg
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1997-05-01 Lindum Skov, Tjele
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1997-05-01 Skals Ådal v Onsild
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1999-04-17 Ny Mindegab Strand
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1997-04-01 Lønnerup Fjord, Vejlerne
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Blåvand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-11-20 Vejers Strand
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1997-12-14 Hald Sø
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1997-08-09 Ulvedybet
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1997-04-06 Sødal Skov, Viborg
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2001-09-23 Vest Stadil Fjord
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-28 Værnengene, Tipperne
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1998-06-06 Sømærket, Skagen
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2000-09-23 Mulbjerge
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1999-02-12 Gravlev Ådal
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1997-01-01 Ørhage, Klitmøller
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1997-01-01 Lindum Skov, Tjele
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-13 Skagen
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1998-06-06 Saftevandsbakken, Skagen
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1997-10-26 Arup Dæmningen, Vejlerne
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1996-06-01 Ørum Bakker, Tjele
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2001-10-18 Rønne Havn, Bornholm
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1999-10-17 Blåvand
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1997-10-26 Hanstholm Fyrhaver
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-01-31 Vester Thorup Plantage, Thy
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 1996-08-01 Lindum, Tjele
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2001-05-11 Battterivej, Skagen
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1999-05-08 Grenen, Skagen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-06 Sønderho, Fanø
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø by
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
491 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
492 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
493 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
494 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
495 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer